Živnosť popri zamestnaní a odvody – môžete ich mať nulové?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Možno sa ocitnete v situácii, keď sa budete chcieť podnikaniu venovať iba ako vedľajšej činnosti popri vašom bežnom zamestnaní.

Môžete mať na to rôzne dôvody.

Vyhovuje vám pocit istého príjmu, ktorý vám poskytuje vaše zamestnanie, chcete si iba privyrobiť, alebo chcete mať podnikanie iba ako akéhosi koníčka popri práci.

Možno sa chcete v budúcnosti naplno venovať podnikaniu, ale nemôžete si dovoliť okamžite odísť z práce a stratiť príjem.

V týchto prípadoch je pre vás vhodným riešením založiť si živnosť popri zamestnaní.

Ako asi viete, živnostníci majú povinnosť platiť každý mesiac odvody do Sociálnej a do zdravotnej poisťovne.

Aké odvody musíte platiť, keď máte živnosť popri zamestnaní?

Zdravotná poisťovňa

Odvody do zdravotnej poisťovne sa platia vo forme preddavkov. Výška preddavku sa určuje na základe vašich príjmov zo živnosti v predchádzajúcom roku.

Keď začínate podnikať, v predchádzajúcom roku ste zo živnosti nemali žiadne príjmy a nie je z čoho vypočítať výšku vašich preddavkov.

Preto pri prevádzkovaní živnosti bez zamestnania ste povinní hneď od založenia živnosti začať platiť preddavky vo výške, ktorá je stanovená ako minimálna.

V roku 2018 je to 63,84 € mesačne.

Znamená to, že nižšie preddavky na zdravotné poistné sa už platiť nedajú. To ale platí iba pre živnosť, ktorú nemáte popri zamestnaní.

Keď však prevádzkujete živnosť popri zamestnaní, povinnosť platiť preddavky do zdravotnej poisťovne v minimálnej výške sa na vás nevzťahuje.

Ale pozor, do zdravotnej poisťovne sa musíte aj tak zaregistrovať ako živnostník do 8 dní od začiatku podnikania.

Na rozdiel od živnosti bez zamestnania, po založení živnosti popri zamestnaní si môžete stanoviť výšku vašich preddavkov na zdravotné poistné podľa vášho vlastného uváženia.

Môžete si ju stanoviť aj na 0 €.

V nasledujúcom roku vaša zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie, v ktorom vám podľa vášho príjmu z podnikania v predchádzajúcom roku vypočíta, koľko ste mali zaplatiť na odvodoch.

Ak ste mali vaše preddavky stanovené na 0 € a v ročnom zúčtovaní vám vyšla povinnosť väčšia ako 0, budete musieť túto sumu jednorazovo doplatiť.

To isté platí aj v prípade, ak si stanovíte vaše preddavky na sumu vyššiu ako 0 €.

Ak vám v ročnom zúčtovaní vyjde vyššia povinnosť, než koľko ste zaplatili na preddavkoch, rozdiel budete musieť doplatiť.

Ale platí to aj naopak. Ak ste zaplatili na preddavkoch viac, než vám vyšlo v ročnom zúčtovaní, zdravotná poisťovňa vám rozdiel vráti.

Teda rozdiel od živnostníkov, ktorí nemajú živnosť popri zamestnaní, si po založení živnosti popri zamestnaní môžete sami určiť, v akej výške budete platiť preddavkyna zdravotné poistné.

Je už na vašom rozhodnutí, akú výšku si stanovíte. Môže to byť 0, alebo to môže byť viac.

Pomôckou by pre vás mohlo byť, ak si dokážete urobiť odhad, koľko asi v roku, kedy si zakladáte živnosť, na tejto živnosti zarobíte.

Z tohoto odhadu si vypočítajte, aký asi budete mať vymeriavací základ pre odvody.  Postup nájdete tu: Odvody SZČO

Z vymeriavacieho základu si vypočítajte 14%, alebo 7%, ak ste zdravotne postihnutí a to bude zhruba výška odvodov, ktoré budete mať povinnosť zaplatiť.

Keď si urobíte takýto odhad, zvážte si, či si chcete stanoviť nulové preddavky.

To znamená, že celú sumu odvodov budete musieť jednorazovo zaplatiť po ročnom zúčtovaní.

Ak vám táto predstava nevyhovuje, radšej si môžete stanoviť nejakú nenulovú sumu. Vyhnete sa tým nutnosti jednorazovo uhradiť prípadný veľký nedoplatok v nasledujúcom roku.

V ročnom zúčtovaní sa tiež dozviete novú výšku vašich preddavkov, ktorú budete platiť od 1.7.

Sociálna poisťovňa

Pri živnosti popri zamestnaní sa odvody do Sociálnej poisťovne platia rovnako, ako pri živnosti bez zamestnania. Nie je medzi nimi žiadny rozdiel.

Od založenia živnosti až do júna nasledujúceho roka nie ste povinní platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne.

Po založení živnosti nie ste ani povinní prihlasovať sa do Sociálnej poisťovne.

Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa posudzuje vždy k 1.7. (resp. 1.10., ak ste mali odklad daňového priznania).

Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne vám vznikne až vtedy, ak za zdaňovacie obdobie (kalendárny rok) presiahnete určitú stanovenú výšku príjmu.

Za rok 2017 to je 5472 €.

Za rok 2018 to je 5724 €.

Po podaní daňového priznania Sociálna poisťovňa dostane od daňového úradu informáciu o výške vašich príjmov v predchádzajúcom roku.

Na základe týchto údajov vám vypočítajú, či ste, alebo nie ste od 1.7. povinní platiť odvody.

Ak vám vznikne povinnosť platiť odvody, Sociálna poisťovňa vám to oznámi písomne.

V tom prípade vám zároveň oznámia aj to, v akej výške budete odvody platiť.

Podobne, ako pri odvodoch do zdravotnej poisťovne, aj pri odvodoch do Sociálnej poisťovne je stanovená ich minimálna výška.

V roku 2018 je to 151,16 € mesačne.

Znamená to, že ak vám vznikne povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, toto je ich najnižšia možná výška.

Záver

Ak si založíte živnosť popri zamestnaní, môžete si stanoviť ľubovoľnú výšku preddavkov na zdravotné poistné.

Môže to byť aj 0 €.

Pri ročnom zúčtovaní v nasledujúcom roku sa dozviete, či musíte niečo doplatiť a koľko.

Zároveň sa dozviete novú výšku vašich preddavkov.

Do Sociálnej poisťovne nie ste priamo po založení živnosti povinní platiť nič.

V prípade, že vám v nasledujúcom roku po podaní prvého daňového priznania vznikne povinnosť platiť sociálne odvody, Sociálna poisťovňa vám o tom pošle oznámenie.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 151 komentárov

 1. Pracujem v zahranici UK, na slovensku si chcem otvorit zivnost a aj nadalej pracovat v UK. Ako to bude s podavanim danoveho priznania, z akeho prijmu sa mi vypocitaju odvody do socialnej a zdravotnej poistovne. Iba z prijmu zo zivnosti alebo aj z prijmu z mojho zamestnania v zahranici. Dakujem

 2. Chcel by som sa opýtať, z akého základu sa potom počítajú odvody, keď príjmom sa myslí hrubý príjem, teda tržby a nie zisk. Pr. Ak mám povedzme tržby 1 mil.Sk a zisk 0Sk, odvody platím z čoho?

 3. Áno, príjmom sa skutočne myslí „hrubý“ príjem bez odpočítania výdavkov. Vymeriavacím základom na platenie odvodov do soc. poisť. je polovica základu dane z príjmu a do zdr. poisť. je to základ dane deleno 2,14. Pri živnosti popri zamestnaní nie je stanovený žiadny minimálny vymeriavací základ pre odvody do zdr. poisť., takže pri zisku 0 je vymeriavací základ 0 a teda odvody tiež 0. Do soc. poisť. je minimálny vymeriavací základ vo výške minimálnej mzdy.

 4. Chcela by som sa opytat ze v pripade ze si zalozim zivnost a po roku mi to nepojde a chcem zivnost odhlasit musim za ten rok co som bola zivnostnik, platit nasledujuci rok odvody do socialnej a zdravotnej poistovne? Citala som ze prvy rok sa nemusim prihlasit do socialnej poistovne ale do socilanej poistovne sa musim nahlasit do 8dni. Ako si potom mozem vypocitat odvody do zdravotnej poistovne ak som zivnostnik popri zamestnanik?

 5. Po zrušení živnosti sa rušia aj odvody SZČO, treba sa ísť odhlásiť zo soc. a zdrav. poisťovne ako SZČO (nahlásiť zrušenie živnosti).

  Ako sa stanovujú odvody do zdravotnej poisťovne pri živnosti popri zamestnaní, to je napísané v článku. Do 8 dní od založenia živnosti sa treba prihlásiť do zdrav. poisťovne ako SZČO popri zamestnaní. Stanoví sa výška vymeriavacieho základu (môže byť aj 0). Z tohoto stanoveného vymeriavacieho základu ti v zdrav. posťovni povedia, koľko máš mesačne platiť (je to 14% z vymeriavacieho základu). Ak je vymeriavací základ 0, tak sa neplatí nič. Ale pozor, to, čomu sa ľudovo hovorí platenie „odvodov“ na zdravotné poistenie, to je v skutočnosti platenie preddavkov. Každý rok sa robí tzv. ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie a tam sa vypočíta, koľko mal presne človek v predchádzajúcom roku zaplatiť na zdrav. poistenie podľa jeho skutočného príjmu v tom roku. Ak zaplatil na preddavkoch na odvody menej, než mal podľa skutočného príjmu, musí chýbajúci rozdiel doplatiť. Ak zaplatil viac, musí mu rozdiel poisťovňa vrátiť. Výška preddavkov pre ďalší rok sa určí podľa výsledku ročného zúčtovania, čiže podľa príjmu v predchádzajúcom roku.

 6. Chcela by som sa spýtať. Manžel začal tento rok podnikať popri zamestnaní. Môže si normálne uplatňovať aj výdavky ako je to u normálneho podnikania? A potom sa počíta do daňového priznanie ponížený základ dane o výdavky? Ďakujem za odpoveď.

 7. Áno, výdavky si môže normálne uplatňovať ako každý živnostník.

 8. Mám živnosť na slovensku ale celoročne by som pracoval v ČR sposobom fakturácie práce ako je to s odvodmi a danovým priznaním na slovensku resp. v čechách

 9. Dobrý deň, môj manžel má už štyri roky založenú živnosť popri zamestnaní a napriek nulovým ziskom musí už dva roky platiť odvody do SP (dosahuje hrubý príjem vyšší ako 12 násobok minimálnej mzdy). V Sociálnej poisťovni mu pracovníčka povedala, že to, že má založenú živnosť popri zamestnaní vôbec nehrá rolu a má povinnosť platiť odvody z minimálneho vymeriavaceho základu. Preto sa velmi čudujem, že píšete, že:“ Pri živnosti popri zamestnaní nie je stanovený žiadny minimálny vymeriavací zíklad pre odvody do soc. poisť, takže pri zisku 0 je vymeriavací základ 0 a teda odvody tiež 0.“ Zmenil sa medzičasom zákon? Dakujem za odpoved.

 10. dankylka, vďaka za upozornenie. Malo to byť „Pri živnosti popri zamestnaní nie je stanovený žiadny minimálny vymeriavací základ pre odvody do zdravotnej poisťovne“, nie do sociálnej. Už je to opravené.

 11. Na tomto portali som sa naucila ako a ci platit odvody popri zamestnani. Ja vsak zacinam podnikat popri studiu na vysokej skole. ako je to v takom pripade? dakujem za pomoc:)

 12. Už sa tu aj o tomto párkrát písalo. Klikni sem, alebo daj hľadať slovo „student“.

 13. chcela by som si otvorit maly obchodik so suvenirami v PO ako a kde mam zacat ako postupovat mozem byt nadalej zamestnana a a popri tom zivnostnit?neviem kde zacat?poradte dakujem

 14. Áno, môžeš byť zamestnaná a popri tom mať živnosť – veď o tom je tento článok. Ako začať – založiť firmu nájdeš v Dôležitých odkazoch.

 15. Dobry den, chcem si zalozit zivnost porpy zamestnani a viem ze zo zaciatku budem v minuse. odpocita sa mi tento minus zo zivnosti od mojho celkoveho zdanovacieho zakladu? dakujem

 16. Dobry den chcem sa opytat ako postupovat pri zakladani zivnosti,pricom mam do 05/2009narok na rodicovsku dovolenku a som stale evidovana ako zamestnanec,pricom som pred nastupom na MD bola v TPP na dobu neurcitu.Zivnost by som si chcela zalozit od augusta/2008.Je potrebne nahlasovať staremu zamestnavatelovi moju zivnost alebo dat vypoved?Zatial neviem ci po skonceni RD budem v zivnosti dalej pokracovat ,alebo sa vratim spat na povodne miesto.Cinnost v starom zamestnani sa vobec nezhoduje s cinnostou v ktorej chcem podnikat.Dalej sa chcem opytat kde vsade sa musim odhlasit alebo prihlasit tjs. ci v soc.poistovni treba ohlasit moju zivnost a ako je to so zdravot.poist.Dozvedela som sa tiez ze je dobre platit si dobrovolne poplatky v nezamestnanosti.Je to tak?Dietatko by chodilo do sukromnych jasiel takze viem ze rodicovsky prispevok budem dostavat az do 3rokov dietata.Dakujem Dadka

 17. Dobry den,
  poradi mi niekto ako je to so zivnostou na SVK (internet.obchod) a praca v zahranici. Myslim odvody a tak.Dakujem. 🙂

 18. Som velmi ťažko zrakovo postihnutý a pracujem na živnosť ako masér. Poradí mi niekdo ako sa dostať do povedomia verjnosti a tým si zabezpečiť prácu?

 19. Neodpočíta.

 20. Nie je treba nič nahlasovať bývalému zamestnávateľovi, ani netreba dávať výpoveď. Či sa po RD vrátite do práce, to sa môžete rozhodnúť až potom. Môžete sa prípadne aj vrátiť do zamestnania a pokračovať v živnosti popri zamestnaní. Prihlásenia do zdr. poisťovne a na daňový úrad zabezpečuje automaticky pri založení živnosti živnostenský úrad. Do soc. poisť. sa netreba prihlasovať až do júna po podaní prvého daňového priznania. Dobrovoľne sa však do soc. poisť. prihlásiť môžete, to je na vás, ako sa rozhodnete. Čo sa týka poistenia v nezamestnanosti (to sa tiež platí do soc. poisť a nie je povinné), tiež si to musí každý sám zvážiť. Keď si to platiť nebudete, tak ušetríte, ale ak budete nezamestnaná, nedostanete podporu. Pre ďalšie info pozrite Založenie živnosti v Dôležitých odkazoch.

 21. Chcel by som sa opytat, ci som to spravne pochopil. Som zamestnanec a teraz si zalozim zivnost. Do socialky sa prihlasim az po prvom danovom priznani, dovtedy neplatim nic, potom budem platit minimalne poplatok z minimalnej mzdy (aj ked budem mat minimalne prijmy a zisk 0). Do zdravotnej poistovne sa prihlasim hned, ale mozem si dat zaklad 0, takze 0 poplatok, po prvom danovom priznani budem mat povedzme 0 zisk, takze ostava stale poplatok do zdravotnej 0 korun? Ak som to nespravne pochopil, opravte ma prosim.

 22. dobrý den ,chcem si otvoriť fitness centrum z predajom doplnkov výživy a chcem sa spýtať či potrebujem vytvoriť s.r.o alebo mi stačí živnosť a ako mám postupovať. DAKUJEM

 23. Som druhý rok na rodičovskej dovolenke a chcem si založiť živnosť. Chcem sa opýtať, ako je to so živnosťou na materskej. Môžem si ju založiť a čo všetko na to potrebujem? Budem musieť platiť odvody a kam? Ďakujem

 24. chem sa spitat či na prevadzkovanie taxislužby musim mat nejake školenie alebo školenie vodiča z povolania. chcem podnikat popri zamestnani?

 25. Dobry den,zijem uz niekolko rokov v Holandsku, kde aj podnikam,mam obchod. Cize som tu aj poistena a vsetky odvody odvadzam tu. Chcela by som si skusit otvorit obchod aj na Slovensku ako je to v tomto pripade so socialnym a zdravotnym poistenim,ked si ho uz platim tam? Budem sa zdrzovat asi tak 50% na svk, a 50% v Holandsku. A este mam dalsiu otazku? Poznate nejaku agenturu,(uctovnika)vBB ktora mi vie vo vsetkom poradit a taktiez robi danove priznanie atd…vopred dakujem

 26. Dobrý den, prosim poradte mi, chcem si zalozit zivnost popri zamestnaní a chcem sa spytat, či si budem platit odvody aj ja ako živnostník, ak mi tieto odvody platí zamestnávatel???? Ak ano tak kolko??? Treba sa prihlásit na sociálku aj zdravotnú??? Alebo stači ze som prihlasená uz zamestnávatelom. Dakujem strasne moc

 27. Chcela by som sa opýtať ako je to z odvodmi do zdravotnej poisťovne, keď si chcem založiť živnosť popri zamestnaní. Na začiatku ste písali, že vymeriavací základ na preddavky na zdravotné poistenie sa môže stanoviť 0 Sk. Vtedy sa žiadne preddavky na zdravotné poistenie platiť nemusia. Lenže situácia je trošku iná, ono totiž v ZP nikdy neurčia vymeriavací základ 0. Väčšina mojich kolegov, ktorí mali živnosť popri zamestnaní mi potvrdilo, že ZP im vždy stanovila poplatky, takže sa im to až tak veľmi neoplatilo, pretože platili zdravotné poistenie 2x. Môžete mi prosím poradiť ako postupovať, aby som nemusila odvádzať dvojnásobné zdravotné poistenie. Trošku tomu nerozumiem pretože ak ochoriem, tak odvody, ktoré za mňa odvádza zamestnávateľ mi zabezpečujú zdravotnú starostlivosť. Ďakujem velmi pekne.

 28. Dobrý den, nevím už na koho se obrátit. Jsem začínající účetní české firmy, která má na slovensku zaměstnance a má ho tam přihlášeného na placení sociálního a zdravotního a daně z příjmu. Potřebovala bych sehnat výši minimálních a maximálních vyměřovacích základů platných pro celý tento rok nemůžete mi nějak pomoci?? Děkuji Ambrosová Veronika avosorbma@seznam.cz
  773575781

 29. Dik

 30. Dobry den chcem sa opytat je mozne byt zamestnaný vo firme a mat aj zaroven zalozenu zivnost. a co to vsetko obnasa ake zmeny napriklad doteraz odvadza zamestnavatel za mna a ci treba hlasit nejake zmeny o tomto kroku zamestnavatela a ako na odvody a rocne zuctovanie dani a poistky a co vsetko treba platit .

 31. pracujem ako učiteľ a chcem podnikať v reštauračných službách

 32. Mám takú dilemu – prepáčte ale som z toho jeleň. Založil som si s bratom živnosť – internetový obchod; a ja som zamestnaný ešte v jednej firme ako normálny zamestnanec a brat je študent. Jeden právnik nám urobil zmluvu o združení aby sme mohli predávať spolu. Otázka by znela – sme platcami DPH alebo nie sme a ak si správne myslím že nie sme čo to presne znamená v praxi ??? Ďakujem za nejakú aspoň okrajovú radu – už som zúfalý

 33. Dobrý deň maga,

  ten istý problém mám aj ja. Prosím Vás, ak ste sa dopátrali nejakej odpovede ohľadom odvodov do Zdravotbej poisťovne a tiež Sociálnej poisťovne popri zamestnaní, môžete mi poskytnúť odpoveť resp. odporučiť mi web stránku?
  Moja mailova adresa je korosiova@post.sk

  Ďakujem .

 34. Dobrý deň ,

  ten istý problém mám aj ja. Prosím Vás, ak ste sa dopátrali nejakej odpovede ohľadom odvodov do Zdravotbej poisťovne a tiež Sociálnej poisťovne popri zamestnaní, môžete mi poskytnúť odpoveť resp. odporučiť mi web stránku?
  Moja mailova adresa je korosiova@post.sk

  Ďakujem .

 35. dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť ? Chcem začať podnikať a som výsluhový dôchodca. Ako je to s odvodmi v takom prípade? Ďakujem

 36. dobry den chcel by som si zalozit zivnost v oblasti SERVIS PC popri zamestnani.mal by som narok na financny prispevok (ktory by mal byt od 1.3.2009 180 000sk … ???) aj ked som zamestnany? alebo by som mal rozviazat pracovny pomer,3 mesiace byt evidovany na urade prace(zamestnat sa brigadnicky v tej praci) a po 3 mesiacoch zalozit zivnost a potom sa zamestnat? vobec sa v tom nevyznam…pretoze zalozit si zivnost bez naroku na ten prispevok v mojom pripade nema cenu/vyznam.

 37. Dobrý deň,

  som v evidencii na UoZ 3 mesiace a požiadala som o finančný príspevok na otvorenie živnosti, /nakoľko v mojom veku ma nikto do práce už nezoberie/, ale mám rozdielne informácie o výške príspevku – dostala som takú informáciu, že je to 2416,15 Eur, ktoré sú rozdelené do 996 Eur na nákup hmotného majetku a 1660 Eur na nákup nehmotného majetku.
  Ale v médiách informovali, že tento príspevok by mal biť 5975 Eur /180 000,- Sk/. Dokonca ma pracovníčka UoZ informovala, že tento príspevok bol k 1.3.2009 ZNÍŽENÝ. Takže nevie niekto ako to vlastne v skutočnosti je? Mám správne informácie od Úradu práce?????
  Ďakujem za informáciu.

 38. dobry den chcel by som si zalozit zivnost popri zamestnani mam narok na dáky finančný prispevok???

 39. Dobrý deň.Začal som podnikať po tom,čo som si vybavil dotáciu z UPSVAR.Je to už rok.Daňové priznanie za minulý rok už mám podané.Odvody si platím sám.Chcel by som vedieť,či sa môžem zamestnať s tým,že živnosť rušiť nebudem a kto za mňa bude platiť odvody či zamestnávateľ alebo ja sám.Je to vôbec možné?

 40. No prave riešim rovnakú otázku 🙁

 41. .

 42. platit budes aj ty a aj zamestnavatel…takze dvakrat..takze nic sa ti nezmeni,je to trosku blbe ale je to tak

 43. Zdravím , viem že prvý rok je podnikateľ oslobodený od platenia odvodov do sociálnej poisťovne , chcem sa ale opytat konkrétne. Začal som podnikať zhruba pred rokom ale dlho mi to nevydržalo , asi po pol roku som živnosť zrušil a samozrejme do vtedy som odvody do SP neplatil ( príjmy za moje obdobie podnikania presiahli 12-násobok min. mzdy ) no poďme ďalej .. teraz už rok som riadny zamestnanec a popri zamestnaní som si založil opat živnosť s tým že zas nebudem platiť odvody zo SP. Známi mi totiž hovorili že v zakone je nejaka „diera“. Vysvetlili mi to takto: ak si založím živnosť , prvý rok odvody do SP neplatím , a potom ked ju po roku zruším a znovu na novo založím opat nebudem platiť odvody do SP. Viete mi na to niečo povedať? .. ďakujem

 44. A čo opačný postup? Ak som živnostník, a chcem sa „zamestnať popri živnosti“? Teda sa chcem zamestnať, ale nechcem rušiť živnosť.
  Odvody sa potom budú počitať z predošlého daňového priznania, tak ako doteraz?
  ďakujem.

 45. zdravim… mam rovnaku otazku no nikde tu nevidim odpovede na tu vasu. Zistili ste nieco ohladom tejto zalezitosti?
  Dakujem

 46. Dobrý deň. Začal môj manžel podnikať po tom, čo so si vybavil dotáciu z UPSVaR. Podniká 1 mesiac. Má teraz môžnosť na tri mesiace sa zamestnať v zahraničí na pracovnú zmluvu, chcel by vedieť, či sa môže zamestnať s tým, že živnosť rušiť nebude a odvody platiť bude v SR a v akej výškč. Je to možné?

 47. Dobrý večer….rád by som položil otázku. Pracujem v Prahe ako zamestnanec spoločnosti a rád by som si na SR založil živnosť viete mi poradiť ako postupovať a či to je vobec možné pracovať v ČR ako zamest. a k tomu pracovať popri zamest. na slovenskú živnosť tu v Prahe?

 48. Dobry vecer chcel by som sa spytat ci sa da platit odvody na slovensku kedze tu byvam a som aj obcanom SR ked som SZčO v rakusku kde denne dochadzam.

  ps : viem ze dane musim platit v rakusku

 49. Dobý ďeň, chcem poprosiť o radu . som na materskej , poberám rodičovský príspevok a založila som si s.r.o . mam nárok na prispevok rodičovsky ??? a ak ano musim to niekde ohlasiť??? ďakujem

 50. Dobrý deň. mala by som jednu otázku. robím v zahraničí,čiže v maďarsku.
  mohla by som popri zamestnaní podnikať?
  čo a koľko musím platiť?

 51. Dobrý deň.
  Vybrala som živnosť po pri zamestnaný.
  Do zdravotnej p. treba nahlásiť do 8 dni?
  Aj do sociálnej poisťovni?
  Ked do sociálnej p. treba nahlásiť, tak len osobne viem, alebo existuje nijaký formulár čo viem stiahnuť z internetu a poslať s poštou?

 52. Prijemny den, prosim poradte mi, ak si zalozim zivnost popri zamestnani,budem platit odvody aj ja ako zivnostnik, ak mi tieto odvody plati zamestnavatel? Dakujem…

 53. Dobrý den.Som zamestnaný.Zamestnavatel pravidelne za mna odvádza odvody do poistovní.Rozhodol som sa podnikať popri zamestnaní(živnosť). Poradte mi, aké sú moje povinnosti pri platení odvodov(zdravotná a sociálna poistovna,danové priznanie)?Musím platiť 2x odvody do poistovní(zamestnavatel+zivnostnik)?

 54. dobrý deň.chcem si založiť živnosť popri zamestnaní.predmety môjho podnikania by boli:internetový predaj,remeselná-strojný zámočník,nákup-predaj,sprostredkovanie obchodu-dopravy,motáž+zameranie žalúzií a roliet všetkých druhov,zapájanie práčok,maľovanie miestností,náter a striekanie kovových výrobkov,murárske práce,montáž a zameranie plastových-drevených okien,poradenstvo v oblasti počítačovej techniky+ predaj počítačových zostáv a komponentov, servis a inštalácie hardvéru a softvéru, návrh a inštalácia LAN sietí, poskladanie počítačových zostav,fotokopírovanie.Poprosil by som odpveď na môj email udaný pri registrácií.S pozdravom Marián

 55. ..ja by som sa chcel spytat..som zamestnany, chcem si založiť živnosť(po pri zamestnani) som povinny to oznamit svojmu zamestnávatelovy? alebo on s tym uz nic nema..odvody bude platit tak isto ako aj platí? a dotkne sa to nejako mojej pracovnej zmluvy zo zamestnavatelom?
  Ďakujem za odpovede a rady.

 56. Dobrý deň

  Chcem si založiť živnosť na internetový obchod. Lepšie povedané sprostredkovanie predaja z veľkoskladu, alebo rýchleho dodávateľa. Potrebujem viesť sklad, ak ho nepotrebujem? Čo musím vybavovať od nového roka? Stále platí, že platím odvody do zdravotnej poisťovne iba pri kladnom hospodárskom výsledku? A musím sa aj pri záporných výsledkoch hlásiť do 8 dní v ZP?

 57. swito21 – ak by ste chceli podnikať v rovnakej činnosti, v akej podniká váš zamestnávateľ, museli by ste mať na to od neho písomný súhlas (vyžaduje to zákonník práce). Ak by ste podnikali v inej činnosti, nemusíte mu o tom vôbec hovoriť (ak teda náhodou nemáte v zmluve špeciálne niečo o nepodnikaní alebo podobne).

  Čo sa týka odvodov, tak zamestnávateľ by za vás naďalej normálne platil odvody ako doteraz a vy by ste si ešte navyše platili odvody ako živnostník – ako sa o tom píše v tomto článku hore.

 58. MARCEL – platí to, čo je napísané v článku. Do zdravotnej poisťovne sa určite musíte ísť prihlásiť do 8 dní od založenia živnosti, aj keď zatiaľ budete mať 0 € odvody.

 59. Dobrý deň.Mám živnosť popri zamestnaní,ale zo živnosti som nemal minimálne 5 rokov žiadny príjem.Bolo mi povedané zo strany VšZP,že musím zaplatiť preddavky na ZP z minimálneho vymeriavacieho základu,čo činí 46,06 EUR.Je to pravda?Môj zamestnávateľ za mňa ako zamestnanca,všetky odvody platí.
  Ďakujem za odpoveď

 60. Podľa môjho názoru keď ste SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom, tak by ste nemali mať povinnosť platiť preddavky na ZP z minimálneho vymeriavacieho základu. Mali by ste platiť podľa toho, aký ste mali príjem pred 2 rokmi – teda v roku 2009. Ak ste mali príjem 0, aj preddavky by mali byť 0. (A od júla 2011 podľa príjmu v 2010.)

  Pre SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom, nie je stanovený minimálny vymeriavací základ pre platenie preddavkov na zdravotné poistenie.

  Zákon o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z.z § 16 ods. 8 c) hovorí:
  Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom, je najviac vo výške určenej sadzbou poistného z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.

  Je tam určená maximálna výška preddavku, ale žiadna minimálna.

 61. Zaujímalo by ma, ako je to s odvodmi u živnostníka, ktorý je zároveň zamestnaný a aj poberateľ výsluhového dôchodku. Ďakujem.

 62. dobry den
  chcem sa spytat ,mam zivnost popri zamestnani od 1.1.2005 a doteraz som nemal ziadny zisk ani vydavky skratka vobec nic.som riadne zamestnany takze zamestnavatel za mna vsetko odvadza tak ako sa to tu vyssie pise.akurat som si nesplnil povinnost do 8 dni nahlasit sa do ZP.co mi z toho hrozi?doteraz som riadne podaval aj podavam nulove danove priznanie a ročné zúčtovanie zdravotného poistenia aj ked som nic nezarobil ani nenakupil atd.
  chcem vas poprosit o radu ako mam dalej pokracovat a co mam spravit alebo ci som niekde nieco dlzny alebo mam nieco niekomu zaplatit pocas tejto doby?rusit zivnost nechcem lebo sa mi nieco rysuje .
  dakujem za odpoved

 63. Dobry deň chcem sa opýtať či je možné založiť si živnosť popri zamestnaní napr. učiteľka v mš, ak by som mala záujem o podnikanie v rámci služieb, do akej výšky prisieva živnostnenský úrad „budúcim“ podnikateľom?
  ďakujem

 64. Radka, popri zamestnaní si môžete založiť živnosť bez problémov, veľa ľudí takto podniká. Jediná vec, na čo si treba dať pozor je to, že ak by ste náhodou chceli podnikať v rovnakej oblasti ako váš zamestnávateľ, museli by ste mať od neho k tomu písomný súhlas (vyžaduje to zákonník práce).

  Čo sa týka nejakých príspevkov od živnostenského úradu, ten nerozdáva príspevky, ale vydáva povolenia na prevádzkovanie živnosti. Ak by ste boli minimálne 3 mesiace evidovaná na úrade práce (čo ale nie je váš prípad), mohli by ste požiadať o príspevok úrad práce.

 65. dobrý deň, založila som si živnosť popri zamestnaní na ubytovanie bez stravovania.Som zamestnaná, môj ročný príjem je okolo 5560€ zo zamestnania+ predpokladaný príjem zo živnosti 1000€.Chcem sa opytaťči je pravdepodobné, že budem mať nedoplatok v zdravotnej poisťovni pri ročnom zúčtovaní za predpokladu, že môj zisk bude 0. A ako je to s odvodmi do sociálnej poisťovne. Živnosť som si založila v júni 2011. Ďakujem!

 66. Pri zisku 0 by nemal byť nedoplatok v ZP. Do sociálnej poisťovne pri príjme 1000 € nebudete mať povinnosť sa prihlasovať. Táto povinnosť je až pri hrubom príjme vo výške aspoň 12-násobku minimálneho mesačného vymeriavacieho základu, čo je cca 3900 €.

 67. Ďakujem za opoveď!!!
  Je smutné, že na úradoch sa nedozviete takmer nič a ak aj pár informácií nasilu vytiahnete, všetky sú nejasné, nepresné a akoby tajné. Pri zakladaní živnosti ma pracovníci na živnostenskom úrade doslova prehovárali, že na ubytovanie v súkromí nie je potrebná a pod., hoci na uvedenie do prevádzky je živnosť prvá podmienka. Všetky informácie som získavala sama, z internetu, od známych, ustavičným telefonovaním, behaním po úradoch a len dúfam, že s týmto minipodnikaním vydržím aspoň rok, kým ma úplne neodradia.

 68. Úradmi sa určite nenechajte odradiť a vydržte 🙂 Veľa šťastia.

 69. Dobry den prajem,

  chcem sa spytat, ci mozem podnikat popri zamestnani v podobnom obore aky mam momentalne v naplni prace? Napr. som zamestnany v telekomunikacnej spolocnosti ako technik zakaznickeho servisu a chcem podnikat v obore servis PC a pod.

  dakujem za odpoved

 70. Janick12 – môžete, ale musíte mať písomný súhlas zamestnávateľa. Vyžaduje to zákonník práce §83.

 71. V texte píšete „V júni si živnostník vypracuje ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, kde sa podľa príjmu v predchádzajúcom roku vypočíta, či a koľko musí doplatiť do zdravotnej poisťovne. “
  Z tohto sa zdá akoby existovala možnosť že živnostník ktorý je zároveň aj zamestnancom v inej firme nebude platiť žiadne odvody do zdravotnej poisťovne. Zo zákona som ale pochopil že každý má povinnosť zaplatiť aspoň minimálne odvody. Môžete mi to prosím objasniť? Veľmi pekne ďakujem.

 72. Áno, odvody do ZP musí platiť každý aspoň v minimálnej výške.

  Ľudovo tomu síce hovoríme odvody, ale vaše mesačné platby do zdravotnej poisťovne sú v skutočnosti preddavky na zdravotné poistenie. Je to vlastne iba odhadovaná suma, akú máte zaplatiť, nie konečná. Konečnú presnú sumu odvodov na zdravotné poistenie, akú ste mali zaplatiť, zistíte vždy až spätne po ročnom zúčtovaní podľa skutočných príjmov, ktoré ste dosiahli v predchádzajúcom roku.

  Napríklad až v roku 2011 po podaní ročného zúčtovania ste zistili, koľko presne ste mali zaplatiť na odvody na zdravotné poistenie v roku 2010. Zistili ste teda, či a koľko musíte doplatiť za rok 2010. Ak vám v ročnom zúčtovaní vyšla vyššia suma, než akú ste odviedli počas roku 2010 do ZP, rozdiel budete musieť doplatiť. Ak vám vyšla menšia suma, než akú ste odviedli, nebudete musieť doplatiť nič a ešte vám vrátia preplatok.

 73. Dobrý deň, od pondelku mám nastúpiť na trvalý pracovný pomer v ČR, pričom už tri roky som živnostníčkou (viazaná živnosť) na slovenský ŽL. Rada by som si ŽL zachovala, ale neviem či si ho mám založiť v ČR (tu ide o voľnú živnosť) a ten slovenský zrušiť, alebo možem pokračovať. Viem, že ako zamestnanec v ČR budem mať povinnosť odhlásiť sa z poisťovní na Slovensku. Viete mi prosím poradiť. Vďaka!!!

 74. Môžete byť zamestnaná v Čechách a zároveň si môžete ponechať aj slovenskú živnosť, ale budete musieť platiť odvody aj na Slovensku.

 75. Vďaka. Ale chápem Vás teraz tak, že zamestnávateľ za mňa bude odvádzať odvody v ČR, prihlási ma napr. aj do zdravotnej poisťovne.. Ako je to potom prosím so slovenskou zdravotnou a sociálnou poisťovňou? Pokiaľ viem, pri zamestnaní v zahraničí som nútená sa od poistenia na SR odhlásiť. Skúste mi prosím napísať ešte niečo k tomu. Na koho sa možem obrátiť? Ďakujem.

 76. Ak ste SZČO (živnostník) na Slovensku, musíte byť prihlásená v zdravotnej a sociálnej poisťovni a platiť odvody (pozrite Odvody SZČO). Pokiaľ viem, tak je to bez ohľadu na to, či ste zároveň zamestnaná v zahraničí. Zamestnávateľ v ČR vám bude platiť odvody v ČR. Obráťte sa na vašu zdravotnú poisťovňu a na sociálnu poisťovňu.

 77. Zdravim chcem sa opytat.Som zamestnancom v jednej firme a mam aj otvorenu živnost pomimo ..odvody mi odvadza zamestnavatel a je nutne platit aj zo zivnosti odvody?ked som zo zivnostinemal ziadny prijem?

 78. Keď ste nemali žiadny príjem, tak nemusíte platiť.

 79. Zdravim. Mam trosku zvlastny problem.

  V 1. polke roku 2010 som podnikal ako SZCO kde hr. prijem bol okolo 6500€ a uplatnoval som si 40% . Kedze po polroku som prechadzal ku fransizovej konkurencii, zrusil som si v roku 2010 zivnost a zacal pracovat na priatelkynu zivnost, ktoru si v roku 2010 zalozila. Ona mala zivnost popri zamestnani, ale samotny prijem zo zivnosti bol okolo 4000€, ale ked to zoberieme spolu so zamestanim tak cca 13000€. Kedze som dostal ponuku na TPP ktoru som nemohol odmietnut, zrusili sme zaciatkom tohto roka 2011 aj tuto druhu zivnost. A teraz pride problem.

  Radi by sme od noveho roka ozivili podnikanie popri zamestnani ale v uplne inom biznise. Teraz by som potreboval radu, ci existuje nejaka moznost ako neplatit aspon par mesiacov odvody do SP, nech zistim, ci by podnikanie islo alebo nie. Uz nepredpokladam, take zarobky, skor len ako prilepsenie tak do 3000€ rocne a nerad by som pracoval len na stat, co by pri minimalnych odvodoch bolo pomaly 1/2 zarobku.

  Dakujem za radu, lebo dnes mi na socialnej poistovni povedali, ze pokial som neodovzdal karticku DIC tak mozem pokracovat bez odvodov. Nasledne mi danovy urad povedal, ze karticku som mal vratit do 15 dni od zrusenia zivnosti. Som z toho jelen. Vdaka.

 80. Majo33: Ak si založíte živnosť, tak do júla 2012 budete platiť odvody do sociálnej poisťovne podľa príjmov v r. 2010 (čiže asi minimálne odvody).

  Od júla 2012 budete platiť podľa príjmov v roku 2011. Keďže píšete, že ste zrušili živnosť v r. 2010, teda ste v roku 2011 nemali žiadne príjmy z podnikania, tak od júla 2012 nebudete mať povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne.

  Ak nechcete platiť žiadne odvody do sociálnej poisťovne, založte si živnosť až v júli 2012. Ak si ju založíte skôr, tak do júla 2012 budete musieť platiť a od júla potom už nie.

 81. Arrow, dakujem za odpoved, velmi pomohla. Vidim, ze jedina moznost ako sa tomu polroka vyhnut je, poprosit doveryhodneho zivnostnika v rodine, ktory si aj tak odvody plati, nech mozme pracovat pod nim. Urcite nas to vyjde lacnejsie ako byt kazdy mesiac hned na zaciatku -100€. Ked by sa podnikanie rozbehlo rad ich zaplatim. Este jeden detail. Prave som zistil ze nakoniec mam zrusenu zivnost k 31.3.2011. Ale od augusta 2010 neboli vedene ziadne prijmi zo zivnosti. Aj tak plati jul 2012? Pekny den.

 82. Aj tak platí to isté. Ide o to, aký bol príjem v r. 2011 a ten bol 0.

 83. Dobrý deň,
  prosím vás o odpoveď na moju otázku:
  So zamestnaný v HPP a zároveň začínam podnikať-szčo. Vzťahuje sa na mňa zákonná povinnosť platiť preddavky do SP a ZP?
  Budú sa vypočítavať iba zo zisku szčo, alebo spoločne szčo aj HPP?
  Ďakujem za odpoveď

 84. Mam podobnu otazku ako MarcelM. Vyska preddavkov do zdravotnej poistovne sa stanovi podla rocneho zdravotneho zuctovania. Je do tohto zuctovania zahrnuty aj prijem zo zamestnania, alebo iba hruby prijem zo zivnosti?

 85. Dobrý deň, pozabudol som že sa mi 11.4.2010 skončilo pozastavenie živnosti. Pracujem na plný úväzok a už nepodnikám. Potrebujem vedieť čo som zanedbal či musím platiť do poisťovne ešte nejaké odvody na viac a či musím podať daňové priznanie aj keď nepodnikám.

 86. Daňové priznanie musíte podať za rok 2010, ak vaše príjmy boli vyššie ako 2012,85 eur a za rok 2011 vyššie ako 1779,65 eur, alebo ak ste vykázali daňovú stratu.

  Je možné, že budete mať aj nedoplatok v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Choďte do sociálnej a do zdravotnej poisťovne a spýtajte sa, či máte nejaký nedoplatok. Ak áno, urýchlene ho uhraďte. Čím dlhšie to budete odkladať, tým horšie pre vás. Môžu vám vyrubiť penále za omeškanie.

  Ak už živnosť nepotrebujete, choďte ju zrušiť na živnostenský úrad. Potom choďte nahlásiť zrušenie živnosti na daňový úrad a do sociálnej a do zdravotnej poisťovne.

 87. Takže ak som to spravne pochopil založim si živnosť popri zamestnani v inom obore ako som zamestnay prvy rok nemusim platiť do Socialnej poistovne nič a do zdravotnej vlastne tiež nič lebo tam za mna plati moj zamestnavatel ale musim sa tam zaregistorvať do 8 dni. A po prvom vyučtovacom obdobi, ak moje prijmi zo živnosti nedosiali 12-násobok minimálneho mesačného vymeriavacieho základu, tak ani v dalšom roku nebudem musieť nič platiť do socialnej poisťovne?

 88. Peterb – ano, tak je to.

 89. Dobrý deň
  chcela by som sa spýtať. priateľ zakladá živnosť z fotografickej činnosti. odvody do sp a zp nebude platiť nakoľko 1 rok je oslobodený. bude sa musieť prihlásiť len do Zdravotnej poisťovne?
  ďalej by som sa chcela spýtať ako je to s podnikateľským účtom, je povinnosť ho zakladať, respektíve zatiaľ kým nemá tolko zákaziek stačí bežný účet, ktorý už používa pre osobné účely? nakoľko na daňový úrad sa uvádza č. účtu.
  Ďakujem za odpoveď

 90. Áno, musí sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne.
  Podnikateľský účet nie je povinný. Ak chce, môže používať aj osobný účet a tento nahlásiť na daňový úrad.

 91. Dobrý deň prajem,
  prosím o radu, počas celého roka 2011 mám živnosť, v období apríl-jún som bol zamestnaný na prac. zmluvu, v skúšobnej dobe som ale pracovný pomer ukončil. Keďže od mája bol môj syn trvalo pridelený do mojej starostlivosti, za máj a jún mi bol vyplatený daňový bonus. Môžem si uplatniť daňový bonus na dieťa za rok 2011, ak môj celkový príjem je 3100e?
  Ak mám za minulý rok nedoplatok v zdravotnej poisťovni, v daňovom priznaní sa uvádzajú len skutočne zaplatené odvody na zdravotné poistenie?
  Ďakujem za odpoveď.

 92. Dobrý deň, ja popri zamestnaní vyrábam šperky alebo maľujem tričká alebo vzniká niečo iné a sem tam niečo predám – čo spadá zrejme pod kolónku – príležitostný príjem – a teda dedukujem, že si živnosť zakladať nemusím. Ale premýšľala som nad tým, že svoje práce dám trošku viac na oči na dákom trhu – no – a kedže to chcem len skúsiť – neviem aký bude zisk a či vobec bude – musím si urobiť živnosť? Čo ak si ju urobím a zistím, že to nemá zmysel – hned ju budem rušiť? Nechcem kvoly „jednemu razu“ investovat korunky a cas na urade – ked neviem, ci sa to oplati.

 93. Dobrý deň,
  už je to skoro rok čo som si založil živnosť. Som študentom.
  Prvý rok neplatím zdravotné ani sociálne. Nakoľko som študent tak sociálne neplatím podľa zákona.
  Chcel by som sa opýtať ako je to so zdravotným poistením? Bude platiť zdravotné poistenie po jednom roku živnosti za mňa štát alebo sa stávam živnostníkom a neberem sa už ako študent?
  čiže budem mesačne platiť cca 120E do zdravotnej?

 94. Dobrý deň. Môžem si založiť živnosť popri zamestnaní aj v obore, ktorý vykonávam na riadnu pracovnú zmluvu? Musím o tom upovedomiť zamestnávateľa?

 95. Dena78, podľa aktuálneho znenia zákonníka práce § 83 je to takto:

  Ak vaša podnikateľská činnosť nemá konkurenčný charakter k činnosti vášho zamestnávateľa, nemusíte mu nič oznamovať.

  Môžete si založiť popri zamestnaní aj takú živnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, ale musíte to zamestnávateľovi písomne oznámiť.

  Ak s tým zamestnávateľ nebude súhlasiť, musí vám to písomne oznámiť do 10 pracovných dní a vy mu budete musieť bezodkloadne vyhovieť.

  Ak nebude mať zamestnávateľ proti tejto vašej podnikateľskej činnnosti žiadne námietky, nemusí vám na vaše oznámenie nijako odpovedať, ani vám nemusí dávať povolenie. Automaticky sa to berie ako súhlas.

 96. Ako je to so zdravotnymi odvodmi v pripade ze zarobim za rok menej ako minimalny vymeriavaci zaklad, resp ak nezarobim nic?..
  musim potom doplacat za zdravotne poistenie alebo nemusim rovnako ako je to pri odovodoch do socialnej positovne?

 97. Dobry Vecer.
  Mal by som otázky na odvody popri zamestnani.
  Ked pracujem, zamestnávatel mi platí odvody. Ked budem zivnostnik, tie peniaze co zamestnávatel dával na odvody, tie peniaze ja dostanem na vyplatu? Cize ked budem zivnostnik, zamestnávatel za mna neplatí odvody, tie peniaze dáva mne, a ja mám platit odvody? Dobre to rozumjem?
  Alebo zamestnávatel takisto platí za mna odvody, a aj ja musim paltit dajaké odvody?
  (Prepácte za také otázky, ale ja v tom som uplne mimo, zato citam stránku)

 98. Zamestnávateľ za vás bude naďalej platiť odvody tak ako doteraz. A vy si ešte navyše budete platiť odvody ako živnostník.

 99. Dobry den pan Pavol,

  v suvislosti s pripravovanym balikom opatreni – koncia dohodari.
  Som zamestnana na TPP, popri praci som si privyrabala v oblasti grafiky, a pracovala som na dohodu.
  Kedze nam vlada predstavila zmeny, uvazujem, ze by som si zalozila zivnost popri zamestnani. Moj prijem zo zivnosti by bol do 5000 €/rocne.
  Ak chcem dalej vykonavat tuto cinnost asi mi nic neostava.
  Moja otazka:
  1) niekde som citala, ze sa nemusi viest uctovnictvo iba danova evidencia – mohlo by sa to tykat aj mna?
  2)platila by som odvody aj z tejto sumy? pise sa tu o 12nasobku mes. vym. zakladu – toto by sa ma tiez mohlo tykat.
  Pri takomto rocnom zarobku, by som chcela mat co najmensie odvody….a tak neviem, ci by sa mi zivnost oplatila.

  Dakujem za odpoved.

 100. Dobrý deň, Ariana,

  1) To sa asi týkalo paušálnych výdavkov. Keď si uplatňujete paušálne výdavky, nemusíte viesť žiadnu evidenciu výdavkov. Stále ale musíte viesť evidenciu príjmov.

  Pušálne výdavky sú vo výške 40% vašich príjmov. Inak povedané z vašich príjmov si môžete pred zdanením odpočítať 40% bez ohľadu na to, aké boli vaše skutočné výdavky.

  V tom prípade si už ale nemôžete odpočítavať žiadne skutočné výdavky.

  Oplatí sa to tomu, kto má malé skutočné výdavky. Použitím paušálnych výdavkov vtedy dokážete dosť ušetriť na dani (a následne na odvodoch).

  2) 12 násobok mesačného vymeriavacieho základu je za rok 2011 4078,68 eura (v hrubom, bez odpočítania výdavkov). To by ste už museli začať platiť odvody do sociálnej poisťovne vo výške 112,66 eura mesačne.

  Podľa súčasných zákonov by ste to začali platiť až od júla druhého kalendárneho roku vášho podnikania. Ak by ste začali podnikať v r. 2012, odvody do soc. poisť. by ste začali platiť od júla 2013.

  Boli už avizované mnohé zmeny v odvodoch aj v daniach, čím by sa niektoré veci zmenili (k horšiemu). Zatiaľ sa treba riadiť tým, čo je momentálne platné.

  V budúcnosti uvidíme, čo z pripravovaných zmien sa naozaj uskutoční. Veľmi by ma ani neprekvapilo, keby ešte došlo k nejakým korekciám, pretože týmto si vládna strana proti sebe popudí dosť ľudí. Už si aj v pripravovaných opatreniach urobili rezervu navyše, aby potom mohli niečo z toho akože zľaviť.

 101. Ariana, takže dnes už najnovšia správa hovorí, že prácu na dohodu možno vláda nezruší 🙂

  Ako som napísal vyššie. Všetko, čo zatiaľ nie je uzákonené, sa môže ešte zmeniť.

 102. Dobrý deň.
  Píšete že do soc.pois.sa začína platiť až od Júla nasledujúceho roku. Takýto termín je stanovený preto že do konca marca sa podáva daňové priznanie a s neho sa zistí môj skutočný príjem a je možné vypočítať výšku preddavkov?A na platby do soc.popri zamestnaní zo živnosti sa dúfam neráta aj príjem s riadneho zamestnania tam platí zamestnávateľ.
  Chápem to správne?
  Ďakujem.

 103. Dobrý deň, áno, je to presne tak, ako ste napísali. Počíta sa iba príjem zo živnosti.

 104. A čiste teoreticky.Ak budem podnikať popri zamestnaní a nepresiahnem 12 násobok mesačného vymeriavacieho základu tak nemusím platiť sociálke.Môžem takto fungovať aj niekoľko rokov?Zaplatím len daň zo zisku.A ako je to zo SZČO ak nepresiahne 12 násobok mesačného vymeriavacieho základu tak tiež nemusí aj niekoľko rokov platiť?Ako je potom poistená?

 105. Áno, môžete tak fungovať aj niekoľko rokov.

  Keď máte živnosť, tak ste SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba). Aj keď máte živnosť popri zamestnaní – ste zároveň zamestnanec aj SZČO.

  Kto si neplatí odvody do sociálnej poisťovne, nemá potom nárok napr. na podporu v nezamestanosti, na nemocenské dávky, nič si nešetrí na dôchodok.

  Ale aj keď ste SZČO a kvôli nízkemu príjmu nemáte povinnosť platiť odvody do SP, môžete sa napriek tomu prihlásiť na dobrovoľné platenie odvodov, ak nechcete stratiť nárok na to, čo som uviedol vyššie.

 106. Dobry den pan Pavol.. chcel by som sa vas len v kratkosti opytat.. pracujem v Anglicku cez anglicku pracovnu agenturu, ktora za mna plati zdravotnu poistovnu aj dane, ale chcel by som popri tom zacat podnikat na Slovensku.. Da sa jednoducho zalozit zivnost a normalne platit odvody z prijmov, ktore budem iba na Slovensku, alebo sa mi do toho bude nejakym sposobom zaratavat aj prijem zo zahranicia? Vopred dakujem za vasu odpoved
  S pozdravom
  Lukas Cavojsky

 107. Dobrý deň, príjem zo zahraničia sa vám bude zdaňovať v zahraničí. Na Slovensku sa vám bude zdaňovať príjem z podnikania na slovenskú živnosť a príjem zdanený v zahraničí sa do toho nebude počítať.

 108. Dakujem pekne, pomohli ste mi..

 109. Dobrý deň,
  12 násobok mesačného vymeriavacieho základu je za rok 2011 4078,68 eura (v hrubom, bez odpočítania výdavkov). Už to vieme aj na tento rok? Lebo budem niekde okolo hrany. Ďakujem Ivan

 110. ….poslala som Vam este nejaky dotaz do mailu…snad ho najdete…

 111. i1, to ešte nevieme.

 112. Dobrý deň, chcela by som si otvoriť živnosť popri zamestnaní ale neviem čo ma čaká. Preto by som sa chcela spýtať na odvody pri takejto živnosti, pokiaľ možno uvedené aj na nejakom ľahšom príklade, napr. pri tržbách 1000€, aby som to ľahšie pochopila. Tiež či je potrebné mať vždy súhlas od zamestnávateľa. Ďakujem

 113. Marselita, pozrite si tento detailný článok o odvodoch. To, čo je v ňom napísané, platí aj pre živnosť popri zamestnaní.

  Čo sa týka súhlasu zamestnávateľa, pozrite sem: /comment/5133#comment-5133

 114. Dobry den, prosim Vas, je to normalne, ak podnikam popri zamestnani ako sa mi moze pocitat do prijmu moj obrat. To mam platit druhe odvody Socialnej poistovni za to co som nakupil tovar?? Vsak je to chore! /podotykam ze moja zivnost je nakup a predaj tovaru/
  obrazne povedane kupim tovar za 5 000 eur, predam ho za 5500 eur moj zisk je 500 eur podotykam hruby a ja mam platit odvody SP vo vyske 1200 eur za rok. Je to normalne????

 115. Podľa obratu sa určuje, či musíte alebo nemusíte povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Samotná výška odvodov sa už počíta z vášho zisku, nie z obratu. Avšak ak je váš zisk nízky, napr. iba 500 eur, musíte platiť takzvané minimálne odvody a tie sú také, ako píšete. Také sú u nás zákony 🙁

 116. Dobrý deň,
  chcela by som vedieť, či budem platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, keď moje tržby za minulý rok 2012 boli okolo 4 100€. Mám živnosť popri zamestnaní, podnikám druhý rok, zatiaľ nebudem mať žiadny zisk
  .

 117. Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako mám vydokladovať 0 v daňovom priznaní. Vo februári min. roka som si založila živnosť popri zamestnaní a potom som zistila, že som tehotná, tak zo živnosti nieje nič, a od septembra som na materskej, taraz si prvý raz musím robiť daňové priznanie a neviem ako to mám vydokladovať. Chcela som robiť len daňovú evidenciu, že si budem odkladať doklady ohladom výdavkov na živnosť – len sem tam si niečo privyrobiť. LEnže od jej založenia som sa venovala príchodu dieťaťa a tak nemám nič, nijaký doklad. Teraz neviem ako to mám vydokladovať v daňovom priznaní. Od zamestnávatela mám ročné zúčtovanie, ktoré doložím, ale čo mám zo živnosti doložiť ja?!? Prosím poraĎte, som už zúfalá. Vopred moc Ďakujem.

 118. Nikus – ak vaše príjmy zo živnosti v roku 2012 neboli väčšie ako 1822,37 eura, nemusíte vôbec podávať daňové priznanie.

 119. tlsta – do sociálnej poisťovne odvody platiť nemusíte a do zdravotnej sa musíte riadiť podľa ročného zúčtovania.

 120. Zdravicko, mam taku otazocku, ze ked chcem ist podnikat popri zamestani na jarmoky (predavat v stanku – noziky, retiazky, zapalovace … atd.) a chcem aby mi priatelka pomahala, pricom by nechcela ziadnu trzbu odomna, tak budem za nu musiet platit odvody ? Priatelka studuje na vyske. Jeden znami mi povedal ze musim za nu platit odvody a dalsi ze nie … tak sa pytam tu : )
  Za Vasu odpoved vopred dakujem.

 121. Dobrý deň ja mám trochu iný prípad. Živnosť mám už 4 roky a tento rok začnem v jednej firme pracovať na pracovnú zmluvu. Ako je to v tomto prípade? Budem si stále platiť odvody aj za seba a bude ich za mňa platiť aj zamestnávateľ? Čiže mi budú sťahované aj z hrubého platu? Ďakujem

 122. Dobry den chcem sa spytat,lebo si uz neviem rady. Zivnost mam rok preddavky som platil iba do zdravotnej poistovne.Hruby prijem som mal 3700e Teraz sa mi naskytla prilezitos pracovat na TTP zamestnavatel za mna bude platit odvody,to viem ale ake odvody v tom pripade musim plati ja? (V praci budem dostavat minimalnu mzdu). Dakujem

 123. zdravím chcel by som sa opýtať ako je to ja som zamestnaný a teraz som sa registroval v NBS ako finančný maklér ale živnosť nemám !!! iba zmluvu o sprostredkovaní s maklerskou spoločnostou ako je to s platením odvodou a zdravotného v mojom prípade dakujem velmi pekne

 124. Majo24 – Priateľka by po správnosti mala byť u vás v pracovnom pomere a tým pádom by ste za ňu aj platili odvody.

  marica99 – Áno, odvody si musíte stále platiť aj zo živnosti a aj z platu u zamestnávateľa.

  Pavol123 – Nezáleží na tom, či ste aj zamestnaný a aký máte v zamestnaní plat. Odvody zo živnosti musíte platiť rovnako ako každý živnostník. Pretože ste nemali hrubý príjem vyšší ako 4716 €, ani naďalej nebudete musieť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Budete platiť iba odvody do zdravotnej poisťovne. Pozrite sem: Odvody SZČO

  palino 13 – Z pohľadu odvodov ste SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba). Mali by ste platiť rovnaké odvody ako napríklad živnostníci. Pozrite sem: Odvody SZČO

 125. Prosim Vas, ja tomu nerozumiem.. Zivnost mam od 2012 a teraz od maja budem pracovat aj ako zamestnanec a neviem, ci si mam zivnost pozastavit alebo nie.. Chcem si ju asi radsej ponechat, lebo mozno este cosi zarobim do konca roka aj na tu zivnost, ale asi len par stoviek. Ak si zivnost neprerusim, budem musiet platit kazdy mesiac 55,05 eur do ZP tak ako doteraz? Ak zarobim odteraz za mesiac menej ako 55 eur, asi to nebude velmi vyhodne 🙁 Do socialnej poistovne som zatial este nic neplatila, za minuly rok som mala maly zarobok. Ak za tento rok nezarobim na zivnost viac ako 4000 eur, ale ako zamestnanec zarobim do konca roka povedzme 5000 eur, tak stale nebudem musiet od jula 2014 platit ziadne odvody zo zivnosti do socialnej poistovne? Som z toho celeho zmatena a bojim sa, ze ked tu zivnost necham bezat a nahodou na nu uz do konca roka nic nezarobim, aby som potom nebola prekvapena, ze budem musiet platit viac ako som zarobila. Vdaka

 126. otázočka 😉
  zamestnanec aj szčo, živnosť založená v roku 1993, ani nevedel, že ešte nejakú má, nebola ani pozastavená,
  doteraz neplatil žiadne preddavky, ani do SP, ani do ZP (iba ako zamestnanec)
  aké odvody bude platiť, ak začne v živnosti pokračovať, nie je lepšie starú živnosť zrušiť a založiť novú?
  ďakujem pekne

 127. chcem sa spytat ked mam zivnost a chcem ist na nadstavbove studium ze ci mozem chodit do skoly a vykonavat zivnost a ako to je z odvodmi ?

 128. Dobrý deň pán Varhaník, zdá sa vám normálne správne a spravodlivé, že sa za príjem v tomto prípade považujú tržby a nie zisk? Veď zoberme si príklad: V zamestnaní zarobím v čistom 480, z čoho nevyžijem, preto si chcem aspoň stovku privyrobiť živnosťou. Predávam popri zamestnaní nejaký tovar, ktorý nakúpim mesačne za 400 Eur a predám za 500. Zarobil som 100 Eur. Môj ročný príjem je však podľa tohto 6000 Eur a preto budem musieť mesačne odvádzať do sociálnej poisťovne cca 133 Eur. Prečo mám platiť sociálnej poisťovni viac ako som zarobil ????
  Ako je možné, že toto nikomu nevadí, kde je tu logika, zdravý rozum, spravodlivosť?

 129. Dobry den, chcem sa spytat, ze ak si popri zamestnani zalozim zivnost, ci musim platit aj odvody, alebo len zdravotne. Dakujem

 130. dobrý deň,
  mám živnosť na SK i v AT, som slov. rezident (na základe schválenia SP), odvody platím na SK z minim. VZ…je pravdou, že výška odvodov sa počíta aj z príjmov zo zahraničia?
  ešte pozn., že v min. roku som príjmy zo slov. živnosti nemala.
  dík
  Joja

 131. Dobrý deň. Mám otázku k výške zdravotného poistenia k živnosti popri zamestnaní: Ak bude môj vymeriavací základ nižší ako je minimálny vymeriavací základ (t.j. 402,50 e), budú sa mi odvody počítať z minimálneho vymeriavacieho základu a alebo z môjho skutočného nižšieho vymeriavacieho základu? Ďakujem.

 132. Manžel je zamestnanec aj SZČO- živnosť .Prišiel mu nedoplatok zo zdravotnej poisťovne. Zaplatený nedoplatok a preddavky od 1.1.2015 sa môžu dať do nákladov pre výpočet dane z príjmov?Vopred ďakujem.

 133. Dobry den chcem sa len spytat ako by bolo mozne nechat si vyrobit vlastny vyrobok cez nejaku firmu. Napr. Nechatvsi vyrobit vlastnu znacku kozmetiky a potom ju uviest na trh, tak ako to maju znami ludia, ze maju vlastny parfum , atd. Kolko by to cele asi stalo. Poslite mi odpoved na email szokedaniel29@gmail.com

 134. Dobrý deň, chcem sa opýtať či môžem podnikať popri zamestnaní v štátnej správe. Moje predmety podnikania nemajú nič spoločné s vykonávaním práce pre štátnu správu. Ďakujem 

 135. Som zamestnaný na normálnu pracovnú zmluvu a chcem si otvoriť zase živnosť. ( už som mal raz živnosť ale som si ju musel zrušiť). Keď som dobre pochopil z Vašich rád to teda znamená že ak sa zmestím do toho 12 násobku minimálneho vymeriavacieho základu tak nemuśim platiť žiadne odvody iba tu zdravotnú? Koľko je prosím vás ten 12 násobok vymeriavacieho základu a ako si vyrátm tu zdravotku po ročnom zúčtovaní…alebo o koľko eur budem platiť viac…Ďakujem za odpoveď

 136. Dobrý deň, 

  pri súbehu SZČO a zamestnania SZČO platí preddavky podľa príjmu živnosti, neplatí pre neho minimum pri zdravotných odvodoch, preto môže mesačne platiť aj menej ako tých cca 54€ mesačne. Chcem sa opýtať, či aj pri súbehu szčo a práce na dohodu uzavretej na celý rok (mesačný príjem 50-100€ v hrubom) pre mňa ako SŽČO neplatí minimálny základ, alebo pri práci na dohodu to neplati? 

  Veľmi budem vďačný za odpoveď.

 137. Mám živnosť pri zamestnaní, platil som zdravotné odvody cca 30  EUR mesačne, včera prišlo vyúčtovanie, mám preplatok cca 100 EUR. Preplatok mi vrátia PO ZDANENÍ vo výške 80 EUR. čísla sú približné. Je to správne zdaniť mi preplatok ? Nie je výpalníctvo už to, že odvádzam odvody popri zamestnaní ? Doteraz neviem aké mám z nich benefity oproti obdobiu, keď som živnosť pri zamestnaní nemal a teda odvody zo živnosti neplatil.

 138. Dobrý den, ake budem mat odvody, ak sa vraciam po rodicovskej do prace, ale po dohode so zamestnavatelom musim na 2 mesiace mat neplatene volno? Popri zamestnani mam aj zivu zivnost, pocas rodicovskej som ju neprerusila. Teraz neviem, ci budem okrem odvodou za neplatene volno platit aj nieco zo zivnosti. Do teraz som neplatila nic, vsade 0. Ani neviem, ci ako SZCO a zaroven zamestannec musim nahlasovať skoncenie rodicovskej do zdravotky a na socialku za SZCO, ci staci, ked to urobi zamestnavatel. Vopred moc ďakujem za odpoveď.

 139. Dobrý den, chcem sa spýtať mžem sa zamestnať vo „firme“ szčo? res. ak som tak spravila a nemôžem ako to následnene opravím

 140. Dobrý deň, som SZČO, popritom som zamestnaná. Príjmy z nezávislej činnosti sú nulové, no kvôli príjmom zo zamestnania by som mala budúci rok platiť odvody do sociálnej poisťovne. Chápem, že ak by som naďalej ostala zamestnaná, zamestnávateľ by odvody hradil za mňa, ale zaujíma ma jedna vec. Čo ak od januára nasledujúceho roka už nebudem zamestnaná, iba SZČO. Príjmy v daný rok nebudem mať dajme tomu žiadne, ale budem musieť platiť odvody do sociálnej poisťovne? Zdá sa mi nelogické aby človek bez príjmov musel mať také výdavky každý mesiac – 200€ a žiaden príjem. Nedá sa to nejako inak riešiť? Okrem minimálnej mzdy v pracovnej zmluve. Ďakujem.

 141. Rád by som poznal odpoveď na túto otázku aj ja. Ďakujem

 142. Tiež mám záujem. Ďakujem.

 143. Ak je manzelka zamestnana a zaroven bude od 1.1.2017 aj SZCO a bude si platit poistne, pocas roku 2017 jej vznikne narok na matersku bude sa do vypoctu materskej brat aj poistne ktore platila ako SZCO?

 144. Dobrý deň, som zamestnaný na TPP, ktorý je mojim hlavným zdrojom príjmu (95% príjmov). Popri zamestnaní mám však založenú aj živnosť, ktorú využívam občasné zákazky. Príjmy z tejto živnosti však tvoria úplne minimálne percento mojich celkových príjmov. Zamestnávateľ za mňa každý mesiac odvádza klasicky všetky odvody (aj do sociálky aj zdravotky). Moja otázka je, koľko budem musieť zaplatiť pri ročnom zúčtovaní odvodov do zdravotnej poisťovni. Je tam nejaká miera percenta? Pretože plnú sumu t.j. cca 58e mesačne (čiže 12 x 58e = 870e ročne) ne nezmyselné platiť, pretože človek tým preplatí všetko to, čo za celý rok zarobil (aj by teda ročne zarobil na živnosti naozaj len povedzme 800e). Ďakujem za vysvetlenie.

 145. Dobrý deň.

  Do 7.7.2016 som mal súbeh zamestnania a živnosti. Dostal som vyúčtovanie zo zdravotnej poisťovne s výpočtom preddavku na rok 2016 vo výške 0,- €. 7.7.2016 mi zamestnanie skončilo. Mal som sa ďalej riadiť dokumentom zo zdravotnej poisťovne, alebo platiť mesačne 60,06 € ?

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.