Pozastavenie živnosti

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok popisuje postup, ako si prerušiť živnosť.

Najskôr si treba kúpiť 4 € kolok. Kolok si zoberte so sebou na živnostenský úrad. Tam vyplníte žiadosť o pozastavenie prevádzkovania živnosti.

Do žiadosti napíšete dátum odkedy a dokedy chcete mať živnosť prerušenú. Živnosť sa dá prerušiť najmenej na 6 mesiacov a najviac na 3 roky. Po vyplnení a odovzdaní žiadosti a kolku budete čakať na rozhodnutie o pozastavení. To trvá asi týždeň.

Po prevzatí rozhodnutia o pozastavení živnosti treba s týmto rozhodnutím ísť na daňový úrad. Tam odovzdáte kópiu. Ak platíte preddavky na daň, pre istotu sa spýtajte, či ich nemusíte platiť počas pozastavenia živnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou vám povedia, že preddavky musíte platiť aj počas prerušenia živnosti.

Potom choďte s rozhodnutím o pozastavení do sociálnej poisťovne. Tam sa môžete rozhodnúť, či si budete dobrovoľne platiť dôchodkové poistenie počas pozastavenia. Môžete ho platiť z ľubovoľného vymeriavacieho základu, napr. z minimálneho. Ak sa rozhodnete počas pozastavenia neplatiť dôchodkové poistenie, tento čas sa vám nezapočíta do dôchodku.

Ďalej treba s rozhodnutím o pozastavení ísť do zdravotnej poisťovne. Tam sa prihláste za dobrovoľného platiteľa zdravotného poistenia a budete platiť minimálnu sadzbu. Oni vám tam presne povedia, koľko to je.

To by malo byť všetko.

Praktická rada z vlastnej skúsenosti – pokiaľ môžete, dajte si začiatok pozastavenia živnosti na prvého v mesiaci a koniec na posledného v mesiaci. Lebo keď to budete mať od a/alebo do nejakého ľubovoľného dňa v mesiaci (ako som to mal ja od 8.10.), budete mať problém s vypočítavaním pomerných čiastok odvodov a všeličoho iného, keď niekde budete musieť vyplniť počet mesiacov podnikania, nebudete vedieť, či sa ten nedokončený kúsok mesiaca počíta ako celý mesiac, alebo čo, a podobne.

Posledná vec je, že pred uplynutím doby prerušenia môžete požiadať o predĺženie prerušenia o ľubovoľnú dobu. Tu už nie je stanovená minimálna doba, takže to môžete predĺžiť napr. o 1 mesiac, alebo koľko chcete. Zasa k tomu budete potrebovať 4 € kolok.

Keď budete mať pozastavenú živnosť nepretržite viac ako 6 mesiacov, môžete kedykoľvek požiadať o obnovenie živnosti, aj pred vypršaním pozastavenia.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 52 komentárov

 1. Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak chcem prerušiť živnosť do 1 mesiaca, od začiatku prevádzkovania živnosti, t.j. ešte nie som zaregistrovaná na daňovom úrade. Musím sa ísť zaregistrovať a následne im oznámiť pozastavenie živnosti, alebo stačí sa ísť zaregistrovať na DÚ ako SZČO až po obnovení živnosti? Za Vašu skorú odpoveď ďakujem Ivana

 2. Myslím, že by ste sa mali ísť aj tak zaregistrovať. Radšej choďte na DÚ, presne im vysvetlite situáciu a zariaďte sa podľa toho, ako vám povedia. Predídete tak prípadným problémom v budúcnosti.

 3. Dobrý deň!Chcem sa opýtať!Môj priateľ si podal žiadosť o prerušenie živnosti, ale odcestoval do zahraničia.Tak by som sa chcela opýtať či to za neho môžem vybaviť aj ja prostredníctvom splnomocnenia alebo to nieje možné.Žiadosť si podával pred 2 týždňami, na úrade mu však povedali, že o 2 týždne sa má zastaviť a podpísať prevzatie. V prípade, že mu to nebudem môcť prebrať ani so splnomocnením, čo sa stane. Ďakujem

 4. Najlepšie by bolo ísť sa osobne, alebo aspoň telefonicky poradiť o veci priamo na živnostenský úrad. Ale v každom prípade si treba ísť doklad o pozastavení prevádzkovania živnosti prevziať a ísť s ním aj do soc. a zdrav. poisťovne a na daňový úrad.

 5. Dobry den,
  mam pozastavenu zivnost do konca septembra, ale chcela by som predlzit pozastavenie do konca roka. Okrem zivnostenskeho uradu, kde o to poziadam s 200 korunovym kolkom, musim znovu ist na vsetky urady, ako socialka, danovy, zdravotka?

  ked chcem znovu obnovit zivnost, co vsetko musim absolvovat?

 6. Áno, predĺženie pozastavenia živnosti musíte nahlásiť na všetkých úradoch, ktoré ste vymenovali. Pri obnovení živnosti musíte na všetky tieto úrady nahlásiť jej obnovenie.

 7. Chcem pozastavit zivnost pocas zavislej cinnosti. V socialnej aj zdravotnej poistovni platim zo zavislej cinnosti. Na ktore z uvedenych 3 uradov – danove, socialna a zdravotna, treba ist? Staci poslat oznamenie postou? Dakujem.

 8. Treba ísť na všetky tri úrady. Myslím, že lepšie by bolo ísť tam osobne, pretože by sa mohlo stať, že budú chcieť vidieť originál rozhodnutia živnostenského úradu o pozastavení živnosti a ten budeš mať iba jeden, ktorý si budeš chcieť nechať pre seba. Takže im tam necháš kópiu a originál by si im iba ukázal(a), ak by ho chceli vidieť. Niekedy sú ale na úradoch ochotní, keď im najskôr zavoláš a spýtaš sa, či stačí, ak im poštou pošleš kópiu rozhodnutia, možno im to bude postačovať a nebudeš tam musieť ísť osobne.

 9. Pozastavil som živnosť až do konca r.2008 /od 1.11.2007/ . Podľa zákona musím zvýšiť svoj daňový základ o zásoby, pohľadávky, atď. Nič sa tam však nehovorí, čo s DPH /som platcom DPH/. Daňový základ zvýšiť o ceny nadobudnutých zásob s DPH? Mám aj registračnú pokladňu /už dlhšie odhlásenú/, ktorú som aj ponúkol na predaj ale neúspešne z dôvodu, že nie je možné ju softwarovo upraviť na prechod k EUR-u. Z toho dôvodu /ako aj z ďalšieho, že nie je schopná pracovať na vlastný akumulátor/ som ju vyradil z majetku ešte pred pozastavením živnosti. Sú v súvislosti s tým nejaké ďalšie moje povinnosti voči DÚ?
  Ďakujem.

 10. Dobrý deň,
  ak mám živnosť a teraz ju chcem pozastaviť a od 1. marca sa chcem zamestnať, nebude to problém, keď ma nový zamestnávateľ od 1 marca nahlási ako zamestnanca a ja s papierom o pozastavení živnosti, pojdem na úrady až po 1 marci? Pretože viem, že pozastavenie trvá cca týžden. Aký by bol najvhodnejší dátum na pozastavenie živnosti? Mám tam dať 29.02.2008 alebo 01.03.2008?
  Za radu vopred ďakujem

 11. Nebude to problém, len to treba nahlásiť čo najskôr (nie som si presne istý, ale myslím, že do 8 dní od pozastavenia). Čo sa týka dátumu, lepšie by bolo pozastaviť živnosť od 1.3.2008, čiže 29.9.2008 by ešte nebola pozastavená a 1.3.2008 by už bola pozastavená. Dôvody sú popísané v článku.

 12. Dobry den chcela by som sa opytat ze ci je mozne obnovit si zivnost ak ju mam pozastavenu na dva roky ale uz po mesiaci od pozastavenia by si si ju chcela opät obnovit.Alebo ci budem musiet pockat tych sest mesiacov.Dakujem.

 13. Obnoviť je možné až po 6 mesiacoch, pretože 6 mesiacov je minimálna možná dĺžka pozastavenia živnosti.

 14. otazka je ci si mozem pozastavenu zivnost na sest mesiacov obnovit uz po tretom mesiaci alebo musim pockat pol roka,a az potom moct zase podnikat. Ci sa neda obnovit skorej, a ked ano tak po akom case?

 15. chcem pozastavit zivnost na 6 mesiacov.Mam narok na podporu v nezamestnanosti,ked som si platil poistenie v nezamestnanosti pocas celeho obdobia podnikania teda za posledne 4 roky? alebo musim uplne zrusit zivnost,aby mi vznikol narok na podporu v nezamestnanosti?.dakujem vopred

 16. Ako je to s výdavkami pri pozastaveni živnosti / február-august 2009/ s paušálnimi platbami za firemný mobil, s viazanosťou od 1.9.2007 do 31.8.2009, za mobilný telefón prihlásený u mob. operátora na firmu ? Prerušenie a obnovenie u operátora nie je možné. Mám najnižší paušál. Od 1.9.2009 budem v podnikaní pokračovať. Môžem paušálný poplatok stále odpisovať ako výdavok prevádzkovej réžie ?

 17. Môžem si pozastaviť živnosť ked som bral dotaciu?

 18. Dobry den.. Potrebujeme radu. Manzel ma od zajtrajsieho dna (31. marec) pozastavenu zivnost, nakolko praca mu velmi klesla a siel by do straty. Pozastavenu ju ma na sest mesiacov, co je minimalna doba zo zakona. Dnes ale dostal ponuku na pracu, kde potrebuje zivnost, prave s tym predmetom podnikania, co ma uvedeny na pozastavenej zivnosti. AKe je mozne riesenie v tejto situacii? Napadlo ma zrusit tu pozastavenu zivnost,ak je to vobec mozne pocas tychto siestich mesiacov, a zalozit si novu. Je vobec taketo nieco realizovatelne, alebo viete nejako pomoct? Dakujem.

 19. Ak si pozastavím živnosť na 6 mesiacov môžem sa prihlásiť na úrad práce ? mám nárok na podporu, ak som si platila odvody pravidelne 3 roky?

 20. urcite ano aj na dotaciu po 6 mesiacoch

 21. Dobry den
  Mam pozstavenu zivnost do septembra 09.
  Mozem si ale pocas tej doby 6-tich mesiacov otvorit inu zivnost napr. s.r.o. a pod. alebo musim cakat do septembra?

 22. Dobry den
  Pred cca 3 rokmi som pozastavila zivnost, nakolko som nastupila ako zamestnanec na zmluvu v CR.
  Po troch mesiacoch pracovny pomer skoncil a obnovila som znova zivnost. Chyba, ktoru som sposobila, je ze som sa nejakych nedopatrenim neprihlasila do zdravotnej poistovne v SR. Od tej doby vlastne nemam ani hradene zdravotne poistenie. Ako by som mala dalej postupovat ? Ist sa zaregistrovat do poistovne a poziadat o vycislenie nedoplatku za dane obdobie ?

  Dakujem.

 23. dobry den,chcem sa opytat ci sa da zivnost pozastavit aj spiatocne,teda niekolko mesiacov dozadu,kedze som tento rok z dovodu fin.krizy som nedostala ziadne zakazky.

 24. Dobrý deň.
  Chcem prerušiť živnosť od.1.1.2010 na 6 mesiacov.
  Môžem požiadať potom o dotáciu na podnikanie po 6.mesiacoch,
  nakoľko jednu dotáciu som už mal a končí mi to 31.12.2009.
  V zimnom období a počas krízy je to totiž neskutočne slabé.
  Ak môžte poraďte prosím.Ja tu dotáciu využívam len na odvody.
  Ďakujem

 25. Chcem sa opýtať.
  Ak pozastavím živnosť od 1.1.2010 ,je to už nove zdaňovacie obdobie?

 26. Dobry den..
  Chcem sa opytat ako postupovat pri pozastaveni zivnosti po narodeni dietata. Kedy prerusit zivnost, staci az po jasnom datume narodenia ci skor? dakujem

 27. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, máme se švagrem firmu s.r.o. a on je konatel a já společník, podíl 50- 50.
  Teď se mi jedná o to že já bych chtěl prerušit nebo ukončit poměr s s.r.o., nevím jestli se dá u s.r.o. prerušit živnost společníka, když jestli to dobře chápu, živnostencké oprávnění má firma. Takže nevím jak s s.r.o. vystoupit a abych byl vymazán z obchodního registru.
  Předem děkuji za odpevěď.

  PS: Je to firma tu na slovensku ne v čechách.

 28. Pekny den, mam otazku. Som konatelka s.r.o. zaroven som tam zamestnana. Chcem odist na rok do UK, firma nebude podnikat ked budem prec. Druhym konatelom je otec, ktory nema na firmu cas a nechce sa jej venovat. Dnes firma funguje na minime.
  Moje otazky su:
  1, co bude najvhodnejsie urobit s s.r.o. Pozastavit? iba na zivnostenskom, co s danovymi vecami, socialkou, zdravotkou?
  2, ja ako zamestnanec. mam si dat vypoved? alebo?
  Dakujem za kazdu radu, pomoc.
  Zelam pekny den.

 29. Dobrý deň.
  Mám pozastavenú živnosť dva krát po roku a potrebovala, by som ešte na tri roky. Chcem sa spýtať, koľko krát a na aké maximálne obdobie sa dá živnosť pozastaviť, či sú nejaké obmedzenia v maximálnej dĺžke pozastavenia živnosti. Vopred ďakujem za odpoveď.

 30. Ahojte,

  dnes je 25.8.2010 a ja by som chcela zrušiť živnosť už ku koncu tohto mesiaca. Možem to zrušiť iba v mieste bydliska, alebo na ktoromkolvek živnostenskom urade (pripadne splnomocnenim rodinneho prislusnika)? Musim sa zo zdravotnej poistovne, socialnej poistovne a danoveho uradu odhlasit sama, alebo to za mna spravi zivnostensky urad?

  Zivnostnickou som bola od 1.3.2010 do 30.8.2010 a vobec neviem, kolko si mam odlozit na dane (odvody do socialnej poistovne sa vraj prvy rok neplatia a do zdravotnej poistovne som kazdy mesiac odvadzala 44 EUR). Existuje kalkulacka, kde si vypocitam, kolko zaplatim na daniach, alebo je to jednoducho 19% zo vsetkych prijmov?

 31. Dobrý deň,
  potrebujem pozastaviť živnosť v mojom prípade ide o slobodné povolanie / maľba obrazov/ mám len Dič.
  na toto podnikanie mi bola poskytnutá dotácia z ÚPSVR,
  môžem ho pozastaviť tak aby som nič z nedávno poskytnutéj dotácie nemusela vracať späť? Mám právo sa počas pozastavenia prihlásiť na ÚPSVR a požiadať o dávky?

 32. Dobrý deň,
  Mám niekoľko otázok. Živnostník (ohlasovacia živnosť) začal vykonávať činnosť vo februári tohto roka, odvtedy nemá založený podnikateľský účet, a nemá ani vydokladované všetky faktúry a PPD/VPD… Momentálne je dlhodobo hospitalizovaný, a pravdepodobne nebude najbližšie mesiace môcť pokračovať v činnosti. Chcem sa spýtať, či je možne pozastaviť/zrušiť živnosť v jeho mene /nemôže sa dostaviť osobne/, a aké činnosti s tým spojené je potrebné vykonať? Podáva tiež daňové priznanie, aj keď začal podnikať prvý rok? (nemá žiadne doklady, takže bude tažké zhotoviť účtovníctvo)…Platí si zdravotné odvody v min. výške…

 33. Dobry Den

  Prosim vas da sa predcasne obnovit zivnost. Mam zivnost pozastavenu do maja 2011 a chcel by som ju obnovit v druhom mesiaci 2011 je to mozne obnovit skor ako uplinie 6mesiacov

 34. Obnoviť pozastavenú živnosť skôr ako za 6 mesiacov nie je možné. Musí byť pozastavená minimálne 6 mesiacov a po 6 mesiacoch ju už môžete kedykoľvek obnoviť.

 35. Mam pozastavenu živnost od 1702 2010 do 1702 2011…Musim podat DP?

 36. Áno, musíte podať DP.

 37. Dobrý deň,
  rada by som sa opýtala na zopár vecí.
  Ide o to či si mám pozastaviť živnosť, alebo ju celkom zrušiť.
  Živnosť mám od 1.10.2009 a dostala som na ňu dotáciu. Dva roky mi uplynú k 1.10.2011.
  Lenže , od apríla sa mi naskytá možnosť pracovať vo verejnej správe na 6 mesiacov na dobu určitú. Tam živnosť nie je dovolená a práca na dlhšiu dobu nie je istá. Tak sa teda pýtam, či stačí ak si len živnosť pozastavím a ostane mi dotácia v prípade, že by som ukončila prácu vo verejnej správe, alebo túto živnosť musím úplne ukončiť s vrátením ( určitej čiastky dotácie).

 38. Dobry den,

  neviem, ci sa dotazujem na spravnom mieste, ale kto by mi vedel poradit, budem rada.
  Popri praci vyrabam sperky a aby som ich mohla predavat, prihlasila som sa na danovom urade. Mam teda DIC. Avsak konci mi zmluva v praci a vyzera to tak, ze budem nezamestnana. Budem mat narok na podporu v nezamestnanosti ak mam DIC a predavala by som sperky? Mam to nahlasit v zdravotnej poistovni alebo na socialnej? alebo si mam DIC zrusit?

 39. Karolina, pokiaľ máte živnosť, nemáte nárok na podporu. Musíte zrušiť alebo pozastaviť živnosť a ísť to nahlásiť do sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne a na daňový úrad.

 40. Dobrý deň…potrebovala by som radu.Kamarátka vypísala faktúru za vykonané služby na svoje IČO,aj ked má pozastavenú svoju živnosť. POvedala mi,že je to v poriadku,že IČO je stále aktívne,aj ked má činnosť pozastavenú.
  Je to tak??
  A moja druhá otázka znie:potrebuje obchodný zástupca mať živnosť? Niekde som počula,že nie.
  Vopred ďakujem za odpovede.

 41. Keď má živnosť pozastavenú, nesmie na ňu vystavovať faktúry.

  Ak obchodného zástupcu budete robiť ako podnikanie, nie na pracovnú zmluvu, mali by ste mať živnosť.

 42. Ak si chcem pozastaviť živnosť treba to ešte niekde nahlásiť?Na daňový alebo socialnu poisťovňu či zdravotnú poisťovňu?Som invalidný dôchodca.
  Za odpoved vopred dakujem.

 43. Pozastavenie živnosti treba nahlásiť na všetky úrady, ktoré ste vymenovali, teda na daňový úrad, sociálnu poisťovňu a zdravotnú poisťovňu.

 44. Chcela by som sa opýtať, či radšej pozastaviť alebo zrušiť živnosť. Od 16.4.mám pracovnú zmluvu do zahraničia na pol roka. Po tom, ak by sa nenašla iná práca, išla by som sa nahlásiť na UP, ale neviem či je to možné ak pozastavím živnosť. a odvody do zdr.poisťovne budem platiť ja?..kolko to zhruba je?

 45. Ak ešte v budúcnosti budete chcieť živnosť využiť, stačí vám ju pozastaviť. Neplatí sa za to žiadny poplatok a tiež potom za jej obnovenie sa neplatí nič. Ak by ste ju teraz zrušili a v budúcnosti by ste si ju chceli nanovo založiť, platili by ste poplatok.

  Do zdravotnej poisťovne sú minimálne odvody 47,58 eur.

 46. Dobry den, ak si teraz pozastavim zivnost a o 6 mesiacov sa rozhodnem ze ju chcem zrusit, je to mozne? Alebo aj pocas toho obdobia 6 mesiacov ak by som chcela zrusit zivnost, je taka moznost? Este by som sa chcela spytat aky je vlastne rozdiel medzi prerusenim a zrusenim zivnosti, hlavne co sa tyka odvodov, ak si zivnost len pozastavim, musim platit odvody?

 47. Po 6 mesiacoch ju môžete zrušiť. Či aj skôr si nie som istý. Radšej si to overte na živnostenskom úrade, keď si ju budete pozastavovať.

  Rozdiel medzi prerušením a zrušením živnosti je v tom, že po skončení prerušenia pokračujete ďalej s tou istou živnosťou. Zostane vám napr. to isté IČO a DIČ.

  Po zrušení je živnosť jednoducho zrušená. Zanikne vaše IČO a DIČ. Keby ste chceli znovu začať podnikať, museli by ste si založiť úplne novú živnosť.

  Počas prerušenia nemusíte platiť odvody ako SZČO. Musíte sa ale ísť na obdobie prerušenia odhlásiť zo zdravotnej a sociálnej poisťovne. Po obnovení živnosti sa zasa musíte ísť prihlásiť.

 48. Mal som pozastavenú živnosť od 1.2.2014 až do 31.12.2014 a vystavil som asi 25 faktúr ale na iný účet.Aké je riziko že na to ktosi príde.

 49. Dobrý večer želám. V pondelok som bola na živnostenskom úrade , a požiadala som o pozastavenie živnosti na 3.roky  ku 1.4.2015 do 1.4.2018. Dali mi potvrdenie o pozastavení prevádzkovania živnosti ,treba počkať ešte za nejakým papierom alebo si možem ísť 1.4.2014 povybavovať všetky potrebné papiere? Ináč mám aj registračnú pokladnu musim snou ísť k servisnemu technikovi alebo nie? Niesom platcom socialnych odvodou ,bolo mi povedane, ze vtom pripade nemusim ist na socialku oznamit pozastavenie je to pravda,? dakujem za odpoved

 50. Dobrý deň pán Varhaník,

  Momentálne som SZČO a idem si založiť S.R.O.

  Musím platiť odvody na SZČO aj keď už budem mať S.R.O.?

  Alebo si musím pozastaviť živnosť,aby som nemusel platiť ďalej odvody za SZČO?

  Ďakujem za odpoveď.

  Marek Letko

   

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.