Saldokonto SZČO – vaše nedoplatky a preplatky v Sociálnej poisťovni na internete

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Kontrolujte si vaše nedoplatky a preplatky odvodov do Sociálnej poisťovne cez internet. Prostredníctvom online služby Saldokonto máte prístup ku všetkému priamo z vášho počítača.

(Video)

Prepis videa:

Čo je Saldokonto

V tomto videu sa dozviete, že Sociálna poisťovňa pre vás spustila novú elektronickú službu, ktorá sa volá Saldokonto.

Je to účet, na ktorom vy ako živnostník alebo iná SZČO cez internet vidíte aktuálny stav vašich platieb poistného. Vidíte, či máte všetky platby v poriadku, či máte nedoplatok alebo preplatok.

Tu je Pavol Varhaník zo stránky PavolVarhanik.sk.

Ako sa dostanete k službe Saldokonto

K službe Saldokonto sa dostanete tak, že na internete pôjdete na stránku www.socpoist.sk a vľavo nájdete odkaz Elektronické služby. Kliknete na tento odkaz a dostanete sa na stránku esluzby.socpoist.sk.

Na tejto stránke sídlia všetky elektronické služby sociálnej poisťovne, ktoré sú pre vás k dispozícii.

Nás dnes bude zaujímať elektronická služba Sociálnej poisťovne, ktorá sa volá Saldokonto SZČO.

Do tejto služby sa dostanete tak, že kliknete na tlačítko Vstúpiť.

Následne bude stránka od vás vyžadovať prihlásenie.

Dohoda o používaní elektronických služieb Sociálnej poisťovne

Predtým, ako sa budete môcť prihlásiť, si najskôr budete musieť vybaviť dohodu o elektronickej komunikácii so Sociálnou poisťovňou.

Túto dohodu si vybavíte osobne vo vašej pobočke Sociálnej poisťovne.

Osobne zájdete na pobočku Sociálnej poisťovne, požiadate ich, že si chcete vybaviť dohodu o používaní elektronických služieb Sociálnej poisťovne a priamo na mieste túto dohodu vypíšete, podpíšete a odovzdáte. Budete k tomu potrebovať váš občiansky preukaz a túto dohodu uzatvoríte hneď okamžite v Sociálnej poisťovni.

Grid karta

K používaniu elektronických služieb budete potrebovať takzvanú grid kartu. Niečo podobné možno poznáte z internet bankingu.

Grid karta je niečo, čo Sociálna poisťovňa nazýva bezpečnostným predmetom.

Je to kartička, na ktorej sú uvedené určité kódy, ktoré sú individuálne len pre vás. Pri prihlasovaní sa do elektronických služieb Sociálnej poisťovne budete musieť zadávať kódy z tejto grid karty. Je to kvôli bezpečnosti, aby sa do vášho konta nemohol dostať nikto, kto nemá vašu grid kartu.

Po uzavretí dohody o využívaní elektronických služieb dostanete vašu vlastú grid kartu a tá bude nevyhnutnou podmienkou, aby sa sa mohli prihlásiť do elektronických služieb cez internet.

Čo uvidíte v saldokonte

Teraz sa poďme pozrieť, ako bude vyzerť vaše saldokonto po vašom prihlásení sa na stránke Sociálnej poisťovne.

Saldokonto sa vám zobrazí vo forme tabuľky, ktorá obsahuje informácie z vášho účtu v Sociálnej poisťovni. Takú tabuľku vidíte tu práve teraz.

Hlavná informácia, ktorú získate z tejto tabuľky a ktorá vás bude najviac zaujímať, je váš nedoplatok, prípadne preplatok v Sociálnej poisťovni.

Údaje v tabuľke sú zoskupené po mesiacoch a to tak, že na vrchu máte najnovšie údaje a smerom dole máte staršie a staršie údaje po jednotlivých mesiacoch.

Každé obdobie, respektíve každý mesiac, má na pravej strane tabuľky uvedený zostatok. V sĺpci Zostatok za obdobie v EUR vidíte za každý mesiac, aký bol zostatok na vašom účte.

Keď máte všetko vyrovnané tak, ako treba, váš zostatok je 0 €. To znamená, že ste zaplatili presne toľko, koľko ste mali zaplatiť. Nemáte ani nedoplatok, ani preplatok.

Keď máte nedoplatok, vidíte to v tejto tabuľke červenou farbou a hodnota nedoplatku je záporná.

Keď máte preplatok, hodnota nedoplatku bude kladná.

V tejto tabuľke vášho saldokonta tiež vidíte, dokedy musíte jednotlivé sumy poistného za dané mesiace uhradiť. Táto informácia sa nachádza v stĺpci Dátum splatnosti / úhrady.

Podľa informácie zo Sociálnej poisťovne údaje v Saldokonte sú aktualizované denne a to v nočných hodinách.

Keď uhradíte vaše poistné, do troch pracovných dní uvidíte vašu úhradu v tejto tabuľke vášho saldokonta.

Ak vás služba Saldokonto zaujala, detailnejšie informácie si môžete pozrieť na stránke Sociálnej poisťovne esluzby.socpoist.sk.

Nájdete tam podmienky používania elektronickej komunikácie, príručku, odpovede na najčastejšie otázky, dokonca aj videonávody, ako používať elektronické služby.

Čo ďalej

To je pre dnešok všetko. Dúfam, že ste sa dozvedeli niečo nové a zaujímavé.

Ako vždy nezabudnite navštíviť moju stránku na adrese PavolVarhanik.sk.

Na nej nájdete oveľa viac informácií, ktoré pre vás budú extrémne užitočné, ak ste malý podnikateľ, začínajúci podnikateľ, alebo ak uvažujete o tom, že by ste chceli začať podnikať.

Nezabudnite na mojej stránke zadať váš email. Po jeho zadaní budete odoberať všetky moje najnovšie videá, články a informácie, ktoré uverejním.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.