Obnovenie pozastavenej živnosti

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

O pozastavení živnosti som už písal v inom článku. Dnes napíšem o tom, ako si obnoviť prerušenú živnosť.

Prevádzkovanie živnosti je možné pozastaviť na dobu minimálne 6 mesiacov. Pri prerušení vyplníte a podpíšete tlačivo, kde je presne uvedené, do akého dátumu je živnosť pozastavená. Ak do tohoto dátumu nepožiadate o predĺženie pozastavenia, živnosť sa vám dňom nasledujúcim po tomto dátume automaticky obnoví. To znamená, že v takomto prípade nemusíte ísť kvôli obnoveniu živnosti nič vybavovať na živnostenský úrad. Živnosť je obnovená automaticky.

Ak však máte živnosť pozastavenú už viac než 6 mesiacov, môžete požiadať o jej obnovenie kedykoľvek, bez ohľadu na to, dokedy ju máte pozastavenú. V takom prípade musíte ísť na živnostenský úrad a vypísať tam tlačivo o zmene dĺžky pozastavenia živnosti. V tomto tlačive si definujete akýkoľvek nový termín, dokedy má byť vaša živnosť pozastavená. Opakujem, že toto je možné iba vtedy, ak máte živnosť pozastavenú súvisle viac ako 6 mesiacov.

Po obnovení živnosti treba bezodkladne nahlásiť jej obnovenie na všetkýh príslušných inštitúciách. Čiže v sociálnej poisťovni, na daňovom úrade a v zdravotnej poisťovni. V sociálnej a zdravotnej poisťovni si treba zistiť, aké máte platiť odvody, pretože je veľmi pravdepodobné, že počas prerušenia vašej živnosti sa zasa niečo zmenilo v pravidlách platenia týchto odvodov. Taktiež ak je už druhý polrok, odvody sa vám vypočítavajú podľa vášho daňového priznania za predchádzjúci rok.

Ak ste pred pozastavením boli platiteľom preddavkov na daň, tiež je potrebné na daňovom úrade sa dohodnúť, či máte znovu začať platiť preddavky a ak áno, v akej výške. Je možné, že ak ste v mali živnosť prerušenú dosť dlho, čiže dlhé obdobie ste nemali príjem, možno teraz nebudete musieť platiť preddavky. Ale toto je potrebné dohodnúť osobne na daňovom úrade.

Prerušenie živnosti
Založenie živnosti

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 12 komentárov

 1. Dobry den,
  chcem sa informovat ohladne obnovenia zivnosti. Mam pozastavenu zivnost cca 3 mesiace (pozastavila som si ju na 3roky). V sucasnosti mam vsak pracovne ponuky na zivnost, v dosledku coho si chcem zivnost obnovit. Je to mozne po takej kratkej dobe?
  dakujem

 2. Minimálna doba pozastavenia živnosti je 6 mesiacov. Po 6 mesiacoch si ju môžete kedykoľvek obnoviť, bez ohľadu na to, na ako dlho ste ju pôvodne mali mať pozastavenú. Vo vašom prípade pravdepodobne budete musieť vydržať ešte 3 mesiace, aby ste si ju mohli znovu obnoviť. Ale skúste sa ísť spýtať priamo na živnostenský úrad, možno vám budú vedieť poradiť, čo robiť v takej situácii, akú ste opísali.

 3. Dobry den. Potrebujeme radu. Manzel ma od zajtrajsieho dna (31. marec) pozastavenu zivnost, nakolko praca mu velmi klesla a siel by do straty. Pozastavenu ju ma na sest mesiacov, co je minimalna doba zo zakona. Dnes ale dostal ponuku na pracu, kde potrebuje zivnost, prave s tym predmetom podnikania, co ma uvedeny na pozastavenej zivnosti. AKe je mozne riesenie v tejto situacii? Napadlo ma zrusit tu pozastavenu zivnost,ak je to vobec mozne pocas tychto siestich mesiacov, a zalozit si novu. Je vobec taketo nieco realizovatelne, alebo viete nejako pomoct? Dakujem.

 4. Dobrý deň, k 30.aprílu som si pozastavila živnosť,ale právoplatnosť som si bola potvrdiť až 20.mája nakoľko som bola odcestovaná. Chcela by som sa opýtať k akému dátumu si môžem živnosť znova obnoviť? Mýslím po šiestich mesiacoch. K 30.temu októbru,alebo až k 20.temu novembru? Ďakujem

 5. Dobrý deň.Do konca okt.2010 mám pozastavenú živnosť.Automaticky sa mi 1.11. obnoví.Musím si založiť aj novú pokladničnú knihu a ísť ju zaevidovať na DÚ, alebo môžem automaticky pokračovať v knihe spred prerušenia živnosti?Ešte podotknem že podnikať budem do konca tohto roka,takže bez FP.Ďakujem

 6. ak chcem živnosť obnoviť, a som už aj zamestnaná, a opätovne sa prihlásim na odvodové inštitúcie ( soc. zdrav. ), ako je to s platením odvodov, musím ich odvádzať mesačne, ak za mňa hradí zamestnávateľ ? )

 7. Aj keď ste zamestnaná, budete musieť platiť odvody aj ako SZČO.

 8. Dobrý deň prajem,

  chcem sa spýtať, v prípade, keď som si pozastavila živnosť na 3roky kvôli materskej a rozhodnem sa:

  1. obnoviť živnosť, musím ísť na živnostenský úrad pred uplynutím 3rokov obnoviť živnosť? Ako je to v tomto prípade s odvodmi, keď 3roky som nevykonávala žiadnu činnosť?

  2. neobnoviť živnosť, musím ísť nahlasovať, že nechcem obnovovať živnosť?

  Ďakujem za odpoveď.

 9. 1. pre obnovenie živnosti nemusíte ísť na živnostenský úrad. Po uplynutí doby, na ktorú ste živnosť pozastavili, sa vám automaticky obnoví. Obnovenie by ste mali ísť nahlásiť na daňový úrad a do zdravotnej poisťovne. Keďže ste v minulom roku nemali príjmy zo živnosti, odvody do sociálnej poisťovne nemusíte platit. Do zdravotnej poisťovne by ste mali platiť minimálne odvody. Pre podrobnejšie info pozrite Odvody SZČO.

  2. Ak chcete predĺžiť dobu pozastavenia živnosti, prípadne živnosť zrušiť, musíte to ísť nahlásiť na živnostenský úrad.

 10. Pekný večer. Chcem sa vás opýtať mám pozastavenú živnosť od 4.1.2012 do 4.1.2013.da sa ešte tento datum predlžiť chcela by som začať v marci 2013 da sa to ešte posunúť o dva mesiace?a ako to bude s odvodmi do socialnj poisťovni kedže som od 4.1.do teraz na urade prace nezamestnana.nemala so žiaden príjem ani podporu v nezamestnanosti.a ako je to s fiškalom chcem si otvoriť darčekovú predajnu s umelyma kvetami a možno aj žive čo potrebujem na kvetinarstvo.Dakujem Repková.

 11. Pozastavenie živnosti si môžete predĺžiť. Musíte to ísť nahlásiť na živnostenský úrad.

  Počas pozastavenia živnosti odvody neplatíte.

 12. dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako je to so zásobami pri obnovení činnosti. Podnikateľovi za rok 2011 ostali zásoby v určitej výške. V decembri roku 2012 prerušil živnosť na 6 mesiacov, preto v DP za rok 2012 tieto zásoby „zdanil“ podľa Zákona o dani z príjmu § 17 odst.8. Ked v júni 2013 obnoví živnosť a pokračoval by podnikaní, ako si vykáže tržby za tieto zásoby v roku 2013? Ako riadne tržby, ale v cene, zníženej o „zdanenú “ sumu?Jedná sa o priemyselný tovar a podnikateľ by ho dokázal predať v roku 2013. Ďakujem

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.