Živnosť alebo s.r.o.: Odvody a podiel na zisku

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Toto je štvrtá časť seriálu o rozdieloch medzi živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným Živnosť alebo s.r.o. – aké sú rozdiely a čo je pre vás výhodnejšie?

Aké odvody musíte platiť pri živnosti a aké pri s.r.o.? Ako je to s odvodmi z dividend a podielu na zisku? Viac sa dozviete v tomto článku.

Odvody živnostníka

Ako živnostník – SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) budete musieť platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Výška odvodov závisí od vašich príjmov. Čím vyššie budú vaše príjmy, tým vyššie budete platiť aj odvody.

Vymeriavací základ

Živnostník platí odvody z takzvaného vymeriavacieho základu. Vymeriavací základ si vypočítate z vašich príjmov v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Vymeriavací základ pre odvody do zdravotnej poisťovne si vypočítate tak, že vaše príjmy v predchádzajúcom roku znížené o výdavky podelíte číslom 2,14.

Vymeriavací základ pre odvody do sociálnej poisťovne si vypočítate tak, že vaše príjmy v predchádzajúcom roku znížené o výdavky vydelíte dvomi.

Minimálny vymeriavací základ

Ak ste v predchádzajúcom mali nízke príjmy zo živnosti, vašim vymeriavacím základom bude takzvaný minimálny vymeriavací základ. Je to pevne stanovená suma, ktorá sa každý rok mení. Minimálny vymeriavací základ sa na výpočet vašich odvodov použije vtedy, ak váš príjem bol nižší, než je hodnota minimálneho vymeriavacieho základu.

Maximálny vymeriavací základ

Existuje aj maximálny vymeriavací základ, ktorého výška je stanovená ako pevná suma. Táto sa podobne ako minimálny vymeriavací základ každý rok mení. Ak boli vaše príjmy také vysoké, že ste prekročili maximálnu výšku vymeriavacieho základu, na výpočet vašich odvodov sa použije maximálny vymeriavací základ.

Výška odvodov živnostníka

Do zdravotnej poisťovne budete platiť odvody vo výške 14% z vymeriavacieho základu.

Do sociálnej poisťovne budete platiť odvody vo výške 35,15% z vymeriavacieho základu.

Ak ste začínajúci živnostník, ktorý v predchádzajúcom roku ešte nepodnikal, do zdravotnej poisťovne budete platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Do sociálnej poisťovne nemáte povinnosť platiť žiadne odvody. Povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne vám vznikne vtedy, keď v kalendárnom roku bude váš hrubý príjem bez odpočítania nákladov väčší ako 12 násobok minimálneho vymeriavacieho základu, čo je za rok 2011 suma 4078,68 eura.

Pre detailnejšie vysvetlenie odvodov živnostníka si prečítajte článok Odvody SZČO do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Odvody s.r.o.

Ak ste majiteľom s.r.o. a nie ste zamestnaní, situácia s odvodmi je iná. Zo samotného titulu majiteľa – spoločníka s.r.o. žiadne odvody platiť nemusíte.

Musíte platiť odvody do zdravotnej poisťovne

Ak nie ste zamestnancom ani SZČO, do sociálnej poisťovne nemusíte platiť žiadne odvody. Avšak ako súkromná osoba, bez ohľadu na to, či ste majiteľom s.r.o., si musíte platiť zdravotné odvody.

Ak ste zároveň aj zamestnancom, máte túto povinnosť už vybavenú. Zdravotné odvody za vás platí zamestnávateľ – či už je to vaša vlastná s.r.o. alebo iný zamestnávateľ.

Ak máte popri s.r.o. aj živnosť, tiež už máte túto povinnosť vybavenú, pretože si musíte platiť zdravotné odvody ako SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba).

Samoplatca alebo dorovoľne nezamestnaný

Ak však nie ste zamestnancom ani SZČO, musíte sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne na platenie odvodov ako takzvaný samoplatca alebo dobrovoľne nezamestnaná osoba. V tomto prípade musíte platiť odvody v rovnakej mesačnej výške, ako je minimálna výška mesačných odvodov pre SZČO. V súčasnosti je to 47,58 eura.

Odvody z dividend a podielu na zisku

Ak si ako spoločník s.r.o. vyplatíte podiel na zisku, z tohoto budete musieť tiež zaplatiť zdravotné odvody. Tieto sa však neplatia mesačne, ale jednorazovo pri ročnom zúčtovaní. Týmto odvodom sa hovorí aj odvody z dividend. Dividendami sa v tomto prípade myslí vyplatený podiel na zisku s.r.o.

Od 1.1.2013 dochádza k zmene v odvodoch z dividend. Preddavok na odvody vo výške 14% bude musieť za poberateľa dividend zaplatiť zdravotnej poisťovni platiteľ dividend: § 16 ods. 15) zákona o zdravotnom poistení.

Vymeriavací základ pre odvody z dividend

Odvody z divident sa platia iba v prípade, ak príjem z dividend presiahne sumu 44,2 percenta z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Z dividend nižších ako táto suma sa žiadne odvody neplatia. Ak príjem z dividend presiahol uvedenú sumu, vymeriavacím základom pre odvody z dividend je tento príjem.

Od 1.1.2013 sa ruší hranica, do ktorej sa neplatí odvod z dividend. Odvod sa bude platiť aj z akejkoľvek malej sumy dividend.

Ak vám boli napríklad vyplatené dividendy – podiely na zisku vo výške 2 000 eur, vymeriavacím základom bude 2 000 eur.

Maximálny vymeriavací základ pre odvody z dividend

Podobne ako pri odvodoch SZČO, aj pri odvodoch z dividend existuje maximálny vymeriavací základ. Je to 36-násobok priemernej mzdy. Ak váš príjem z dividend prekročí túto sumu, budete platiť odvody iba z maximálneho vymeriavacieho základu.

Výška odvodov z dividend a kedy zaplatíte

Odvody z dividend sa platia vo výške 10% z vymeriavacieho základu (Pozor! Od 1.1.2013 sa odvody z dividend zvyšujú na 14%). Ak ste napríklad dostali vyplatený podiel na zisku za rok 2011, odvody z neho zaplatíte až pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistného v roku 2013. Je to preto, lebo podiely na zisku za rok 2011 sa budú vyplácať v roku 2012 a ročné zúčtovanie zdravotných odvodov za rok 2012 sa bude robiť v roku 2013.

Živnosť vs. s.r.o.

Ako vidíte, porovnanie odvodov zo živnosti a s.r.o. nie je až také jednoduché. V tomto čnánku som uviedol základné informácie, na základe ktorých si môžete urobiť predstavu o rozdieloch v odvodoch medzi živnosťou a s.r.o. Dá sa povedať, že vaše odvodové zaťaženie by malo byť menšie pri s.r.o. za podmienky, že v nej nebudete zamestnancom. Vtedy si musíte platiť iba minimálne mesačné odvody do zdravotnej poisťovne a 10% (od 1.1.2013 14%) odvod z vyplateného podielu na zisku tiež do zdravotnej poisťovne.

V reálnom živote sa vyskytujú aj ďalšie faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri porovnaní odvodového zaťaženia živnosti a s.r.o. Tu však môže vzniknúť veľké množstvo rôznych kombinácií, na ktoré už nie je v tomto článku priestor.

Ak by ste sa chceli touto problematikou zaoberať detailnejšie, toto sú niektoré z ďalších faktorov, ovplyvňujúcich výšku odvodov:

 • rozdielne vymeriavacie základy pre odvody SZČO a odvody z dividend
 • paušálne a reálne výdavky ovplyvnia zdaniteľný príjem a tým aj odvody
 • ste zamestancom vo vašej s.r.o.
 • ste konateľom poberajúcim odmenu
 • pripravuje sa rozdielna výška dane z príjmu pre SZČO a s.r.o.
 • môžete byť dobrovoľným platcom odvodov do sociálnej poisťovne
 • ak si neplatíte žiadne odvody do sociálnej poisťovne, nesporíte si nič na dôchodok

O ďalších rozdieloch medzi živnosťou a s.r.o. sa dozviete v nasledujúcich častiach seriálu.

Všetky časti seriálu o rozdieloch medzi živnosťou a s.r.o. nájdete tu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 4 komentárov

 1. V prvom rade Vas chcem pochvalit, na tychto strankach mi bolo zodpovedanych vela otazok. Pripravujem sa na podnikanie a zvazoval som najprv ako zivnostnik a az neskor prejst na s.r.o.-cku. Vydim vsak, ze najlepsia alternativa je priamo hned zalozit s.r.o. Zaujimalo by ma este, kedze chcem zatial este ostat v terajsom zamestnani a podnikat popri, ci su tu nejake obmedzenia, a ako je to z odvodmi mojho zamestnavatela a mna? Ci je to obmedzene do nejakej vysky prijmu, alebo stale plati len zamestnavatel a ja nemusim?

 2. S.r.o. si môžete založiť aj popri zamestnaní. Nebude to mať žiadny vplyv na odvody, ktoré za vás platí zamestnávateľ. Bude ich platiť naďalej rovnako ako doteraz.

  Nie sú ani žiadne obmedzenia vo výške príjmu.

  Vy nemusíte platiť žiadne odvody, pokiaľ zostanete v súčasnom zamestnaní a vo vašej vlastnej s.r.o. nebudete zamestnancom.

  Ak si v budúcnosti vyplatíte z vašej s.r.o. podiel na zisku, z neho budete musieť zaplatiť jednorazovo 10% odvod do zdravotnej poisťovne. To vás ale bude čakať najskôr až v r. 2014 (ak si s.r.o. založíte v r. 2012). Pre viac info pozrite vyššie v článku časť o odvodoch z dividend a podielov na zisku.

 3. Dakujem.

 4. Dobry den pan Varhanik,
  so zaujmom som si precital viacero vasich clankov a rad by som sa v tejto suvislosti s Vami poradil. Popri zamestnani som disponoval spolocnostou s r.o. ako jediny spolocnik a konatel. V sucasnosti som ukoncil pracovny pomer u zamestnavatela a mam zaujem o idealne nastavenia svojho pracovno-pravneho vztahu voci mojej aktivnej firme.
  Uvazujem nad tymito variantami:

  a) zamestnat sa za urcitu (aspon symbolicku) mzdu -> tymto spôsobom za seba odvadzat
  odvody a ziskavat urcity pravidelny prijem a zvysok si priznavat formou podielu
  spolocnika na zisku spolocnosti – „dividendou“;
  b) sucasne byt zivnostnikom a pravidelne si fakturovat za pracu pre s.r.o. -> v tomto
  pripade tazit z rozdielnosti dani z prijmu medzi FO a PO, ako aj z nezdanitelneho
  zakladu FO a pausalnych nakladov, atd. ;
  c) zostat „nezamestnany“ a dobrovolny platca zdrav.poistenia -> tu sa vsak obavam rizika ako bude
  vnimana moja osoba v buducnosti bankami, prip.inymi subjektami pri ratingoch a pod. Zaroven ako
  tento stav zasiahne pri procese refixacie hypot. uveru a podobne.

  Neviem sa celkom zorientovat vo vyhodach a nevyhodach jednotlivych modelov vzhladom k mnozstvu faktorov. Uvedomujem si, ze na tento problem neexistuje jednoznacna odpoved, avsak napadlo ma ci nebudete mat s obdobnou situaciou skusenost, coho by som sa mohol chytit.

  Dakujem

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.