Ako si vypočítate daň z príjmu, ak si uplatňujete paušálne výdavky

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Ak podnikáte ako fyzická osoba – SZČO, živnostník, môžete si namiesto reálnych výdavkov uplatniť pri výpočte dane paušálne výdavky.

Výška paušálnych výdavkov je stanovená na 40% z vašich príjmov.

Pre príjmy v roku 2013 a neskôr maximálna výška paušálnych výdavkov môže byť najviac 5040 eur za rok. Pre príjmy do roku 2012 nie je maximálna výška paušálnych výdavkov obmedzená.

Ak ste nepodnikali celý rok (2013 a neskôr), môžete si uplatniť paušálne výdavky vo výške najviac 420 eur za každý mesiac, v ktorom ste podnikali.

Podľa staršej legislatívy boli paušálne výdavky pre remeselné živnosti 60%. Nové zákony ale túto výhodu zrušili.

Pre všetky živnosti – remeselné aj neremeselné – platí rovnaká výška paušálnych výdavkov 40%.

Výpočet dane z príjmu a paušálne výdavky

Pre výpočet dane s použitím paušálkych výdavkov budete potrebovať tieto údaje:

 • Sumu všetkých príjmov (príjem)
 • Sumu zaplatených odvodov do sociálnej poisťovne (SP)
 • Sumu zaplatených odvodov do zdravotnej poisťovne (ZP)

Najskôr si vypočítate výšku 40% paušálnych výdavkov:
paušálne výdavky = príjem * 0,4

Ak ide o príjem z roku 2013 a neskôr a vyšli vám paušálne výdavky viac ako 5040 eur, platí obmedzenie paušálnych výdavkov na 5040 eur. Teda vaše paušálne výdavky budú 5040 eur. Ak ste nepodnikali celý rok (2013 a neskôr), maximálna výška paušálnych výdavkov je 420 krát počet mesiacov, v ktorých ste podnikali.

Potom si vypočítate základ dane (základ):
základ = príjem – paušálne výdavky – SP – ZP

Od základu dane odpočítate nezdaniteľné časti na daňovníkana manželku/manžela a na dobrovoľné dôchodkové sporenie.

19% z výslednej sumy je vaša výsledná daň:
daň = (základ – nezdaniteľné časti) * 0,19

(Ak máte nárok na daňový bonus, ten si ešte odpočítate od tejto výslednej dane.)

Tento postup výpočtu dane je iba orientačný. Presný výpočet zohľadňujúci všetky vaše osobné špecifiká konzultujte so svojím účtovníkom.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 21 komentárov

 1. Revízie el.zariadení, montáž a rekonštrukcia el. zariadení patrí do skupiny remeselníckych alebo viazaných živností ? Moja otázka je z dôvodu výšky paušálnych výdavkov, môžem uplatňovať 60% alebo len 40%.
  Ďakujem za odpoveď.

 2. Podľa posledných zmien v legislatíve boli zrušené 60% paušálne výdavky pre remeselné živnosti. Teraz je výška paušálnych výdavkov pre všetkých živnostníkov rovnaká 40%. Nezáleží na tom, či ide o remeselnú alebo neremeselnú živnosť.

 3. Zmena legislatívy platí od roku 2011 alebo aj na rok 2010?

 4. Aj na rok 2010.

 5. Pri zivnosti tykajucej sa nakupu tovaru za ucelom predaja, si chcem uplatnit 40% pausalne vydavky. Musim vtedy mat faktury od dodavatelov , (ak kupujem zo zahranicia a predavam na slovensku)??? Kedze Alebo mi stacia vypisy z paypal?Chcem si zalozit zivnost a neviem, ci dokazem vydokladovat nakupeny tovar.

 6. Keď si uplatňujete paušálne výdavky, nepotrebujete vôbec žiadne doklady o výdavkoch. Potrebujete iba doklady o príjmoch.

 7. Dobrý deň, za akých okolností je vhodné alebo možné si uplatniť paušálne výdavky a čo je ich opakom? Ja pracujem v oblasti služieb na živnosť a moje výdavky sú mobil a zdravotka (zatiaľ) . Môžem si ich uplatniť ako paušálne výdavky aby som nemusel nič dokladovať? Čo v prípade , že si potrebujem zadovážiť napríklad: pracovný notebook alebo telefón. Čo s takýmito výdavkami? A vo všeobecnosti, čo všetko sa dá považovať alebo zahrnúť do skupiny výdavok / paušálny výdavok. Napr. energie , ktoré miniem pri práci s počítačom sa tiež môže rátať ako takýto výdavok alebo nájomné ktoré platím za pracovné priestory, alebo financie minuté na stravu, oblečenie? Vopred sa ospravedlňujem za záplavu otázok, čerstvo začínam so živnosťou a verím , že tieto otázky trápia mnohých, ktorí sú na tom podobne ako ja. Vopred ďakujem za Vaše odpovede.

 8. Bastian, môžete si uplatniť buďto skutočné výdavky, alebo paušálne výdavky. Musíte si vybrať jednu z týchto dvoch možností. Kombinovať sa nedajú.

  Skutočné výdavky sú tie, ktoré naozaj máte. Napr. mobil, notebook, prenájom priestorov, atď (odvody sa do toho nepočítajú).

  Paušálne výdavky sú v podstate fiktívne. Vypočítajú sa ako 40% z vašich príjmov. Pritom vôbec nezáleží na tom, aké ste mali skutočné výdavky.

  Aby ste sa vedeli rozhodnúť, či sa vám viac oplatia paušálne alebo skutočné výdavky, musíte si najskôr vypočítať obidvoje – aj paušálne, aj skutočné. Ktoré vám vyjdú vyššie, tie budú pre vás výhodnejšie.

 9. Dobre super, ďakujem za odpoveď 🙂

 10. Dobrý deň,
  od apríla do decembra r. 2012 som pracovala v istej firme na živnosť, skutočné výdavky som v podstate nemala, takže pri daňovom priznaní budem uplatňovať paušálne výdavky. Príliš sa mi tá živnosť neoplatila, za tých deväť mesiacov som zarobila 3100 eur, z toho som odrátala 40 percent a tiež sumu, ktorú som zaplatila do ZP. Základ dane mi vyšiel na 1848 eur. Chcela by som sa spýtať, či aj v tomto prípade sa dá tento základ dane znížiť o nezdaniteľnú časť, trochu sa mi to nezdá, ak by som odrátala tých 3559 eur, tak som v mínuse.
  Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

 11. Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať. Idem si prvýkrát robiť daňové priznanie. Doteraz si priateľ robil s reálnymi výdavkami. Ja som si teraz všimla, že by preňho bolo lepšie uplatniť paušálne nakoľko mal väčšie príjmy ale má veľmi málo reálnych výdavkov. Spočítala som si reálne výdavky ktoré vychádzajú len nejakích 4000 Eur čo je málo pri jeho príjmov. A tak som si následne vyrátala paušálne 40 % z jeho príjmov čo mi dalo už nejakích 10 000 Eur čo je lepšie. Takže by bolo pre neho výhodnejšie použiť paušálne. Ale nie je mi jasné keď tam ešte potrebujem aj sumu ktorú za rok zaplatil na sociálne a zdravotné poistenie ja som išla podľa jeho reálnych výdavkov podľa pohybov na účte. Teraz si nie som istá či to takto môžem spraviť alebo aj tam sa dá len nejaká sumu ktorá v skutočnosti nebola odvedená? Mám z toho troška šalát.
  A ešte sa chcem spýtať bol tu rozpísaný postup na výpočet pri paušálnych výdavkoch.
  A ak by som sa predsa rozhodla pre reálne výdavky tak aký postup tam? viem, že si musím spočítať príjmy a výdavky a čo potom Ďalej?
  Ospravedlňujem sa za toľko otázok ale chcem mať vo všetkom jasno aby som to v budúcnosti vedela.

  Ďakujem Vám pekne vopred za odpoveď.

 12. dobrý deň, aj ja by som mala 2 otázky ohľadom uplatnenia paušálnych výdavkov. Som SZČO, chcem si spraviť DP tak, že si uplatním paušálne výdavky. 1. Mám povedzme 10 faktúr (za 10000,-) ale nie všetky mám uhradené (len 9000,-). V takomto prípade si zdaním všetky príjmy alebo len skutočne uhradené? 2.Čo v prípade, že mi niekto vyrovná tak faktúru, že jej časť sa uhradí formou vzájomného zápočtu? Napr. fa je na 1000,- ale ja dostanem na účet len 800,-, lebo 200,- EUR som si vyrovnala od odberateľa vzájomným zápočtom -ale do príjmov si zarátam celú sumu, tých 1000,- EUR však ?
  Ďakujem za odpoveď

 13. Ditta – Áno, aj v tomto prípade sa dá základ znížiť o nezdaniteľnú časť. Tým pádom nebudete platiť žiadnu daň z príjmu.

  aliss02 – Pozor na to, že tento článok je už staršieho dáta. Odvtedy sa zmenilo to, že sa obmedzili paušálne výdavky na maximálne 5 040 eur za rok. Takže aj keď priateľovi vyšlo, že 40% je 10 000 eur, bude si môcť uplatniť maximálne 5 040 eur. Aj tak sa mu to stále oplatí, keďže je to viac, než mal reálne vdavky. Pozrite napr. sem: Obmedzenie paušálnych výdavkov

  Suma sociálneho a zdravotného poistenia sa počíta presne podľa toho, koľko reálne na odvodoch za daný rok zaplatil. Nie je tam žiadny paušál.

  Ak by si chcel uplatňovať reálne výdavky, musel by si viesť účtovníctvo, a na to sa nedá napísať nejaký stručný návod. Potom odporúčam radšej to zveriť účtovníkovi.

  Stanka Farkasová – do príjmov si dáte iba faktúry, ktoré vám boli uhradené v danom roku, teda vo vašom prípade 9000. Pri zápočte do príjmu započítate celú sumu.

 14. Dobry den,
  Ja by som sa chcel spytat, ktore polozky sa zapocitavaju do danoveho priznania.
  Ci je dolezite za ktore obdobie to bolo (za rok 2012) alebo kedy to prislo/odislo z uctu. Napr ci mam zapocitat zdravotne za december 2011, ktore som zaplatil az v januari 2012 v danovom priznani za 2012 alebo nie.. resp ci mam zapocitat zdravotne za december 2012 (kedze zdravotne sa plati vzdy do 8.dna nasledujuceho mesiaca).
  Rovnako ma zaujimaju aj faktury. Ci je dolezity datum kedy to prislo na ucet, alebo za ake obdobie, alebo vystavenie faktury alebo cislo faktury

  DAKUJEM

 15. Dobrý deň, ak vediete jednoduché účtovníctvo, dôležité je, kedy to odišlo alebo prišlo na účet. Čo prišlo v r. 2012, to zdaníte v daňovom priznaní za rok 2012, čo v 2013, to v daňovom priznaní za rok 2013.

 16. ahoj,chcem sa opýtat môj manžel ma živnosť od 1.4.2012 jeho príjem je 14000 eur výdavky ma 2600 eur máme dve deti ja som na MD nevieme ako postupovat pri vyrátani dani či bude musiet platit,al.nie a koľko a či si môže uplatnit paušálne výdavky?ďakujem za odpoveď.

 17. Dobrý deň, odporúčam vám dať spracovať účtovníctvo a dane účtovníčke.

  Na týchto alebo iných stránkach na internete nájdete informácie, ako si to môžete približne vypočítať, ale to je skôr orientačne, aby ste vedeli, na čom približne ste.

  Ale keby sme išli do detailov, existuje také veľké množstvo možností, čo všetko treba zohľadniť, že to nie je možné presne popísať v nejakom príspevku v internetovej diskusii. Keby to bolo také jednoduché, účtovníci by neexistovali, lebo by ich nikto nepotreboval 🙂

  Pre informatívny výpočet môžete použiť informácie, ktoré sú hore v tomto článku a v ďalších článkoch, na ktoré tam nájdete odkazy.

 18. Dobrý deň,chcem sa opýtať,či budem postupovať správne pri paušálnych výdavkoch.Som SZOČ od 1.1.2013 po celý rok,lenže pracujem tak pol roka potom mám pauzu,ale živnosť neprerušujem takže
  príjem za rok 2013 bol 5096eur približne vynásobil som to x 0,4 ´=2038,4
  a pripočítala som k výdavkom odvody do ZP´=605,22 takže mi vyšli výdavky 2643,62
  čiastkový ZD je potom 5096-2643,62=2452,38 ….je to správne??? Odvody do socialky za seba neplatím.
  nezdanitelná čast na manzela.. je okolo 3754,96asi… takže dan je 0,00
  Postupovala som správne???
  Ešte sa chcem opýtať,mala som brigádničku za ktorú som platila ZP aj soc.odvody,dá sa to pri týchto paušálnych výdavkoch použiť?????

 19. ahoj dnes mi robila danove uctovnicka som SZČO moj prijem bol ….. odratala vydavky a vyslo mi nejakych 4.000€ povedala mi že stoho mam zaplatit dan 206 € nejak sa mi nechce veriť diky za odpoved

 20. Dobrý deň, mám živnosť popri zamestnaní (nevenujem tomu momentálne veľkú aktivitu a uplatňujem paušálne výdavky), chcem nakupovať tovar od občanov-nepodnikateľov a predpokladám, že by to fungovalo väčšinou bez zmluvy. Jednalo by sa o ručne robené dekoratívne predmety, je možné že aj použité, či už vyrobené priamo predávajúcim alebo neznámeho pôvodu (v prípade použitého tovaru). Platby za nákup výrobkov by boli vykonávané väčšinou v hotovosti (staré babičky asi ani účet nemajú). Pri paušálnych výdavkoch nepotrebujem nijako dokladovať nákup-pôvod tovaru ?  Stačí keď si budem viesť skladovú evidenciu a príjmy ?  Ďakujem za odpoveď.

 21. Môžem si uplatniť paušálne výdaje ak okrem živnosti mám aj zamestnanie s trvalým príjmom, príjem zo závislej činnosti?

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.