Pracovná zdravotná služba a živnostník

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

V poslednom období sa veľa hovorí o povinnosti všetkých živnostníkov najať si a zaplatiť firmu, ktorá je oprávnená vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby. Ale ako to vlastne v skutočnosti je?

POZOR – Aktuálne informácie vrátane zoznamu firiem, ktoré poskytujú prac. zdrav. službu nájdete v príspevku Pracovná zdravotná služba.

Je nesporné, že povinnosť zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vyplýva zo zákona každému, kto má aspoň jedného zamestnanca. O tom nebudeme polemizovať. Problém ale je, že sa v médiách šíria informácie o tom, že túto povinnosť má úplne každý živnostník, aj ten, ktorý nikoho nezamestnáva.

Čo hovorí Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci 124/2006 Z.z. Najskôr čo je vlastne úlohou pracovnej zdravotnej služby.

§ 26
Pracovná zdravotná služba
(1) Pracovná zdravotná služba u zamestnávateľa najmä
a) zisťuje nebezpečenstvá a hodnotí zdravotné riziká, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov pri práci,
b) dohliada na faktory pracovného prostredia a na stav pracovných podmienok, ktoré môžu ovplyvňovať zdravie zamestnancov,
c) podporuje prispôsobovanie práce zamestnancom,
d) poskytuje poradenstvo zamestnávateľovi i zamestnancom, najmä pri
1. plánovaní a organizácii práce a odpočinku vrátane usporiadania pracovísk a pracovných miest,
2. technológiách a látkach, ktoré sa používajú pri práci a ktoré môžu ohroziť zdravie,
3. ochrane a kladnom ovplyvňovaní zdravia, hygiene, fyziológii a psychológii práce, ergonómii vrátane prostriedkov individuálnej ochrany a kolektívnej ochrany,
e) zúčastňuje sa
1. na vypracúvaní programov ochrany a podpory zdravia zamestnancov, na zlepšovaní pracovných podmienok a na vyhodnocovaní nových zariadení a technológií zo zdravotného hľadiska,
2. na opatreniach pracovnej rehabilitácie,
3. na rozboroch pracovnej neschopnosti, chorôb z povolania, ochorení súvisiacich s prácou a zdravotných rizík,
4. na organizovaní systému prvej pomoci v prípade ohrozenia života alebo zdravia zamestnancov,
f) školí zamestnancov na poskytovanie prvej pomoci
(§ 8 ods. 1 písm. a) tretí bod),
g) spolupracuje pri poskytovaní informácií, výcviku a výchovy v oblasti ochrany a kladného ovplyvňovania zdravia, hygieny, fyziológie a psychológie práce a ergonómie,
h) dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou.
(2) Úlohy pracovnej zdravotnej služby plnia odborní zdravotnícki pracovníci kvalifikovaní na výkon pracovnej zdravotnej služby.

A teraz to hlavné, na koho sa tento zákon vzťahuje.

§ 2
Pôsobnosť zákona
(1) Tento zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej sféry a nevýrobnej sféry.
(2) Povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na
a) ústav na výkon trestu odňatia slobody, ústav na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých a právnickú osobu pri zaradení odsúdeného do práce a na odsúdeného, ktorý je zaradený do práce,
b) fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh,
c) organizátora dobrovoľníckych všeobecne prospešných aktivít a na fyzickú osobu vykonávajúcu prácu podľa pokynov organizátora dobrovoľníckych aktivít,
d) fyzickú osobu, ktorá sa nachádza s vedomím zamestnávateľa na jeho pracovisku alebo v jeho priestore.

Podstatné časti sú vyznačené tučným písmom. Tí, ktorí tvrdia, že zákon sa vzťahuje aj na živnostníkov, ktorí nemajú zamestnancov, sa pradepodobne opierajú o vytrhnutú časť vety § 2, ods. 2b) fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom. Problém je ale v tom, že v skutočnosti tá veta ešte pokračuje a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh. Čiže celý odsek 2b hovorí o vzťahu živnostníka a jeho rodinných príslušníkov, ktorí mu pomáhajú v podnikaní, ale nie sú jeho zamestnancami. V takom prípade má živnostník k týmto svojim príbuzným z pohľadu Zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci rovnaké povinnosti, ako keby boli jeho zamestnancami. Ale nikde sa tam nehovorí nič o tom, že živnostník má sám k sebe povinnosti, ako keby bol sám svojím zamestnancom.

Mne sa podľa uvedených faktov javí, že živnostník, ktorý nemá žiadnych zamestnancov a ktorého príbuzní sa nepodieľajú na plnení jeho podnikateľských úloh, nemá žiadne povinnosti, ktoré by mu vyplývali zo Zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, teda ani nemusí konať žiadne kroky na zabezpečenie pracovnej zdravotnej služby.

Doplnené 28.1.2008:
Podľa § 30, ods. 2 zákona 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sa v súčasnosti povinnosti zamestnávateľa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby (vďaka epijojo za upozornenie). Všetky dôležité aktuálne informácie a zoznam poskytovateľov hľadajte tu: Pracovná zdravotná služba

Doplnené 10.1.2008: V komentároch sa niekoľkokrát spomína zákon 355/2007. Do sekcie Zákony sme pridali jeho plné znenie pre tých, ktorí by si ho chceli pozrieť.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 15 komentárov

 1. Maloobchodná prevádzka.Počet zamestnancov:2. Aké sú moje povnnosti.Na koho sa mám so žiadosťou o uzavretie zmluvy obrátiť.Platí sa pri uzavretí zmluvy a koľko?Aké sú termíny?

 2. Pozrime sa teraz, čo hovorí zákon 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia……:
  § 30, ods. 2 – Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.
  Z toho vyplýva, že živnostník má sám k sebe povinnosti, ako keby bol sám svojím zamestnancom.

 3. Môže mi niekto posktnúť zoznam firiem,ktoré vykonávajú pracovnú zdravotnú službu? Nič nemôžem nájsť. Prevádzkujem pohostinstvo s dvoma zamestnancami.

 4. firma poskytujuca pracovnu zdravotnu starostlivost je napr. Top-med (nechcem robit reklamu).

 5. …….ja fakt neviem táto vláda už nevie kde zobrať peniaze na svoje vládnutie a obrať aj o posledné živnostníkom………radšej nekomentujem.
  …tak že s toho čo som čítal je zrejmé že aj živnostník musí mať takúto zmluvu.Ak náhodou nie tak ma upozornite…..ha ha
  …….som zvedavý koľko to zasa bude stáť……………a koľko firiem si založia papalši pri moci…….

 6. No tych firiem, ktore maju licenciu vykonavat pracovnu zdravotnu sluzbu je vraj iba nejakych 70 na celom Slovensku. Zivnostnikov je cez 400000. Keby kazdy zivnostnik rocne za tu sluzbu zaplatil iba 1000 Sk, tak to vychadza, ze v priemere si kazda tato firma zarobi 400000*1000/70 = 5714285 Sk. To by bolo 5 zarucenych milionov rocne pre 70 vybranych firiem, to je dobre podnikanie. A to budu zivnostnici urcite platit ovela vacsi poplatok, nez len 1000Sk, hlavne ti, co maju viac zamestnancov, takze aj tych milionov pre tych 70 firiem bude ovela viac.

 7. Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci je z roku 2006. Ako pise epijojo v komentari vyssie, v roku 2007 vysiel zakon 355/2007, v ktorom sa hovori: Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí. Podla toho by sa to malo vztahovat aj na tych, co nikoho nezamestnavaju. Aj ked neviem, co to je za formulaciu ze „povinnosti sa primerane vztahuju aj..“. To je ako primerane? Ked som ten zakon cital, vsade sa tam pise, co musi zamestnavatel zabezpecit pre zamestnancov. A ked raz niekto proste ziadnych zamestnancov nema, ako sa moze „primerane“ na neho cokolvek z toho vztahovat, nechapem. Podla mna je to jeden nezmysel.

 8. Vlastne sme sa prepracovali k tomu socialnu. Bol problem ze sa spoplatnilo zdravotnictvo, tak sa poplatky zrusili a preniesli sa na podnikatelov, pretoze mame „Janosikovsku vladu“. Preco teda nemoze stat posielat lekarov za statne peniaze do nasich firiem, ked im tak zalezi na nasom zdravi? Aj tak to bude fungovat na systeme peciatok bez kontrol, akurat za tu peciatku zaplatime 5000 korun stvrtrocne.

 9. Pripomina mi to pripad z pred roka kedy nas strašili, že pri domacej zabijačke treba nahlásiť na urad verej. zdravotnictva vzorky svine, ktorú ideme zabiť. No čuduj sa svete svine, hoväda sa zabíjajú a predávaju po dedinách aj bez debilných zdravotákov. Do dnes chovam svine byky a predávam ich ľuďom. Zdravoťákom ***** po tom čo ja budem žrať. No a čo sa týka prac. zdravot. služby- keď zaklope na dvere rodinného domu, kde mam pustenu živnosť niejaky zamestnanec úradu verejného zdravotníctvo vo dvorách *** vymazane administratorom ***, lebo narušil moju domovu slobodu. *** vymazane administratorom *** Ja otvaram dvere len prislušníkom pilicajného zboru. A taktiež od mňa môže pýtať Ob. preukaz len policajt, colnik – nakolko som majitelom Potravin, sudca a prokurátor. Ostatny nemajú nárok.
  Važeny nebojte sa takýchto nezmyselných šíkanovaní to je len bububu…… . Len vyháňajú z vrecák love.
  Podnikať treba tak aby štat o tom nevedel.
  S pozdravam bitkuchtivý občan SR – ktorý keby dodržiaval čo len 2% zákonov tak chodi z holou riťou.
  Držim sa hesla – Neo***** – nemaš.

 10. JanoV, vďaka za úprimné vyjadrenie názoru. Nabudúce prosím ťa bez vulgarizmov a agresivity, tie musím vymazať.

 11. Moj manžel je živnostník a chcela by som vedieť postup pre vybavenie Pracovnej Zdravotnej Služby. (Prihláška, cena, atď.)
  Je sam a nemá zamestnancov.

  Ďakujem

 12. Do kedy sa treba zaregistrovať? Som živnostník, ktorý má v náplni práci sprostredkovateľskú činnosť. Nie je mi jasné ako bude spoločnosť skúmať moje pracovné prostredie, keď s klientami sa stretávam u nich v práci, prípadne u nich doma. Budú so mnou celý deň chodiť po všetkých stretnutiach? Na internete je uvedených asi 80 spoločností, z ktorých už niekoľko skončilo alebo im bola odobraná licencia. Keď som zisťovala tel.kontakty spoločnosti majú utajené čísla, alebo čísla nedostupné. Som z toho zmätená…

 13. No ak to chceš mať v súlade so súčasnými zákonmi, mala by si si PZS zaobstarať ihneď. Ak podnikáš dlhšie, tak už si to vlastne po správnosti mala mať dávno, lebo tieto predpisy sú v platnosti už dlho. Ale pokiaľ viem, tak mnohí, aspoň takí, čo nikoho nezamestnávajú, to jednoducho ignorujú.

 14. Inak najnovšie správy hovoria o tom, že legislatíva týkajúca sa pracovnej zdravotnej služby sa bude upravovať a nebude to už povinné pre SZČO, ktorý nikoho nezamestnáva a nevykonáva rizikovú prácu.

 15. Informoval som sa na Úrade verejného zdravotníctva ohľadne tejto povinnosti vo vzťahu k živnostníkovi, ktorý pracuje napr. na základe zmluvy o dielo na rôznych miestach (aj v zahraničí) sám na seba,nezamestnáva ani členov domácnosti resp. rodinných príslušníkov a došla mi táto odpoveď:

  • Z ustanovenia § 2 ods. 1, 2 písm. b/ zákona NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov vyplýva, že zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry a povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh..
  • Podľa ustanovenia § 21 ods. 2 zákona NR SR č. 124/2006 Z. z. na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba (§ 22) a pracovná zdravotná služba (§26), je zamestnávateľ povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Zamestnávateľ, ktorý vykonáva preventívne a ochranné služby vlastnými odbornými zamestnancami, musí byť primerane technicky a prístrojovo vybavený potrebnými pracovnými prostriedkami.
  Podľa § 21 ods. 3 citovaného zákona zamestnávateľ so zreteľom na veľkosť organizácie, počet zamestnancov, pracovné podmienky, rozsah, charakter a rozloženie nebezpečenstiev a z nich vyplývajúcich rizík, nemá dostatok odborných zamestnancov, je povinný zmluvne dohodnúť vykonávanie preventívnych a ochranných služieb dodávateľským spôsobom s jednou fyzickou osobou alebo s viacerými fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi, alebo s právnickými osobami a ktoré sú oprávnené na výkon preventívnej a ochrannej služby.

  Z uvedeného vyplýva, že fyzická osoba – podnikateľ , aj keď nezamestnáva iné osoby, je v zmysle zák. č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov, povinná mať uzavretú zmluvu s pracovnou zdravotnou službou a mať zmluvne dohodnuté vykonávanie preventívnych a ochranných služieb.

  No a teraz buďme múdri, keď stanovisko na to je rôznymi „ODBORNÍKMI“ prezentované rôzne

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.