Referendum za zrušenie koncesionárskych poplatkov a podnikatelia

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Ako sa povinnosť platiť koncesionárske poplatky za STV a SRo dotýka podnikateľov – živnostníkov a firiem? Čo im hrozí od nového návrhu zákona a prečo sa chystá referendum o zrušení koncesionárskych poplatkov?

Podľa návrhu nového zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom (tak tento zákon premenoval to, čo sa doteraz nazývalo koncesionárske poplatky) by mal každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva aspoň troch zamestnacov, každý mesiac platiť úhradu pre STV a SRo. Výška úhrady závisí od počtu zamestnancov. Absurdnosť tohoto návrhu zákona má mnohé rozmery, o ktorých sa viac môžete dozvedieť napríklad na stránke referenda za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Z pohľadu podnikateľa, či už živnostníka, majiteľa s.r.o., alebo akejkoľvek firmy, absurdita tohoto návrhu zákona spočíva v tom, že zákon akoby predpokladal, že zamestnanci vo firmách snáď trávia svoj pracovný čas sledovaním vysielania Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. A preto by asi ich zamestnávatelia za to mali platiť. Nehovoriac o tom, že každý si už aj tak povinne platí (a bude platiť aj podľa nového zákona) koncesionárske poplatky sám za seba ako súkromná osoba (podľa nového zákona každý, kto odoberá elektrinu). Takže ak by sme aj pripustili tú bizarnú a neuveriteľnú predstavu, že nejaký zamestnanec v práci sleduje STV a SRo, tak predsa svoj poplatok už má zaplatený ako súkromná osoba, prečo by teda za neho mal ďalší poplatok platiť ešte zamestnávateľ?

Návrh nového zákona stanovuje firmám nasledujúce mesačné poplatky:

1. 140 Sk, ak zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov
2. 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov
3. 2400 Sk, ak zamestnáva od 50 do 249 zamestnancov
4. 6000 Sk, ak zamestnáva od 250 do 999 zamestnancov
5. 14000 Sk, ak zamestnáva 1000 a viac zamestnancov

Systém platenia koncesionárskych poplatkov je nevyhovujúci. Preto vznikla aktivita za vypísanie referenda o zrušení koncesionárskych poplatkov. Podnikateľom teraz hrozí, že po schválení nového zákona im ku všetkým výdavkom, ktorých už aj tak majú viac než dosť, pribudne ďalší, ktorý bude zo zákona povinný. Petícia za referendum o zrušení koncesionárskych poplatkov má preto veľkú šancu osloviť aj podnikateľov.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 2 komentárov

  1. Ak musim platit koncesio..teda pardon .. „za sluzby verejnosti“ 🙂 Mozem si kupit do kancelarie 115 cm plazmu ? Daňovaci nebudu hucat .. že ?

  2. No to ale naozaj môžeš a môžeš si to dať do nákladov. To nemyslím ironicky, ale vážne.

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.