Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Voľné živnosti – najčastejší druh živností

Voľné živnosti sú najrozšírenejším druhom živností.

Okrem voľných existujú ešte remeselné a viazané živnosti.

Na prevádzkovanie remeselných a viazaných živností musíte preukázať odbornú spôsobilosť

Aby ste mohli prevádzkovať remeselnú alebo viazanú živnosť, musíte spĺňať určité špecifické požiadavky na odbornú spôsobilosť. Požiadavky sa väčšinou týkajú vzdelania a praxe.

Na prevádzkovanie voľných živností žiadnu odbornú spôsobilosť nepotrebujete

Na prevádzkovanie voľnej živnosti ale nemusíte spĺňať žiadne takéto požiadavky. Na vašej odbornej spôsobilosti, vzdelaní ani praxi pri voľných živnostiach nezáleží.

Na prevádzkovanie voľnej živnosti nie je potrebná:

 • Žiadna odborná spôsobilosť
 • Žiadne vzdelanie
 • Žiadna prax

Zoznam voľných živností

V zákone neexistuje žiadny zoznam voľných živností a preto pod ne spadajú všetky podnikateľské činnosti, ktoré nepatria medzi remeselné alebo viazané živnosti a nepatria ani medzi činnosti, ktoré podľa živnostenského zákona nie sú živnosťou.

Keďže v zákone neexistuje žiadny zoznam voľných živností, môžete si vymyslieť akúkoľvek činnosť, v ktorej chcete podnikať a to môže byť vaša živnosť.

Existuje zoznam odporúčaných označení voľných živností (nájdete ho pod týmto článkom), ktorý vydáva ministerstvo vnútra a z času na čas ho aktualizuje. Tento zoznam obsahuje názvy voľných živností tak, ako ich odporúča ministerstvo.

Tento zoznam nie je záväzný.

V každom prípade vám ale môže pomôcť, ak rozmýšľate nad tým, ako sformulovať názov činnosti, v ktorej plánujete podnikať.

Zoznam obsahuje skutočne veľké množstvo činností. Je veľká pravdepodobnosť, že to, v čom chcete podnikať sa nachádza v tomto zozname. Aspoň nebudete musieť vymýšľať nejaký špeciálny názov tejto činnosti, keď sa už v tomto zozname táto činnosť nachádza.

Stačí, keď si názov činnosti prevezmete z tohoto zoznamu a máte po starostiach.

V tomto článku ste sa dozvedeli

Voľné živnosti sú také, pri ktorých nemusíte preukazovať vašu odbornú spôsobilosť, vzdelanie ani prax.

V zákone neexistuje zoznam voľných živností. Voľnou živnosťou môže byť akákoľvek činnosť, ktorá nepatrí medzi remeselné alebo viazané živnosti, ani medzi činnosti, ktoré podľa živnostenského zákona nie sú živnosťou.

Pri výbere názvu pre vašu voľnú živnosť vám pomôže zoznam odporúčaných označení voľných živností, ktorý vydáva ministerstvo vnútra. Nájdete ho aj pod týmto článkom.

Zoznam odporúčaných označení voľných živností nájdete v nasledujúcom dokumente.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 135 komentárov

 1. Dobry den,volam sa Tomas mam 21 rokov,a chcel by som v buducnosti podnikat v oblasti prepravy tovaru…no a kedze tato zivnost je zivnost volna ktora nevyzaduje splnenie osobitnych podmienok….ale len vseobecnych…ako je vek 18rokov a tak dalej…..no zaujimalo by ma najma,ze co mi vlastne treba predlozit ako odbornu sposobilost,ci mi staci len vodicsky preukaz…alebo vlastne ani nemusim nic predkladat.A zaujimalo by ma co vlastne musim urobit ak chcem prevadzovat takuto zivnost….za pochopenie a vasu odpoved vopred dakujem…

 2. Pre prevádzkovanie voľnej živnosti nemusíš predkladať nič špeciálne, ani nemusíš nijako dokladovať odbornú spôsobilosť. Ak chceš prevádzkovať voľnú živnosť, potrebuješ si iba založiť živnosť podľa tohoto postupu.

 3. Ako je to so založením živnosti na tlmocnicke a prekladatelske sluzby? Spada do kategorie viazane živnosti? Ako je to s prvym zalozenim zivnosti vo vztahu k socialnej poistovni?
  Vdaka.

 4. O tomto sa nedávno diskutovalo vo fóre v téme Prekladateľstvo.

 5. Dobrý večer ja by som sa chcela opýtať, že ked mám volný živnosť-veľkoobchod maloobchod v rozsahu voľnej živnosti,sprostredkovanie služieb… či môžem robiť aj ako predavačka.Jedna známa mi povedala že to nemôžem .Proradte mi či naozaj je to tak alebo nie. Mám rozšíriť živnosť?

 6. Prácu predavačky tie tvoje druhy činností asi nepokrývajú. Treba rozšíriť.

 7. Môj rodinný príslušník má obchod aj ja mu tam zviknem vypomáhať. Akú zmuvu by sme mohli napísať aby to bolo dobré? Alebo očo by som mala rozšíriť živnosť?

 8. Presunuté do fóra: Ubytovanie

 9. chcel by som sa spýtať či zateplovanie budov je voľná živnosť a tak isto ako je to s kúpov,predajom a prenájmom nehnuteľností-reality? je to voľná živnosť alebo na to treba s.r.o-čku a tým pádom aj príslušné vzdelanie? Díky

 10. Síce nie som stavebník, ale zatepľovanie budov bude spadať pod Izolatérstvo, čo je remeselná živnosť. Samotný predaj a prenájom nehnuteľností je voľná živnosť. Ale sprostredkovanie predaja a prenájmu nehnuteľností (činnosť realitnej agentúry) je viazaná živnosť. Nemá to nič spoločné s tým, či ide o s.r.o., alebo živnosť. Má to súvis hlavne so vzdelaním a praxou – na vykonávanie remeselnej a viazanej živnosi je potrebné preukázať vzdelanie, resp. prax v odbore.

 11. ako je to s registráciou v obchodnom registri?

 12. Ďakujem za predošlé uvedenie do obrazu (:

 13. Do obchodného registra sa musí zapísať s.r.o., ale ak budete mať iba živnosť, tú do OR netreba zapisovať. Viac pozrite v článku Založenie s.r.o..

 14. ked mam akreditovany kurz masera a akupresuri a zaujmovy kurz na rôzne masaze môzem si zalozit zivnost?

 15. Pozrite Viazané živnosti. Tam sú podmienky na prevádzkovanie masérskych služieb.

 16. Dobrý deň.Podnikam už šesť rokov v oblasti ťažby dreva a rozširujem svoju živnosť na spracovanie dreva -piliarska výroba patri tento druh živnosti medzi voľné ? Nikde som to nemohol nájsť prípadne aké podmienky musím spľňať.Ďakujem

 17. Dobrý deň.Chcel by som podnikať v oblasti predaja -VO,MO so železiarskym tovarom /elektr.náradie,spojovací mat.,zváracia technika,…/,hutným materiálom,požičovňa náradia, vod. a kúr. materiálom a chcem sa spýtať či to patrí do voľnej živnosti,alebo na to potrebujem odbornú spôsobilosť.
  Ďakujem
  T.Kostolný

 18. To je voľná živnosť.

 19. Chcela by som sa opýtať, či zahŕňa činnosť „Cestná nákladná doprava vykonávaná cestnými vozidlami do 3,5t vrátane prípojného vozidla – sťahovacia služba“ aj sťahovanie mimo dopravy (sťahovanie nábytku z bytu do auta).
  Kde sa dá nájsť bližšia špecifikácia tejto činnosti? Existuje k tomu nejaký katalóg?

  ďakujem

 20. Samotné spojenie „sťahovacia služba“ podľa mňa znamená, že je v tom zahrnuté aj sťahovanie nábytku z bytu do auta. Katalóg neexistuje, existuje iba zozna odporúčaných označení činností, krorý zverejníme aj na týchto stránkach v najbližších týždňoch.

 21. jsem z čech a přistěhoval jsem se na slovensko. Chtěl jsem se zeptat co všechno potřebuji na založení živnostenského listu popřípadě koncesni listiny na autodopravu tady na slovensku. A ještě jestli je to živnost volná nebo je potřeba koncesní listina. Děkuji za odpověd

 22. Dobry deň,chcela by som sa spýtať.Moj otec by chcel začať podnikať,ale nechce si to vziať na meno,tak by som si to dala ja,jeho dcéra. Ja by som dealovala(predávala dvere),sú to 20 bodové bezpečnostné železné dvere.To by bola volná živnosť? My ich kupujeme z iného štátu a dovážame ich sem. Moj priatel ich vie montovať,ale nie je vyučený. Nie je ich ťažké montovať,ale na toto nie je nikde škola,to sa proste musí naučiť. To je remeselná živnosť?????Za odpoveď vopred ďakujem!!!

 23. Montáž bezpečnostných dverí s viac ako 3-bodových uzamykacím mechanizmom možno vykonávať na základe licencie podľa zákona o SBS. O licenciu treba žiadať na krajskom riaditeľstve policajného zboru.

 24. Dobry den, poprosila by som o radu, planujem si zalozit zivnost v oblasti vyucby anglickeho jazyka, diplom mam, chcela by som vsak pridat aj dalsi predmet podnikania, nieco na sposob jazykovych korektur, editovania textov v jazyku slovenskom, o aku zivnost ide v tomto pripade? Medzi viazanymi som nic take nenasla. Dakujem za odpoved.

 25. Mohlo by byť napríklad:
  Služby jazykového korektora a textového editora.

  Vlastne si môžete dať akýkoľvek predmet, aký chcete, pokiaľ to nebude odporovať žiadnemu právnemu predpisu. Neexistuje ohraničený zoznam predmetov podnikania, keďže ani nie je možné spísať všetky druhy činností, ktorými sa ľudia živia a ktoré postupne stále nové vznikajú s rozvojom spoločnosti, vedy, techniky, atď.

 26. Dobry den,

  Zaujmalo by ma ci stanok rychleho obcerstvenia spada pod volne zivnosti?

  dakujem moc

 27. Dobry den.Rad by som sa od niekoho dozvedel odpovede na moje nezodpovedane otazsky…Chcem si zalozit Umelecky vytvarny atelier z kancelariou..Priatelka maluje obrazy a pod…Aky druh zivnosti sa na to stahuje???staci mi volna zivnost???Vsetkym vopred velmi pekne Dakujem..V pripade viac info..Excalibur@azet.sk

 28. Dobry den,chcel by som sa opytat,aky druh zivnosti,alebo ake doklady a dokumenty by som potreboval,keby som si chcel zalozit babysitting agenturu,opatrovanie deti od 3 do 13 rokov.dakujem pekne

 29. Dobrý deň. Zaujímalo by ma, čo všetko je potrebné pre získanie živnosti, mala by som záujem o internetový obchod s detským oblečením. Aké všetky doklady a dokumenty sú potrebné, potrebujem aj skladové priestory? ďakujem

 30. Chcela by som sa spytat ze ked chcem podnikat ako interierova dizajnerka ci musim mat vysoku skolu alebo staci stavebna priemyslovka dakujem

 31. kde môžem zistiť zoznam voľných živností??
  dakujem

 32. potrebujem poradit, som vyučený strojný zámočník a chcel by som si otvoriť živnosť na drobné stolárske práce, prax mám len ako samouk 30 rokov s drevom a mam este 10 prstov na rukach;-), musím preukazovať odbornú sposobilosť na stolarstvo?
  dakujem

 33. Chcela by som sa opytat, co potrebujem k tomu, aby som mohla legalne nakupovat tovar v zahranici a predavat ho konecnemu spotrebitelovi na Slovensku? Cez interntet. Chcela by som si zobrať živnosť. Aké sú podmienky?

 34. Zdravim, chcela by som sa spytat, že aku živnost potrebujem ked chcem pracovat ako predavacka. Vraj staci maloobchod a velkoobchod v oblasti volnej živnosti. Prosim poradte mi. moc dakujem

 35. ja by som sa vas len chcel opytat ci ste sa uz dotali k tym volnym zivnostiam ? ak ano velmi by ste mi pomohli ak by ste mi dali nejaku tu stranku na to dakujem velmi pekne !

 36. Dobry den! Mam vazny zaujem pracovat na zivnost so zameranim údrzba,servis,montaz a aj oprava kotlov. Pripominam,ze iba LEN kotle na kurenie a ohrev teplej uzitkovej vody a kurenie.Tak na stacionarne a aj na zavesne kotle.Pod akej kategorie mam hladat a zapisat.Idem do toho poprve.Inak som aj zamestnany,takze popri zamestnani chcem zalozit zivnost.Da sa to? Dakujem!

 37. ake ciselne oznacenie ma zivnost> Prevadzkovanie kulturnych, spolocenskych a zabavnych zariadeni

 38. Dobry vecer chcem sa opytat jednoducho mam zakladne vzdielanie mozem podnikat?

 39. Zdravim mohol by som popri vysokej skole mat volnu zivnost a mat nakladne auto nad 3.5t a zarabat snim alebo potrebujem koncesnu listinu?

 40. Dobý deň,
  Rada by som sa opýtala,ak by som si chcela založiť živnosť na tzv. rýchle občerstvenie spadá to pod voľnú živnosť?

  ďakujem

 41. ANO TREBA MAT NATO SKOLU JE TO REMESELNICKA ZIVNOST

 42. Dobry den,
  od 1.5.2009 podnikam ako SHR v chove koni. Chcela by som si rozsirit podnikanie o sluzby ako pripustanie plemennym zrebcom cudzie kobyly (neviem,ci treba osobitnu zivnost,alebo to spada pod SHR), dalej ustajnovanie cudzich koni v nasej stajni, jazdenie ( jazdecke kurzy na jazdiarni, vychadzky na konoch do prirody, vozenie deti), jazdecke detske tabory (bez vlastneho stravovania, ubytovanie v indianskych stanoch a chatkach), ubytovanie v ramci agroturistiky vo vidieckom domceku, organizovanie jazdeckych pretekov a organizovanie vystav koni. Mozem vas poprosit o co vsetko mam rozsirit svoju zivnost?Dakujem

 43. Dobrý deň, momentalne som zamestnany vo firme ako fyzicka osoba.ale chcem ist pracovat na zivnost (SZČO), chcem sa Vas spytat,ze ked pri zakladani zivnosti poviem ze chcem ist pracovat na zivnost ako pomocnik na stavbe.tak to patri pod volnu zivnost,nie? Chcem vediet ci mi vystavia zivnostensky list na zaklade tohto argumentu.dakujem.pripadne poradte prosim.este som nepodnikal.a ak by sa nasiel niekto poradte ako je to zo zalozenim zivnosti .kam mam ist,co mam mat so sebou. Dakujem.pekny den

 44. zistila si nieco?tiez ma to zaujima ak ano daj vediet dikk

 45. Dobrý deň.
  Mám takúto otázočku.
  Rada tvorím. Vyrábam si, zatiaľ len tak pre svoju potrebu všelijaké darčekové veci.
  Moc krát ma napadlo, že by som si s tým mohla aj troška zarobiť.
  Podotýkam, išlo by len tak niekedy na nejakých jarmočných akciách v našom meste.
  Nechcem nič nelegálne.
  Som dôchodkyňa a keby som si predala občas tieto veci, čo by som si musela vybaviť na takýto občasný predaj.
  Aké listiny.Ďakujem

 46. zdravim,
  potreboval by som poradit s podnikatelskym planom na zateplovanie budov kvoli docii od uradu prace

 47. Dobrý deň,
  chcem sa opýtať, či si môžem založiť voľnú živnosť, keď ešte chodím na VŠ. Ručne vyrábam hračky a chcela by som ich predávať aj cez internet. A či sú tam nejaké pravidelné poplatky pri tejto živnosti a predávaní cez internet. dakujem

 48. ak chcete predávať len na jarmokoch, tak k tomu nepotrebujete žiadne papiere.. tieto ručne prace sa rátajú ako prebytky, ja tak isto idem predavat na jarmoku a nič k tomu nepotrebujem 🙂

 49. Dobrý deň.
  Chcem si otvoriť živnosť a moja otázka je či potrebujem špecialne potvrdenie na predaj a montáž digitálnych satelitov a kamerových a zabezpečovacích systémov.Ak áno tak aké a kde ich zoženiem.Ďakujem.

 50. chcela by som sa spýtať ked chcem podnikať v požičiavaní svadobných a spoločenských šiat v svadobnom salone čo k tomu potrebujem a je to volná živnosť?

 51. Dobrý deň chcel by som sa spýtať aký druh živnosti potrebujem na výrobu betónových dláždic za odpoveď vopred ďakujem

 52. Chcel by som založil virtualna kancelaria co by som potreboval?

 53. Zdravím chcela by som sa spýtať či si musím založiť živnosť keď by som robila inštruktorku zumby. Ďakujem

 54. Dobrý deň, mám záujem založiť si živnosť v oblasti výroby odevov a odevných doplnkov. Chcela by som sa opýtať, ktorá živnosť by bola na to výhodnejšia, voľná alebo remeselná? Za odpoveď ďakujem.

 55. Mária, na to si môžete založiť voľnú živnosť s názvom Odevná výroba.

 56. Dobrý deň,

  ja by som si chcela založiť živnost s otvorením mini pizze. Teraz som s toho trošku zmetená, lebo neviem či si to možem otvorit ako s.r.o. alebo voľnu živnost alebo remeselnú.

  Bola by som Vám vďačná za odpoveď.
  Ďakujem a príjemný večer 😉 😉 😉

 57. Pizza bude spadať pod remeselnú živnosť Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne. Môžete si na to založiť buďto s.r.o., alebo iba živnosť – záleží na vás.

 58. Dobrý,chcem sa spýtat čo potrebujem na prevádzkovanie pneuservisu pre nákladné autá .Na pneuservis pre osobné autá stačí volná živnost. Dakujem.

 59. Pneuservis patrí pod voľnú živnosť Údržba motorových vozidiel bez zásahu do motorickej časti vozidla. Nezáleží na tom, či je to na osobné alebo nákladné autá.

 60. Dakujem.

 61. Dobry vecer,chcela bysom sa spytat-mam restauraciu a chcela by som si este otvorit solarium-vedeli by ste mi povedat,ze co treba vsetko vybavit-za skoru odpoved velmi pekne dakujem

 62. Dobrý deň, pracujem ako externá pracovníčka pre centrum voľného času. Prvý rok vediem tanečný krúžok a chcela som sa spýtať, či si na to môžem spraviť živnosť aj keď nie som vyučená v tom odbore, ale moje tanečné skúsenosti presahujú 10 rokov. Som študentkou strednej školy a študujem oblasť cestovného ruchu a tento rok budem maturovať. Môžem si po maturite založiť živnosť ? Mohli by ste mi poskytnúť informácie ? 🙂 ďakujem

 63. Založiť živnosť po maturite alebo aj počas štúdia si môžete. Stačí mať 18 rokov. Konkrétne pre vyučovanie v tanečnom odbore by som vám odporúčal ísť konzultovať priamo na živnostenský úrad, aké podmienky musíte splniť pokiaľ ide o odbornú spôsobilosť. Neviem presne posúdiť, o ktorú živnosť by sa jednalo. Existuje napr. viazaná živnosť Vyučovanie v odbore umenia a tam by mala stačiť 10 ročná praktická činnosť. Ale najlepšie vám to povedia na živnostenskom úrade, pretože oni sú tí, ktorí rozhodnú o vydaní alebo nevydaní živnostenského oprávnenia pre vás.

 64. Dobrý deň.Prosím vás,kováčstvo, prípadne umelecké kováčstvo je voľná alebo remeselná živnosť?
  Ďakujem.

 65. Rastaman: Je to voľná živnosť.

 66. chcela by som podnikat s kvetmi co k tomu potrebujem neviem pod aky druh zivnosti to spada ci staci mat len kurz aranzovania alebo nieco viac dakujem

 67. Anna: Nepotrebujete žiadny kurz ani vzdelanie. Stačí vám voľná živnosť Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).

 68. dobry den, poprosimako zacinajuci zivnostnik o radu, chcem vyucovat jazdu na koni patri to medzi volne zivnosti?
  dakujem milan

 69. Doslovne vyučovanie jazdy na koni neviem, ale medzi činnosťami, ktoré podľa materiálu zo živnostenkého úradu patria medzi voľné živnosti, sa nachádza organizovanie rekreačných jázd na koňoch, čo spadá pod voľnú živnosť Organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí.

  Ak by ste to teda robili ako organizovanie rekreačných jázd, je to určite voľná živnosť.

  Ak by ste to chceli vyslovene ako vyučovanie jazdy, to už by mohlo spadať aj pod viazanú živnosť Prevádzkovanie vzdelávacích zariadení na prípravu vykonávania špecializovaných činností v oblasti telesnej kultúry. To by ste mali ísť prediskutovať priamo na živnostenský úrad a tam vám presnejšie povedia, či to je viazaná alebo voľná živnosť.

 70. Dobry den.
  Chcel by som sa spytat pod aku cinnost patri maloobchod – zive zvierata, respektive ci ju moze zahrnat aj kupa tovaru na ucely jeho predaja konecnemu spotrebitelovi (maloobchod) alebo inym prevadzkovatelom zivnosti (velkoobchod).
  Dakujem.

 71. Jajca – áno, presne ako píšte, patrí to pod kúpu tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebitľovi atď…. maloobchod/veľkoobchod.

 72. Tiež by ma to zaujímalo!
  Vďaka všetkým za odpoveď

 73. Dobrý deň, v zozname voľných živností som našla odporúčanú živnosť- „Poskytovanie krátkodobej pomoci pri opatere detí a starších osôb“. Tak by ma zaujímalo, ako ma obmedzuje to slovíčko „krátkodobej“? Mám záujem opatrovať deti v takom čase, ako to budú rodičia potrebovať, takže to kľudne môžu byť 4 hodiny denne ale aj 24 hodín. A môže to byť opatrovanie na pol roka i 4 roky.
  Myslíte, že by bol problém nazvať takúto živnosť jednoducho „Opatrovanie detí“ alebo teda „Poskytovanie pomoci pri opatere detí“? Živnosť by som vykonávala u mňa doma.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 74. Dobrý..a ked mam len zakladnu školu dá sa mi spraviť živnosť?? vopred dakujem

 75. To nevadí, že máte iba ZŠ. Voľnú živnosť si môžete založiť aj tak.

 76. Dobrý deň,
  podnikám v oblasti nákup/predaj tovarov (s.r.o.), klasický kamenný obchod aj e-shop. Uvažujem nad vlastným rozvozom tovaru predaného prostredníctvom e-shopu, teda mimo nejakej kuriérskej služby. Mal by to byť rozvoz už predaných vecí, čiže nie samotný predaj, ale len ich doručenie po zaplatení. Pod akú obchodnú činnosť resp.živnosť sa to dá zahrnúť, aby sa z toho dali zaúčtovať náklady na auto príp.zamestnanca vykonávajúceho túto činnosť? Resp.ak by sme tieto konkrétne služby ponúkali inej s.r.o., sú tam nejaké obmedzenia z hľadiska legislatívy?
  Spadá to pod kuriérske služby, nákladnú prepravu do 3,5t alebo niečo úplne iné?
  Ďakujem!

 77. Malo by to patriť pod Kuriérske služby.

 78. ZDravim, chcel by som sa opytat na volnu/remeselnu zivnost,, chcem si otvorit autoservis, pri volnej zivnosti by som mohol mat 19.1.19, a 19.5, ak by som chcel robit aj opravy karoserii a motorickej casti, musi byt uz remeselna zivnost? A druha otazka, na remeselnu zivnost potrebujem zastupcu, kedze niesom vyuceny mechanik, da sa poziadat aj tak o prispevok na podnikanie? A este tretia otazka, ten co mi bude robit zastupcu je zamestnany v inom obore, nie ako automechanik, moze ostat v tom zamestnani, alebo musi tam dat vypoved? DAKUJEM.

 79. Dobrí deň, chcela by som živnosť popri zamestnaniu vyrábam veci z papiera a plastu ako je pletenie z papiera, Decoupage – Servítková technika a podobne neviem či je to voľna živnosť alebo nie. Ďakujem.

 80. Mawerick, na opravy motorickej časti vozidla a karosérií musíte mať remeselnú živnosť Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel a Opravy karosérií.

  O príspevok na podnikanie môžete požiadať, aj keď budete mať zodpovedného zástupcu.

  Zodpovedný zástupca nemusí dať výpoveď v druhom zamestnaní. Zákon hovorí iba o tom, že zodpovedný zástupca musí byť u vás v pracovnom pomere. Nezakazuje byť zároveň aj v inom pracovnom pomere. Jediné, čo zákon zakazuje, je byť zodpovedným zástupcom vo viac ako jednej prevádzkarni. To znamená, že ak by už bol zodpovedným zástucom niekde inde, nemohol by sa zároveň stať zodpovedným zástupcom u vás.

 81. Silvuška, áno, je to určite voľná živnosť. Mohlo by to spadať napr. pod tieto činnosti (všetko sú to voľné živnosti):
  Výroba bižutérie a suvenírov
  Výroba výrobkov z papiera
  Výroba výrobkov z gumy a výrobkov z plastov

 82. potom mam este jednu otazku, aka minimalna mzda plati pre zodpovedneho zastupcu, a ci to nejak ovplyvnuje kolko zaraba v beznom zamestnani v ktorom je teraz… DAKUJEM

 83. Minimálna mzda je v súčasnosti 327,20 eura mesačne. Zamestnanie, v ktorom je teraz, na to nemá žiadny vplyv.

 84. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu :o)

 85. Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či sú sprostredkovateľské služby voľnou živnosťou, na ktorú stačí iba živnostenské oprávnenie, konkrétne ide o sprostredkovanie doučovania. Vďaka

 86. Dobrý deň, je to voľná živnosť Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb. Stačí vám na to živnostenské oprávnenie.

 87. Dobrý deň, chcem si otvoriť voľnú živnosť denné, večerné líčenie, líčenie pre modeling, manikúra a aplikácia a modelovanie umelých nechtov, ozdobná maľba tela – bodypating, ozdobné tetovanie, ……. Je možné túto živnosť prevádzkovať v byte, kde bývam alebo musí byť byť prevádzkovaná v špeciálnych priestoroch. Aké sú nároky na prevádzkovanie takejto živnosti (hygiena,….)?

 88. Dobrý deň, ohľadom hygienických požiadaviek by ste sa mali informovať na regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

  Ak ich požiadavky dokážete zabezpečiť doma, môžete živnosť prevádzkovať aj doma.

 89. Dobry den.Zaujimalo by ma,ci prevadzkovanie jasli,starostlivost a opatera o deti do 3rokov spada do volnych zivnosti.Dakujem

 90. Dobrý deň.mám takí problém.Mám možnosť ísť pracovať do Nemecka ako živnostnník a potrebujem k tomu potvrdenie zo socialnej poistovne A1, ktoré mi sociálna poisťovňa nechce potvrdiť, z dôvodu že nemám uhradené všetky nedoplatky v zdravotnej a sociálnej poisťovni.
  Obmedzuje mi tým možnosť práce a zárobku v zahraničí. Má sociálna poisťovňa na to právo, je to zo zákona?
  Vopred ďakujem Michal

 91. dobry den,
  chcem si otvorit bar to je ak sa nemylim: 19.1.1 Maloobchod a veľkoobchod s potravinami, nápojmi a tabakovými výrobkami s ovocím… no chcem tam mat aj pocitace cize to bude herna s barom v tom pripade musim zrejme nahlasit na urade aj: 23.1.11 Poskytovanie dátových služieb – internetová čitáreň… alebo: 23.1.12 Poskytovanie informácií prostredníctvom internetu a z verejne prístupných zdrojov… ??

  za odpoved vopred dakujem

 92. Na bar potrebujete živnosť Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu. Budete potrebovať aj tú internetovú čitáreň. Maloobchod a veľkoobchod ani Poskytovanie informácií prostredníctvom internetu nepotrebujete.

 93. Dobry den.
  Chcela by som sa spytat pod aku cinnost patri – praca lakirnika.
  Vedeli by ste mi poradit na aky druh zivnosti (volne,remeselne alebo viazane)
  Za odpoved vam dakujem.

  Dakujem.

 94. Dobrý večer chcel by som sa Vás opýtať akú živnosť by som mal mať založenú keby som si chcel otvoriť pohostinstvo ( krčmu), kde by boli v prevádzke aj výherné automaty. Ďakujem za kladnú odpoveď.

 95. Pracujem dlhé roky ako živnostníčka , rada by som si však otvorila Realitnú Kanceláriu , čo potrebujem aby som ju mohla otvoriť . Aké dokumenty , akú školu ,alebo si možem podať len o ďalšiu živnostnensku činnosť ? Ďakujem

 96. Želka, je to viazaná živnosť Sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť).

  Potrebujete na to:

  • vysokoškolské vzdelanie ekonomického alebo právnického alebo stavebného alebo architektonického smeru alebo
  • úplné stredné vzdelanie s maturitnou skúškou a 5 rokov praxe v odbore
 97. 88matias88 – Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu. Na výherné automaty myslím, že potrebujete povolenie z mestského úradu (nie som si istý, ako je to presne).

 98. dobrý večer otvorila som si kvetinárstvo čiže mám voľnú živnosť „Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)“ môžem si tam predávať a aranžovať sama? a keď naaranžujem niečo čo som si nazbierala v prírode môžem to predať a ak nie potrebujem rozšíriť živnosť aby som mohla predávať svoje výrobky z materialu nazbieraného v prírode?za odpoveď ďakujem

 99. Anustek, môžete predávať a aranžovať sama. Živnosť nepotrebujete rozširovať.

 100. Ďakujem za odpoveď . Ale rada by som vedela ako to je s predávaním toho materiálu čo nazbieram v prírode ako to zdokladujem pri prípadnej kontrole? neviem kde by som sa na toto mala spýtať keďže na také veci ako je čečina alebo šišky a vetvičky faktúru namám . ďakujem

 101. Tam v podstate nepotrebujete nič dokladovať, pretože to si nebudete dávať do nákladov. Dokladovať musíte to, čo si chcete dať do nákladov. Inak neviem, či si uvedomujete, že každý kus lesa, lúky, poľa niekomu patrí. „Nazbierať si v prírode“ vlastne znamená zobrať si to z niekoho majetku 🙂

 102. ďakujem… z toho by som si hlavu nerobila pretože zbieram len na mojich pozemkoch ktoré sú veľmi rozsiahlé čiže nikomu nič neberiem … 🙂

 103. chcem sa ešte spýtať môže si založiť voľnú živnosť aj človek ZŤP? Ktorý je na polovičnej invalidke a na úrade práce? a ak áno tak ako na to a aké sú podmienky alebo výhody? Ďakujem

 104. neviete nahodou aku zivnost si mam otvorit ak chcem vykonavat mystery shopping? najviac sa mi k tomu hodi 19.3.9- sprostredkovatelska cinnost v oblasti vyskumu, vyvoja prirodnych, technickych a spolocenskych vied… nakolko ide o skumanie spravania zamestnancou k zakaznikom tak sa domnievam ze ide o ten vyskum spolocenskych vied….

 105. Zivnost mam zalozenu od januara 2013.
  Ako ma informovali v socialke, moja povinnost zacat platit odvody vznika az 1. 7. 2014.
  Preddavky zdravotnych odvodov budu asi tiez nulove kedze som minuly rok nepodnikala, nemaju mi ich z coho vyratat – takto ma tiez informovali zo zdravotnej poistovne.
  Moja otazka ale znie: ako je to s danou z prijmu? Som aj od nej oslobodena prvy rok podnikania? Neviem, ci si mam tento rok odkladat peniazky, aby som ich mala pri danovom vyrovnani. Ako je to vlastne?
  Dakujem za odpoved

 106. Dobry den,
  chcem sa spytat do akej miery je este uznana gastro prevadzka ako volna zivnost.
  Ak by som mala uz kebab alebo ugrilovala kuracie prsia na salat musim mat uz remeselnu zivnost?
  Dakujem

 107. Dobry den. Chcem sa opytat ak si chcem otvorit pohostinstvo (krcmu) kde sa mozno budu predavat polotovary ako je mrazena pizza. Aku zivnost na to potrebujem ak som vyuceny predavac-rozlicneho tovaru a mam aj hygienicke minimum? Remeselna alebo volna? Dakujem vam za odpoved 😉

 108. Ja este zatial nepodnikam,ale ked by som chcela si vziat do prenajmu nejaky bufet s potravinami a predavat tam,aky zivnostensky list a co vsetko by bolo potrebne v takom pripade vybavit? Ci by to spadalo pod volnu živnosť alebo aku inu? Skratka potrebovala by som poradit ako na to a to podrobne.Vopred pekne dakujem.

 109. Dobry den,
  viete mi poradit ako je to s otvorenim zivnosti pre specialnopedagogicke poradenstvo. Volala som na zivnostensky urad a povedali mi ze specialny pedagog je vyluceny zo zivnostenskeho registra? Ako teda vykonavat tuto cinnost?
  Dakujem

 110. Dobrý deň. Chcel by som si privyrobiť k platu a tak si chcem založiť voľnú živnosť ale stále som zamestnaný na TPP. Lenže čo ak nič nezarobím a nebudem mať ani klientov aj tak som povinný platiť odvody do zdravotnej a socialnej?

 111. dobrý deň. chcem sa opýtať, akú živnosť si potrebujem otvoriť, ak chcem predávať rozličný tovar. Tovar bude dovážaný z NL.

 112. Dobry vecer chcem sa spytat,,ak mam zivnost pre poskytovanie sluzieb pre rodinu a domacnost a poberam momentalne aj Rodicovsky prispevok,,,musim si platit socialnu a zdravotnu poistovnu,ak zamna plati teraz stat?Dakujem.A este,,,Mesacny plat som mala od 300-400e a prislo mi v piatok vyuctovanie z Union poistovne, ze som mala prijem za cely rok vyse 3800e,tak ze som dlzna zaokruhlene 300e na poistnom????????.No ja som za rok 2013 mala zivnost len od jula,nie cely rok a podla DP mam prijem za cely rok 2080e.???..Skade nabraly pre boha taky prijem??A to sa uz takto taha pomali 3r a uz som dlzna na poistnom okolo 1000e a neviem sa dovolat pravdy!!!!Na koho sa mam obratit???Velmi pekne Dakujem za Vas cas.Prajem pekny vecer.

 113. Chcem požiadat z uradu prace o prispevok na sprostredkovanie cinnosti v cestnej doprave.Jedna sa o to,že by som cez spedicne firmy dostavala pracu ktoru ja by som sprostredkova dopravcovi.Za sprostredkovanie by som dopravcovi fakturovala svoju odmenu.Peniaze by som pouzila na pocitac,rozne programy da sa to.Dakujem za informaciu.

 114. Dobrý deň
  Akú živnosť povolenie alebo čo vlastne potrebujem na usporiadanie koncertov alebo rôznych vystúpení atď
  Ďakujem

 115. Kardo – potrebujete voľnú živnosť Organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí.

 116. ruza – dá sa to, o príspevok môžete požiadať.

  Musíte ale pamätať na to, že príspevok nie je nárokovateľný.

  O pridelení alebo nepridelení príspevku nakoniec rozhoduje komisia, ktorá vám na základe subjektívneho názoru jej členov môže, ale nemusí príspevok odsúhlasiť.

  Takže to môže skončiť tak, že príspevok dostanete, ale vždy existuje aj možnosť, že príspevok nedostanete.

 117. Dobry den,

  Aku zivnost by som si mala otvorit,ked by som chcela poskytovat sluzby v oblasti Osobny online nakupca – oblecenie, kozmetika a doplnky, pre dospelych, ale aj babatka? A taktiez viete mi povedat o poplatkoch za takuto zivnost?

 118. Dobrý den,mám pracovnú zmluvu na dobu neurcitú-chcela by som ju mat aj po zalození zivnosti.Je to konkurencná zivnost/vsetko sa toci okolo penazí/.Co urobi moj zamestnavalel´,da mi vypoved?Ide o opatrovanie starých ludí/24h/Niekedy ale by som pre momentalneho zamestnavatela pracovala.Dajte mi prosim vediet,ako to je,vdaka,Vás odberatel….

 119. MariaN – Ak má vaša činnosť konkurenčný charakter k činnosti vášho zamestnávateľa, potrebujete jeho písomný súhlas.

  Pošlite zamestnávateľovi žiadosť o súhlas s vykonávaním takejto činnosti. Ak vám odpovie kladne, alebo ak vám neodpovie do 15 dní od doručenia vašej žiadosti, pokladá sa to za súhlas.

 120. ak si chcem otvorit zivnost je potrebovat navstevovat nejaku skolu alebo nieco podobne?

 121. Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, keď si chcem otvoriť internetový obchod na second hand a kozmetiku..môžem to definovať ako zmiešaný tovar a bude sa to brať ako voľná živnosť? A ak by som si neskôr otvorila malú predajňu s týmito vecami treba tam niečo meniť? ďakujem za odpoveď

 122. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že aké druhy živnosti potrebujem k eshopu s preposielaním objednávok? Stačí sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu? ďakujem

   

 123. Dobry den,

  chcel by som sa informovat ohladom typu podnikania – sprevadzanie turistov po restauraciach. Islo by o zahranicnych turistov, ktory by zaplatili za sluzbu, ze by sme ich previedli po viacerych slovenkych restauraciach. Kedze im nebudeme zabezpecovat ubytovanie ani dopravu tak sa pravdepodobne nejedna zajazd a teda to spada do volnych zivnosti alebo je potrebne aj tak viazanu zivnost?

   

  Dakujem

 124. Dobrý deň chcem sa vás opýtať chcem si otvoriť salon masérsky ale podla najnovšieho zákona my vysvetlili na zivnostenskom úrade ze už sa to nedá aj keď mám papier o tom ze som absolvovala kurzy masážne cez minedu.sk …tak mi poradili nech si otvorím zivnost len na poradenstvo o zdravom životnom štýle a prevádzku na termomasazne zariadenia .to je OK ale ako môžem vykonávať masáže teraz ? Dá sa to vôbec takto vyriešiť? Prevádzkový poriadok som tým pádom musela prepisat aj to neviem co mam doňho písať keďže ho mam napísany na maserske služby. Ďakujem vám vopred za odpoveď a za rady.Lucia

 125. Dobrý deň
  Rád by som si založil živnosť-alebo volnú živnosť ( neviem strácam sa v tom)
  V poslednom roku som čistil pomníky,pamatné tabule,a hroby na cintorínoch.Chcel by som celú vec zlegalizovať popri zamestnaní kde mám zmluvu na dobu neurčitú.
  Táto činnosť sa však dá vykonávať len za dobrého počasia marec-november
  Prosím vás pekne ,poradte mi ako postupovať.
  Ďakujem Martin
   

 126. Dobrý deň.Prosím o radu.Chcela by som si založiť živnosť,ale neviem ako na to.Problém je v tom,že neviem vlastne o akú živnosť by išlo.Mám v pláne predávať mnou vyrobené veci(bižutériu,dekorácie,háčkované vecičky),ale aj rôzne darčekové predmety,knihy a veci na tvorenie+vyrábať aj sezónne dekorácie.Je to vlastne ako keby spojenie kvetinárstva,galantérie,výroby bižutérie(+dekorácií,háčkovaných vecičiek)+predaj týchto vecičiek a ešte predaj darčekových predmetov a napríklad aj kníh.Mám v pláne založiť si e-shop a zároveň aj malú kamennú predajňu.Dá sa to vôbec takto spolu všetko?Ďakujem za odpoveď…Maja

 127. Pekný deň.Neviem sa dobre zorientovať v téme leasing volnej zivnsoti.neviem ci je to mozné v rámci tejto zivnosti ponúkat tovar a sluzby na leasing cez našu spoločnost bez akejkolvekinej leasingovej spolocnosti.Podrobnejsie.Ponukame tovar a sluzbu ktorú by sme radi ponukli aj ako na splatky.Ale nie cez nejaku splatkovu splocnost ale cez našu firmu s.r.o. ktorá ma aj leasing volnej zivnosti.Viete mi v tejto téme poradit?dakujem

 128. Dobrý den. Chcel by som sa spýtat da sa pracovat na živnost aj pre SBS  myslim sukromnu bezpečnostnu službu ak ano pod co to spada? dakujem

   

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.