Živnosť alebo s.r.o.: Úradné poplatky pri založení – čo je lacné a čo drahé

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Toto je tretia časť seriálu o rozdieloch medzi živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným Živnosť alebo s.r.o. – aké sú rozdiely a čo je pre vás výhodnejšie?

V tejto časti seriálu o rozdieloch medzi živnosťou a s.r.o. sa pozrieme na rôzne úradné poplatky. Koľko vás teda bude stáť založenie živnosti a koľko založenie s.r.o.?

Poplatok pri živnosti iba za predmety činnosti

Pokiaľ sa jedná o rôzne úradné poplatky, založenie živnosti vás vyjde podstatne lacnejšie. Pri založení živnosti zaplatíte iba 5 eur za každý predmet činnosti, ktorý spadá pod voľné živnosti. Za každý predmet činnosti, ktorý je remeselnou alebo viazanou živnosťou zaplatíte poplatok 15 eur. To je všetko. Pri založení živnosti už žiadne ďalšie úradné poplatky neplatíte.

Živnostenský list pre s.r.o.

Pre niekoho to môže byť prekvapenie, ale keď zakladáte s.r.o., musíte si pre ňu tiež najskôr vybaviť živnostenský list. Platia sa zaň rovnaké poplatky ako pri živnosti pre fyzickú osobu. To znamená 5 eur za každú voľnú živnosť a 15 eur za každú remeselnú alebo viazanú živnosť.

To je však koniec podobnosti so živnosťou pre fyzickú osobu. Pri s.r.o.vás okrem toho čakajú ďalšie poplatky.

Poplatky u notára

V prvom rade budete musieť u notára zaplatiť za overenie podpisov a overenie kópií spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny. Presná suma sa bude líšiť u každého konkrétneho prípadu, ale počítajte najmenej s 50 eurami.

Poplatok za zápis do obchodného registra

Najväčším výdavkom v rámci úradných poplatkov pri zakladaní s.r.o. bude poplatok za registráciu spoločnosti do obchodného registra. Tento poplatok je vo výške 331,50 eura. Ak by ste žiadosť o zápis podávali elektronicky, poplatok by bol polovičný, teda 165,75 eura.

Názorný príklad

Pre názornosť si predstavte, že si chcete založiť firmu, ktorá bude mať dva predmety činnosti. Obidva predmety činnosti budú patriť do skupiny voľných živností.

Prvá možnosť bude, že si založíte živnosť ako fyzická osoba. Jediné poplatky, ktoré budete musieť zaplatiť, budú 2×5 eur za dva predmety činnosti. Celkovo vás teda poplatky vyjdú na 10 eur.

Druhá možnosť bude založenie s.r.o. Za vystavenie živnostenského listu zaplatíte rovnako ako pri živnosti – fyzickej osobe, teda spolu 10 eur. Ďalej budete potrebovať overiť podpisy a kópie spoločenskej zmluvy u notára. Povedzme, že u notára zaplatíte spolu 50 eur. Nakoniec budete ešte musieť zaplatiť poplatok na obchodnom súde za zápis spoločnosti do obchodného registra. Poplatok za zápis bude 331,50 eura. Spolu na úradných poplatkoch pri zakladaní našej modelovej s.r.o. zaplatíte 391,50 eura.

Živnosť vs. s.r.o.

Ak ste tento článok dočítali až sem, je vám už teraz jasné, že čo sa týka rôznych úradných poplatkov je rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. dosť veľký. Založenie živnosti vyjde jednoznačne oveľa lacnejšie ako založenie s.r.o.

O ďalších rozdieloch medzi živnosťou a s.r.o. si povieme v nasledujúcich častiach seriálu.

Všetky časti seriálu o rozdieloch medzi živnosťou a s.r.o. nájdete tu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 2 komentárov

  1. A ešte jeden komentár 😉

    V článku je síce spomenutý polovičný poplatok za zápis s.r.o. na OR SR, nikde ale nie je spomenuté, že pri elektronickom vybavovaní živností sú voľné živnosti za 0 EUR a viazané/remeselné za 7,50 EUR. To isté samozrejme platí aj pri vybavovaní živností pre fyzickú osobu.

    Druhou vecou je, že stačí zbehnúť na matriku, kde za overenie podpisu pýtajú od 0,50 EUR do 1 EUR, čo pri celkovom overení vychádza na sumu okolo 10 EUR (miesto 50 EUR u notára).

    Dostávame sa teda na sumu cca. 175 – 180 EUR za založenie spoločnosti, čo už je síce rozdiel, ale prijateľnejší. Podmienkou je samozrejme mať elektronický podpis, v opačnom prípade je výhodnejšie si dať s.r.o. založiť na kľúč, pretože to vyjde stále lacnejšie ako papierové podanie na OR SR.

  2. Ďakujem za doplnenie informácií, Daniel.

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.