Založenie živnosti – Ako si založiť živnosť?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Založenie živnosti môžete zvládnuť aj za jeden deň, ak ste dobre pripravení. V tomto článku vám prinášam detailný postup, ako si založiť živnosť krok za krokom.

11 krokov k založeniu živnosti

1. Ak odchádzate zo zamestnania
2. Predmety činnosti
3. Pvá návšteva živnostenského úradu
4. Kolky
5. Obchodné meno
6. Vyplnenie a odovzdanie tlačív
7. Sociálna poisťovňa
8. Daňový úrad
9. Podnikateľský účet
10. Trvalý platobný príkaz
11. Nahlásenie účtu na daňovom úrade

1. Ak odchádzate zo zamestnania

Ak ste zamestnaní a dávate kvôli podnikaniu výpoveď, pred odchodom zo zamestnania si vypýtajte potvrdenie o príjmoch a zaplatených preddavkoch na daň. Budete ho potrebovať k daňovému priznaniu.

2. Predmety činnosti

Napíšte si na papier zoznam všetkých živností (predmetov činnosti), ktoré budete chcieť vykonávať. Živnostenský úrad vám zapíše všetky živnosti do osvedčenia o živnostenskom oprávnení (po starom živnostenský list). Za každú živnosť sa platí poplatok (čítajte v ďalších bodoch).

3. Pvá návšteva živnostenského úradu

Choďte na živnostenský úrad.

 • Vyzdvihnite si tam tlačivá potrebné na založenie živnosti.
 • Prekonzultujte s úradníkmi vaše predmety činnosti (všetky živnosti, ktoré chcete vykonávať). Môže sa stať, že niektoré z vašich predmetov činnosti nie sú voľnými živnosťami. Môže to byť napríklad remeselná živnosťviazaná živnosť, alebo môže ísť o činnosť, ktorá sa nevykonáva na základe živnostenského oprávnenia. Toto všetko vám úradníci na živnostenskom úrade povedia presne podľa vašich vybratých predmetov činnosti.

4. Poplatok

Kúpte si kolky, ktorými zaplatíte živnostenskému úradu poplatok za vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení (živnostenský list). Za každú voľnú živnosť sa platí poplatok 5 eur. Za každú remeselnú alebo viazanú živnosť sa platí poplatok 15 eur.

AKTUALIZOVANÉ: Kolky už nie sú povinné. Poplatok sa dá zaplatiť aj v hotovosti.

5. Obchodné meno

Rozhodnite sa, aké obchodné meno bude mať vaša firma. Pre obchodné mená fyzických osôb – SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba – živnostník) platí pravidlo, že na začiatku názvu musí byť vaše meno a priezvisko (môže byť aj s titulmi Ing., Mgr., atď.). Za ním môže, ale nemusí, nasledovať ešte názov firmy. Ak by ste sa napríklad volali Ján Novák, vaše obchodné meno by mohlo pozostávať:

 • iba z vášho mena, teda: Ján Novák
 • alebo z vášho mena a názvu firmy, napríklad: Ján Novák Kovotechnika

6. Vyplnenie a odovzdanie tlačív

Vyplňte tlačivá zo živnostenského úradu. S vyplnenými tlačivami choďte na živnostenský úrad. Doneste si zo sebou aj občiansky preukaz a kolky. (DOPLNENÉ: Po novom už kolky nie sú povinné. Poplatky môžete zaplatiť aj v hotovosti.) Tam všetko odovzdajte.

Živnostenské úrady fungujú ako jednotné kontaktné centrá (JKC). Založenie živnosti vám uľahčia tým, že za vás automaticky vybavia niektoré formality:

 • Živnostenský úrad za vás požiada o výpis z registra trestov,
 • prihlási vás ako SZČO do zdravotnej poisťovne na platbu zdravotných odvodov,
 • prihlási vás na daňový úrad na platbu dane z príjmu fyzických osôb.

Osvedčenie o živnostenskom oprávnení (živnostenský list) vám vydajú do 3 pracovných dní.

7. Sociálna poisťovňa

Do sociálnej poisťovne sa zatiaľ nemusíte prihlasovať. Povinnosť prihlásiť sa do sociálnej poisťovne vám vznikne až v druhom roku podnikania.

Ak sa rozhodnete neprihlásiť sa v prvom roku podnikania do sociálnej poisťovne, nebude sa vám za tento čas započítavať nič do dôchodku, nebudete mať nárok na nemocenské a ani na podporu v nezamestnanosti, ak by ste ukončili živnosť a boli nezamestnaní.

Ak chcete, môžete sa prihlásiť do sociálnej poisťovne ako dobrovoľný platca.

8. Daňový úrad

Z daňového úradu vám poštou príde oznámenie o pridelení daňového identifikačného čísla (DIČ). Toto DIČ budete uvádzať na faktúrach a budete ho používať ako váš identifikátor pri kontakte s daňovým úradom.

9. Podnikateľský účet

Založte si podnikateľský účet v banke. Nie je to povinné, ale z praktického hľadiska je to takmer nevyhnutnosť.

10. Trvalý platobný príkaz

Zriaďťe si trvalý platobný príkaz na vašom podnikateľskom účte, ktorým budete platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Neskôr, keď začnete platiť aj odvody do sociálnej poisťovne, tiež si na ne zriaďte trvalý platobný príkaz.

Nie je síce povinné platiť odvody trvalým platobným príkazom z účtu, ale je to oveľa praktickejšie a pohodlnejšie ako akýkoľvek iný spôsob.

11. Nahlásenie účtu na daňovom úrade

Nahláste svoj podnikateľský účet na daňovom úrade. Musíte tak urobiť do 15 dní od jeho založenia.

Môžete začať podnikať

Keď toto všetko vybavíte, mali by ste mať:

 • Osvedčenie o živnostenskom oprávnení (živnostenský list)
 • DIČ
 • Zdravotné poistenie
 • Podnikateľský účet

Ak by ste sa chceli stať aj dobrovoľnými platcami DPH, treba o to požiadať na daňovom úrade a vyplniť tam príslušné tlačivá.

Teraz máte založenú živnosť a vaše podnikanie sa môže začať.

Neprehliadnite:
Živnosť alebo s.r.o. – čo je pre vás výhodnejšie?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 320 komentárov

 1. kde by som nasiel nejaky zoznam predmetov podnikania , ktore uvediem na ŽL ? nemozem nic take najst , dikes

 2. Zoznam rôznych predmetov podnikania plánujeme uverejniť v priebehu najbližších týždňov.

 3. Je pravda že som oslobodený od odvodov na 1 rok?

 4. V prvom roku podnikania, resp. do podania prvého daňového priznania, nie ste povinní platiť odvody do sociálnej poisťovne, ale ak chcete, môžete byť dobrovoľným platiteľom. Samozrejme v čase, kedy nič neodvádzate do soc. poisť. si tým pádom nesporíte na dôchodok, takže je to na zváženie. V každom prípade odporúčam navštíviť pobočku sociálnej poisťovne v mieste vášho bydliska, alebo aspoň tam zavolať. Oni vám poskytnú najpresnejšie informácie ohľadom vašej povinnosti, alebo nepovinnosti platiť odvody.

 5. Chcem si založiť firmu Pneuservis,stále som zamestnaný.Potrebujem 150000 pôžičku,poraďte od akej inštitúcie si ju mám zobrať ďakujem.

 6. Ano mala by to byť pravda.

 7. Treba obehať banky a možno niektorá bude ochotná poskytnúť úver. Aj keď sa obávam, že získať podnikateľský úver je v takomto prípade ťažké, lebo podnikateľské úvery banky dávajú väčšinou iba firmám, ktoré fungujú už niekoľko rokov, prípadne majú obrat v určitej požadovanej výške a podobne.

  Ešte je možnosť zobrať si namiesto podnikateľského obyčajný spotrebný bezúčelový úver. Ten sa dá získať väčšinou ľahko, stačí iba preukázať príjem zo zamestnania. Len si to treba dobre rozmyslieť, či v prípade neúspechu v podnikaní potom bude človek schopný ten úver splácať.

 8. Ak si chcem zalozit zivnost na prekladatelstvo a tlmocnictvo z Aj- do Sj a naopak, co vsetko k tomu potrebujem?
  Myslim tym staci ak mam skusenosti a certifikaty, alebo potrebujem mat aj statnice z AJ??

  Dakujem pekne

 9. chcela by som vediet či to plati aj pri pohostinstve čo všetko potrebujem k tejto oblasti

 10. To, čo sa píše v tomto článku, platí aj pri pohostinstve.

 11. Dobrý deň. Radi by sme poprosili o radu. Akú živnosť potrebujem, ak si chcem otvoriť obchod s náhradnými dielmi na osobné autá a či potrebujem k tomu nejaký kurz?

  A takisto akú živnosť potrebuje moja priateľka,ak si chce otvoriť vizážistický, či kozmetický salón a či tiež k tomu potrebuje nejaký kurz.

  Veľmi pekne Ďakujeme za odpovede.

  Prajeme príjemný deň.

 12. Odporúčam pozrieť si článok Druhy živností a ostatné články, na ktoré sa odtiaľ dostanete. Treba si vašu činnosť pohľadať medzi remeselnými, viazanými, prípadne koncesovanými živnosťami. Ak medzi nimi je, bude tam uvedené aj aké požiadavky musíte spĺňať. Ak medzi žiadnymi z nich nie je, znamená to, že je to voľná živnosť a nepotrebujete k tomu žiadne kurzy, vzdelanie, ani nič podobné.

 13. ahoj, chcela by som sa nejakej hlavičky šikovnej opytat- chcem si založit agenturu na sprostredkovanie prace v zahraniči, potrbujem s.r.o. , alebo mi stači aj živnost??pripadne ak mate niekto nejake skusenosti, so založenim takejto spoločnosti, dajte vediet, velmi pekne dakujem

 14. nie je potrebná s.r.o., stačí živnosť. Ale na vykonávanie tejto činnosti je potrebné získať povolenie od úradu práce.

 15. chcem sa len spytat,ci mi niekto neporadi…mam moznost podnikat v preperave tovaru na zivnost…avsak problem je vlastne auto…kupa auta ani vlastne problem nie je…no je tu otazka ci sa mi to vobec vyplati…byt na zivnost a nevediet ci ako dealer budem vobec prosperujuci…su tam totiz urcite naklady…a neviem ci aj budu urcite vynosy…pracovat ako zivnostnik…

 16. Či bude podnikanie pre teba výhodné, to si musíš spočítať a uvážiť podľa toho, aké máš predpokladané výdavky a príjmy. Od predpokladaných príjmov si odpočítaj predpokladané výdavky, dostaneš predpokladaný zisk (nezabudni odpočítať daň a odvody). Ak ti vyjde taký predpokladaný zisk, s ktorým by si bol spokojný, vtedy má zmysel pustiť sa do podnikania. V opačnom prípade to zmysel nemá.

 17. Dobrý večer, prosím o radu:
  momentálne som piaty rok na materskej dovolenke , ktorá mi skončí 3.12.2008 , bola som zamestnaná vo firme ako admin.pracovníčka, ale teraz z dôvodu rušenia mojej pracovnej pozície vo firme dostávam k 1.1.2008 výpoveď. Založila som si živnosť na velkoobchod – maloobchod a potrebujem vedieť , kde všade mám ešte ohlásiť založenie živnosti , kde všade sa mám hlasiť po 1.1. (teda po mojej výpovedi z práce) , hlásiť sa aj na úrad práce, na socialnu poistovnu… ? Dodám že moja 2 ročná dcéra nenavštevuje škôlku, bude v opatere starých rodičov. Velmi pekne dakujem za odpoveď.

 18. Treba sa nahlásiť na daňovom úrade a v zdravotnej poisťovni. Do soc. poisť. sa môžeš nahlásiť tiež, ale tam ti asi povedia, že do prvého daňového priznania nemáš povinnosť im platiť odvody. Na úrad práce sa nahlasovať netreba. Jedine, že by si bola nezamestnaná a založila živnosť, vtedy by si sa musela odhlásiť z evidencie úradu práce.

 19. Presunuté do fóra: Second hand

 20. Dobrý vecer, ak chcem ohlasit zivnost na DU musim ju ohlasit v meste trvaleho bydliska, alebo v meste kde bude zivnost vykonavana. Dakujem

 21. chcela by som podnikať v ONLINE BUSINES SYSTéME ale neviem aký názov mám udať keď si budem vybavovať živnosť. ďakujem.

 22. Na daňovom úrade sa treba prihlásiť tam, kde má sídlo tvoja firma. Napr. ak máš na živnostenskom liste sídlo firmy Košice a činnosť vykonávaš v Žiline (napr. tam máš prevádzku, alebo podobne), tak sa musíš zaregistrovať na daňový úrad tam, kde máš sídlo firmy, t.j. v Košiciach.

 23. Čo je to ten online business systém? V čom konkrétne bude spočívať tvoja činnosť, to si daj ako predmet podnikania.

 24. Zdravím všetkých podnikateľov. Chcel by som sa opýtať, poradiť. Minulý rok sme zakladali s kamarátom spol s. r. o. Obidvaja sme konatelia. Firma sa pomaličky rozbieha, ale našiel som jeden veľmi vyhovujúci priestor na otvorenie ďalšej prevádzky. Chcel by som to otvoriť ale zase s iným kamarátom, ale už nie ako s. r. o, ale iba ako živnostník. Viete mi niekto poradiť, ako sa to robí, alebo ako mám ďalej postupovať, aby všetko prebehlo hladko? Ďakujem veľmi pekne.

 25. Živnosť si môžeš založiť bez problémov, aj keď už máš s.r.o. To, že máš s.r.o. nemá pri zakladaní živnosti žiadny vplyv. Tieto dve firmy (živnosť a s.r.o.) budú z pohľadu úradov dve úplne nezávislé a oddelené firmy.

 26. Dobry den,

  rada by som sa spytala, ked si chcem zalozit zivnost a zaroven zostat aj zamestnana, ako je to v tomto pripade so socialnym a zdravotnym poistenim. Kto ho plati?

  Dakujem,

 27. Presunuté do fóra: Bagetaren

 28. Na tlacive pre zalozenie zivnosti treba preukazat opravnenie uzivat nehnutelnost. Je to moje trvale bydlisko, ale byt je pisany len na manzela. Cim mozem preukazat opravnenost? Potrebujem jeho povolenie?
  Dakujem pekne aj za predchadzajucu odpoved.

 29. Keď je to trvalé bydlisko, vtedy sa vôbec nemusí preukazovať žiadne oprávnenie. Nevadí, že je to napísané na manžela, to sa ani neskúma v takom prípade.

 30. Myslim, ze to nieje najlahsia uloha, ziskat uver na nejaky projekt, ked ste este nepodnikali, nebude sranda,.

  Ako klucove by som videl zohnat „navod“ ako vytvorit dobry biznis plan, projekt, na ktory banka potom uver poskytne…
  Jednou z moznosti kde sa da ziskat viac informacii je http://www.instinktzabijaka.sk

 31. Dobrý deň,
  Chcel by som sa opýtať,či môžem mať tú istú prevádzkareň aj ako živnostník a aj ako s.r.o.?

 32. Ak myslíš ako sídlo firmy pre živnosť aj pre s.r.o., tak áno.

 33. Myslím ako pracovisko(výrobná hala).Mám tam piliarsku výrobu.Predmet podnikania je ten istý na živnosť aj na s.r.o.

 34. To by tiež nemal byť problém.

 35. Dobry,chcel by som sa opytat ,ze ci na to,aby som si mohol zobrat zivnost musim mat 18rokov…
  Za odpoved dakujem

 36. Áno, aby si si mohol založiť živnosť, musíš mať 18 rokov.

 37. V článku o založení živnosti píšete, že je dobré mať pri sebe doklad o ukončení zamestnanec.pomeru. Ja by som si chcel založiť živnosť a podnikať popri riadnom zamestnaní. Je to možné? Ešte by som sa chcel opýtať, či môžem v takomto prípade podnikať v oblasti BOZP a PO (potrebné oprávnenia mám), keď v zamestnaní mám obdobnú pracovnú náplň. Ďakujem.

 38. Áno, je možné mať živnosť aj popri zamestnaní. Ale ak chcete podnikať v činnosti, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti vášho zamestnávateľa, potrebujete k tomu jeho písomný súhlas.

 39. Na margo vašej odpovede – ja nechcem podnikať v oblasti, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti môjho zamestnávateľa, len chcem vykonávať tú istú činnosť ako vykonávam uňho, je to teda možné aj bez jeho súhlasu? A keby nie, ten písomný súhlas od zamestnávateľa potrebujem pre koho? Pre živn.úrad? Bez toho mi nevydajú živnostenský list? Ďakujem

 40. § 83 ods. 1) Zákonníka práce doslova hovorí:
  Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.
  Čiže ten písomný súhlas je potrebný preto, lebo to vyžaduje zák. práce vo vzťahu zamestnanca a zamestnávateľa (nie pre živ. úrad), kto by taký súhlas nemal, porušoval by zákonník práce. Ale podľa toho, čo píšete to konkrétne vy teda potrebovať nebudete, pretože je tam jednoznačne napísané „činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa“, a to u vás nie je.

 41. Dobry den, moj priatel je nemec…
  Na slovensku si vybavil trvaly pobyt (zrusil trvaly pobyt v nemecku) a teraz si planuje vybavit zivnost na slovensku.. Tym padom by platil dane na slovensku..

  Je muzikant, o aku zivnost sa tym padom jedna??
  A co vsetko bude potrebovat k vybaveniu..

  DAkujem:-)

 42. Myslím, že ako umelec ani živnosť nepotrebuje. Musí sa nahlásiť na daňovom úrade, kde dostane DIČ a tiež v zdravotnej poisťovni.

 43. Ak mam živnost na Slovensku da sa vybavit pracovne povolenie v zahranici?Konkrertne v Rakusku?Su na to nejake agenturi? Mam moznost pracovat,ale potrebujem pracovne povolenie.

 44. „Práca na živnosť“ je podnikateľská činnosť, vystupujete tam ako firma, nie ako zamestnanec. Pracovné povolenie treba, ak sa tam niekto chce zamestnať ako zamestnanec.

 45. Presunuté do fóra: Masér

 46. takze ak si vybavim tie vsetky veci ziv.list,DIC,pidnik.ucet. a prihlasim sa v zdravotnej a soci.poistovni potrebujm ja osobne ist sa prihlasit aj na danovy urad alebo tu uz urobi zivnostensky urad,za skoru odpoved dakujem

 47. Osobne netreba, urobí to živnostenský úrad.

 48. ak si kupim nehnutelnost za ucelom podnikania(bar,pohostinstvo)s tym ze si vezmem nejaku pozicku,budem moct naklady na splacanie tej pozicky dat do nakladov,aby sa mi znizil zisk a nasledne som plati mensiu dan,alebo nie? a ak si tu pozicku vybavim a peniaze dostanem este pred zalozenim zivnosti,budem to moct potom,tie splatky pozicky,davat do nakladov,alebo musim si najprv zalozit zivnost a az potom,ziadat o pozicku aby som nasledne tie naklady na splacanie pozicky mohol dat do nakladov? za skoru odpved dakujem

 49. Presunuté do fóra: Hygiena

 50. Vie mi povedať niekto, že aké stroje patria pod tento názov?
  — montáž, rekonštrukcia, údržba nevyhradených technických zariadení —

  Dakujem

 51. Zdravim, nasiel som si pracu a zamestnavatel chcel aby som ju vykonaval na zivnost, tak som si zalozil zivnost, automaticky ma prihlasili na danovy urad, ale v tej dobe som este nemal zalozeny ucet urceny vyhradeny len na tuto zivnost. Je teraz treba, aby som si ten ucet isiel na danovy urad prihlasit k mojej zivnosti, alebo to staci spravit az niekedy neskor(pri danovom priznani napr.)? Vdaka

 52. Podnikateľský účet treba nahlásiť na daňový úrad hneď po jeho založení.

 53. Dobry den,

  chcel by som si zalozit zivnosti, mam v plane podnikavat v obore tvorby www, reklama, nakup a predaj tovaru, sprostredkovanie, avsak neviem ako by som mal postupovat a ci je to mozne v pripade, ze som este stale studentom na strednej skole (mam 18+), viete mi poradit?

 54. Prajem dobry den!
  Chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu. V oktobri 2006 som si zalozila zivnost. V tom case som bola na RD /cize u svojho povodneho zamestnavatela – som bola „riadne zamestnana“. Pocas mojej zivnosti som za rok 2006 nemala ale ziaden prijem a za rok 2007 som mala za cely rok prijem okolo 30 000 Sk. Neodvadzala som „ziadne dane“ a ani som neodvadzala ziadne preddavky na zdravotne. A kedze som nedosiahla „vacsi“ prijem,tak som ani nepodavala ziadne danove priznanie ani za rok 2006 ani za rok 2007. Postupovala som spravne? Moju zivnost som ani neprerusila. 15.aprila 2008 mi skoncila RD a k tomuto datumu som aj dala vypoved u svojho povodneho zamestnavatela. Ake povinnosti mi teraz vyplyvaju v sulade s mojou zivnostou? Co teraz musim vsetko podniknut? Zanedbala som nieco? Co vsetko musim „napravit“? Dakujem velmi pekne za promtnu odpoved.

 55. Dobrý den!
  Chcela by som poprosit o radu. Mám strednú školu, stačí mi na založenie živnosti – SLUŽBY SÚVISIACE S PRODUKCIOU FILMOV ALEBO VIDEOZÁZNAMOV( činnost – videonáhravky udalosti, ako svadby stretnutia, rutinné, repotážne zachytenie rod.udlosti)
  Potrebujem nejake osvečenie? Alebo si možem ist rovno požiadat o vystavenie živnosti?
  Dakujem.

 56. Chcela by som sa opytat ak mam zalozenu zivnost, ktora ma urcite meno, a teraz by som chcela spolu so spolocnikom zalozit s.r.o. pod rovnakym menom je to mozne?
  Dakujem.

 57. Som živnostník,chcem si založiť firmu.Poradí mi niekto,ako sa to dá čo najrýchlejšie ?

 58. chcela by som sa spytat, ci je moznost si zalozit zivnost, ak clovek nema maturitu a je vyuceny v inom obore, resp. zivnost na stolara a vyucny list zo zlievaca farebnych kovov. Prax ako stolar ma 4 roky.
  Vopred dakujem,

 59. Pracujem ako zvarač na TPP tu na Slovensku , Chcel by som si zalozit živnosť a ist pracovat do nemecka, Z každej strany počuvam že v Nemecku sa da pracovat len len ked moja živnosť bude mať 4 mesiace , . a este nejake fakturačne_ ? Chcel som založiť živnost a hned ist von , Čo je pravdy na tom ? Ma Nemecko taketo požiadavky na živnostnikov zo slovenska?

 60. Dobrý deň,

  uvažujem o založení svojej vlastnej živnosti v 2 predmetoch podnikania jedno ako veľkoobchodná činnosť a s druhým by som potrebovala poradiť prezrela som si zoznam predmetov podnikania ale nenašla som tam niečo čo by mi vyhovovalo. Rada vytváram všelijaké dekoračné predmety ako sošky, rôzne taniere, obrazy, obrázky stojany na fotky, kvetináče je toho vela no a to by som v blízkej budúcnosti chcela aj predávať ale neviema ko to nazvať čo sa týka predmetu podnikania. Bola by som rada keby ste mi vedeli poradiť. a taktiež o aký druh živnosti by v mojom prípade išlo.

  dakujem za odpoved

 61. dobry den,
  mam cerstvo zalozenu zivnost ale az k neskorsiemu terminu, nez mi bol zivnostensky list vydany. Chcem sa opytat, ci je ta 8 dnova povinnost registracie do zdravotnej poistovne odo dna vzniku zivnosti (kt. v mojom pripade este nenastal) alebo odo dna vydania zivnostenskeho listu….. pretoze v niektorych informacnych materialoch sa uvadza „odo dna vydania“, ale zda sa mi to nelogicke…. tak len pre istotu

  dakujem

 62. Mária123: Nepotrebujete dokladovať žiadne vzdelanie, ani žiadne osvedčenie.

  Hameeda: Taká situácia určite nenastane, pretože pravidlá pre tvorenie názvov živností a s.r.o. sú úplne iné. Názov živnosti je vždy v tvare „Meno Priezvisko – Firma“, zatiaľčo názov s.r.o. je vždy v tvare „Firma, s.r.o.“. Pričom „Meno Priezvisko“ a „s.r.o.“ sú neoddeliteľnou súčasťou názvu živnosti, resp. s.r.o.čky. Takže tieto názvy nikdy nebudú rovnaké.

  Pavol: To, čo sa píše v tomto článku.

  obchodnik: Firmou asi myslíte s.r.o. (?) Pozrite Založenie s.r.o. v Dôležitých odkazoch.

  Julia Poorova: Pozrite Remeselné živnosti, tam sú napísané podmienky.

  zoja: Od dňa vzniku živnosti.

 63. Dobrý deň!

  Mám na Vás niekoľko otázok, vopred ďakujem za odpoveď.

  1. Pokiaľ mám správne informácie, ak som na Úrade práce evidovaný tri mesiace a chcem si založiť živnosť, dostanem od Úradu práce nenávratný príspevok. V akej sume sa pohybuje? Mňa, keďže sa chcem venovať „tvorivému“ písaniu pre internetové stránky, by sa týkala finančná výpomoc na kúpu nového počítača, faktúry za pripojenie do internetu atď. Mám správne informácie, že výška by sa pohybovala v rozmedzí 40.000-50.000 SK? Ale malo by to háčik, keďže podmienkou je NEZRUŠIŤ živnosť minimálne dva roky? Viem, že je to len také frflanie (a na nesprávnej adrese), ale nezdá sa mi férové, že dotáciu dostanú iba nezamestnaní. O čo je na tom v lepšie človek, ktorý pracuje za minimálnu mzdu a chce si otvoriť živnosť?

  2. Druhá otázka je zvláštnejšia, nepatrím k najbohatším ľuďom a nenávratná finančná pomoc by mi prospela. Teraz som však zamestnaný, čo by znamenalo, že by som musel dať výpoveď a byť tri mesiace evidovaný na Úrade práce. Lenže čo ak mi úrad nájde prácu a mne bude takpovediac „odoprené“ vykonávanie živnosti. Nemôžem sa predsa prísť evidovať na Úrad práce a pani úradníčke povedať „viete čo, prosím vás, aby ste ma najbližšie tri mesiace nenaháňali kvôli robote, ja si u Vás tri mesiace posedím a potom si od Vás vezmem nenávratný finančný príspevok“…

  3. Tiež si chcem overiť: moja živnosť (písanie textov pre internetové stránky) je voľná živnosť, však?

  4. Ak som správne pochopil (ne)nutnosť založiť si „podnikateľský účet“, tak vyložene nutné to nie je (stačí mať „bežný“ bankový účet), ale praktické áno. Je to skôr otázka na konkrétnu banku, ale je možný „normálny“ zmeniť na „podnikateľský“?

 64. 1. Je to tak, ako píšete. Aj výška príspevku bude zhruba taká, líši sa to v rôznych regiónoch Slovenska. Čím väčšia nezamestnanosť v regióne, tým vyšší príspevok.

  2. To sa mi nezdá byť dobrý nápad, stať sa kvôli tomu nezamestnaným. Navyše na tie príspevky bývajú limity a tie keď sa vyčerpajú, tak žiadny príspevok. Lepšie je zabudnúť na príspevky a skúsiť začať napr. popri zamestnaní, ak to pôjde, neskôr sa osamostatniť. PC sa dá kúpiť aj na splátky. Tak začína podnikanie veľa ľudí.

  3. Tomu presne nerozumiem, v čom bude spočívať váš zisk. Ak budete mať vlastné internetové stránky a zarábať na nich napr. na reklame, alebo predajom nejakého tovaru, resp. služby, je to voľná živnosť. Ak ale chcete iba pre niekoho písať články, za čo vám bude vyplácaný honorár, to nie je podnikanie. To je myslím činnosť na základe autorského zákona, alebo niečo podobné.

  4. Z pohľadu štátu podnikateľský účet nutný nie je (dokonca žiadny zákon vôbec neukladá povinnosť mať účet). Pokiaľ viem, zmeniť bežný účet na podnikateľský banky neumožňujú. Treba si overiť v konkrétnej banke.

 65. Ďakujem za odpovede, ešte by som sa vrátil k tomu, v čom vlastne chcem zarábať. Áno, pochopili ste to správne, píšem články na internetovú stránku, ktorá však nie je moja – a za to je mi vyplácaný mesačne honorár. Robím tak už niekoľko mesiacov na tzv. „dohodu o vykonaní práce“, ale môj „internetový zamestnávateľ“ mi na začiatku ponúkal, že sa môžeme dohodnúť alebo na tejto „dohode“, alebo si založím vlastnú živnosť. Ak pre nich budem písať „na dohodu“, vyplatia mi dajme tomu namiesto honoráru 300 korún iba cca 240, keďže zo sumy odrátajú dane. Ale keby som pre nich písal na živnosť, vyplácali by mi celých 300 a dane by boli mojou starosťou…

 66. Dobry den!
  Chcela by som sa u Vas informovat, ci si vsetky formality ohladom zalozenia s.r.o musim vybavit v mieste trvaleho bydliska, kedze firmu si chcem zalozit v inom meste?
  Dakujem!

 67. Je to nejaký problém byť živnostníkom popri normálnom zamestnaní? Myslím to hlavne na to, že ste písali, že niekde budú potrebovať môj doklad o Skončeni pracovného pomeru!Ako keď ho nebudem mať, tak nedostanem živnosť? Tá sociálna poisťovňa sa sami zdá nemúsi platiť rok, ale dajme tomu, že by som bol stále zamestnanec viac ako ten rok, musel by som potom platiť aj zo živnosti sociálne poplatky, alebo by stačilo len to, že za mňa platí sociálku zamestnávateľ?
  Ďakujem za skorú odpoveď!

 68. všetko nájdete na stránke http://www.civil.gov.sk, živnostenské podnikanie, sú tam všetky vzory formulárov aj všetky predmety podnikania pre voľné, viazané a aj remeselné živnosti.

 69. nie je to žiadny problém…môžte pracovať a zároveň byť aj živnostník…v tom prípade zamestnávateľ hradí všetky odvody za vás…len by človek nemal podnikať v tom istom obore,lebo je to konflikt záujmov…

 70. ahoj chcela by sa opýtať,či pri pridaní ďalšieho odbru do živnosti,musím tuto zmenu nahlásiť soc.poisťovni???ďakujem

 71. pre okres RK je nenávratný príspevok 66.000,- Sk
  platí že UoZ musí byť vedený 3 mesiace na UPSVaR (za mesiac im stačí jedno potvrdenie o hľadaní si práce)
  ale pozor vybavovať príspevok si môžeš až po týchto troch mesiacoch.
  Najprv ťa čaká test (na úrade ti dajú podklady k naštudovaniu), po jeho úspešnom zvládnutí predložíš podnikateľský zámer
  následne ho posúdia a „ideš“ si po živnosť. =) (toto trvá 2 mesiace – byrokracia) takže celkový čas čo budeš na úrade je niečo cez 5 mesiacov. Príspevok u nás dávajú všetkým.
  A jedno plus oproti minulosti: po založení živnosti sa kľudne môžeš zamestnať – súbežne . Príspevok ti neponížia. A nový zamestnávateľ bude „za teba“ platiť odvody.

 72. Už som viac ako 3 mesiace v evidencii UPSVaR a nakoľko sa mi doteraz nepodarilo nájsť vhodné zamestnanie, uvažujem o živnosti a o možnosti využitia nenávratného príspevku na rozbeh od UPSVaR.
  Tá živnosť by bola: tlmočníctvo, prekladateľstvo – štátnu skúšku mám.
  Činnosť mienim vykonávať viac ako 2 roky. Ale neviem či ma uživí, preto si ďalej budem hľadať prácu.
  V predchádajúcom komentári je uvedené, že sa „môžem kľudne zamestnanať“, bez toho aby mi dodatočne na ten príspevok niekto siahol. To je uspokojivé. Ale že zamestnávateľ bude za mňa platiť odvody, to celkom nechápem. Odvody vyplývajúce z môjho pracovného pomeru, ale odvody zo živnosti – teda 1 rok sociálka 0, zdravotné 0 alebo koľko si určím a dane si musím platiť sama, nie?

 73. Dobry den,
  Chcel by som sa spytat mam zalozenu zivonost od 1.9.2008 a este do teraz mi nebolo zaslene z Danoveho uradu nic ohladom pridelenia DIC. Chcel by som sa spytat kolko maju urady na pridelenia DIC-a do kolko dni posielaju potrebne udaje o prideleni.
  Dakujem

 74. dobry den, neviem mozno ste tu uz nieco podobne riesili ale este som to nenasiel. tak k veci>
  ako je to so zalozenim zivnosti ohladne konstrukcie na slovesnku s tym, ze tato cinnost by bola prevadzkovana pre nemecku firmu v nemecku. komu by som platil dane a advody ? bolo by potom potrebene sa nejako registrovat v nemecku?

  Dakujem

 75. Dobrý deň chcela by som sa spýtať akú živnosť by som si mala založiť, keď pracujem v jednej nemenovanej poisťovni ako administratívny pracovník. Náplňou mojej práce je typovanie poistných zmlúv, archivácia, starostlivosť o klientov, a všetko čo súvisí s administratívou + uzatváranie poistných zmlúv. Ak by ste mi mohli poradiť čo k tomu všetko potrebujem a ako postupovať. Ďakujem veľmi pekne.

 76. mam založenu živnost od roku 1998 rozsah volnej zivnosti môžem si dat dopisat remeselne prace za kazdich 100 sk

 77. ako získať zoznam voľných živností???

 78. dobry, chcem sa opytat ci môzem zakladat zivnost na seba a aj byt zaroven zamestnana.. a co pri tom treba naviac na danovy ci na zivnostensky…socialny…doniest.
  a dalsia otazka ak je to s zamesnanou osobou-rodin. prislusnikom. ake su tam podmienky…dik

 79. chcem sa opítať či aj pri živnosti opravy karosérií a zváracke préce,je potrebné povolenie z úradu verejného zdravotníctva

 80. Dobry den, chci si vyridit zivnostenske opravneni k podnikani na Slovensku, kde vlastnim rodinny dum, ktery bych k podnikani vyuzival. Jsem vsak obcan CR s trvalym pobytem v CR a nevim jak lze zivnostenske opravneni v tomto pripade vyridit.

 81. dobrý deň
  známa – podnikateľka je 2 mesiace na materskej dovolenke.
  Nakoľko sa popri bábätku dobre cíti rada by pokračovala v podnikaní. Prosím poradiť čo všetko treba urobiť /nahlásiť/ , či nebude mať krátené príspevky, či musí platiť odvody a podn. prípadne kde si to môžme naštudovať aby neskôr nebola sklamaná. V súčastnosti sú rôzne zmeny –
  dakujem

 82. našla som si prácu na vedľ. pracovný pomer – môj hl. prac. pomer je učiteľka, pričom zriaďovateľom našej školy je VUC.
  Môžem si založiť živnosť? – na vedľ. prac. pomer s mes. zárobkom cca od 2000 do 7000? Aké sú podmienky?

 83. Chcela by som vedieť ako si založiť štatút slobodného umelca, kde sa to vybavuje a ako, čo všetko k tomu potrebujem, aké povinnosti z toho vyplývajú, aké odvody a pod. sa platia.Ďakujem.

 84. Ja pre teba nemam odpoved, ale samotneho ma to zaujima, od 2009 by som sa rad venoval pisaniu za honorare, ale mam pocit, ze odvody do Socialnej a Zdravotnej poistovne su take vysoke (skutocne len orientacna zbrucha cena: do 5.000 mesacne, viem to od jedneho slovenskeho spisovatela, ktory sa takto zivi uz tri roky, ale moznoze su prvy rok odvody do Socialnej odpustene tak, ako pocas prveho roku zivnosti, to sa mi nikde nepodarilo zistit), ze je vyhodnejsie dat sa do volnej zivnosti, kde si clovek plati len Zdravotnu (Socialna je odbrovolne).

 85. Dobry den. Chcel by som sa spytat na situaciu, ked som zamestnany a popri tom si chcem zalozit zivnost (ako druhu robotu), ako sa to ma s odvodmi a poplatkami, ci musim nieco ohlasovat svojmu doterajsiemu zamestnavatelovi (z prace odist nechcem) a ci mi to nesposobi nejake administrativne problemy. Dakujem

 86. Dobrý deň.
  Chcel by som sa opytat ci si mozem zalozit zivnost aj ked som este studentom ( na vysokej skole). A este ci je pravda za pri zalozeni zivnosti dostanem od statu nejake peniaze ( pocul som ze okolo 100 000Sk).
  Ďakujem

 87. Dobry den chcem sa opytat je mozne byt zamestnaný vo firme a mat aj zivnost. a co to vsetko obnasa ake zmeny napriklad doteraz odvadza zamestnavatel za mna a ci treba hlasit nejake zmeny v tomto.

 88. Chcela by spm sa opýtať,som na invalidom dvochodku a chcela by som si založiť živnosť.Je to vobec možne si živnosť založiť?Ak ano čo je k tomu potrebné.Chcela by som podnikať v oblasti aranžovania kvetin.

 89. Dobry den som mamicka na materskej dovolenke a chcela by som sa Vas spytat ci si mozem zalozit zivnost a byt na materskej.Som zdravotna setra a uvazujem o zalozeni detskych sukromnych jasiel.Da sa to a ak ano co ktomu potrebujem?Dakujem

 90. Dobry den,
  chcel by som si zalozit volnu zivnost ako konstrukter, ale nevykonaval by som ju v mieste trvaleho bydliska v Bratislavskom kraji ale v Zilinskom. V ramci zivnosti budem vykonavat obcasne sluzobne cesty do Rakuska. Mozem si dat do nakladov cestu zo Zilinskeho kraja do Rakuska aj ked budem mat zivnost prihlasenu pod Bratislavsky kraj? Pri zalozani zivnosti treba aj pisomny suhlas vlastnika nehnutelnosti v ktorej by som mal sidlo podnikania (ide o byt rodicov)? Pricom ja tam nemam trvaly pobyt.
  Ak by som menil v buducnosti trvaly pobyt, aky postup mam zvolit pri prehlasovani jednotlivych udajov. Je lepsie zalozit novu zivnost a staru zrusit. Dakujem za odpovede.

 91. neviem zohnat zoznam zivnostenskych profesii

 92. chcel som sa opytat…podla toho com sa docital tak DIČ mi pride poštou.chcel som len vediet či aj tu je nejaka cakacia lehota ak ano taka aka?

 93. dobry den,chcel by som zacat podnikat.Islo by o vyrobu a nasledny predaj suciastok na bicykle,konkretne odpruzenie,(predna vydla,zadny tlmic) zaujimalo by ma teda ci to mozem robit ked som vyuceny elektromechanik,co s tym nema nic spolocne.Potrebujem na to nejake potvrdenia,kurz,alebo nieco?…… a ak ano,tak ako to je z vyrobkami ktore musia splnat aj nejake naroky aby sa povedzme na tom bicykli potom niekto nezabil,musi mi to niekto potvrdit ze to je ok,alebo je to len na mne?……… a aku zivnost by som na nieco take potreboval?……..velmi pekne dakujem

 94. chcem si zalozit firmu na obklady dlazby je to remeselna zivnost ? kde najdem podrobny zoznam zivnosti ?niesom murar ale bavi ma to a chcem to robit ak by som si spravil rekvalifikacny kurz mozem si zalozit aj remeselnu zivnost? za odpovede dakujem

 95. Chcel by som podnikat v oblasti sluzieb ako taxikar.Co k tomu potrebujem?

 96. Dobrý deň

  Chcel by som sa opýtať či je potrebný zodpovedný zástupca pri zakladaní živnosti, ak predmetom podnikania je uskutočňovanie stavieb a ich zmien – nemám vzdelanie v tomto odbore, mám len prax.

  Ďakujem

 97. Može mi niekto pomocť?Aký je aktuálny cenník v eurách na otvorenie živnosti?

 98. Potrebujem vypracovat podnikatelsky plan -elektreinštalacie a stavebne prace -zateplovanie budov ,rekonštrukcie budov atd. Dik

 99. ahoj prosim vas moze mi niekto poradit cchem si zalozit zivnost na taxisluzbu a som v tom totalny lajik potreboval by som pomoct keby mi niekto mohol napisat tuna alebo na moj mail krok po kroku co mam presne robit vopred dakujem

 100. Dobry den, chcem si zalozit cestovnu kancelariu aku zivnost k tomu potrebujem? a co vsetko je potrebne? dakujem

 101. Dobry den, mna by zaujimalo o aky druh zivnosti ide, a ako by som tu zivnost mala nazvat ak chcem poskytovat manazerske sluzby…? vdaka…

 102. dobry.chcem sa opytat co sa lepsie oplati ci zivnost alebo sro a ake vihody ma sro a ake zivnost!!dakujem

 103. chcel by som sa spitat jak je to stim ked pracujem v CR a moj sef my dal ponuku zacat podnikat pod nim ale ja mam trvali pobyt na SR kde si mam zivnostensky list vybavyt podnikanie sa tyka lesenarske prace takze v stavebnictve.za odpoved vopred dakujem.

 104. Ahojte, aku zivnost potrebujem, ak mam moznost spolupracovat s rakuskou agenturou- legalne a ja by som chcela sprostredkovat ludi na tu poziciu a budem brat urcite percento od kazdeho? Dakujem za vsetky rady!!! a ak viete postup.

 105. Zdravim. Chcem sa opytat, aku živnost potrebujem ked chcem pracovat ako predavacka v obchode? Vraj staci maloobchodn a velkoobchod v oblasti volnej zivnosti. prosim poradte mi. Dakujem

 106. Dobrý večer, chcel by som poprostiť o radu. V súčasnosti pracujem ako vodič MKD, ale chcel by som sa zamestnať v inej firme formou živnosti tiež ako vodič. Mohli by ste mi poradiť akú živnosť mám udať na Živnostenskom úrade a čo všetko budem k tomu potrebovať (doklady o odbornej spôsobilosti, čiže v mojom prípade asi vodičské osvedčenie al. poraďte ešte niečo?). A čo sa týka odvodov do zdravotnej a soc. poisťovne + platenie dane ako sa to všetko realizuje a koľko to robí cca mesačne? Ďakujem

 107. chcel by som sa opýtať. mam založenú živnosť asi 8 mesiacov. chcel by som prerušiť a požiadat o dotáciu od štátu. neviete mi poradiť kolko budem musieť byť zaevidovaný na úrade práce? ďakujem

 108. Dobry den, rada by som si zalozila zivnost e-shop – kupa tovarov za ucelom predaja – maloobchod. Ale neviem, ako by to bolo najlepsie, pretoze mam zalozenu jednu zivnost v Nemecku, cize si uz platim odvody v Nemecku. Mozem si teda zalozit dalsiu zivnost (hore uvedenu) na Slovenku? Ako to bude s odvodmi? Alebo si mam radsej rozsirit nemecku zivnost? Tovar bude kupovany v DE a predávaný na SR príp. aj do inych krajin EU. Dakujem.

 109. Dobrý deň
  Rada by som sa informovala ohľadom živnosti, ktorú plánujem už veľmi dlho založiť. Rozmýšľam o založení detského klubu pre deti, ktoré by slúžilo ako vnútorné detské ihrisko, kde by rodičia so svojimi detičkami sa chodili vo voľných dňoch hrávať na 1-2 hodinky…možno viac…Je to podobné niečo ako detský kútik s tým, že by tam deti trávili čas so svojimi rodičmi…samozrejme k tomu by patrili aj detské oslavy a pod….Moja otázka však znie, či je potrebné pri založení takejto živnosti pedagogické alebo zdravotné vzdelanie?
  Momentálne študujem sociálnu prácu na VŠZaSP v BA ale popri štúdiu by som chcela podnikať v tejto oblasti, či je to možné bez pedagogického vzdelania.
  Ďakujem…

 110. do koľkých rokov je možne založit živnosť

 111. Dobrý deň
  Chcel by som vedieť ci dostanem živnosť na remeslo,keď mám osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky urobenej v českej republike v roku 1997 a mám síce asi 15 rocnú prax ale nemám ju zdokladovanú,takže jak keby som ju nemal…Čo všetko musím spĺnať,aby mi ju dali?
  Ďakujem.

 112. zivnost-invalidny dochodca

  Chcem sa opýtať, som invalid na 71percent no na invalid. dochodok v zmysle nasich zakonov nemam narok takze si chcem založiť živnosť. Možem si živnosť založiť ? Ak ano čo je k tomu potrebné? Na co mam narok? Dakujem

 113. Možností ako dokladovať odbornú spôsobilosť je niekoľko. Najjednoduchším riešením ako zistiť, či spĺňaš odbornú spôsobilosť je so všetkými dokladmi navštíviť živnostenský úrad.
  Živnostenský zákon definuje možnosti dokladovania odbornej spôsobilosti http://www.zakladaniesrocky.sk/zivnost.html
  a) výučným listom v odbore
  b) výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
  c) vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
  d) dokladom o ukončení strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b) a osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej dvojročnej praxe v odbore alebo trojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
  e) diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
  f) dokladom o vzdelaní uvedeným v písmenách b) až e) alebo osvedčením o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou alebo
  g) dokladom o vykonaní najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky.

 114. Dobrý den.Potrebovala by som vedieť, či si v čase RD môžem založiť živnosť a či neprídem o rod. príspevok?Kde všade sa mi bude treba nahlásiť, resp. odhlasiť po získaní živností?
  dakujem za odpoved.

 115. dobry den, planujem otvorit detske ihrisko, s kaviarnou pre rodicov, s prenajmom priestorov na narodeninove party, podnikove party. za uzivanie detskeho ihriska budem vyberat vstupne. ake predmety cinnosti by som mala zahrnut do zivnosti?
  a tiez ked som na materskej dovolenke je nutne zaevidovat nieco na urade prace, soc veci a rodiny alebo na inych uradoch?
  dakujem

 116. Dobrý den, vie mi prosím niekto povedať, ako dlho sa robí školenie na živnosť? Za odpoved vopred dakujem.

 117. Mám ešte jednu otázku, aké podmienky musím splnať, aby som dostala dotáciu od štátu?A počula som o nejakom školení na živnosť, je to tak? Ak áno ako dlho to trvá? Dakujem krásne za odpoved.

 118. K 1.5. si chcem založiť živnosť a od 1.9. mať vlastnú s. r. o., tú živnosť potrebujem len na nejaký kapitál aby som mal s. r. o. zaoberat sa budem podomovým predajom… Chcem sa spýtať len co treba k živnosti a s. r. o. a aké su poplatky a dík za info

 119. Dobrý deň mam v plane vytvorit donaškovu službu potravin do domacností prostrednictvom objednania cez internet o aku živnost by som mal požiadat? dakujem

 120. Dobrý večer, neviem, či ste to už neriešili, ale nenašla som to, chcela by som si založiť živnosť a podnikať v Nemecku. Sú na to potrebné nejaké špeciálne doklady, ktoré vyžadujú nemecké úrady.

 121. Dobry den

  som studentom VS a chcel by som si zalozit zivnost, jedna sa najma o viazanu zivnost predmet projektovanie drobnych stavieb….. no nemam jasno vysky (orientacne) ake odvody budem platit … predpokladam ze budem mat zarobok vacsii ako je min. mzda.. co to pre mna znamena …prosim vysvetlite ako to je presne pre studentov kt. chcu mat zivnost co platia atd… velmi pekne vam dakujem

 122. Zdravím páni,
  Chcem sa opýtať, čo všetko potrebujem ak si chcem založiť živnosť kvôli oprave počítačov, notebookov- software, hardware, poprípade nastavovanie domácich spotrebičov ( TV, kiná, atď.) . Chcem to robiť popri štúdiu a zistil som si, že mi štipendium ostane, čomu sa teším, lebo tomuto sa budem venovať len občasne. Ale chcem si rozvešať letáky a vizitky a tak, tak si radšej založím živnosť. No a chcem sa spýtať, či na to budú iné náklady ako iba na založenie živnosti ( cca 20-30€). Lebo na to nepotrebujem nič iné..notebook a programy mám a okrem hlavy nič iné nepotrebujem. Ako to je vlastne so sídlom firmy? Ja bývam inak vo VK ale všetko budem robiť v BA, tak kde sa mám vlastne nahlásiť?a netreba na to prenajaté priestory však? stačí uviesť trvalé bydlisko?A ako to vlastne je s nákladmi ….ked mám vlastné auto, môžem odrátať do daňového benzín? Ďakujem za vymanenie z nevedomosti 😉

 123. Ty počúvaj… Už počúvaš? Veď preto !!!

 124. chcela by som sa opytat ze kolko trva ked by som poziadala o dotaciu s uradu prace ked som nezamestnana.viem ze musim byt na urade prace 3mesiace…..je pravda ze peniaze z dotacie sa nedaju pouzit na kupu tovaru????a co okrem toho potrebujem k tomu aby som mohla poziadat o dotaciu???moze dostat dotaciu aj taky clovek ktory uz zivnost mal dal si ju zrusit a je na urade prace????kolko by som cca dostavala podporu z uradu prace ak nejaku dostanem ked mam odrobene vyse 2roky na dobu neurcitu???dakujem

 125. Dobry den, uz viac krat bola podana otazka zalozenia zivnosti v SR a praci v zahranici.
  Ja okrem toho ze pracujem v Rakusku, mam tu aj prechodny pobyt- som tu vydata.Mozete ma poinformovat co vsetko musim vykonat, ktore urady nezabudnut informovat….

 126. Otázky o živnosti a odpovede na ne nájdete na mojaspolocnost.sk

 127. Dobrý deň,

  ja mám menší problém so založenám živnosti, pretože s tým nemám skúsenosti..
  Som vyučená čašníčka a túto prácu by som aj chcela vykonávať..
  Dostala som ponuku pracovať v jednej reštaurácii a rada by som to prijala.
  Lenže majiteľka mi povedla že ona nezamestnáva, ona berie ľudí na živnosť..
  A teraz neviem do akej skupiny živnosti to mám zaradiť a do akého druhu to patrí.
  Neviem o aký druh živnosti mám požiadať.
  Za odpoveď Vám vopred dakujem..

 128. Potrebujem radu.
  Pracujem ako firemný dokladač- merchandiser. Potrebujem si založiť živnosť ale neviem aký mám dať predmet podnikania. Na úrade mi nevedeli poradiť. Mohli by ste mi poradiť Vy? Ďakujem

 129. Dprbý deň!
  Prosím Vás, možte mi niekto poradiť pri založení živnosti? Chcela by som si otvoriť second hand a zároveň pracovať v reštaurácii ako čašníčka. Dajú sa tieto dve činnosti zlúčiť do jednej živnosti? Aký predmet podnikania treba uviesť? Dá sa založiť viac živností na jednu osobu?
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!

 130. Príspevok sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý splní nasledovné podmienky:
  – evidencia na úrade práce najmenej 3 mesiace
  – absolvovanie praktickej prípravy na začatie prevádzkovania SZČ (test overujúci teoretické poznatky potrebné k prevádzkovaniu SZČ a vypracovanie a obhajoba podnikateľského plánu v rozsahu minimálne 3 strany v určenej šruktúre)
  Následne sa podáva prihláška na zaradenie na praktickú prípravu, ďalej príprava na začatie prevádzkovanie SZČ a napokon podanie žiadosti o poskytnutie príspevku na SZČ. Podrobné informácie ti poskytnú na úrade práce kde si alebo budeš evidovaná. Ak žiadateľ už podnikal, predkladá ďalšie doklady: potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, z daňového úradu a čestné prehlásenia, že nemá rône záväzky.
  Čo sa týka podpory z úradu práce, tak na tú má nárok ten žiadateľ, za ktorého boli za posledné 4 roky platené odvody do sociálnej poisťovne najmenej 3 roky. Takže ty pravdepodobne nárok nemáš keďže máš odrobené iba niečo vyše dvoch rokov.

 131. Dobry den, pracujem ako IT admin cca 2 roky. Ako bokovku opravujem PC. Ale chcel by som si zalozit zivnost a pracovat ako IT admin + bokovka zivnost na opravu PC.
  Bolo by to mozne v mojom pripade skombinovat s normalnou pracou? Cital som vela clankov. Ale neako som sa nedostal k mojmu problemu. Chcel by som vas poziadat o pomoc. Co a kde a ako mam spravit pri zalozeni zivnosti. Byvam v trnavskom kraji.
  Dakujem vam pekne.

 132. Dobry den, pracujem ako IT admin cca 2 roky. Ako bokovku opravujem PC. Ale chcel by som si zalozit zivnost a pracovat ako IT admin + bokovka zivnost na opravu PC.
  Bolo by to mozne v mojom pripade skombinovat s normalnou pracou? Cital som vela clankov. Ale neako som sa nedostal k mojmu problemu. Chcel by som vas poziadat o pomoc. Co a kde a ako mam spravit pri zalozeni zivnosti. Byvam v trnavskom kraji.
  Dakujem vam pekne.

 133. Dobry den, pracujem ako IT admin cca 2 roky. Ako bokovku opravujem PC. Ale chcel by som si zalozit zivnost a pracovat ako IT admin + bokovka zivnost na opravu PC.
  Bolo by to mozne v mojom pripade skombinovat s normalnou pracou? Cital som vela clankov. Ale neako som sa nedostal k mojmu problemu. Chcel by som vas poziadat o pomoc. Co a kde a ako mam spravit pri zalozeni zivnosti. Byvam v trnavskom kraji.
  Dakujem vam pekne.

 134. Dobrý deň.
  Rada by som Vás požiadala o pomoc a radu.
  Chcela by som si otvoriť živnosť v obore poskytovania masérskych služieb
  (ku ktorej by som získala certifikát v ČR, ktorý je akreditovaný ministerstvom ČR).
  Je možné začať poskytovať tieto služby na Slovensku s Českým certifikátom?
  Ako by som mala postupovať. Som slov.národnosti s trvalým pobytom na Slovensku,
  momentálne som registrovaná na Úrade práce od 01.11.´09

  Ďakujem veľmi pekne.

 135. Zdravim.
  Par mesiacov uz uvazujem nad zalozenim zivnosti ako Elektrikar. Mam ale velke pochybnosti o tomto a tak by som rad vedel,aka je vyhoda popripade nevyhoda zivnostnika.Ako dlho musim byt zivnostnik,aby som dostal formular E 101?Chcel by som totiz pracovat ako elektrikar v zahranici,ale vraj budem potrebovat popri ziv.listu aj tento formular.
  Vdaka za odpoved a rady

 136. Ja by som sa chcel opýtať či sa dá založiť remeselná živnosť aj keď niesom vyučený v danom odbore, ale chcel by som to spraviť tak že zodpovedná osoba by bola v danom odbore vyučená a spôsobilá. Neviem dá sa to neako takto spraviť?????

  Za odpoveď vopred ďakujem.

 137. Mozem si zalozit takyto podnik aj ked mam zamestnanie?

 138. ahojte chcela by som sa opýtať. Na UPSvaR som bola 3 mesiace, vypracovala som si podnikatelský plán s tým, že budem žiadať o nenávratný príspevok. Funguje to tak, že najskor idem na testy. Pokiaľ ich urobím idem obhajovať zámer. Lenže háčik je v tom, že ked som sa pýtala na úrade z čoho tie skúšky budú, tak mi povedali, že zo základných vecí, čo by mal vedeť každý začínajúci podnikateľ. A tým som bola vybavená. Chcem Vás preto poprosiť o radu, či náhodou niekto neviete čo na tých testoch býva. Ďakujem

 139. A Hojte chcem sa opytat. teraz som 1 rok na zivnosti ked som neplatil socialku rata sa mi tento rok ako ze ho mam odrobeny a pripocitava sa k ostatnym rokom co som odpracoval ci nie

 140. ahojte chcel by som zistit ak si chcem otvorit alebo prevziat privatny klub mozem ho prevackovat ako zivnostnik a ci mozem ako zivnostnik zamesnavat zamesnancov ak ma niekto nejake skusenosti s takymto alebo podobnym podnikanim kontaktujete ma emailom vopred dakujem alebo kontaktovat na 0915328190 dakujem

 141. Dobry vecer
  Chcela by som sa informovat ohladom zalozenia zivnosti.\Momentalne som este na materskej,ktora mi konci v oktobri tohto roka..uvazujem nad zalozenim zivnosti,len by som potrebovala vediet,ze kedze som na materskej,ale pracovny pomer mi este trva….musim dat vypoved a potom si zalozit zivnost,pravda?
  este by som sa chcela opytat,ci mam narok na statnu jednorazovu dotaciu?ked nie,tak v com mi stat vie pomoct?
  Dakujem za odpoved s pozdravom,Evi

 142. Ahoj Janka,tak na toto som aj ja zvedava,budem sledovat odpovedd.

 143. Vie mi niekto povedat ci nakladanie s financiami- dotaciou z UP je nejak kontrolovane. Musim vsetko dokladovat v blockoch a mat to aj fyzicky u seba?

 144. Chcela by som živnost na malý obchod s potravinamy,som vyučena predavačka,ludia mi povedali ze musim byt najpr zaevidovana na urad prace tri mesiace az potom si mozem poziadat o živnost.Je to pravda musim????

 145. Ahojte… Rád by som sa dozvedel niečo viac o tom ako si môžem založiť reštauráciu… Už som hľadal po internete rôzne stránky kde by som sa mohol dozvedieť niečo viac, ale nie stále som tomu rozumel čo sa tam písalo… Preto Vás chcem poprosiť o radu čo všetko na to potrebujem… Mám ešte len 18 r. “ a nechcem si zakladať reštauráciu hneď teraz, ale plánovať už môžem 🙂 “ preto prosím o rady ktoré pochopím… 🙂

  Ďakujem…

 146. chcem si otvorit pozicovnu svadobnych siat staci mi na to volna zivnost?

 147. Dobry den. Chcem sa spytat, ze ked chcem zacat chodit po jarmokoch zo stankom a predavat alko,nealko a jedlo a niesom nic z toho vyuceny, tak aku si musim zalozit zivnost a co vsetko nato potrebujem aby som s tym mohol zacat?! za odpoved dakujem

 148. Chcel by som sa spitat , ze aky prsipevok dostanem do statu ked som registrovany na urade prace 2 mesiace a teraz si chcem vybrat zivnost,chcem podmikat v okrese Sala,mam vlastne narok na prispevok ??? dakujem

 149. aoj, prosim ta, ako daleko si sa dopracoval s tvojim planom a podarilo sa ti ziskat tu pozicku?

 150. chcel by som referát na podnikateľskú činnosť v pneuservise, nakoľko by som chcel podnikať v uvedenej činnosti

 151. Dobrý večer, chcem si založiť živnosť ale nie je jasná jedna vec… Musím si ju založiť na miesto môjho trvalého bydliska, ktorú mám v Občianskom Preukaze alebo je to možné aj na P O Box na pošte alebo panelákový byt? Bývam medzi dvoma krajmi a moje trvalé bydlisko je v jednom a moja firma bude v druhom čo je problém pri papierovačkách? Môžem to urobiť sídlo firmy Košický kraj prevádzkáreň Prešovský aj ked trvalé bydlisko mám na Prešovský kraj? ďakujem za pomoc…

 152. dobrý den….mohol by som pracovat na slovensku zivnost priamo pre firmu v zahranici ????

 153. Dobry den. Som studentkou na strednej skole a potrebujem poradit nejaky presny plan alebo v bodoch ze kde co a ako kolko zaco platim kde treba chodit a za kolko cca dni to vsetko vybavim a mozem otvorit predajnu..Takze chcela by som si otvorit zivnost a otvorit aj predajnu stakym tovarom vselico ako nie potraviny ani alkohol ide skor o ozdobne predmety-svietniky,vedra,zrkadla,hracky a take vsetko MIX. viete mi od A po Z napisat ze ako mam postupovat a co mam robit kde ist kolko platit a jak to dlho bude trvat? dakujem za odpovede.

 154. Dobry den ja by som si chcela zalozit živnost a chcela by som sa spytat ak mam nejaky dlh na zdravotnom poisteni ci možem a ake papiere sa dokladuju k tomu.Dakujem

 155. Dobry den.Potrebovala by som radu.Moj manzel je velmi sikovny stolar.Problem je VSAK v tom,ze nie je vyuceny za stolara,ale pracuje v inom odbore.Velmi rad by sa zaoberal stolarstvom a chcel by podnikat,len nevie ako by mal postupovat .Prosime vas o radu,co vsetko bude potrebovat na vybavovanie zalozenia zivnosti.Dakujeme

 156. Dobrý deň, zatial nemám žiadnu živnost, no chcela by som si ako živnostník otvorit v Rakusku zákazkové šitie. Ake dokumenty potrebujem a kde si mám tuto živnost vybavit? Dakujem

 157. ahojte chcem sa opitat ci potrebujem mat maturitu a vyucenie v odbore otvorenia zivnosti? lebo som vyucena krajcirka bez maturity a chcem si otvorit kaviaren:) dakujem za radu

 158. Dobry den, chcel by som si zalozit zivnost v oblasti energetiky- montaz a rozvod elektrickych vedeni v domoch, bytoch a pod. popripade servis. Dalej by som to chcel zlucit s plynovymi kotlami atd. Prosim Vas poradte mi co vsetko je k tomu potrebne alebo kde by som sa to mohol docitat. Som vystudovany mechanik elektrotechnik mam osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie činnosti na technických zariadeniach elektrických podľa § 21 vyhlášky MPSVR SR č. 508/2009 Z. z.. Dakujem za odpoved.

 159. Som na MD a poberám rodičovský príspevok, chcela by som sa opýtať že keby som chcela založiť živnosť či prídem o ten príspevok a či mám nárok na nejaké výhody alebo nenávratné pôžičky pre začínajúcich podnikatelov alebo niečo v tom zmysle
  Ďakujem

 160. Dobry den,chcem sa opitat,chcem si otvorit zivnost na obrabanie skla pieskovanim,gravirovanie do skla(pohare,plakety,flase atd,)je to moje hoby ako rucne gravirovanie,no na otvorenie firmy potrebujem potrebne stroje.chcem sa opytat,potrebujem na to odbornu spolsobilost,vyucny list…je tato zivnost ako volna zivnost?

 161. dobry ja by som sa chcel opytat ze ci potrebujem registracnu pokladnu ak mam zivnost v skraslovani tela a chcem chobit na rozne akcie festyvai a podujatia malovat na tvare – face point je potrebna

 162. prosim vas poradte mi aku zivnost si otvorit,ked chcem poskytovat maserske sluzby,- ale pristrojmi,cize bez dotykov ruk na hole telo?Je k tomu potrebny suhlas hygieny?dakujem

 163. Dobrý deň.
  Chcela by som a len poradiť. Spravila som si kurz na manikúru a nechtový dizajn a chcela by som začať podnikať a založiť si živnosť, no neviem ako mám postupovať. Ake doklady potebujem, na aký úrad sa mám obrátiť.
  Dozvedela som sa, že pri založení živnosti dostanem neake peniaze, z toho si môžem zakúpiť potrebný materiál alebo ho potrebujem už pred založením živnosti ako doklad o tom že budem podnikať:
  Ďakujem.

 164. Dobrý chcel by som sa opýtať ohľadom založenia živnosti.Čo kto mu potrebujem a čo ma čaká, ak by ste mi mohli odpovedať čím skôr

 165. Zdravím,potrebujem pomoc…mám 20 rokov spolu s kamarátom by sme si chceli založiť živnost.obaja máme maturitu a momentálne študujeme na vysokej škole,chceli by sme si založit donáškovú službu s alkom nealkom,gigarety,pochutiny….chcem sa spýtať ci je problém takúto živnosť si založiť.Za odpoveď ďakujem

 166. chcem si založiť živnosť na poskytovanie služieb- hostessingová a promotérska agentúra. čo všetko k tomu potrebujem?

 167. dobry den chcem sa spytat,chcela by som si zalozit zivnost pre salon na gelove nechty.kde by som ziskala podrobnejsie informacie co vsetko potrebujem na vybavenie salonu.myslim konkretne vybavenie ako wc,umyvadlo a pod.

 168. Dobry den, chcela by som podnikat v oblasti vyroby striebornych sperkov. Mam Strednu umelecko-priemyselnu skolu odbor keramika. Je nejaka moznost, ze by som sa mohla zivit ako sperkarka? Na trhu je nova technologia spracovania striebra Art clay silver, je to vlastne striebro vo forme hliny, ktora sa po vymodelovani vypaluje ako keramika, ale je to klasicke striebro Ag 925. Moze mi niekto poradit? Da sa to uradnikom vysvetlit, alebo sa musia striktne drzat vymedzenia zivnosti?

 169. dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to so živnosťou, keď si ju chce založiť študent. napr internetový obchod.
  sú tam nejaké úľavy alebo zmeny?

  ďakujem za odpoveď

 170. Pre študenta nie sú žiadne zmeny ani úľavy. Platí pre neho to isté, čo aj pre ostatných.

 171. Chceme s kamaratkou zalozit sro, kde pri predmete podnikania je podmienka: vysokoskolske vzdelenie,resp. 5rokov praxe v odbore. Je mozne zaolozit takuto sro aj vtedy, ak podmienku splna len jeden zo spolocnikov?
  Dakujem za odpoved!

 172. Danuša, áno, stačí, ak spĺňa podmienky jeden spoločník.

 173. Dobrý deň chcel by som si založiť živnosť ako mäsiar čo by som na to potreboval neviem ako mám postupovať kde by som získal podrobnejšie informácie na vybavenie si mäsiarstva.

 174. dobry de chcel by som sa opytat ze ked nemam vyucny list vysiel som zo 7 tiredy zakladnej skoly ci si viem vybavit zivnost dakujem

 175. fear123 – môžete si založiť živnosť – musíte mať 18 rokov a čistý register trestov. Vzdelanie nie je nevyhnutné. Pre voľné živnosti nie je vôbec potrebné žiadne vzdelanie. Pre viazané a remeselné živnosti je potrebné vzdelanie, ale aj bez neho si takúto živnosť môžete založiť, ak si ustanovíte za zodpovedného zástupcu niekoho, kto požadované vzdelanie má.

 176. Dobry den dakujem za odpoved na predoslu otazku. Poprosil by osm este o jednu radu ja by osm chcel urobit bytovku a prenajimat ju alebo hotel to sa da tiez na volnu zivnost? dakujem

 177. Rôzne činnosti v rámci stavebníctva patria väčšinou medzi viazané a remeselné živnosti. Kliknite na uvedené odkazy, tam nájdete viac informácií.

  Keď máte plán stavať bytovku, tak určite počítate s tým, že by ste zamestnali na to ľudí. A v takom prípade by ste mohli zamestnať aj niekoho s potrebným stavbárskym vzdelaním a ustanoviť ho za zodpovedného zástupcu. Vtedy by ste mohli takúto činnosť vykonávať, aj keď vy osobne vzdelanie nemáte.

  Ak to budete chcieť vážne uskutočniť, odporúčal by som vám ísť to prekonzultovať priamo na živnostenský úrad. Tam vám presne povedia, čo od vás a od vášho zodpovedného zástupcu budú požadovať. Ak máte vážny záujem v niečom takomto podnikať a máte na to potrebné prostriedky, tak to, že nemáte školu by vás nemalo zastaviť, lebo to sa dá riešiť zamestnaním človeka, ktorý školu má.

 178. dobry den chcem sa opytat ze ked budem mat zivnost dostanem aj ico? ako to vlastne s tym ico je. dik za skoru odpoved. 😉

 179. Pacho, IČO vám pridelí živnostenský úrad, keď si založíte živnosť.

 180. dobry den, chcem sa opytat, ci budem moct platit aj kartou a nasledne blocky pouzivat na odpisy.poznam jedneho co mi povedal,ze kartou platit nemoze. ako to vlastne je , s tym platenim a kartou? dik za skoru odpoved 🙂

 181. Kartou platiť môžete.

 182. Pavol, dakujem vam za odpoved.
  😉

 183. Dobry den, uvažujem o založení svojej vlastnej volnej živnosti ako administrativna a kancelarska činnosť a maloobchod – dotacia z UP s druhým by som potrebovala poradiť…po 5 rokoch som mala kadernictvo – bez dotacie z UP a to bude vedlajsie len neviem ci sa dá to nejako takto alebo zakon nieco hovori? dakujem za odpoved a radu.

 184. Simonka, nie je mi celkom jasné, aká je vlastne vaša otázka, ale ak vás zaujíma možnosť získania príspevku z úradu práce, pozrite si túto tému v diskusnom fóre: Príspevok na podnikanie

 185. Dobrý deň.Ja som teraz nezamestnaná a chcela by som si založiť živnost.Môžem sa potom zamestnať aj ako predavačka napríklad. To keby mi tá živnosť nešla tak ako by som chcela.

 186. Áno, môžete mať naraz aj živnosť aj normálne zamestnanie.

 187. zdravim vas, ak chcem podnikat napr s kadernickym salonom, je zakonom stanoveny nejaky prispevok od zivnostnenskeho uradu ? od coho to zavisi? a ak mi nieco prispeje ake su podmienky .. ak sa mi napr po roku nebude darit musim splatit „ich pôžičku“ alebo ako to je? dakujem za odpoved

 188. Žiadny príspevok od živnostenského úradu nie je. Existuje príspevok na podnikanie od úradu práce, ale o ten môžete žiadať iba vtedy, ak ste najmenej 3 mesiace nezamestnaná a rozhodnete sa založiť si živnosť. Nie je to pôžička, ale nenávratný príspevok. Keď ho dostanete, musíte podnikať najmenej 2 roky. Ak by ste ukončili podnikanie skôr, museli by ste vrátiť pomernú čiastku (ak napr. po roku, tak polovicu). Rozoberalo sa to tu viackrát v diskusnom fóre. Ak chcete, dajte si do vyhľadávania vpravo hore hľadať slová príspevok z úradu práce. Nájde vám to všetky témy, ktoré sa toho týkajú.

 189. Dobrý den,
  chcem sa spýtat ci si mozem zalozit zivnosť „klampiarstvo, pokrývačstvo alebo tesárstvo“ aj s výučným listom „stavebná výroba“ z 2-ročnej učňovky? 3 ročnú prax mám.

  dakujem

 190. Podľa metodického materiálu pre živnostenské úrady, ktorý mám k dispozícii, by pre živnosť klampiarstvo mal výučný list zo stavebnej výroby vyhovovať. Neviem to na 100% – musíte sa ísť na to spýtať priamo na živnostenský úrad, ak chcete mať úplnú istotu. Živnostenský úrad je ten, kto rozhoduje o vydaní živnostenského povolenia a na takúto veľmi konkrétnu otázku vám s istotou odpovedia iba tam.

 191. Dobry den. Dostal som sa do zlozitej situacie. podarilo sa mi sprostredkovat obchod medzi dvoma spolocnostami Ceskou a Anglickou. Anglicka spol. mi bude vyplacat podiel z nakupu. Aku spolocnost si mam vlastne otvorit aby som nemal problem s danovym uradom a ak by som mal spolocnika z Juznej Korei bol by problem ziskat pre neho viza? Najlepsie europske nakolko by si to vyzadovala cinnost spol.

 192. Keď chcete byť dvaja spoločníci, na to vám iba živnosť nestačí. Mali by ste si založiť s.r.o.

 193. Dobry den prajem… som strasne zmatena z toho, co mam vlastne robit… poprosim vas o pomoc. Mam robit obchodneho zastupcu jednej svajciarskej firmy pre slovensko, na zivnost. Nazov zivnosti musi byt moje meno, alebo by som ju mohla mat podla nazvu tej svajciarkej firmy a za tym Slovakia? A predmet cinnosti, tak to netusim co by som tam mala uviest, ci je to volna ci obchodna, ja neviem… Dakujem vopred za pomoc

 194. Sueinka, názov živnosti musí obsahovať vaše meno. Za ním môže nasledovať čokoľvek, čo chcete, alebo aj nič. Čiže napríklad Jana Nováková – Švajčiarska firma Slovakia alebo iba Jana Nováková.

  Predmet (alebo viaceré predmety) činnosti záleží na tom, čo konkrétne budete robiť. Ak budete napr. niečo predávať, tak Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod). Ak budete napr. sprostredkovávať nejaké obchody, tak Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu a podobne.

  S predmetom činnosti by som si na vašom mieste príliš ťažkú hlavu nerobil, nemal by to byť problém. Buďto napíšte sem čo najkonkrétnejšie, aké činnosti budete vykonávať a pokúsime sa vám poradiť, alebo vám poradia pri zakladaní živnosti úradníci na živnostenskom úrade.

  Ak neviete, či to bude voľná živnosť, pozrite si články Reselné živnosti a Viazané živnosti. Tam sú vymenované všetky druhy živností, ktoré tam patria. Ak tam nie je to, čo budete robiť vy, tak to znamená, že to bude voľná živnosť.

 195. Velmi pekne dakujem za odpoved, na urade som bola, vybavila som co bolo treba.
  Do socialnej poistovne nemusim vobec chodit teraz? Staci sa teda prihlasit az po roku? Do zdravotnej poistne tiez nepotrebujem chodit?
  Preto sa vypytujem, lebo pani na urade bola priliz „ochotna“ oboznamit ma s tym co je potrebne a nutne… nechcem nieco zanedbat.

 196. Ak sa nechcete dobrovoľne dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti poistiť, tak do sociálnej poisťovne nemusíte teraz ísť. Stačí až po prvom daňovom priznaní v budúcom roku. To znamená, že ten čas, kedy nebudete prihlásená v SP sa vám nebude započítavať do dôchodku, nebude mať nárok na nemocenské dávky v prípade práceneschopnosti a ani na podporu, ak sa stanete nezamestnanou.

  Ak by ste chceli byť dobrovoľne dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti poistená, musíte sa ísť sama prihlásiť do sociálnej poisťovne. Potom si môžete sama určiť, z akého vymeriavacieho základu (čiže akokeby z akého príjmu, v akej výške) si budete platiť odvody. Musí to byť najmenej minimálna výška odvodov, ktorá je momentálne platná (109,07 €).

  V zdravotnej poisťovni musíte byť prihlásená ako SZČO ihneď od začiatku podnikania. Mal by vás tam prihlásiť automaticky pri založení živnosti živnostenský úrad. Ak si tým nie ste istá, kľudne tam môžete ísť aj osobne a overiť si, či vás majú správne zaevidovanú. To vybavíte za 10 minút, ak tam práve nebude veľa ľudí.

 197. Zdravim!Chcel by som sa opytat,ze ako to je v pripade,ked si chcem zalozit zivnost po dlhodobom pobyte v zahranici?Ake papiere,dokumenty,potvrdenia?Vdaka.

 198. Peter.d, platí pre vás rovnaký postup ako pre všetkých ostatných, ktorý je popísaný v článku.

 199. Dobrý deń, chcel by som sa niekoho opýtať ako je ti s otvorením živnosti v Nemecku, plánujem si otvoriť personálnu agentúru a tak rozšíriť svoju existujúcu činnosť aj na nemecký trh. Dakujem vopred za poskytnuté informácie.

 200. Dobry den, chcela by som si zriadit zivnost na salon krasy – masaze, kozmetika, man/pedikura, co su aj viazana aj remeselne zivnosti. Som na Rodicovskej dovolenke a som zamestnana. Potrebujem aj suhlas od zamestnavatela, a podpisanu prax na remeselnu zivnost? Co si vsetko potrebujem vybavit? Dakujem za odpoved.

 201. Dobry den.
  Mal by som zopar otazok??
  V minulosti som si vybral uver,platil som ho pravidelne az kym som neprisiel o zamastanie.
  Pred par rokmi som bol v zahranici UK v roku 2008 som sa vratl naspat na slovensko a tym to vsetko zacalo.
  Cca 1 a pol som bol prihlaseny na urade prace,hladal som si pracu kde sa dalo ale prisla tu ta kriza takze sa clovek tazko vedel zamestnat.Minuly rok som dostal ist od Exekutora kvoli tomu uveru co som v Minulosti dostal od banky len tu je ten hacik?
  Potrebujem poradit ako mam postupovat ked som si nasiel zamestnanie a potrebujem si zalozit zivnost?
  Ide o pracu v Prepravnej spolocnosti ako Kurier a na pracu potrebujem vybavit zivnost…
  Vie mi niekto poradit kde si mozem dat otvorit podnikatelsky ucet ked mam Exekuciu na vsetky banky.
  Som tu novy tak sa ospravedlnujem.Za pochopenie dakujem.

 202. dobry chcel by som sa spytat ci mozem mat zivnost na strojove omietky aj ked niesom vyuceny murar ale mam stym skusenosti 7r.?respektive ci my natodaju zivnost?dakujem

 203. Ak nemáte príslušné vzdelanie, tak na povolenie prevádzkovania remeselnej živnosti potrebujete mať 10 ročnú prax, čiže 7 rokov nestačí.

 204. Dobrý deň, chcem krátkodobo vycestovať do zahraničia, avšak na tie 2 mesiace práce (v sklade) potrebujem živnosť, stačí mi voľná živnosť? Je vôbec možné založiť si živnosť a po príchode, o 2 mesiace, ju zrušiť?
  Ďakujem.

 205. Dobrý večer! Som 66 ročná dôchodkiňa chcela by som založiť živnosť na internetový obchod, aké sú kritériá? Kam sa mám obrátiť? Kďe má platiť,koľko a čo?Ďakujem

 206. Sonja, na túto činnosť nie sú žiadne špeciálne kritériá. Musíte si založiť živnosť Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod). Platí pre vás postup, ktorý je popísaný vyššie v tomto článku, rovnako ako pre každého, kto zakladá živnosť.

 207. Dobrý den. Zacal som pracovať na živnosť v novembri 2011. Je pravda že odvody do poisťovní prvý rok čiže za mesiac november a december neplatím? čo si môžem zarátať ako náklad? náradie ktoré som si kupoval, diaľničná známka pretože robím v bratislave a musím si kupovať dialničnú známku, a ako je to s benzínom, ktoré miniem na cestovanie? Cestujem vlastným autom. Alebo sa odrátava len 40 % z príjmu ako náklad?
  Ďakujem

 208. Chcem sa opýtať, stále je potrebné po založení živnosti nahlasovať účet na daňovom úrade? Učtovnička mi povedala, že to nieje potrebné. Co v prípade, že som ho nenahlásila?

 209. KK: Odvody do sociálnej poisťovne nemusíte platiť až do júla 2012. Do zdravotnej poisťovne musíte platiť odvody hneď od začiatku podnikania.

 210. Sil-vik: Podnikateľský účet je potrebné nahlásiť na daňovom úrade. Ak ste ho nenahlásili, tak ho choďte nahlásiť čím skôr.

 211. a tie výdavky si mozem uplatnit ako pausalne, 40% z prijmu?

 212. Áno, môžete si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% z príjmu.

 213. Prajem príjemný deň ja som mladý človek pracujúci v Cz ale chcel by som začať od nového roka podnikať unás v dedinke Sirk okrese Revúca zo zameraním: 30.2.3 Organizovanie tanečných zábav a diskoték
  Ale bez tých ako hovoríte sociálnych príspevkov by to nešlo Viete mi poradiť o niejakom inom príspevku?
  Za radu Vám vopred Ďakujem môžete mi napísať aj na MirecRa25@azet.sk

 214. Dobry den som mamicka na materskej dovolenke a chcela by som sa Vas spytat ci si mozem zalozit zivnost a byt na materskej.Som administratívna pracovníčka a uvazujem o zalozeni detskych sukromnych jasiel.Da sa to a ak ano co ktomu potrebujem?Dakujem

 215. pri vytvárani živnosti mi na urade prace povedali že nieje potrebne mat podnikatelský učet vraj stačí obyčajní v banke som si vytvoril obyčajný čo najvýhodnejší aby som mal čo najmenšie poplatky za vedenie.teraz ale počuvam s každej strany aby som nemal problemi kedže nemam podnikatelsý učet.blýži sa koniec roka a danove priznanie peniaze na učte niejake mam ale vačšinu som už minul na nakup materialu a pracovných strojov ako mam dalej pokračovat čo je vlastne pravda???

 216. Na úrade práce vám povedali pravdu. Ako živnostník nie ste povinný mať podnikateľský účet. Môžete používať aj obyčajný bežný účet.

 217. dobry den… chcela by som sa opytat ci to niekomu vyslo s agentutou na sprostredkovanie prace do zahranicia alebo ako to ide v tomto obore pretoze rozmyslame s kamaratkou zeby sme sa na to dali..za odpoved vopred dakujem …

 218. Dobrý deň ako je to prosím Vás s platením / neplatením DPH? Nedávno som si zakladal volnú živnosť oblasť marketingových služieb, nikto sa ma na to nepýtal ani som nič také nevypĺňal. Ako zistím či som platca alebo neplatca DPH. Vopred ďakujem za radu alebo presmerovanie na už existujúcu tému fóra s týmto zameraním.

 219. Bastian, vo vašom prípade nie ste platca DPH. Keby ste ním boli, určite by ste o tom vedeli, pretože na to by ste museli vypísať a podať žiadosť na daňovom úrade 🙂

 220. Hehe , ďakujem 🙂 A ak sa smiem spýtať, aký je v tom rozdiel, či som platca alebo niesom? Aké výhody / nevýhody z toho plynú? Ďakujem-

 221. Môže mať živnosť aj dcéra ,ktorá chodí na denné štúdium na vysokej škole?

 222. Áno, bez problémov. Živnosť môže mať každý, kto má najmenej 18 rokov. Môže to byť aj študent vysokej alebo strednej školy.

 223. chcela by som sa informovať ohladom poplatkov na odvody, ked chcem zacat podnikat popri zamestnani na TPP

 224. Dobry den.
  Moja otazka znie: Je potrebne po vzniku zivnosti, zapisat zivnost do obchodneho registra?Prosim o radu…
  Dakujem

 225. Nie, zápis do obchodného registra nie je potrebný.

 226. Dobry den.
  Je potrebne priniest na Ziv. Urad ,Suhlas vlastnika nehnutelnosti…pokial sa zivnost bude vykonavat v mieste mojho trvaleho bydliska?vlastnikmi su moji rodicia.
  Dakujem

 227. Podľa mojich skúseností to nevyžadujú.

 228. Chcela by som poradit, ako si otvorit detske rehabilitacne centrum. Viem, ze potrebujem licenciu na vykon povolania. Dostanem zivnost ak idem na matersku dovolenku?

 229. Áno, živnosť môžete mať aj popri materskej.

 230. Dobry den, chcem si zalozit zivnost na gelove nechty…ak som sa informovala patri to do remeselnej zivnosti…a co vsetko potrebujem pri zalozeni??Vopred dakujem

 231. Dobry den, chcel by som sa opytat, ci potrebujem na zalozenie zivnosti na servis PC elektrotechnicku skolu?
  dakujem za odpoved a radu…

 232. Elektrotechnickú školu nepotrebujete.

 233. Dobry den.chcel by som sa opytat aku zivnost potrebujem ked chcem dovazat z indie bizuteriu.etericke oleje atd.
  V buducnosti by som chcel aj usporiadat vystavu tychto produktov kde ich budu firmi z indie prezentovat.
  za odpoved velmi pekne Dakujem.

 234. Potrebujete živnosť Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).

 235. Dobry den, chcela by som si zalozit zivnost popri RD.Ako je to v tomto pripade so socialnou a zdravotnou poistovnou?Musim o tom niekde informovat?Ak by som v prvom roku neplatila do soc. poist., tak sa mi na dochodok neodvadza, aj ked som na RD?Dakujem pekne za odpoved.

 236. Dobry den, chcela by som sa opytat aky predmet podnikania je ak by som pracovala na zivnost ako merchandisinger- dokladanie tovaru. dakujem.

 237. Bol by to predmet Dokladanie tovaru, alebo akokoľvek by ste si to nazvali. Túto činnosť živnostenské úrady pravdepodobne nemajú vo svojich zoznamoch odporúčaných označení voľných živností. Takže si môžete zvoliť názov predmetu sama tak, aby čo najlepšie vystihoval činnosť, ktorú budete vykonávať.

 238. Dobry den
  Chcem sa opytat keby som chcel robit na zivnost ako sofer,je problem ze mam zaznam v registry trestov ? dakujem

 239. Bengus, záleží na tom, za čo máte záznam. Podľa živnostenského zákona § 6 ods. 2, aby ste mohli prevádzkovať živnosť, nesmiete byť odsúdený za:

  • trestný čin hospodársky,
  • trestný čin proti majetku
  • alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania.

  Ak ste za takýto trestný čin neboli právoplatne odsúdený, považujete sa pre účely živnostenského zákona za bezúhonného a môžete prevádzkovať živnosť.

  Ak ste za takýto trestný čin boli právoplatne odsúdený, nie ste bezúhonný a nemôžete prevádzkovať živnosť.

 240. Zaznam mam 221 lahke ublizenie na zdravi,lenze stalo sa to v roku 2005 a odsudili ma az teraz v januari 2012 a dostal penaznu pokutu ziadnu basu ani podmienku je to problem ? vopred dakujem za info

 241. Bengus, nie je to čin hospodársky, majetkový, ani nesúvisí s vaším predmetom podnikania, takže to by nemal byť žiadny problém.

 242. dakujem velmi pekne 🙂

 243. Dobrý deň, chcem sa spýtať poberám rodičovský príspevok a chcela by som si založiť živnosť s požičovňou svadobných šiat a pred odchodom na materskú som bola zamestnaná na dobu neurčitú.Môžem si ju založiť?ak áno ako je to s odvodmi?a musím byť od začiatku platca DPH?Prídem o rodičovský príspevok?
  Ďakujem

 244. Ďakujem. ale keď budem požičiavať, tak budem musieť vystavovať nejake doklady….v akej forme ich mam vystavovat a ake ak nebudem platit DPH, lebo cez pokladňu by mi ratalo DPH???

 245. Veronika, normálne môžete vystavovať doklady cez registračnú pokladnicu a nemusíte byť platcom DPH. Registračná pokladnica sa dá nastaviť, aby vystavovala doklady bez DPH.
  Platcom DPH by ste sa museli povinne stať až vtedy, keby ste dosiahli obrat 49790 eur za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.

 246. Dobrý večer.

  Chcela by som pracovať doma, popri zamestnaní. Jednalo by sa o "služby a kancelárske práce".  Môj malý plat mi nezaplatí účty a tak som sa rozhodla, že s tým niečo spravím. Oslovení sa hneď opýtali, či mám "živnostenské oprávnenie". A tak som hľadala aj na internete informácie o tom aké sú podmienky na živnosť, plusy a mínusy, no nedozvedela som sa nič. Nenašla som potrebné informácie, ktoré by mi jasne a zreteľne dali príklad – som ZŤP, poberám čiastošný invalidný dôchodok, miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 70% a pracujem na plný úväzok. V akej výške platím odvody do SP, ZP, daň, či som oslobodená od dane a pod.

  Za pomoc a odpovede ďakujem.

 247. Dobrý večer, v podstate žiadne zásadné zvýhodnenia oproti všetkým ostatným živnostníkom by ste nemali. Jediné, o čom viem, je, že by ste mali mať polovičnú sadzbu pre odvody do zdravotnej poisťovne.

  Určite nebudete oslobodená od dane. Daň z príjmu je zatiaľ pre všetkých živnostníkov 19% (aj keď vláda chystá zmeny, ale určite nie zvýhodnenie, skôr zvýšenie).

  Akú výšku odvodov budete platiť si pozrite tu: Odvody SZČO

 248. Dobrý deň,

  od 1.9.2012 budem mať živnosť. 30.08.2012 mám založený bankový účet, ktorý mi bude slúžiť na podnikat. účely. Bol tam potrebný vklad 6 euro. Môžem už aj túto položku zaúčtovať do peňažného denníka? Ak áno s akým dátumom? Tiež aj výdavky na kolky na vydanie živnostenského oprávnenie, tie sa uhradili 31.08.2012…
  Ďalšia moja otázka…môžem účtovať o hotovosti (napr. počiatočný vklad a následne nákup napr. tých kolkov…) ak nemám registračnú pokladňu???
  Ďakujem!

 249. Dobrý deň, môžete si to všetko zaúčtovať s dátumom 1.9. Všetky výdavky spojené so založením živnosti si môžete dať do nákladov, aj keď boli uhradené skôr, ako máte dátum vzniku živnosti.

  Registračná pokladňa s týmto nemá nič spoločné, takže áno, môžete si to zaúčtovať. Registračnú pokladňu by ste museli mať iba vtedy, ak by ste prijímali od zákazníkov platby v hotovosti.

 250. Dobrý deň, Chcem sprostredkovávať prácu alebo ľudí inej agentúre s týmto zameraním.Aku živnosť potrebujem.Dakujem.

 251. Potrebujete viazanú živnosť Sprostredkovanie zamestnania za úhradu.

 252. Som študentka strednej školy. Chcela by som si založiť živnosť. Musím počkať do skončenia strednej školy, alebo si ju môžem založiť už teraz? A ako to je potom so sociálnou a zdravotnou poisťovňou ak za mňa odvádza tieto poplatky štát? Budem si ich musieť aj napriek tomu platiť potom sama? Ďakujem.

 253. chcela som opitat .ze ja dostanem socialnej pridavky.mozem urobit zivnosti list-ako zacat gabriela

 254. Mac_Ka – živnosť si môžete založiť aj ako študentka. Podmienka je, aby ste mali 18 rokov. Odvody si budete musieť platiť sama.

 255. Gabriela – síce nerozumiem, čo sa vlastne pýtate, ale vo všeobecnosti živnosť si založiť môžete a celý postup je v hore v článku.

 256. chcem sa informovat dala som si ziadost na dotaciu s uradu prace v marci a este stale sa mi neozvali dakujem

 257. Musíte sa informovať na úrade práce, na ktorom ste dávali žiadosť.

 258. Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či je možné založiť si živnosť,ak chcem podnikať s nehnuteľnosťami v Egypte. Chcem kúpiť apartmán a prenajímať ho.Chcem sa opýtať či je tiež problém s tým pkokiaľ som študentka,či sa to nejako vylučuje alebo tam nie je problém.Je teda možné založenie takéhoto druhe živnosti?
  Ďakujem.

 259. Dobrý deň,

  môj priateľ je angličan a pracuje na Slovensku ako anglický lektor na strednej škole. Zatiaľ formou dohody, ale rád by si vybavil živnostenský list. Ako môžeme postupovať pri zabezpečení tohto dokladu? Máme rovno kontaktovať British Embassy Bratislava?

  Ďakujem Vám za odpoveď

 260. laura555, na prenajímanie apartmánu nepotrebujete živnosť.

 261. Stonka, cudzí štátni občania môžu na Slovensku podnikať za rovnakých podmienok ako slovenskí občania. Angličan si na Slovensku môže založiť rovnakým spôsobom ako Slovák.

 262. Dobrý deň,
  čo ma obsahovať zmluva o sprostredkovani práce za úhradu.
  Dakujem.

 263. dakujem za rychlu odpoved, velmi mi to pomohlo……

 264. Dobrý deň, v prvom rade Vám chcem vyjadriť vďačnosť za to, že „ste“ – Váš návod mi pomohol založiť živnosť rýchlo a bez zbytočného obiehania úradov a teraz otázka:
  Ak mám živnosť so začiatkom od 01.12.2012, kedy mi vznikne povinnosť podať prvé daňové priznanie, resp. za ktoré obdobie?
  Ďakujem.

 265. Dobrý deň, prvé daňové priznanie musíte podať do konca marca 2013 a to za obdobie od 1.12.2012 do 31.12.2012.

 266. Ďakujem.

 267. Dobry den,
  aky je postup pre zalozenie zivnosti ak ju chcem prevadzkovat v Nemecku a prizvat si ludi.ide o pracu prerabky kupelni .musia mat nejaky certifikat ak prerabaju elektrinu vodu atd.alebo je mozne to riesit ako zamestnanecky pomer ,brigada,Vpp ? alebo to ponat ako sprostredkovanie prace ale v tom pripade musia mat oni zivnost?
  Prosim ak sa da poradte mi ale v bodoch nejaky navod.
  dakujem

 268. Dobry den,
  chcem sa spytat, ci pri zalozeni zivnosti mam povinnost platit odvody do zdravotnej poistovne od zaciatku podnikania aj v pripade, ak som dochodca? Dakujem za odpoved.

 269. Dobrý deň!Plánujem v marci otvoriť obchod second hand z UK,ale chcela by som aj bazár na šaty.Môžem predávať v jednom priestory?Už priestor mám dohodnuté,budem prenajímať.Keď plánujem asi v marci otvoriť ten obchod,tak kedy mám začať vybavovať papiere?Teraz som 3 mesiace nezamestnaná,ale neviem či by som mala skúsiť vybaviť príspevok od štátu na podnikanie, lebo podľa mňa do marca alebo do apríla to nevybavím.Ďakujem za odpoveď! /šaty budem kupovať vo vreckách na kilá,ale ako treba určiť cenu šatám?/

 270. Dobrý deň.
  Môžem podnikať aj bez živnostenského oprávnenia? Jedná sa o voľnú živnosť t.j. „Preprava osôb nemotorovými vozidlami“ (napr. bicykel, elektrobicykel, rikša, kolobežka….). Ak by prevádzka bola vykonávaná ako taxi služba (preprava osôb do práce, do školy, preprava pacientov na lek. vyšetrenie, atď.) alebo požičovňa nemotorových dopr. prostriedkov pre návštevníkov mesta.
  Ďakujem za odpoveď.

 271. Dobrý večer, dnes dopoludnia som bola na živnostenskom úrade vybaviť si Osvedčenie o živnostenskom oprávnení pre vykonávanie remeselných živností v oboroch kozmetika, manikúra a pedikúra. Kompetentný pracovník úradu ma však prekvapil tvrdením, že manikúru s pedikúrou ako živnostníčka vykonávať nemôžem, pretože Osvedčenia o absolvovaní rekvalifikačných kurzov vo Vzdelávacej akadémii J. A. Komenského v Trenčíne – Základov pedikúry v časovom rozsahu 160 hodín a Základov manikúry v časovom rozsahu 66 hodín – majú dátum vyhotovenia 15. december 2012 a nemohla som teda po ukončení kurzov absolvovať ešte aj odbornú prax v požadovanom časovom rozsahu. Ja som sa však ešte 1.12.2008, za účelom získania odbornej praxe v týchto remeselných činnostiach zamestnala v jednom nemenovanom kozmetickom salóne a pracujem v ňom dodnes. Pracovný pomer mi končí k 28.2.2013 z dôvodu podania mojej výpovede, nakoľko od 1.3.2013 som chcela pracovať už ako živnostníčka. Ešte raz pripomínam, že po celý tento čas som vykonávala manikúru i pedikúru, na čo mám z tejto firmy vyhotovené aj príslušné potvrdenie o praxi. Oba rekvalifikačné kurzy – Základy pedikúry a manikúry – som absolvovala už iba z dôvodu naplnenia litery zákona. Ako to teda s priznávaním odbornej praxe v skutočnosti je? Naozaj mi nemôže pracovník živnostenského úradu priznať odbornú prax (celkom 4 roky a 3 mesiace) ktorú som nadobudla ešte pred získaním Osvedčenia o absolvovaní rekvalifikačných kurzov základov pedikúry a manikúry zo dňa 15.decembra 2012? Ďakujem!

 272. Poznámka k bodu 6 podľa §47 ods.1 zákona č. 455/1991 o živnostenskom podnikaní živnostenský úrad vydá osvedčenie o živnostenskom podnikaní najneskôr do 3 pracovných dní odo dňa, keď mu ohlásenie živnosti a výpisy z registra trestov boli doručené

 273. Dobry vecer,u nemenovaneho zamestnavatela som pracoval na dohodu jeden rok,teraz uz nacierno kvoli novym zakonom.Plati mi 3€ na hodinu a pracujem denne 10 hodin okrem vykendov.Zmluvu mi nechce dat vraj si mam zalozit zivnost a bude mi vyplacat 4€ na hodinu.Mna by zaujimalo ci sa mi to oplati, alebo skor co mam robit. DAKUJEM

 274. ANITA Nemeth – Môžete predávať v jednom priestore. Môžete začať vybavovať už teraz. Príspevok už dovtedy nestihnete vybaviť. Cenu šiat si môžete určiť, akú chcete. Na to nie sú žiadne predpisy.

  Sergej72 – Bez živnostnenského oprávnenia nesmiete podnikať.

  Indy – podľa môjho názoru by vám prax mali uznať. Živnostenský zákon nehovorí o tom, či prax má byť vykonaná až po absolvovaní kurzu.

  Martina Kurimska – Ďakujem.

  Petrov – Živnosť by si mal zakladať ten, kto chce podnikať. Vy nechcete podnikať. Vy chcete mať normálne zamestnanie. Preto by ste si nemali zakladať živnosť, ale sa normálne zamestnať. Váš zamestnávateľ chce na vás len ušetriť. Keby ste pracovali na živnosť, neplatil by za vás žiadne odvody, nemali by ste nárok na dovolenku, odstupné, atď.

 275. Dobrý deň, chcem sa spýtať. Manžel má založenú živnosť na murárske práce. Musí si rozšíriť živnosť, ak by ma chcel zamestnávať na dohodu v oblasti pedikúra? Mám urobený kurz.Alebo ako postupovať v takomto prípade. Ďakujem za odpoveď.

 276. Prosím vás radu.Som začínajúci podnikateľ a chcela by som predávať značkový tovar z Angilicka.Potrebujem na to extra povolenie z colného úradu,alebo nejaké iné špeciáne povolenie?A dá sa takýto tovar predávať aj ambulantne?Velmi pekne dakujem.Lolika

 277. Dobrý deň. Chcem sa opytat. Nedavno sme kupili frezu do firmy a spustili sme vyrobu. Ake kroky su potrebne pre nahlasenie vyroby? Na ake urady to treba hlasit? ako riesit odpad? dakujem za info.

 278. Dobry chcem si zalozit zivnost popri zamestnani vlastne Dič uz mam kedze popri zamestnani robim poistovaka na dohodu . Chcem zacat farmarcit . Viete mi poradit ako mam postupovat ? Dakujem za odpoved

 279. Monika24 – manžel si musí rozšíriť živnosť.

  lolika – špeciálne povolenie nepotrebujete.

  drabcek – treba nahlásiť prevádzku na živnostenskom úrade.

  Tulpas – živnosť popri zamestnaní sa zakladá rovnakým spôsobom, aký je popísaný hore v článku.

 280. Dobry den. Možete mi prosím poradit čo všetko a ake doklady a tlačiva potrebujem na založenie živnosti dopravcu nad 3,5t,čiže kamionovu dopravu.Ďakujem.

 281. zdravim, chcem sa opytat aky druh zivnost by som si mala otvorit ak budem spolupracovat so zahranicnym parnerom , ide o slovenskych zamestnancov ktory budu pracovat v zahranici ,pre zahranicnu firmu , bude potrebna slovenska pracovna zmluva alebo zahranicna?
  za skoru odpoved vopred dakujem

 282. Dobry den, chcem sa spytat, napriklad zrusim alebo prerusim si zivnost k 30.6.2014, mohla by som dalej pokracovat v januari 2015 alebo zalozit si novu zivnost, alebo az o rok t.j 1.7.2015 ? Dakujem,

 283. Dobry den, potrebovala by som radu pre svoju znamu. Pracuje ako vratnicka. Zamestnavatel od nej vyzaduje zalozit si zivnost, kvôli nadcasom ktore su max 120€/mesacne. Je vôbec mozne nieco take, aby bola zamestnana a plus mala zivnost v jednej firme?A ako sa da voci tomu ohradit. Dakujem

 284. Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať ohľadom príspevku na podnikane. Môj priateľ by si chcel založiť živnosť, avšak zamestnaný bude do konca júna a so živnosťou by chcel začať približne v auguste. Čiže by bol iba jeden mesiac (júl) evidovaný ako nezamestnaný. Podmienkou je však musí byť 3 mesiace evidovaný ako nezamestnaný, je to myslené ako výlučne pred začatím podnikania, alebo celkovo od ukončenia štúdia – koľko krát a ako dlho bol evidovaný?

 285. zdenia – odporúčam vašej známej obrátiť sa na inšpektorát práce: http://www.safework.gov.sk

 286. Prosím Vás, ak som pri založení živnosti na živnostenskom úrade vyplnil aj tlačivo „Prihlaška k registracii daňovníka k dani z príjmu fyzickej osoby“ to znamená, že budem platca DPH? Chcem byt zatial len neplatca DPH. ďakujem za odpoveď.

 287. Dobrý deň.

  chcem si otvoriť predajnu s elektroinstalačným materiálom…

  mám byt platcom dph alebo nie…

   

  dakujem

 288. Dobrý deň, chcela by som si zaloziť živnosť, naposledy som pracovala v zahraničí a potom som bola pár mesiacov na Úrade Práce, momentálne som dobrovoľne nezamestnaná. Aké doklady budem potrebovať pre Daňový úrad? Potvrdenie o ukončení zamestnania v zahraničí alebo o ukončení evidencie na sloveskom úrade práce? Za aké obdobie dozadu sú potrebné tieto doklady? Pôjde o voľnú živnosť… Vopred veľmi pekne dˇakujem – aj za odpoveď, aj za skvelý a informatívny blog!

 289. Dobrý deň,

  chcela by som sa opýtať, idem si založiť živnosť. Prevádzku budem mať mimo okresu teda mino trvalého bydliska. Zaregistrovať sa mám na daňovom úrade, sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni v mieste trvalého bydliska alebo v mieste prevádzky?

  Ďakujem za odpoveď.

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.