Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tu sa dozviete všetky potrebné informácie o remeselných živnostiach, podmienkach pre získanie živnostenského oprávnenia a spôsoboch preukazovania spôsobilosti pre ich výkon. Nájdete tu aj zoznam všetkých druhov remeselných živností.

Za remeselné živnosti sú podľa § 21 a § 22 živnostenského zákona považované také činnosti, ktorých vykonávanie je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore.

Odborná spôsobilosť sa preukazuje:

Výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru

alebo

a) výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo

b) vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo

c) dokladom o ukončení najmenej strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b) a osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej dvojročnej praxe v odbore alebo trojročnej praxe v príbuznom odbore alebo

d) diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo

e) osvedčením o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčením o úplnej kvalifikácii podľa osobitného predpisu (Zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní) alebo

f) dokladom o vykonaní najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky.

Ak sám záujemca o prevádzkovanie takejto živnosti nemá požadované vzdelanie alebo prax, musí ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorý podmienky požadovaného vzdelania a praxe spĺňa. Zodpovedný zástupca musí byť u vás v zamestnaneckom pomere.

Remeselné živnosti sú:

Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 – Výroba kovov a kovových výrobkov
    1.   Zámočníctvo  I
    2.   Nástrojárstvo  I
    3.   Kovoobrábanie  I
    4.   Galvanizácia kovov  I
    5.   Smaltovanie  I
SKUPINA 103 – Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
    6.   Opravy pracovných strojov  I
    7.   Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel  I
    8.   Opravy karosérií  I
SKUPINA 104 – Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
    9.   Výroba a opravy protetických výrobkov  I
  10.   Výroba a opravy ortopedickej obuvi  
  11.   Hodinárstvo  I
SKUPINA 106 – Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
  12.   Kamenárstvo  I
SKUPINA 108 – Výroba potravín a nápojov
  13.   Mäsiarstvo  I
  14.   Výroba piva a sladu  I
  15.   Výroba mliečnych výrobkov  I
  16.   Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov  I
SKUPINA 111 – Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
  17.   Stolárstvo  I
  18.   Zlatníctvo a klenotníctvo  I
SKUPINA 113 – Stavebníctvo
  19.   Murárstvo  I
  20.   Tesárstvo  I
  21.   Pokrývačstvo  I
  22.   Klampiarstvo  I
  23.   Izolatérstvo  I
  24.   Strechár  I
  25.   Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo  I
  26.   Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení I
  27.   Podlahárstvo I
  28.   Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení I
  29.   Kachliarstvo I
SKUPINA 114 – Ostatné
  30.   Pánske, dámske a detské kaderníctvo I
  31.   Kozmetické služby III
  32.   Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne  III
  33.   Čistenie a kontrola komínov  III
  34.   Manikúra – pedikúra  III

Druhy živností
Ohlasovacie živnosti
Viazané živnosti
Voľné živnosti
Koncesované živnosti

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 125 komentárov

 1. Chcem sa opytat, ze ked si zalozim tu remeselnicku zivnost, tak ako je to s odvodmi myslim dane, socialne a zdravotne poistenie, ze ako sa to vlastne vsetko plati. A po akej dobe by som si mohol tu zivnost zrusit.

  Za odpoved Ďakujem

 2. Odvody a dane sa platia rovnako, ako pri všetkých ostatných druhoch živnosti, s tým rozdielom, že pri remeselnej živnosti je možné si uplatniť paušálne výdavky 60%, zatiaľčo pri ostatných živnostiach 40%. Daň z príjmu je 19%. Odvody do sociálnej poisťovne až do podania prvého daňového priznania platiť nemusíte (ale môžete dobrovoľne, ak chcete). Minimálne odvody do zdravotnej poisťovne sú 1064 Sk mesačne. Živnosť môžete zrušiť, kedy chcete.

 3. Zdravim. Potesili ste ma s tym, ze od 1.10.07 niejepotrebne preukazovat prax, kedze rozmyslam o zivnosti, mam stavebnu priemyslovku,ale ziadnu prax,
  ale overoval som si to v zakone a pravda je trochu ina…stale je potrebne preukazovat prax, aj ked uz len minimalne rok az 3(podla druhu vzdelania). jedina vinimka je § 22 ods. 1 pis. e: kde sa odborna sposobilost preukazuje:
  dokladom o vzdelaní uvedeným písmenách a) až d) alebo osvedčením o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou ,
  cize prax sa nahradza skuskou pred komisiou… ak sa mylim opravte ma, ak nie prosim opravte si to aby ste nezavadzali ludi
  s pozdravom

 4. Od 1.10.2007 bola z § 21 vypustená časť o preukazovaní trojročnej praxe. V stručnosti je to teraz s tou požadovanou praxou asi takto:
  – výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom v odbore a jednoročná prax v odbore
  – výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom v odbore, kvalifikačná skúška pred skúšobnou komisiou, žiadna prax
  – bez vzdelania v odbore, desaťročná prax v odbore
  Toto je už zohľadnené aj v článku, takže teraz je to ok.

 5. CHcem poradiť. AK SZČO počas roka fakturuje zámočnícke práce, pričom si môže uplatniť 60% výdavkov, ale má faktúry na ktorých sú fakturované
  stavebné práce, buracie a demolačné práce- teda práce ktoré nepatria medzi remeselné živnosti – tu by si mal správne uplatniť 40% výdavkov. Je možné to takto počas jedného roka zkombinovať?

 6. Skombinovať sa to nedá. 60 % si môže uplatniť iba vtedy, ak mal len príjmy z vykonávania remeselných živností. Ak mal aj príjmy z neremeselných, môže si uplatniť výdavky vo výške 40%.

 7. Som zivnostík so zameraním na páličské práce rád by som vedel či si môžem uplatniť pušálne uznanie nákladov vo výške 60%. Za radu velmi pekne dakujem.

 8. 60% náklady si môžete uplatniť v tom prípade, ak všetky vaše príjmy v danom roku pochádzali iba z činností, ktoré patria medzi hore uvedené remeselné živnosti. Ak ste mali akýkoľvek príjem aj z nejakej inej, než remeselnej činnosti, vtedy si už žiadne 60% náklady uplatniť nemôžete (môžete si ale namiesto toho uplatniť 40% výdavky, ako každý neremeselný živnostník).

 9. moze si aj nevyuceny murar zobrat zivnost na stavebne prace? a viete mi poradit alebo kde sa mam obratit ked chcem vediet ? sa platia odvody a ak by som si chcela zobrat aj zamestnancov kolko sa odvadza na nich a pod.. dakujem

 10. moze si zivnostník vykonávajúci kovoobrábanie, uplatňuje 60% výdavky uplatniť tieto ajkeď v danom roku predal auto?

 11. 60% náklady si môžete uplatniť iba ak všetky vaše príjmy v danom roku pochádzali z remeselnej živnosti. Keďže príjem z nakladania s obchodným majetkom (napr. predaj firemného auta) sa tiež považuje za príjem z podnikania a nie je to remeselná činnosť, nemôžete si uplatniť 60% paušálne náklady.

 12. A keby auto akoby vyradil 31.12.06 do súkromného vlastníctva a predal ho v r. 2007 ako občan, kam by potom zaradil príjem z predaja auta ako občan?

 13. dobry den ,je mozne si otvorit zivnost ako fotograf bez prislusneho vzdelania?dakujem pekne

 14. Fotografické služby je voľná živnosť. Nie je potrebné žiadne vzdelanie.

 15. napr. stavba malych lodi sa neda nikde vyucit a realne ani ziskat prax, bude potrebne sa preukazat vyucnim listom a praxou v odbore
  vdaka

 16. Veď stavba lodí nie je medzi remeselnými živnosťami, netreba nič preukazovať.

 17. Dobrý deň. Som na rod.dovolenke, od septembra by som dala dieťa do sukromných jaslí a šla by som do práce. Rada by som si však otvorila nejaku malu cajovnu, kde by sa podaval iba čaj a prípadne nejake sušienky. patrí čajovna do remeselnej živnosti?

 18. To by bola voľná žinosť, remeselná určite nie.

 19. Počul som, že za rok 2008 sa už vraj nebudú môcť uplatniť 60% paušálne náklady. Je to len nejaká fáma, alebo je to naozaj tak? Ďakujem.

 20. dobry den, uvazujem nad otvorenim kvetinarstva, do akej zivnosti by patril obchod a ako je to s odpismi ziveho tovaru, ktory sa nepreda.
  dakujem

 21. Kvetinárstvo je určite voľná živnosť.

 22. Zatiaľ platia 60 % paušálne výdavky.

 23. Ako si možem založiť remeselnú živnosť ak nemám požadované vzdelanie ani prax v danej oblasti? Je nejaká iná možnosť?

 24. Dobrý, chcel by som vykonávať pohostinskú činnosť, no nemám vzdelanie ani prax v odbore. Je možné vykonávať remeselnú živnosť ak zamestnám zodpovedného vedúceho, ktorý spĺňa podmienky?

 25. Áno, ak zamestnáte zodpovedného zástupcu, tak áno.

 26. Dobry den,

  Potreboval by som poradit.

  Chcel by som otvorit fastfood restauraciu v obchodom centre a prevadzkovala by ju s.r.o., ktoru by som na tento ucel zalozil.

  Mam vysokoskolske vzdelanie II stupna v Personalnom manazmente.

  Potrebujem prax na zalozenie takehoto obcerstvenie? ak ano aku prax potrebujem? a ako ju treba dolozit?

  dakujem pekne

 27. Dobrý deň, chcem si založiť živnosť v obore zlatníctvo. Stačí do predmetu podnikania uviesť len „Zlatníctvo a klenotníctvo“ (remeselná činnosť sk.111/18), alebo musím rozpísať „Oprava, výroba a predaj zlatých a strieborných šperkov“ a pod. Ďakujem za odpoveď.

 28. Dobry den,

  ak si chcem zalozit zivnost na: sklarske vytvarnictvo, umelecku fotografiu a obrazy, myslim, ze su to vsetko volne zivnosti. V pripade sklarskeho vytvarnictva je myslim ohlasovacia povinnost aj kvoli vypalovacej peci – vysoky prikon a pod, overenie instalacie. Pokial by som si otvorila zivnost popri zamestnani, ako je to s odvodmi do fondov? Konkretne, ako je to s odvodmi do podania prveho danoveho priznania a potom v pripade zisku alebo aj v pripade straty? Dakujem velmi pekne za odpoved!!

 29. dobry den,
  potrebujem radu, ak by som chcel nakupit vyherne hracie automaty a prevadzkovat ich,co na to potrebujem?? patri to pod sluzby,alebo? dakujem za radu..Rado

 30. chcel by som si zalozit zivnost ako zamocnik,vystudoval som sice SPS- Dopravna,odbor cestna doprava…no neviem da sa to zrealizovat

 31. Mozem sa opytat? Chcel by som si otvorit pizzeriu, ale niesom vyuceny v odbore, no takmer dva roky pracujem ako kuchar v zahranici..ak by som si urobil kurz v zahranici, platil by mi na slovensku..? Dakujem.

 32. Dobrý deň.
  Moja otazka znie,či môžem začať podnjkať na otcove papiere.
  Vyučný list +maturu mam akurat my chýba 1 ročna prax.
  Poradí my niekto?;-)

 33. Dobrý den!Chcela by som sa informovat.Moj muz by si chcel otvorit zivnost uz dlho robi stavebne prace a chcel by robit bytove zakazky,dlazby,stierky a neviem co k tomu este patri no nieje vyuceny v odbore nema ani papier o tom ze ma prax.Je to mozne urobit takto ze si o tu zivnost poziada ked si urobi niejaky rychly kurz a preukaze sa ze ma prax?Bola by som vam velmi vdacna ked mi odpisete.Dakujem

 34. Dobry den. Tak sa mi zda, ze polygrafia uz nie je medzi remeselnymi zivnostami. Preco sa to zmenilo?:-( Uz to nie je remeslo? Dakujem za reakciu.

 35. Chcela by som vedieť, prečo čalúnnictvo nie je medzi remeselnými živnosťami ale len ohlasovanými.
  Je to diskriminácia čalúnnikov(vyučených), pretože si nemôžu uplatniť 60% odpis výdavkov. Je to remeslo podobné stolárstvu, tak neviem prečo to môže v tomto štáte robiť ktokoľvek! Aj to tak vyzerá. Čo sa s tým dá robiť? Ďakujem.

 36. Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak sú faktúry vyhotovená za vykonané stavebné práce podľa požiadavky odberateľa, ale nemá v živnostenskom presne uvedené murárske, alebo iné remeselné živnosti, ale má pomocné stavebné práce, demolácie, búracie práce, zváračske a podobné práce. Môže si SZČO uplatniť 60 % alebo len 40 %. Je potrebné aby v živnostenskom boli presne uvedené remeselné živnosti a tak sa aj fakturovalo,. Vďaka.

 37. Dobry den chcel by som sa opytat a informovat ako je to s remeselnou zivnostou. Ak by som chcel zacat podnikat popri zamestnami vo vyrobe kovovich vyrobkou ale nesom vyuceny v odbore ci sa aj tak to da nejako ziskat nato zivnosť : Dakujem za odpoved

 38. Dobrý deň, chcela by som poradiť. Mám živnosť už pár rokov, ale chcela by som prevádzkovať aj kaderníctvo a nechtový dizajn, ale s tým že ja budem len zamestnávať ľudí s odbornou spôsobilosťou. Ja nie som v odbore ani vyučená, ani nemám prax, ale od septembra idem do školy na dva roky. Môžem si v takomto prípade otvoriť živnosť na prevádzkovanie?

 39. Zdravim, chcem sa opytat, ci poterbujem 2rocnu prax, ked si chcem zalozit remeselnu zivnost na umeleckeho rezbara. Aj som to vystudoval. Mam aj vyucny list, aj maturitu. Dakujem. Prajem pekny den.

 40. Dobry den, chcem sa spytat medzi ktore zivnosti patri krajcirstvo, ci medzi niektore remeselne alebo je to volna zivnost? Dakujem.

 41. zdravim.
  Chcel by som si zalozit zvnost ako elektrikar.Mam platnu vyhlasku 718 a aj prax.Podla toho co som sa docital mozem uplatnit 60% ulavu pri remeselnej forme podnikania??A co vsetko by som si mal zaobstarat pre zivnostensky urad??Mam v tom trocha zmatok.V mojom okoli nemam zial nikoho,kto by my povedal aku zivnost si mam vybavit…vdaka za pomoc

 42. xcela by som sa spytat..ak by som xcela podnikat a otvorit kadernictvo…aku zivnost potrebujem..a ake poziadavky musim splnat?/dakujem

 43. Dobry den, chcem sa spytat ci aj na otvorenie pneuservisu je potrebna remeselna zivnost?
  Dakujem.

 44. ZDRAVIM. Moja otázka je.Vyše desať rokov roíim murárske práce aj v zahraniči .Vyučený som za zámočníka .teraz si chcem založíť živnosť ako murár -je možné aby mi na živnostenskom úrade vydali
  ŽL v stavebnom odbore respektive ako to dosiahnúť .akniekto vie vďaka

 45. Dobrý deň,

  chcem sa spýtať, je na živnostenskom liste uvedené, že ide o remeselnú živnosť, alebo je tam uvedené, len ohlasovacia živnosť? Mám totiž ŽL na vykonávanie ohlasovacej živnosti na stolárstvo a neviem či si môžem uplatniť 60% výdavky.
  dakujem

 46. Dobrý deň. Chcel by som začať podnikať v pečení chleba. Nemám vzdelanie pekárenské ani iné podobne ale venujem sa tomuto oboru dlhé roky. Toto ale zrejme na založenie živnosti nebude stačiť. Poraďte mi prosím vás ako začať.
  Ďakujem

 47. 🙂

 48. Ak nemáte potrebné vzdelanie, je možné aj tak vykonávať remeselnú živnosť, ak ste schopní vydokladovať najmenej 10 ročnú prax v odbore. Ak takú prax nemáte, budete si musieť doplniť vzdelanie podľa požiadaviek. Ak nemáte, prax, ani vzdelanie v odbore, ešte stále existuje možnosť, ako získať živnostenské oprávnenie pre remeselnú živnosť a to tak, že zamestnáte zodpovedného zástupcu, ktorý podmienky vzdelania a praxe spĺňa (a ak by to bola vaša manželka alebo manžel, nemusí byť ani vaším zamestnancom).

 49. dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či sa dá skombinovať remeselná živnosť s voľnou živnosťou… Napr. remeselná-umelecky rezbar s voľnou-kladenie zámkovej dlažby. Na remeselnú živnosť-umelecký rezbar mám vzdelanie. Skúšam či sa to dá skombinovať, pretože zámková dlažba sa v zimnom a jarnom období nedá vykonávať, tak by pokračoval s rezbáčinou…
  Ďakujem

 50. Áno, dá sa to skombinovať. Nie je v tom žiadne obmedzenie.

 51. Dobrý deň,
  chcem si spraviť akreditovaný kurz na kozmetičku a potom vizážistku. Vo vzdelávacej agentúre píšu, že sa kurz končí skúškou. Koľko potrebujem mať prax,aby som si mohla spraviť živnosť?
  Ďakujem.

 52. zaciatocnicka – prax 2 roky.

 53. Dobry den, pokial som zamestnanec a chcel by som si popri zamestnaní otvorit remeselnu zivnost (montáž,oprava,udržba VTZ elektrických) tak chcem vediet ako mam poporade postupovať, čo všetko treba si vybaviť a ako je to ešte s odvodami pokial som už zamestnaný v a.s.

  ďakujem

 54. Dorbý deň!
  Som riadne zamestnaná, ale vo voľnom čase ručne vyrábam bižutériu, ktorú by som chcela predávať cez internet. Predpokladám, že je to remeselnícka živosť v rámci Zlatníctvo klenotníctvo – ja však v tomto smere nemám žiadne vzdelanie, ani preukázateľnú prax, keďže doteraz bola táto výroba výlučne hobby a nikdy som tieto predmety nepredávala len darovala. Viem, že existujú rôzne kurzy a po ich absolvovaní človek dostane tzv. certifikát. Mohlo by to byť postačujúce pre otvorenie živnosti? Treba ho vôbec?

 55. Tucy, dobrá správa pre vás – nie je to remeselná živnosť, ale je to voľná živnosť Výroba bižutérie a suvenírov. Nepotrebujete dokladovať žiadne vzdelanie ani prax. Obmedzenie je v iba tom, že nemôžete vyrábať výrobky z drahých kovov. To už by bola remeselná živnosť Zlatníctvo a klenotníctvo.

 56. 😉 Ďakujem!!! Tak teda, ide sa na to 😎

 57. vie my niekto poslat ako ma vyzerat papier o 10 rocnej praxi
  DAKUJEM

 58. Prax musíte dokladovať takými dokladmi, aké máte k dispozícii. Napríklad pracovnými zmluvami, kde ste boli zamestnaný v tom vašom obore. Pokiaľ viem, tak na to nie je žiadne špeciálne tlačivo. V každom prípade by ste mali ísť na živnostenský úrad a oni vám presne povedia, čo konkrétne máte doniesť, aby vám to uznali.

 59. Dobrý deň rada by som sa opýtala či výroba a predaj cukrárenských výrobkov /zákusky,torty/ sú remeselnou činnosťou? Ak mám vzdelanie v odbore kuchár je možné začať cukárenskú výrobu bez dalšieho vzdelávania resp. rekvalifikácie? dakujem za informáciu

 60. Je to číslo 16 v tabuľke hore. Čo sa týka týka vyučenia v odbore kuchár, podľa mňa by sa to dalo považovať za príbuzný odbor, ale naisto vám to povedia len na živnostenskom úrade. Tam sa choďte pre istotu informovať.

 61. Chcela by som sa spýtať či aj maliar naterač patrí pod remeselnú činnosť , ďakujem .

 62. Miminka, maliar natierač nie je remeselná živnosť. Je to voľná živnosť. To znamená, že nie je potrebné dokladovať žiadnu odbornú spôsobilosť ani prax.

 63. Dobry den, chcel by som sa opytat, ci k zriadeniu stolarrstva je potrebne mat zriadenu aj prevadzkaren. Dakujem.

 64. Caute, mam otazku. Ked si chcem otvorit stanok, alebo malu pizzeriu a robit a distribuovat napr. pizzu (alebo pirozky, to je jedno) a planujem to robit na zivnost, spada to pod „Výroba potravín a nápojov“? Teda musim splnat niektory z bodov a)-f)? Nejak sa mi nechce verit, ze zakon by bol takto nastaveny… Za odpoved vopred dakujem (zrejme Pavlovi).

 65. To bude Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov alebo Pohostinská činnosť. Obidve sú remeselné živnosti, takže musíte spĺňať, čo je uvedené v bodoch a) až f). Tak je to definované v živnostenskom zákone.

 66. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či aj Nechtový Dizajn spadá pod Remeselné živnoti !!! A ešte by som sa chcela opýtať, ako to je prosím Vás teraz z tým zákonníkom,, keď si ja urobím kurz príklad, kaderníčka,alebo kozmetička, budem môcť preváckovať i nechtový dizajn pri týchto profesiách,v Remeselnej živnoti !!???

 67. Nechtový dizajn patrí pod remeselnú živnosť Manikúra – pedikúra. Vzdelanie musíte mať pre každú činnosť v rámci remeselných živností, ktorú chcete vykonávať. Keď chcete robiť kaderníčku, kozmetičku, aj nechtový dizajn, musíte mať príslušné vzdelanie vo všetých odboroch – kaderníčka, kozmetička, aj manikúra-pedikúra.

 68. Dobrý deň, chcela by som začať podnikať vo Výrobe pekárskych a cukrárskych výrobkov. Mám maturitu a výučný list v odbore Pracovník marketingu potravinárskej výrobe…myslíte, že by som mohla dostať živnosť na základe tohoto vzdelania bez ďalšej rekvalifikácie?Možem dostať súčastne živnosť aj na ďalšie príbuzné odvetvia ako napr. Pohostinská činnosť?
  Ešte by ma zaujímalo kde sa možem dozvedieť hygienické podmienky a normy pri zriadení cukrárskej výroby a všetko súvisiace s takouto prevádzkou….
  Veľmi pekne Ďakujem za každú odpoveď

 69. PROSIIIM pomozte…
  Dopocula som sa, ze po ukonceni kurzu kozmetiky co je 450 hodin, nepotrebujem pol rocnu prax. Lenze sa mi potom dostalo este do usi, ze uz kurz (450 hod) mi neplati, vraj uz na kozmetiku s kurzom sa neda podnikat. Vraj musi uz byt skola. Chcem sa opytat, ako to vlastne je. Mozem podnikat aj s kurzom? Alebo musim mat na to skolu? Dakujem

 70. vedeli by ste mi poradiť ohľadom kurzu pedikúry. Vraj sa momentálne nedá na rekvalifikačný kurz dostať živnostenský. Je to pravda? Čo vlastne musím urobiť, aby som mohla prevádzkovať pedikúru popri zamestnaní.
  Ďakujem.

 71. Treba splniť podmienky, ktoré sú uvedené hore v článku v bodoch a) až f).

 72. Chcela by som si otvorit pedikuru da sa to ak som vyucena v odbore bez maturiti. Prax mam len v ramci odbornej prax v skole mam k tomu aj papier. Dalej mam prax len na podomovej prace znamim. Ak by som si nemohla otvorit ja zivnost moze to spravit manzel a zadat ma ako zodpovedneho zastupcu?

 73. Zdravim, chcem sa spytat, je mozne si otvorit obchodik /suveniry,knihy, biju, cd, …/ + čajovnu na jednej prevadzke. Je to urcite volna cinost? na prevadzkovanie potrebujem mat prax?dakujem mirka

 74. Áno, je to možné. Všetko to patrí do voľných živností a nepotrebujete mať na to prax.

  Na predaj suvenírov,kníh, bižutérie a cd potrebujete živnosť Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).

  Na čajovňu potrebujete živnosť Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu.

 75. dakujem za odpoved

 76. Dobrý deň, chcela by som začať podnikať vo Výrobe pekárskych a cukrárskych výrobkov – piecť torty a zákusky. Stačí mi na to rekvalifikačný kurz – cukrár ? Prax mám ale nemôžem ju podložiť papierom. Bude to problém ? Koľko rokov treba mať prax ?
  Ešte by ma zaujímalo kde sa možem dozvedieť hygienické podmienky a normy pri zriadení cukrárskej výroby a všetko súvisiace s takouto prevádzkou.
  Veľmi pekne Ďakujem za každú odpoveď a hlavne rady.

 77. Dobrý deň, pozrite si hore v článku body a) až f). Tam je presne vypísané, čo živnostenský úrad podľa zákona môže uznať ako vzdelanie a prax.

  Hygienické podmienky sa dozviete na úrade verejného zdravotníctva, oni vám aj budú musieť schváliť prevádzku.

 78. dobrý den, chcem sa opýtať do ktorej kategórie patrí výroba a predaj jablkového muštu len čisto z jablk ? Je to SKUPINA 108 – Výroba potravín a nápojov / 14. Výroba piva a sladu ?

  dakujem za odpoved 🙂

 79. Dobrý deň, patrí to pod voľnú živnosť Spracovanie a konzervovanie, zemiakov, ovocia a zeleniny.

 80. Mam sro – uskutocnovanie stavieb no nemam nikoho zodpovedneho zamestnaneho a ani ja nemam stavebne vzdelanie. Prace uskutocnujem subdodavatelsky. Ako sa to da poriesit? Viem s niekym kto ma stavebne vzdelanie len urobit nejaku zmluvu?

 81. Uskutočňovanie stavieb a ich zmien je voľná živnosť. Nepotrebujete mať žiadne vzdelanie. Inak by vám ani nevydali živnostenský list pre vašu s.r.o.

 82. chcem sa spytat, co ak by som chcel prevadzkovat stolarsku dielnu, restauratorske prace na nabytku, vyroba nabytku, bude mi stacit na to rekvalifikacny kurz, teda z pohladu zakona a remeselnych zivnosti…dik.

 83. Na prevádzkovanie remeselnej živnosti musíte mať buďto výučný list v danom odbore, alebo musíte spĺňať podmienky, ktoré sú uvedené hore v článku pod písmenami a) až f).

 84. Dobrý deň, mám pár otázok ohľadne založenia živnosti pre nechtový design. Viem že táto živnosť spadá pod „Manikúra – Pedikúra“, preto mi nieje celkom jasné, či je potrebné ovládať aj pedikúru, či je možné podnikať čisto len na nechtovom designe bez pedikúry? Druhá otázka sa týka potrebnej praxe … Mám stredoškolské vzdelanie v odbore zlatníctva a idem si spraviť rekvalifikačný kurz pre Nechtový design a manikúru. Dá sa živnosť otvoriť na základe akreditovaného certifikátu alebo treba ešte aj prax? V prípade, že je potrebná prax, dá sa nahradiť tým že sa za mňa zaručí skúsená manikérka s niekoľkoročnou živnosťou? Za odpovede Vám budem veľmi vďačná.

  S pozdravom Martina.

 85. Dobrý deň, Martina, hore v bodoch a) až f) máte presne vypísané všetky možné kombinácie, ktoré je možné uznať. Nič iné sa uznať nedá. Presne takto je to zadefinované v živnostenskom zákone.

 86. To som pochopila, len mi nieje jasný rozdiel medzi bodom c), kde je uvedené preukázať sa osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni – tu je potrebná prax 2 roky a bodom e) osvedčením o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčením o úplnej kvalifikácii podľa osobitného predpisu – nieje to tiež osvedčenie z akreditovaného zariadenia, že mám potrebné vzdelanie a som schopná založiť si živnosť v danej oblasti? resp. čo potom znamená osvedčenie o kvalifikácii? Lebo nieje to tu bližšie definované. Ďakujem.

 87. Tým osobitným predpisom sa myslí zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní:
  http://nuczv.sk/wp-content/uploads/1_zakon_568_2009.pdf

  Doplnil som to aj hore do článku, aby to bolo jasnejšie.

  Takže bod e) hovorí, že môžete mať čiastočnú alebo úplnú kvalifikáciu, ako je definovaná v zákone o celoživotnom vzdelávaní.

  Nemám túto konkrétnu vec detailne naštudovanú, takže vám viac neviem k tomu povedať. Môžete si skúsiť pozrieť ten zákon o celoživotnom vzdelávaní. Presne tak, ako je to napísané hore v článku, tak je to napísané aj v živnostenskom zákone.

  Na vašom mieste by som sa na to išiel spýtať na živnostenský úrad. Tam by vám o tom mali vedieť najlepšie povedať.

 88. Chcela by som si spraviť živnosť ako cukrárka.Chcem sa opýtať čo všetko potrebujem nato,keď chcem podnikať,ale z domu.( pečenie ). Potrebujem povolenie od hygieny ? Potrebujem aj ako su chladnicky ako na vajcia a podobne ako je to rozdelene? ďakujem za radu.

 89. Dobrý deň, chcem sa opýtať, či potrebujem výučný list, keď preberám malú kaviareň, na ktorú si budem vybavovať živnostenský list.

 90. ZDravim, moj otec nieco pocul v TV, ale neviem to overit, vraj od 1. novembra 2012 je mozne ziskat vyucny list na zaklade toho, ze mi firma kde robim potvrdi minimalne 10rocnu prax, na zaklade ziskania vyucneho listu potom budem moct si zalozit zivnost v tom obore. jedna sa o stolara, nabytkovu vyrobu. cize moja otazka je, ci naozaj takyto zakon bol prijaty. Dakujem.

  PS: vsimol som si, ze hore to je v bode F, takze to asi uz plati,, takze zmenim otazku,, je mozne potvrdit prax aj ked som nebol oficialne zapisany vo firme ako zamestnanec? Neoficialne som tam robil 13 rokov..

 91. Dobry den.Chcel by som sa opytat,ci je mozne si zalozit zivnost v odvetvy vyroba mliecnych vyrobkov,jednalo by sa o vyrobu syrov bez toho,ze nemam vzdelanie pre danu kategoriu a som bez desat rocnej praxe,ale zapisal by som sa bud na nejaky rekvalifikacny kurz alebo do klasickej skoly a popri tom ci by som uz mohol aj podnikat.Ale neverim,ze tato moznost tu existuje.Dakujem za odpoved

 92. Dobry den,mam živnosť na vyrobu a predaj keramiky.Ake musim splnať podmienky aby som si mohol rozširiť živnosť o kurzy keramiky ktoru by som robil s detmi na zakladnych školach Dakujem

 93. Dobry den,

  potreboval by som od vas radu. Chcem zalozit sro na kamenarstvo ale strednu skolu mam stavbarsku a prax nemam ako preukazat aj ked v tomto obore pracujem uz 4 roky. pocul som ze staci nejaka listina podpisana kamenarom o tom ze ruci za moju vykonanu pracu, plati to este? dakujem za vsetky rady

 94. Dobrý deň, robí sa to tak, že kamenára ustanovíte za zodpovedného zástupcu a po založení firmy ho zamestnáte. Zodpovedný zástupca musí byť u vás v pracovnom pomere.

 95. Dobry den,
  po absolvovani kurzov sa zacinam venovat vyrobe sperkov. Kedze by som rada pracovala aj s drahymi kovmi, co je mozne len pri remeselnej zivnosti a nemam odborne vzdelanie v tomto smere (zlatnicku skolu), chcem sa informovat, ako je to s garantom resp. zodpovednym zastupcom. Pokial zlatnik-sperkar, ktory ma skolil by bol ochotny byt mojim garantom, bude to postacovat na zalozenie remeselnej zivnosti, alebo je to v mojom pripade takpovediac beznadejne?…
  Vdaka vopred za odpoved.

 96. Dobrý deň, môžete ustanoviť zodpovedného zástupcu a podľa živnostenského zákona musí byť u vás v pracovnom pomere.

 97. Dobrý deň,

  chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu – nakoľko mi na moju otázku nevedia riadne odpovedať ani na samotnom živnostenskom úrade.
  Dnešným dňom som ukončila rekvalifikačný kurz v odbore dámske, pánske a detské kaderníctvo. Mojim zámerom bolo otvoriť si od nového roku vlastné kaderníctvo založením živnosti. Kurz som si robila v Trenčíne prostredníctvom vzdelávacej akadémie V.A.J.A.K kde mi po celý čas štúdia tvrdili, že si živnosť budem môcť založiť bez absolvovania praxe.

  Moja otázka teda znie, akým spôsobom mám ďalej postupovať pokiaľ nechcem pracovať pre niekoho iného? Ako je to s tou praxou (mám vysokoškolské vzdelanie ale z oboru bankový manažment ) ? Alebo v krajnom prípade, odvody v akej výške musím platiť za zodpovedného zástupcu a akú minimálnu mzdu mu musím poskytnúť? nie je tu možnosť dostávať zaňho nejaký príspevok z dôvodu vysokej nezamestnanosti?

  Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Eva

 98. Dobrý deň, to sa mi javí ako bod c) uvedený hore v článku, kde je potrebná dvojročná prax.

 99. Kolko rokov praxe potrebujem na otvorenie kozmetickeho salonu?? Ak som vystudovana kozmeticka z maturitou??

 100. V takom prípade nepotrebujete žiadnu prax.

 101. Chcela by som vyrábať kozmetiku. Ako si založiť výrobnú prevádzku, čo všetko musí prevádzka spĺňať. Kde to môžem nájsť? Ďakujem. A ešte: oplatí sa to dnes na Slovensku, ževraj sú vysoké odvody?

 102. Dobrý deň prajem!Som vyštudovaná kozmetička-vizážistka.V roku 2010 som skončila školu a následne som bola na absolventskej praxi,ktorá mala trvať 6 mesiacov,ale z dôvodu naskytnutia sa novej lepšie ohodnotenej pracovnej ponuke trvala 5 mesiacov.Odvtedy mam problém sa vo svojom odbore zamestnať,preto uvažujem,že si založím vlastný kozmetický salón.Chcela by som sa informovať čo všetko je potrebné splňať,aby som mohla začať podnikať.Za vašu odpoveď Vám vopred Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa

 103. Dobrý deň. Chcel by som vedieť, či už teraz musím byť evidovaný na Urade práce, alebo až od mája 1 rok.Musí to byť neprerušene, alebo stačí do kopy? Chcel by som otvoriť stolársku dielňu. Dostanem na to dotáciu, alebo nie a koľko? Co k tomu potrebujem?
  Dakujem.

 104. Dobry den. V roku 2002 mam ukoncenu skolu Sou kadernicka s vyucnym listom bez maturity. Chcela by som vediet ako mam dalej postupovat ak by som chcela podnikat vo svojom odbore a ze ci potrebujem mat maturitu a kolko rocnu prax alebo potrebujem na to rekvalifikacny kurz? Aku zivnost by som si mala zalozit? Mam pravo dostat z uradu prace aj nenavratny prispevok ak som tam evidovana od 2011 ako mam pri tom postupovat a kolko by som dostala? Mohla by som poprosit o vysvetlenie na moj mail co mam robit krok po kroku? vopred velmi pekne dakujem

 105. nety19 – Pozrite Odvody SZČO.

  janulka – Ak máte výučný list alebo maturitu v odbore, nemusíte spĺňať žiadne ďalšie podmienky.

  klc – Zatiaľ platí všetko postarom, čiže na úrade práce musíte byť 3 mesia bez prerušenia.

  lenulianka – Ak ste vyučená v odbore, nič viac nepotrebujete. Máte aj nárok požiadať o príspevok z úradu práce. Výška závisí od regiónu. Býva to približne 2000 – 4000 eur.

 106. Zdravím, chcem si urobiť živnosť (nechtové štúdio), ale nemám vzdelanie (mám ukončené základné a 2 roky Z dievčenskej odbornej školy, ale ukončené nemám). Premýšľala som žeby som si urobila Nechtový dizajn a manikúra – Akreditovaný kurz MŠSR. Keď budem mať tento kurz, môžem si urobiť živnosť? A zobrať dotáciu? Ďakujem

 107. Pozrite hore body a) až f). Potrebovali by ste ukončené stredoškolské vzdelanie okrem bodu f), kde ale potrebujete 10 ročnú prax.

 108. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak si zakladám s.r.o …
  do remeselných živností zadávam – kozmetika -mám maturitné vysvedčenie v odbore kozmetička , potrebujem aj prax?
  a čo v prípade, že sa budem venovať aj nechtovému dizajnu?-sprostredkovanie kurzov,modelaž gélových aj akrylových nechtov…potrebujem zvlášť akreditáciu MšSR plus živnostenské skúšky alebo to spadá aj do kozmetiky, nakoľko počas štúdia sme sa venovali manikúre , ktorá bola aj maturitnou témou? stratila som sa v tom úplne….vopred veľmi pekne ďakujem

 109. Keď máte vzdelanie v odbore kozmetička, na živnosť Kozmetické služby nepotrebujete prax.

  Čo sa týka nechtov, mohol by sa na vás vzťahovať bod a) hore. Máte vzdelanie v príbuznom odbore a potrebovali by ste ročnú prax v odbore alebo dvojročnú v príbuznom odbore. V tomto si nie som istý. Najistejšie budete mať, keď sa na to poinformujete na živnostenskom úrade.

 110. Dobrý deň,

  priateľ dostal ponuku práce ako zámočník, ale na živnosť. Nikdy ju ale nemal založenú a výučný list má ako automechanik. Ako v takomto prípade postupovať? Ďakujem

 111. Dobrý deň
  prosím o radu. Idem si zakladat zivnost ako kozmeticka spolocne s nechtovym dizajnom.Som vyucena v odbore kozmeticka. Chcela by som sa Vás opýtat ci je potrebny rekvalifikacn kurz a taktiez i prax k zalozeniu si nechtoveho dizajnu. Vopred dakujem za odpoved.

 112. Dobry vecer chcela by som sa spytat chcem si otvorit zivnost a vyucena som predavacka rozlicny tovar. A chcem si otvorit restauraciu kolko musim mat prax v obore? Dakujem Katka

 113. dobry vecer.ak mam iba zakladne vzdelanie.teda ucila som sa v odbore cukrar 3rocny .skoncila som iba 2 roky.cize mam 8ba zakladne vzdelanie.na otvorenie zivnosti v tomto odbore bude stacit akreditovany kurz ktory ma nauci to iste co v skole?

 114. zdravim

  ako je možne vykonavat remeselnu činnost , ked nemam potrebné vzdelanie ? ,ako to „obist“ ? 

 115. Zdravim, chcem sa spytat ci je potrebne pri zakladani remeselnej cinnosti uvadzat prevadzku alebo staci len sidlo podlnikania – byt v panelaku ? Dakujem

 116. Dobrý deň. Chcela by som podnikať s gélovými nechtami. Viem, že si musím spraviť kurz/certifikát. Chcem sa však opýtať, či je nejaký jeden oficiálny certifikát, alebo či je to jedno. Počula som o nejakom certifikáte z ministerstva (cca 800€), ale existujú aj kurzy na modeláciu a zdobenie gélových nechtov za približne 200€. Taktiež sa chcem opýtať na prax. Je nutné mať pred založením tejto remeselnej živnosti absolvovanú ročnú prax? Môžem túto prax absolvovať ešte pred absolvovaním kurzu/certifikátu? Alebo to má striknú následnosť kurz-prax-živnosť? Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď.

 117. Prosim vas ked mam osvedcenie akreditovane na remeselnu zivnost musim mat eate aj dva roky prax v odbore ked som uz raz mala otvorenu zivnost na tu cinnost len nu mam pozastavenu kvoli materskej…? A ako mam terajsieho zameatnavatela pozriadat o doklad ze mam prax?

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.