Pracovná zdravotná služba

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Na tomto mieste nájdete všetky dôležité informácie, vrátane zoznamu poskytovateľov pracovnej zdravotnej služby.

Pracovná zdravotná služba je služba, ktorú poskytujú odborní zdravotnícki pracovníci so špeciálnou kvalifikáciou. Zamestnávatelia si túto službu objednávajú od firiem, ktoré majú na túto činnosť oprávnenie vydané úradom verejného zdravotníctva.

Úlohou pracovnej zdravotnej služby je okrem iného napríklad hodnotenie zdravotných rizík, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov pri práci a dohliadanie na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou.

Činnosť pracovnej zdravotnej služby a povinnosti podnikateľov vo vzťahu k jej zabezpečovaniu upravujú tieto zákony:
Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci 124/2006 Z.z.
Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia 355/2007 Z.z.

Podľa súčasnej legislatívy je každý zamestnávateľ povinný zabezpečiť výkon PZS pre svojich zamestnancov. Táto povinnosť sa vzťahuje na každého zamestnávateľa, bez ohľadu na to, či sa jedná o fyzickú osobu – živnostníka, alebo právnickú osobu – s.r.o., a.s., alebo akúkoľvek inú organizáciu, ktorá má zamestnancov. Nerozhoduje pritom ani počet zamestnancov. Týka sa to každého zamestnávateľa, aj keby mal iba jediného zamestnanca. V súčasnosti podľa § 30, ods. 2 zákona 355/2007 sa povinnosti zamestnávateľa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby. Toto sa v budúcnosti pravdepodobne zmení, nakoľko sa pripravuje úprava, podľa ktorej podnikateľ, ktorý nikoho nezamestnáva a nevykonáva rizikovú prácu, nebude mať povinnosť zabezpečovať si pracovnú zdravotnú službu.

Ceny za poskytovanie pracovnej zdravotnej služby sa pohybujú v širokom rozpätí, hlavne v závislosti od náročnosti posudzovaného pracovného prostredia a povahy posudzovanej práce. Keďže ceny za poskytovanie PZS nie sú upravené žiadnym predpisom, je na jednotlivých poskytovateľoch PZS, aké ceny si stanovia. V cenách jednotlivých poskytovateľov existujú často značné, niekedy aj niekoľkonásobné rozdiely. Ročný poplatok sa teda odhadom môže pohybovať zhruba od 800 Sk až po niekoľko tisíc Sk za každého zamestnanca. Presné sumy je potrebné konzultovať s konkrétnymi poskytovateľmi PZS.

Zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby
(kliknite na názov kraja)

Banskobystrický kraj

Bratislavský kraj

Košický kraj

Nitriansky kraj

Prešovský kraj

Trenčiansky kraj

Trnavský kraj

Žilinský kraj

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 13 komentárov

 1. mozetemi poradit ak zamestnavam 1 človeka na Dohodu o pracovnej činnosti na 1 hod. denne v svadobnej agenture a uz nemam ineho zamestnanca som povinna mat lekara-PZS pre seba a zamestnanca?
  Ak ano hladat ho v obvode podla miesta trvaleho bydliska alebo to moze byt hocikto vramci mesta.
  Ak este nemam PZS co mi hrozi?
  dakujem

 2. Aj v tomto prípade by ste podľa súčasných predpisov mali zabezpečiť PZS. Podľa § 57, odsek 46 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sú pokuty od 5 000 Sk do 3 000 000 Sk. Môžete využiť služby ktorejkoľvek PZS, to je na vás, ktorú si vyberiete. Pripravuje sa novelizácia predpisov, podľa ktorej už PZS bude povinná už iba pre rizikové povolania.

 3. V novelizácii zákona platného od 1.5.2008 som neobjavil zrušenie povinnosti mať PZS pre firmy, ktoré nemajú rizikové povolania. Musíme mať zmluvu s PZS keď máme povolania zaradené len v kategóriách 1. a 2. ?

 4. Ak firma má povolania zaradené do 1. a 2. kategórie, nemusí mať podpísanú dohodu s PZS. Musí ale zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, t.zn. u svojich zamestnancov zabezpečiť preventívne zdravotné prehliadky u obvodných lekárov každého zamestnanca (hradí firma) alebo ako???

 5. Ale v novele zákona je to iba pre firmy, ktoré majú menej ako 19 zamestnancov, kto má viac je povinný mať zmluvu s PTZ. ?!

 6. chcem sa spýtať, či je povinná PZS pri kategórii 1 a 2,keď máme 102 zamestnancov?Jedná sa o školstvo

 7. PZS je povinhá zo zákona,resp.je povinné zamestnávať spôsobilých zamestnancov,čo môže PZS sabzpečiť vrámci dohľadu a preventývnych prehliadok.Odporúčam PZS Komerčná zdravotná kancelária-Nitra.

 8. Podľa mňa by mala mať zabezpečenú PZS každá firma,aj 1-2 kategorizácia musí mať PZS.je to v zákone.

 9. ANO

 10. chcela by som sa opýtať,či na vytvorenie a prevádzkovanie relax.centra vybaveného prístrojmi na formovanie a relax.tela stačí zdrav.vzdelanie,alebo treba mať aj nejaké certifikáty ..resp.stačia certifikáty firmy,ktorá vybaví centrum svojimi prístrojmi??ďakujem

 11. Pracujem v zahraniči a som zamestnany vo svojej s.r.o.čke kde som aj konateľom .V zahraniči nas školia na všetky možne bezpečnosti a niekedy aj 1 až 2 krat mesačne potrebujem mať aj ja PZS.Pracujem ako potrubar.

 12. Môj manžel je živnostník a nemá zamestnanca je povinný mať PZS?

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.