Súkromné auto v podnikaní na firemné/služobné účely

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Pozor, uverejnili sme nový aktuálny článok: Auto v podnikaní: súkromné alebo firemné, čo si môžete dať do nákladov

V podnikaní je možné používať aj súkromné auto na firemné/služobné účely, ktoré nie je v majetku firmy. Do nákladov si môžeme dať pohonné hmoty a paušálne náhrady za každý kilometer jazdy. Viac sa dozviete v tomto článku.

Najneskôr do 30 dní od začatia používania súkromného auta na podnikateľské účely musíme túto skutočnosť nahlásiť na daňovom úrade. Staneme sa platiteľmi dane z motorového vozidla. Daňové priznanie pre daň z motorových vozidiel sa podáva až nasledujúci rok do konca januára.

Do nákladov si môžeme dať základnú náhradu 0,183 eura za každý kilometer jazdy. Okrem toho si môžeme dať do nákladov za každý kilometer jazdy cenu benzínu alebo nafty, vypočítanú podľa spotreby auta z technického preukazu a ceny nafty alebo benzínu v čase ich nákupu. Cenu benzínu alebo nafty môžeme preukázať dokladom o ich kúpe, alebo, ak doklad nemáme, použijeme cenu, ktorá bola platná v čase jazdy podľa Štatistického úradu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 57 komentárov

 1. Zdravim nevie mi niekto poradit?chcem zacat podnikat v MKD ale len ja sam na seba treba aj vtedy mat otvorenu s.r.o?a ked mam jeden kamion tak vlastne te to jednoduche alebo nie lebo mam moznost za par sup supravu mam super spediciu a chut robit ale len sam na seba bo uz nebudem robit niekomu otroka.s pozdravom Miroslav Kovac z Presova

 2. zdravi mam jednu otazku.mam auto na splatky kupil som ho este nie ako zivnostnik.ja som vedeny ako drzitel vozidla.teraz mam zivnost a chcem sa opitat ci ho mozem pouzivat na podnikatelsku cinnost a co si mozem davat do nakladov.

 3. segi, áno, aj keď máš auto na úver alebo leasing, môžeš ho používať na podnikanie a platí pre teba všetko, čo je popísané v článku. Čiže do nákladov si môžeš dávať benzín a paušálne náhrady za každý kilometer jazdy.

 4. dakujem za odpoved.a este tak sa opitam,a opravy atd aj to mozem?a ci musim viest knihu jazd.stasne a vesele vianoce a novy rok

 5. Opravy nie, to by muselo byť auto v majetku firmy. Knihu jázd áno, tú treba viesť.

 6. co vsetko v knihe jazd musi byt?a este ci to nieje limitovane km lebo do prace mam nejake 2km.a ci potrebujem niejake potvrdenie ak by som isiel niekde dalej zhanat zakazku ci jak to vlasne je.

 7. Musi tam byt datum, odkial, kam a pocet km. Nie je na to predpisana ziadna konkretna forma. Moze to byt napr. aj v tabulke v Exceli a na konci roka vytlacit na papier a zalozit do uctovnictva pre pripad kontroly. Pocet km urcite nie je limitovany a pokial viem, tak v podstate sa asi neda ani skontolovat, ci su tie cesty skutocne alebo nie. Zatial som aspon nepocul, ze by s tym mal niekto problem. Netreba mat ani bloky od benzinu – tie by bolo treba, ak by bolo auto v majetku firmy.

 8. to admin: ja tak viem, ze treba mat cca vydokladovane mnozstvo PHM blockami na pocet uvedenych kilometrov – na zaklade priemernej spotreby vozidla..ci mylim sa? (prosim o odpoved… )

 9. Náhrady za cestovné sa riadia podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (40/2009 Z.z.). Toto je z § 7 „Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách“, ods. 5:

  (5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).

  Je tam jasne spomenutá možnosť, že sa cena pohonnej látky nepreukáže dokladom o kúpe, ale namiesto toho sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom.

 10. Dakujem za odpoved.

 11. chcem sa popitat ak auto som kupil na splatky predty ako som si urobyl zivnost a teraz ho zacnem pouzivat na podnikanie mozem tie splatky davat do nakladov ak auto splacam?

 12. segi, nie, ak auto nie je kúpené na firmu, ale na vás ako súkromnú osobu, tak splátky sa nemôžu dať do nákladov. Tiež sa nemôže dať do nákladov ani poistenie auta, ani servis, náhradné diely a pod. To by muselo byť auto v majetku firmy.

  Keď je to súkromné auto, do nákladov sa môžu dať iba pohoné hmoty, paušálne náhrady a daň z motorových vozidiel. Nič iné.

 13. Zdravim viete mi poradit mam sukromne auto pisane na mna uz 5 rokov ale je evidovane v ceskej republike,na zaklade prechodneho pobytu.Je mozne aj toto auto pouzit na podnikanie na slovensku? dakujem za radu 🙂

 14. Jarosik – podľa mňa áno, je to možné. Treba to auto normálne nahlásiť na daňovom úrade a platiť zaň daň z motorových vozidiel (na Slovensku). Malo by to fungovať rovnako ako keby bolo evidované na Slovensku.

 15. Dobry den, chcel by som sa v tejto suvislosti spytat, ci tiez ako FO zamestnanec vo firme, kde pouzivam svoje sukromne auto na firemne ucely a mesacne vykazujem cestak, musim platit cestnu dan? Auto totiz nepouzivam na podnikanie svojej cinnosti. Dakujem.

 16. milanecek – vy ako zamestnanec ju nemusíte platiť. Ale mal by ju za vaše auto platiť váš zamestnávateľ. V každom prípade ale to nie je vaša povinnosť, ale jeho.

  Pozrite si článok Daň z motorových vozidiel. Tiež je to tam uvedené pod nadpisom Kto platí daň bod 2 a):

  (2) Daňovníkom je tiež

  a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
  b) stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

 17. Dobry deň. Chcem sa opytať v roku 2010 som užival ako SZČO svoje súkromne vozidlo aj na podnikanie (bolo prihlasené na cestnú daň). V tomto roku ho chcem previesť do svojej firmy. Ako ženatý mam však vozidlo v spoločnom vlastnictve s manželkou.

 18. Kto je zapísaný ako majiteľ auta v technickom preukaze? Ak vy, tak by to nemal byť problém.

 19. ďakujem

 20. Zdravím mám otázku ohľadne knihy jázd.V knihe musí byť zaevidovaný stav tachometra alebo stačí uviesť len prejdené kilometre?

 21. Neviem o tom, že by nejaký predpis prikazoval zaznamenávať stav tachometra. Ak má niekto inú informáciu, dajte prosím vás vedieť.

  Iba v prípade uplatňovania 80 % paušálnych výdavkov na pohonné hmoty sa v zákone o dani z príjmov hovorí, že množstvo pohonných hmôt má byť „primerané počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia“.

  Ale okrem tohoto jedného prípadu neviem o tom, že by sa v nejakom predpise konkrétne hovorilo niečo o tachometri.

 22. Dobrý deň, chcem sa informovať, či si mám auto prihlásiť na podnik. účely aj v tom prípade, že ho nepoužívam na tieto účely často, teda každý deň, ale napr. raz za dva týždne, poprípade raz za týždeň pri nákupe tovaru do obchodu. Oplatí sa mi to vôbec? Mohol by som si uplatňovať náklady za benzín, ak to auto nebude prihlásené?

 23. Ak si chcete uplatňovať náklady na benzín, auto určite musíte prihlásiť na daňovom úrade a musíte zaň platiť daň z motorových vozidiel. Aj keď ho budete používať lan raz za dva týždne. Ak nebude prihlásené na DÚ, nebudete si naň môcť uplatňovať náklady.

 24. Nie som moc v obraze, viete mi poradiť, že či je to pre mňa výhodné? Budem si môcť uplatniť aj súkromné jazdy, či sa potom nejako pátra?
  A dokedy by som si mal auto prihlásiť, keď mi živnosť platí od 1.4., do 30 dní od tohto dátumu alebo do 30 dní od podania žiadosti o živnosť alebo všeobecne do 30 dní, odkedy som ho začal používať na podnikanie (napr. prvá jazda bola už keď som si išiel vybaviť živnosť). A doklady si budem môcť uplatniť aj spiatočne? – napr. doklady za benzín už z februára.

 25. Ak budete jazdiť veľa, bude to pre vás výhodné. Ak málo, nebude to výhodné. Berte do úvahy, že za auto budete musiť platiť daň z motorových vozidiel, čo je cca 130 € ročne. Takže minimálne takúto sumu potrebujete ušetriť na dani z príjmu a na odvodoch uplatnením nákladov na auto, aby sa vám to oplatilo.

  Súkromné jazdy sa nemôžu dávať do nákladov. Len jazdy na účely podnikania.

  Prihlásiť auto na daňovom úrade musíte do 30 dní odo dňa, kedy auto začnete používať na podnikanie.

 26. pekný deň, viete mi napísať do detailu príklad na výpočet cestovných nákladov ak používam súkromné auto v podnikaní? a môžem si dať do nákladov ďialničnú známku pri služ. ceste do Blavy? Ďík

 27. Príklad: cesta 200 km, spotreba auta 7 l na 100 km, cena benzínu 1,35 eur za liter.

  Benzín = 200 x 7 / 100 x 1,35 = 18,9 eur
  Paušálne náhrady = 0,183 x 200 = 36,6 eur

  Spolu = Benzín + Paušálne náhrady = 18,9 + 36,6 = 55,5 eur

  Diaľničnú nálepku si nemôžete dať do nákladov.

 28. dobry den,
  chcem sa spytat ako je to v tomto pripade – som SZCO, nevlastnim ziadne auto ani ako sukromna osoba a chcem vyuzivat auto (sestry alebo rodicov) na pracovne ucely/cesty. Staci toto auto prihlasit na platenie dane z motorovych vozidiel? Budem si pisat knihy jazd a podla toho si uplatnovat nahrady podla zakona o cestovnych nahradach? Doteraz som si uplatnovala pausalne vydavky, ale za rok 2011 si budem uplatnovat skutocne vynalozene vydavky, to znamena, odkedy toto auto zacnem pouzivat na podnikanie, nahlasim ho do 30 dni od zacatia pouzivania do platenie dane z motor.vozidiel.
  dakujem za radu

 29. Môžete používať aj auto sestry alebo rodičov. Do 30 dní od začatia používania toto auto nahlásite na daňovom úrade a v januári budúceho roku zaň zaplatíte daň z motorových vozidiel. Budete si uplatňovať náhrady podľa zákona o cestovných náhradách (ako sa píše v tomto článku).

 30. dobry den prajem.
  chcem sa spytat.uvadzate,ze dialnicnu nalepku si nieje mozne dat do nakladov v pripade,ak sa uziva na podnikanie sukromne vozidlo…tiez som mal tuto informaciu,no v uvedenom linku sa pise nieco ine,pri „Automobil nezahrnutý v obchodnom majetku (súkromný automobil)“, konkretne tam je uvedeny bod „•ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky)“.
  co je teda pravda ?
  vopred velmi pekne dakujem za info

 31. Riadi sa to podľa zákona o cestovných náhradách. Je tam § 7 – Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách, ktorý to detailne rieši. Nič o diaľničných známkach ani o parkovaní tam nie je. Potom jedine že by sa využilo znenie § 4, kde sa dosť nejednoznačne uvádza „náhrada preukázaných cestovných výdavkov“ a „náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov“ bez konkrétnejšej definície. Do toho by sa možno dali zahrnúť diaľničné poplatky a parkovanie.

 32. dobry den,

  SZCO by chcel pouzivat sukromne vozidlo na aj v podnikani. Na zivnosti ma uvedene miesto podnikania adresu trvaleho bydliska. Pracovat bude mimo (momentalne v CR), moze cestu na miesto vykonu prace a spat povazovat za pracovnu cestu a uplatnovat si cestovne nahrady?

 33. to admin: Z vášho príspevku z 30. decembera 2010 stále niesom presvedčený, že živnostník môže používať pre výpočet cenu určenú Štatistickým úradom Slovenskej republiky. Pretože v § 1, ods.2 písmeno b) ani písmeno c) živnostníka nevidím. Jedine, že by to bolo písmeno a)“o ktorých to ustanovuje osobitný predpis“. Potom sa pýtam aký predpis a či je v ňom vyslovene uvedený živnostník (SZČO).

 34. to: Pavol z 1.marca 2011
  „Môžete používať aj auto sestry alebo rodičov“
  Ani o tomto nie som presvedčený. V materiáloch ktoré som študoval je uvedené:

  Náhrada za spotrebované PHL sa týka výlučne
  – osobného automobilu (nie úžitkového),
  automobilu vo vlastníctve výlučnom alebo bezpodielovom podnikateľa (nie požičaného
  alebo prenajatého),
  – súkromného (nezahrnutého do obchodného majetku).

  viď.: http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=105619

 35. Ahoj vie my niekdo poradit?
  chcem si zobrat auto na podnikanie(ojazdene) ale problem je v tom ze potrebujem aspon jedno danove priz. ja som zacal vsak ako SZČO od 1.1.2011 :
  otazka znie : je mozne si zobrat ojazdene vozidlo na inu osobu ako(svagor,brat) a toto auto by som mohol pouzivat pre moje podnikanie s tym ze by som si ho mohol davat aj do nakladou ,kedze by som platil lizing ja,napriek tomu ze auto by zobral na seba napr.švagor.
  Moje myslenie je taketo : švagor zoberie z bazaru ojazdene auto na seba ale my ho necha na podnikanie,a ja by som platil lizing švagrovi a daval by som si auto do nakladou.
  je vlastne takato vec možna ,alebo je nejaky iny sposob.
  Poradte ako by som mohol ziskat ojazdenku s podobnym znenim ktore popisujem.
  Ďakujem…

 36. Rito, tak ako píšeš sa to nedá. Dalo by sa možno urobiť to, že švagor by auto kúpil a tebe by ho prenajímal. Ale to zasa neviem, či by mu dovolila leasingovka prenajímať ho (lebo do úplného splatenia by bolo majetkom leasingovky).

  Najlepšie by bolo, keby si ho kúpil ty. Niektoré leasingovky nevyžadujú doklad o príjme, keď zaplatíš akontáciu aspoň 30% z ceny. Ja som kedysi dávno takto kupoval ojazdené auto hneď po založení živnosti. Nemal som ako preukázať príjmy, tak som 30% zaplatil v hotovosti a zvyšok som splácal 3 roky. Bolo to myslím že cez OTP leasing.

 37. Robertus-dakujem za strucnu a pochopitelnu odpoved,aj som si myslel ze to asi nepojde tymto sposobom.

 38. Zdravim, tiez som sa zo zaciatku potesil informacii, ktoru som nasiel na tejto stranke. Zopar blockov mi chyba a pomyslel som si, ze to bude statcit vydokladovat cenou z netu. Nasiel som vsak toto, kde doslo k zmene od 1.1.2008:

  „Daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 cit. zákona, ktorý na cestovanie na iné miesto vykonávania podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, postupuje pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
  Podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov platného do konca roku 2007 uvedený daňovník mohol uplatniť do daňových výdavkov náhradu za spotrebované PHL najviac do výšky ustanovenej v § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách (resp. v § 15 cit. zákona, ak činnosť vykonával v zahraničí). Náhrada za spotrebované PHL sa do konca roku 2007 v nadväznosti na cit. ustanovenia uplatňovala do daňových výdavkov v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny PHL platnej v čase použitia vozidla a spotreby PHL uvedenej v technickom preukaze. Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov platného do konca roku 2007 nevyplývala pre daňovníka povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované PHL dokladmi o nákupe PHL. Cenu PHL platnú v čase použitia vozidla mohol daňovník preukázať aj iným dokladom preukazujúcim túto cenu.

  Od 1. 1. 2008 ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov bolo zmenené a to tak, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý na cestovanie na iné miesto vykonávania uvedených činností využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase nákupu PHL. V nadväznosti na zákon o cestovných náhradách, na ktorý cit. ustanovenie odkazuje, od 1. 1. 2008 náhrada za spotrebované PHL sa uplatňuje do daňových výdavkov v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny PHL platnej v čase nákupu PHL a spotreby PHL uvedenej v technickom preukaze vozidla. Znamená to, že od 1. 1. 2008 aj tí daňovníci, ktorí uplatňujú výdavky na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov [rovnako ako daňovníci, ktorí postupujú podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov], spotrebu PHL preukazujú dokladmi o nákupe PHL.“

  Posledna veta jasne dokumentuje.

 39. Petkofe, sorry, ale podľa mňa tá veta nedokumentuje v tomto ohľade nič. Tu je presný citát § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, o ktorom píšeš:

  e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

  Nikde sa tam nehovorí o povinnosti dokladovať blokmi.

  Zato v zákone o cestovných náhradách § 7 ods. 5 sa hovorí (citujem):

  Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky.

 40. Prečítala som celú diskusiu a rada by som sa uistila.

  Som SZCO auto nevlastním, využívam však auto niekoho iného ( na cestu do práce a z práce, taktiež na nákup tovaru do obchodu) , nemôžem si teda uplatňovať tieto výdavky do nákladov pokiaľ auto neprihlásim na DU a nebudem zaň platiť daň z motorových vozidiel?
  Potom už budem môcť auto využívať?
  V prípade že budem môcť sa daň platí za predchádz. rok v budúcom roku v mesiaci Január, alebo je to závislé od dátumu prihlásenia na DU?
  Dakujem

 41. Môžeš použivať aj auto niekoho iného. Musíš ho prihlásiť na DÚ a platiť zaň daň z motorových vozidiel. Daň sa platí za predchádzajúci rok v januári – za rok 2011 sa bude platiť v januári 2012. Ak sa auto nepoužíva celý rok, platí sa daň iba za tie mesiace, v ktorých sa auto používalo. Ak ho začneš oficiálne používať na podnikanie teraz v júli, v januári 2012 budeš platiť pomernú časť dane za 6 mesiacov.

 42. Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda li jde nějakým fíglem zapsat do knihy jízd cestu z domu do práce, a tím si tuto cestu počítat do nákladů. Používám soukromé auto k podnikání

 43. Dalo by sa napísať to nie ako cestu z domu do práce, ale ako nejakú cestu pracovnú. Prípadne spočítať kilometre za viacero jázd do práce a napísať to ako jednu dlhú pracovnú cestu. Nie že by som chcel radiť, ako podvádzať, ale počul som, že niektorí ľudia to tak asi robia 🙂 Kreativita, papier znesie všetko.

 44. Dobrý deň,

  mala by som touto cestou otázku, a potrebovala by som metodické usmernenie z Vašej strany.

  Voped ďakujem za odpoveď.
  Prebrala som jedno účtovníctvo, a neviem či predošlá pani účtovníčka postupovala správne:

  1. FO – podnikateľ má v prenájme motorové vozidlo od inej FO (táto je SZČO, ale konktrétne toto vozidlo nie je zahtnuté v jeho obchodnom majetku, a teda je kvalifikované ako súkromné, a ani ho nepoužíva na podnikanie).
  S daným subjektom, má FO – podnikateľ, zmluvu o prenájme motorového vozidla, ktorá okrem iného zahŕňa aj dodatok o vzniknutých škodách, prípadne opravách na motorovom vozidle, počas trvania nájomnej zmluvy. Je v nej jasne stanovené, že nájomca je povinný v prípade nutnosti opravy škody, alebo bežnej opravy (výmena náhradného dielu nevyhnutná pre plynulé fungovanie motorového vozidla) uhradiť tieto opravy z vlasných finančných zdrojov….preto moje otázky sú:

  a) môže si FO podnikateľ, platca DPH uplatniť vo svojich daňových výdavkoch, teda dať si do nákladov, prípadné opravy a náklady spojené s údržbou mot.vozidla (taktiž aj uplatniť z nich DPH)???

  b) môže si FO uplatniť bločky za PHM (vrátane uplatnenia DPH) v celej sume ??? (za predpokladu, že si riadne robí knihu jázd?)

  c) DzMV platí FO – podnikateľ,….je to správne?

  Strácam sa totiž v Zákone, nakoľko tam je definované, že ak podnikateľ používa vlasné auto na podnikanie, …vtedy je povinný dávať si do nákladov cesťáky (a teda aj sadzbu za km)….čo však nie je konkrétne popisovaný príklad …..tak by som potrebovala jednoznačné stanovisko ANO/NIE, MOŽE/NEMOŽE…..nakolko, ked som sa pýtala na názor pracovníčky DÚ, táto mi povedala, že môže si dávať do nákladov všetko, čo sa týka opráv, ..samotnú platbu za prenájom, zaplatenú DzMV, PHM v plnej výške( ak vedie knihu jázd) a tiež si uplatňovať DPH….Vo mne dostupných zdrojoch som sa však dostala k rôznym názorom, tak sa neviem zorientovať….
  Ď.

 45. Dobrý, po prečítaní vaších odkazov som sa dozvedel opäť niečo nové k tejto problematike. Ale stale si niesom istý ako mam postupovať vo svojom probleme. Moja situácia je následovná. Živnosť som si otvoril 1.9.2010, takže moje príjmy za rok 2010 som v pohode vykril z odpočitateľnov položkov(neviem ako sa to vola odborne) t.j. cca 4000 eur teraz je to asi menej, lebo ja mam splatnosť faktúry dva mesiace takže príjem som mal iba za dve faktúry. Ale rok 2011 je pre mňa už zložitejší, lebo musim vydokladovať celý rok a to je príjem zhruba 11 000 eur. V maji som si kupil auto a ihneď som ho nahlasil DÚ aby som platil cestnú daň a tým mohol odpisovať PHM na auto. A keďže pomaly treba podať daňové priznanie, tak by som sa vás chcel spýtať kto ma s tým lepšie skúsenosti ako postupovať. Ja ako laik v týchto veciach som si doteraz myslel že keď mám príjem za rok 11 000 eur, tak pre mňa by bolo asi naj použiť ten system že si odpíšem tú odpočitateľnú položku cca 4000 eur a zvyšok odpíšem bločkami na PHM + nejaké bločky za paušal na telefón a zdravotné poistenie a pod. Ale väčšinu z tými bločkamy na PHM. Ale po prečítaní vaších odkazov teraz neviem či tie bločky musím mať alebo mi stačí viesť knihu jazd, lebo bločkov ma málo a prave sa ich snažím zohnať čo naviac aby som ich mal dosť. Ale keby bola pravda že stačí len kniha jazd to by bolo pre mňa oveľa jednoduchšie. Už len posledná vec k môjmu podnikaniu. Ja pracujem pod svojim zamestnavateľom na živnosť v Košiciach, ale pochádzam od Stropkov to je cca 120 km. Samozrejme bývam na byte v Košiciach ale keď to dobre chápem tak do knihy by som mohol písať že dochádzam každý deň, takže tam by sa nazbieralo dostatok km. Tak asi toľko k môjmu problému. Budem veľmi rád ak by mi niekto napísal ako je to z tou knihou jazd (napr. na priklade ako by som to mal spraviť), alebo čo by bolo pre mňa naj aby mi nevyšla vysoká daň. Zatiaľ veľká vďaka.

 46. Pekný deň prajem.

  Otázočka šitá na moje potreby:
  Som živnostník. Veľa cestujem súkromným automobilom, ktoré je písané na mňa ako na fyzickú osobu. Je možné od do nákladov v podnikaní zahrnúť náklady za PHM, opravy, kontroly takéhoto vozidla. Pripomínam, že v technickom preukaze je auto zapísané na súkromnú osobu (Peter Evetke) a nie na živnostníka (Peter Evetke – PBS Evetke). Ďalej pokračujem v otázke, je treba auto hlásiť daňovému úradu? Tak ako je to pri firmách? Poprosím Vás, zhrňte mi, čo všetko musím urobiť, aby sa tieto výdavky dali zahrnúť do nákladov. ďakujem

 47. EWETKO: Pohonné hmoty si môžete dať do nákloadov, ale opravy a kontroly nie. Auto musíte prihlásiť na daňový úrad a musíte platiť daň z motorových vozidiel.

 48. precital som si diskusiu, no mam jednu otazku, ktora mi nie je zrejma. Ak ako SZCO vyuzivam sukromne auto na podnikanie a nie som vlastnikom ani drzitelom ake naklady a v akej vyske si mozem uplantit? Je potrebne robit aj knihu jazd? Platia tie iste podmienky pre SZCO a pre s.r.o.?

  Dakujem za odpoved

 49. Dobry den prosim o radu, pri vedeni knihy jazd je nutne uvadzat aj jazdy na sukromne ucely alebo stacia iba jazdy pre firemne ucely? Auto je sukromne pouzivane v podnikani.
  Dakujem za odpovede.

 50. Stačia jazdy na firemné účely.

 51. Presunuté sem: /comment/5827#comment-5827

 52. Dobrý den, tiez chcem poprosiť o radu. Mama je SZCO, auto je písané na maminu firmu, teda mamu a mama ho aj vyuzíva v podnikaní, dava do nakladov ako dialničnú nalepku, tak PHM, tak opravy, prezutie pneu… platí cestnú daň. Ja mam s.r.o. chcem sa spytat ak chcem toto auto vyuzívať aj na na podnikanie, resp. davať si do nakladov PHM, dialničnú nalepku, musím aj ja platit na toto auto cestnu dan? Môzem si vobec davat PHM do nakladov?musí mi ho mama prenajat? alebo ako to funguje? Dakujem.

 53. Dobrý deň, vo firme sa používajú dve súkromné vozidlá na firemné účely. Jedno vlastní konateľ spoločnosti a druhé zamestnanec. Musí byť spísaná dohoda o používaní vozidla, lebo som sa tiež dočítala, že nemusí. Ak áno, vedeli by ste mi pomôcť s touto dohodou? Zatiaľ sa im prepláca PHM, je nutné aby firma platila aj cestnú daň za tieto autá? Ďakujem.

 54. chcem sa spytat..prosim vas mam sukromne auto ktore neni pisane na mna ale na kamarata nebude to pri policajnej kontrole problem ? dakujem za odpoved

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.