Začínajúci živnostník a odvody: Musíte platiť zdravotné aj sociálne odvody? Ako môžete ušetriť?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Otázka:

Musím hneď po založení živnosti začať platiť zdravotné aj sociálne odvody? Chcel by som na odvodoch čo najviac ušetriť. Nedá sa to nejako obísť?

Odpoveď:

Po založení živnosti musíte povinne platiť iba zdravotné odvody. Sociálne odvody platiť nemusíte

Keď si založíte živnosť, až do júla nasledujúceho roka nemusíte platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne.

Ihneď po založení živnosti musíte povinne začať platiť iba odvody do zdravotnej poisťovne.

Odvody do zdravotnej poisťovne budete platiť vo výške takzvanej minimálnej sumy poistného, ktorá je pre rok 2018 stanovená na 63,84 €. Pre podrobnejšie vysvetlenie si pozrite tento článok o odvodoch.

Sociálne odvody musíte povinne začať platiť až od júla nasledujúceho roka

Od júla nasledujúceho roka budete musieť začať platiť aj odvody do Sociálnej poisťovne. Avšak iba v tom prípade, ak ste v predchádzajúcom roku mali príjem z podnikania vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Táto suma sa každý rok mení.

Od 1.7.2018 do 30.6.2019 platí pre príjem v roku 2017 suma 5472 €.

Od 1.7.2019 do 30.6.2020 platí pre príjem v roku 2018 suma 5724 €.

Príjmom sa myslí hrubý príjem, čiže tržby bez odpočítania výdavkov.

Ak ste v predchádzajúcom roku nemali príjem vyšší, ako uvedená suma, nebudete mať povinnosť platiť sociálne až do júla nasledujúceho roka.

Sociálne odvody môžete platiť dobrovoľne

Ako som už povedal, po založení živnosti do júla nasledujúceho roka nemáte povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Aj napriek tomu ich ale môžete platiť dobrovoľne.

Aký to má význam?

 • V období, kedy odvody do Sociálnej poisťovne neplatíte, si nešetríte nič na dôchodok.
 • Zároveň si neplatíte poistenie v nezamestnanosti. Tým pádom sa pripravujete o možnosť dostať podporu v nezamestnanosti, ak by ste skončili s podnikaním a zostali nezamestnaní.
 • Tiež si neplatíte nemocenské poistenie. To znamená, že v prípade práceneschopnosti nebudete mať nárok na nemocenské dávky.
 • Ak chcete mať tieto veci pokryté, môžete sa prihlásit v Sociálnej poisťovni na dobrovoľné platenie sociálnych odvodov.

Pozor: Je rozdiel medzi zdravotným poistením, ktoré platíte do zdravotnej poisťovne a nemocenským poistením, ktoré platíte do Sociálnej poisťovne.

Zo zdravotného poistenia, ktoré platíte do zdravotnej poisťovne, sa preplácajú zdravotné výkony lekárom a nemocniciam – teda priamo vy osobne z neho nedostávate nič.

Vy môžete dostať peniaze iba z nemocenského poistenia vo forme nemocenských dávok, ak ochoriete a ste práce neschopní. Nemocenské poistenie platíte do Sociálnej poisťovne.

Ak sa rozhodnete neplatiť odvody do Sociálnej poisťovne, nezabudnite na možné nevýhody

Ak sa rozhodnete po založení živnosti neplatiť odvody do Sociálnej poisťovne do júla nasledujúcho roka, nezabudnite na nevýhody, ktoré som uviedol. Inak by sa vám mohlo stať, že vás v budúcnosti zaskočí nejaké nepríjemné prekvapenie.

Príklad

Na záver ešte uvediem príklad pre lepšie pochopenie, ako to je s tým júlom nesledujúceho roka.

Povedzme, že si založíte živnosť v roku 2018.

Potom do júla 2019 nemáte povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne budete mať až od júla 2019 a to iba v tom prípade, ak ste v roku 2018 mali príjem vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu, čiže vyšší ako 5724 €.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 24 komentárov

 1. Socialne a zdravotné poistenie mi v tomto prípade hradí zamestnávateľ, okrem toho musím platiť odvody aj ako živnostník. Keď prvý rok nebudem platiť sociálne poistenie, ako je to z nemocenským a dôchodkom? Započítavajú sa mi odvody, ktoré za mňa uhrádza zamestnávateľ?
  Ďakujem za odpoveď.

 2. Peckykom, keď ste popri živnosti zároveň zamestnaný, započítavajú sa vám aj odvody, ktoré za vás uhrádza zamestnávateľ.

 3. Dobrý deň
  Bol so štyri roky zamestnaný bez prerušenia a od februára 2012 som si založil živnosť a ukončil pracovný pomer . Od februára až doteraz som platil odvody len do zdravotnej poisťovne. Chcel by som pozastaviť alebo zrušiť živnosť a opýtať sa či mám nárok na podporu v nezamestnanosti a ak áno tak v akej výške .
  Ďakujem

 4. Dobry den,

  chcem sa spytat, co je najvyhodnejsie vzhladom na platenie odvodov. Pracujem na dohodu o prac. cinnosti (max 10h/tyzdenne), popri tom by som chcela zacat podnikat. Je vyhodnejsie byt slobodnym umelcom, alebo zivnostnikom? Je nutne popri dohode este odvadzat zdrav. a socialne?

  Dakujem

 5. Roman38, podmienkou je, aby ste v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Podľa toho, čo píšete, ste v posledných troch rokoch boli cca 2,5 roka zamestnaný. Vtedy ste si platili poistenie v nezamestnanosti v rámci odvodov z vášho platu. Preto by ste mali mať nárok na dávku v nezamestnanosti.

  Čo sa týka výšky, pozrite si túto stránku. Nájdete tam výpočet výšky dávky: http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s

 6. Badu, pokiaľ viem, tak z pohľadu sociálneho a zdravotného poistenia je umelec považovaný za SZČO (samostatne zárobkovo činnú osobu), rovnako ako živnostník. Takže rozdiel v odvodoch asi nebude žiadny.

 7. Dobry den,
  moj otec ma zivnost, ma 57 rokov a je vysluhovy dochodca ( byvaly policajt ).
  Ma teraz na seba zivnost, neplati do socialnej ani zdravotnej poistovne (informoval sa na uradoch kde mu povedali ze za neho plati vsetko stat).
  Ako to bude po prekroceni 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu? Bude musiet platit odvody a ak ano, kde?

  Dakujem za odpoved.

 8. Ak prekročí 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu, bude musieť platiť odvody do sociálnej poisťovne. Musí platiť aj odvody do zdravotnej poisťovne, ale s tým rozdielom, že ako poistenec štátu nemá určený žiadny minimálny vymeriavací základ, čiže si ho môže stanoviť na 0.

 9. Dobrý deň,
  keď sa hovorí o príjme z podnikania za predchádzajúci rok, ráta sa doňho aj dotácia od štátu na začiatok podnikania?

  Ďakujem.

 10. Áno, ráta.

 11. Dobry den, chcem sa len opytat, na ten prijem za dane obdobie – je to prijem vsetkeho co som zarobil, alebo je to prijem s odpoctom vydavkov ?

  Dakujem

 12. Dobrý deň, je to príjem všetkého, čo ste zarobili. Bez odpočítania výdavkov.

 13. Priatelia, nezabudnite sa potom z dobrovoľného poistenia odhlásiť. Je potrebné podať odhlášku, lebo budete 2x platiť štátu sociálne poistenie! Ak na to zabudnete a zbadáte sa napr. o 3 mesiace, vyhodíte tak, v podstate do koša 3x130eur. Nikto vám ich nevráti a pani za okienkom vám povie, že žiaľ systém nie je nastavený tak, aby automaticky zrušil dobrovoľnú platbu a nastavil povinnú. Systém je nastavený len tak, aby upozorňoval, že ste dlžníkom štátu. Nie som prvý a verím, že ani posledný, kto takto príde nenávratne o peniaze len preto lebo na to zabudol…

 14. Zdravím chcem sa opýtať či tieto podmienky ak mám ZŤP (polovica zdravotné poistenie) platí aj vtedy ak dostanem dotáciu od štátu ? Ďakujem

 15. Dobrý deň
  Som dôchodca a začínajúci živnostník s preukazom ZŤP.
  Chcem sa spýtať, aké by som mal platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne v prvom roku podnikania a ako sa zmenia tieto odvody v nasledujúcich rokoch? Ďakujem

 16. Dobrý deň
  Som študent VŠ a rozmýšlam že si založím živnosť alebo s.r.o a otvorím internetový obchod. Chcel by som vedieť čo bude pre mňa z hľadiska odvodov výhodnejšie ? A ako ste už spomínali v tomto článku , že sociálne poistenie v prvom roku podnikania nie som povinný platiť chcel by som vedieť či musím platiť odvody do zdravotnej poisťovne aj keď som študent a tým pádom poistenec štátu ?

 17. Dobrý deň.

  Do sociálnej poisťovne som, povinný platiť ked presiahnem určitú sumu ako som pochopil z článku. Ako je to ked podnikám 10 mesiacov? suma ktorú nemôžem presiahnúť je tá istá alebo sa prerátava na počet mesiacov v podnikaný.

  Ďakujem za odpoved

 18. Dobrý deň!

  Aj mňa by zaujímala odpoved na Vašu otázku. Ako je to splatením odvodov,ked študent VSE začne pracovat na základe Zmluvy o obchodnom zastúpení?

   Vztahuje sa to odvodové oslobodenie študentov VSE 159 € len na dohody alebo aj na SZCO/Zmluvy o obchodnom zastupení?

  Veľmi pekne dakujem za odpoved.

 19. Dobrý deň, som študent tretieho ročníka na strednej škole a chcel by som vo svojom voľnom čase a počas prázdnin zarobiť niejaké peniaze.Chcem byť SZČO, ako je to s odvodami?

 20. dobry den,

  chcela by som sa opytat, celkom nerozumiem pojmu hruby prijem nakolko nerozumiem obsahu slova vydavok (a tiez by ma zaujimalo co potom znamena pojem naklad…) opytam sa na priklade, chcem predavat chlieb, ktory vyrobim, kupim muku, drozdie, vodu, sol dokopy na jeden chlieb za za 1euro, popri tom platim najom za priestory a elektriku… a to si priratam ako dalsi naklad na zaklade prepoctov ako dalsich 50 centov, a nakoniec predam chlieb za 3 eura. co je potom moj hruby prijem 3eura alebo si mozem odpocitat pouzity material a teda 1.5eura alebo si mozem odpocitat aj naklady na chod prevadzky aj za material a teda 2eura?

  dakujem,

 21. Moj syn je student vysokej skoly a ma zivnost musi platit do zdravotnej poistovni? dakujem

   

 22. Dobry den, kedze v ramci EU mozete byt nemocensky poisteni len v jednej krajine, ako to bude vyzerat so vsetkymi mojimi poplatkami, ked si na Slovensku otvorim zivnost a budem nadalej poistena v inej krajine eu v ktorej mam statne obcianstvo?

   

   

   

 23. Ja by som mala taku otazku,ze som zacinajuca zivnostnicka,chcela som s uradu vybrat dvoch nezamestnanych na projekt,to znamena znizenie nezamestnanych na urade,no to ma akoby obliali s horucov vodou,nemam narok zamestnat s  uradu prace evidovanych ludi na projekt,pretoze nie som este rok zivnostnicka!To Co ma znamenat?tak takto nam pomaha stat, zacinajucim podnikatelom!!potlesk si zasluzi!!!

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.