Živnosť alebo s.r.o.: Do s.r.o. musíte vložiť základné imanie 5 000 eur, do živnosti 0 eur

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Toto je druhá časť seriálu o rozdieloch medzi živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným Živnosť alebo s.r.o. – aké sú rozdiely a čo je pre vás výhodnejšie?

Ďalším významným rozdielom medzi živnosťou a s.r.o. je takzvané základné imanie.

Základné imanie s.r.o.

Spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať základné imanie v hodnote minimálne 5 000 eur. Toto je podmienka, ktorá je daná obchodným zákonníkom.

Ako vznikne základné imanie? Základné imanie spoločnosti s ručením obmedzeným vznikne tak, že spoločník alebo spoločníci (majiteľ/majitelia) pri vzniku spoločnosti vložia do nej svoje vklady.

Do s.r.o. musíte vložiť základné imanie v hodnote najmenej 5 000 eur. Ak má spoločnosť viac ako jedného spoločníka, nemusí vkladať každý 5 000 eur, ale súčet vkladov všetkých spoločníkov spolu musí byť najmenej 5 000 eur.

Peňažný alebo nepeňažný vklad do s.r.o.

Základné imanie sa do spoločnosti vkladá najčastejšie v podobe peňazí vložených na účet spoločnosti. Nie je to však podmienkou.

Vklad do základného imania spoločnosti môže mať aj nepeňažný charakter. Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom. Nepeňažným vkladom môže byť iba majetok, ktorého hodnota sa dá jednoznačne určiť. Nemôžete urobiť napríklad to, že by ste sa ako nepeňažný vklad zaviazali vykonať nejakú prácu alebo poskytnúť služby v určitej hodnote. Použiť takýto druh vkladu vám obchodný zákonník vyslovene zakazuje.

Vklad nie je mŕtvy

Ak by ste však nadobudli dojem, že peniaze a majetok vložené do základného imania musia ležať nevyužité niekde bokom, nie je to pravda. Naopak, základné imanie môže spoločnosť v plnom rozsahu používať na svoje podnikanie.

Vklad do živnosti

Na rozdiel od s.r.o. pri živnosti sa nevyžaduje žiadne základné imanie. Živnosť nemá žiadnu predpísanú minimálnu výšku majetku. Na živnosť môžete začať podnikať aj doslova s nulou.

Živnosť vs. s.r.o.

Záverečné zhrnutie rozdielu medzi živnosťou a s.r.o. v základnom imaní je teda jednoduché. Zatiaľčo do s.r.o. musíte vložiť základné imanie v hodnote najmenej 5 000 eur, do živnosti žiadne základné imanie vkladať nemusíte.

O ďalších rozdieloch medzi živnosťou a s.r.o. sa dozviete v nasledujúcich častiach seriálu.

Všetky časti seriálu o rozdieloch medzi živnosťou a s.r.o. nájdete tu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 4 komentárov

 1. možno ste sa už o tom zmienili, alebo sa možno plánujete…ad vklad 5000 verzus vklad 0 eur, treba povedať, že rozdiel a pre mňa podstatný je v tom, že kým do s.r.o. je vklad minimálne 5000, ručenie za záväzky spoločnosti je do výšky tohto vkladu, kdežto u živnostníka je ručenie sa záväzky celým svojím majetkom a to nemusí byť práve napr. tých 5000 eur, to bolo pre mňa jedno z kritérií prečo som sa rozhodol pre s.r.o. a nie živnosť.

 2. Martin, áno, súhlasím a presne o tom bol prvý článok tohoto seriálu o rozdieloch medzi živnosťou a s.r.o.

 3. Nikde v článku ale nie je spomenuté, že tieto peniaze môžu byť použité na krytie prevádzkových alebo iných nákladov spoločnosti, čo danú sumu hneď stavia do iného svetla. Pokiaľ idete podnikať, aj tak do podnikania nejaké peniaze vložiť musíte. Čiže v konečnom dôsledku môže byť suma úplne rovnaká aj pri živnosti aj pri s.r.o.

  Nehovoriac o tom, že drvivá väčšina spoločností na Slovensku je založená bez zloženia základného imania, pretože je to len vecou jedného papiera, ktorý podpisuje priamo poverený vlastník spoločnosti (alebo iná osoba).

 4. Daniel, vďaka za komentár. Áno, peniaze zo základného imania sa môžu použiť na podnikanie. Je fakt, že to nemusí byť každému jasné. Doplním to do článku.

  Čo sa týka základného imania iba formálne na papieri bez reálneho vloženia peňazí, toho som si plne vedomý. Ale nechcel som to písať do článku, aby ma niekto neobviňoval, že navádzam ľudí na takýto postup 🙂

  Na záver ešte dodám, že toto je seriál, v ktorom sa porovnáva živnosť a s.r.o. z rôznych aspektov. Táto konkrétna časť sa venovala iba základnému imaniu.

  Ja sám každému odporúčam uprednostniť s.r.o. pred živnosťou, pokiaľ je to možné. Hneď prvá časť seriálu hovorí o tom, že najdôležitejší rozdiel, dôležitejší ako všetky ostatné rozdiely dokopy, je v ručení a v tom jasne vedie s.r.o. pred živnosťou.

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.