Byť alebo nebyť platca DPH – výhody a nevýhody pre začínajúceho podnikateľa

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor článku: Martin Radošovský

V tomto článku vám priblížim problematiku často skloňovanej dane z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“). Pomôžem vám rozhodnúť sa, či byť alebo nebyť platca DPH.

Dobrovoľný platca DPH

Keďže začínajúci podnikateľ len ťažko naplní zákonné podmienky, aby sa musel stať povinným platcom DPH, zameriam sa najskôr na dobrovoľné rozhodnutie. Zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty ustanovuje možnosť dobrovoľne sa stať platiteľom DPH aj bez splnenia zákonných podmienok pre povinných platiteľov.

Rozhodnutie o tom, či byť alebo nebyť dobrovoľne registrovaný pre DPH, musí urobiť každý podnikateľ podľa svojej individuálnej situácie. Platca DPH sa vám oplatí byť napríklad vtedy, ak chcete nakupovať pre vašu firmu tovar a služby bez DPH, prípadne ak plánujete podnikať v združení, ktoré je platcom DPH, alebo predpokladáte, že naplníte podmienky pre povinnú registráciu (o tých sa dočítate ďalej).

Registrácia na daňovom úrade, vydanie osvedčenia platcu a IČ DPH

V prípade, že sa rozhodnete, že sa chcete stať platcom DPH, pôjdete vyplniť príslušný formulár žiadosti o registráciu na daňový úrad. Daňový úrad vám vydá osvedčenie o registrácii a pridelí identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, IČ DPH, najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu. Dňom uvedeným v osvedčení sa stávate platcom DPH.

Mesačný alebo štvrťročný platca DPH

Ďalej je potrebné si zvážiť, či sa stať mesačným alebo štvrťročným platcom DPH. Ak by ste mali za predchádzajúci kalendárny rok obrat vyšší ako 331 939,19 eura, museli by ste sa stať povinne mesačným platcom DPH.

Ak túto podmienku nespĺňate, čo bude váš prípad, ak ste začínajúci podnikateľ, stanete sa zo zákona štvrťročným platcom DPH.

Ak by vám to vyhovovalo viac, môžete si dobrovoľne zvoliť aj to, že budete mesačným platcom. Toto rozhodnutie oznámite daňovému úradu pri registrácii.

Výhody a nevýhody štvrťročného platcu DPH

Výhodou štvrťročného platcu DPH je menšia administratívna náročnosť, teda menšia frekvencia podávania daňových priznaní – iba raz za štvťrok.

V prípade nedostatku finančných prostriedkov máte dlhšie obdobie na to, aby ste nahromadili dostatok zdrojov na úhradu dane. Súčasne nemusíte viazať finančné prostriedky počas štvrťroka a namiesto toho ich môžete použiť na podnikanie.

Nevýhodou štvrťročného platcu je v prípade nadmerného odpočtu neskoršie vrátenie preplatku od štátu.

Výhody a nevýhody mesačného platcu DPH

Výhodou mesačného platcu je zasa skoršie vrátenie preplatkov DPH zo strany štátu – každý mesiac, nie iba raz za štvrťrok.

Nevýhodou mesačného platcu je vyššia administrarívna náročnosť. Daňové priznanie k DPH musíte podávať každý mesiac.

Taktiež musíte mať pripravenú k dispozícii dostatočnú sumu na odvedenie DPH štátu každý mesiac, nie iba raz za štvrťrok.

Povinný platca DPH

V druhej časti doplním aspoň základné informácie o povinnosti registrácie.

Ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacovdosiahnete obrat 49 790 eur, nemáte už na výber. Ste povinní podať žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty. Žiadosť musíte podať do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom ste splnili podmienku obratu.

Obdobne, ak ste súčasťou združenia, ak združenie dosiahne obrat 49 790 eur, sú všetci členovia združenia poviní podať žiadosť o registráciu.

Nadobudnutie podniku platiteľa DPH

Platiteľom sa stáva aj právnická, či fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku podnik alebo časť podniku platiteľa dane. To isté platí aj pre právneho nástupcu platiteľa, ktorý zanikol bez likvidácie.

Zahraničná firma

Zdaniteľná osoba – podnikateľ, ktorý nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava je povinný podať žiadosť o registráciu pre daň pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane z pridanej hodnoty.

Zákon pritom vyníma z tejto povinnosti subjekty, ktoré napríklad dodávajú len prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, dodávajú tovar s inštaláciou alebo montážou atď.

Ak takáto zahraničná osoba dodáva do tuzemska tovar formou zásielkového predaja a celková hodnota bez dane takto dodaného tovaru presiahne v kalendárnom roku 35 000 eur, je rovnako povinná podať žiadosť o registráciu pre daň.

Nadobudnutie tovaru z členského štátu EU

Osobitnú skupinu tvoria obchodné aktivity v rámci štátov Európskej únie.

Ak podnikateľ, ktorý nie je platca DPH, nadobúda v tuzemsku (SR) tovar z iného členského štátu, je povinný podať žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. Žiadateľovi v tomto prípade daňový úrad pridelí registračné číslo IČ DPH najneskôr do 7 dní od doručenia žiadosti.

Nadobudnutie služby z členského štátu EU

Podobne ak podnikateľ, ktorý nie je registrovaný pre DPH je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinný platiť daň podľa Zákona o DPH, je povinný podať žiadosť o registráciu pre daň ešte pred prijatím takejto služby.

Podobne naopak, ak takýto neregistrovaný podnikateľ dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca tejto služby, je povinný podať žiadosť o registráciu pre daň tiež pred dodaním takejto služby.

Dajte si pozor na možné sankcie

Problematika už len samotnej registrácie je pomerne komplikovaná a je potrebné sledovať niekoľko ukazovateľov. Ak sa nerozhodnete pre dobrovoľnú registráciu k DPH, musíte si dať pozor na to, či vo vašom podnikaní nenastane okamih, v ktorom bude splnená čo i len jedna z vyššie uvedených podmienok. V takom prípade musíte bezodkladne požiadať o registráciu k DPH. Inak by vám hrozili sankcie za nesplnenie si zákonnej povinnosti.

Na záver

Registráciu na daň z pridanej hodnoty si teda musíte zvážiť podľa toho, čo bude predmetom vášho podnikania, v akom územnom teritóriu budete podnikať a v akom rozsahu.

Neprehliadnite:
Registrácia DPH po novom
Odpočet DPH – kedy a ako si môžete odpočítať DPH
Povinný platca DPH – obrat za 12 mesiacov

O autorovi

Ing. Martin Radošovský je expertom na dane a účtovníctvo. Je majiteľom firmy BSC partners, s.r.o., ktorá sa zaoberá vedením účtovníctva pre podnikateľov. Môžete sa s ním skontaktovať cez stránku https://www.bscpartners.sk alebo emailom na adrese radosovsky@bscpartners.sk.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 62 komentárov

 1. Spravne tomu rozumiem ze pri zalozeni sro mam na vyber ci budem platca DPH alebo nie? teda ze mozem byt aj hned od prveho dna zaregistrovany ako platca DPH bez plnenia nejakych podmienok ako obrat a pod. ? a ak sa raz zaregistrujem ako platca, je tam moznost si to v buducnosti zmenit na neplatca ? ak ano kedy a za akych podmienok ?? dakujem za odpoved

 2. Áno rozumiete tomu správne, v podstate kedykoľvek, pokiaľ nie sú splnené zákonné podmienky pre povinnú registráciu je registrácia dobrovoľná. Z počutia mám však informácie, že daňové úrady dobrovoľnú registráciu veľmi nechcú povoľovať, takže s tým môžete mať problém.
  Áno je možné registráciu pre DPH v budúcnosti zrušiť, zákonodárca definuje niekoľko podmienok, z ktorých spomeniem napríklad: zrušenie je možné až po 1 roku od kedy sa stanete platiteľom DPH a Váš obrat nedosiahol za predchádzajúcich 12 mesiacov výšku 49 790 Eur (teda nie je splnená podmienka obratu)…

 3. Zdravím. Precital som clánok, ale ja vobec nerozumjem tomu, ze ako to ide, ked som platitel dph. Ked zaregistrujem ako neplatitel DPH, tak tovar kupim spolu s DPH celkovo za 10€ (bez DPH 8€) Predám za 15€. Zisk z toho je 5€, z coho budem musiet platit dan na konci roka 19%, teda 0,95€. Takto sa ide ked nie som platitel DPH.
  Ked som ako platic DPH, ten isti tovar nakupim za 8€ bez dph. A dalej ako? Ako sa predáva, ako sa platy z toho dan?
  Napr. ked takisto chcem predat za 15€?

 4. Máte to nejaké popletené, len poznámka na úvod, ako neplatca DPH sa nedá registrovať, každý je neplatca DPH, kým sa nezaregistruje ako platca.
  Keď ste platca DPH, princíp je rovnaký ako neplatca, s tým, že pre Vás budú podstatné ceny bez DPH.
  Váš príklad: nakúpite za 8 Eur bez DPH, predávate za 15 Eur (dajme tomu, že ste tým mysleli cenu koncovú teda s DPH), z toho cena bez DPH je 12,50 Eur. Rozdiel 12,50 – 8 = 4,50 Eur a to je Váš zisk.
  Ak si nie ste istý alebo tomu napriek tomu nerozumiete, odporúčam Vám nájsť si dobrého účtovníka alebo účtovnú firmu, ktorá Vám účtovníctvo spracuje.

 5. Dobry den prajem,

  prosim o radu. Som lekarka a mam s.r.o. Manzel podnikatel, FO. Nie sme platcami DPH. Mame zaujem o kupu noveho obchodneho priestoru – od platitela DPH – s tym, ze dame priestor dalej do prenajmu.

  Ako by bola kupa pre nas najvyhodnejsia (kupit holopriestor podla mojich informacii na to sa nevztahuje DPH, alebo stat sa dobrovolnym platitelom DPH)?

  Dakujem.

  S podravom

  Marta

 6. Právna forma podľa môjho názoru z pohľadu DPH nie je až taká podstatná. Dôležité je, že obaja nie ste platcami DPH a preto je úplne jedno, či kupujete nehnuteľnosť od platcu DPH, nebudete mať nárok na odpočet. To by mala byť Vaša jediná dilema. Dobrovoľná registrácia by však mohla byť problémom za pokus to však stojí. Pripravovaná novela zákona o DPH by dokonca mala dobrovoľnú registráciu ešte sprísniť.
  Či sa na niečo vzťahuje DPH alebo nie je problém predávajúceho, ktorý bude mať povinnosť vysporiadať si daň.
  Problematika DPH pri nehnuteľnostiach má svoje úskalia na rozdiel od bežných nákupov, preto Vám doporučujem poradiť sa s osobou, ktorá Vám vedie účtovníctvo a spravuje dane. Ja osobne som problém, ktorý popisujete ešte neriešil, preto Vám viac k tomu neviem nateraz poradiť.

 7. Marta, ako napísal Martin, ak vôbec chcete pomýšľať na odpočet DPH, v prvom rade by ste sa museli stať platcom DPH. Ako neplatca v žiadnom prípade nebudete mať nárok na odpočet DPH.

 8. Dobrý večer,
  zakladám si s.r.o., konkrétne špedičnú firmu. Ja ako špeditér budem ako sprostredkovateľ prepravy medzi zákazníkom a prepravcom tovaru. Keďže zákazníci si Nemci, tým pádom ja budem vystavovať a posielať faktúry bez DPH (tuna viem, že nepotrebujem byť platcom DPH). Ale čo sa týka prepravcov, nemám v tom jasno: teda zahraniční dopravcovia mi budú posielať faktúry bez DPH, ale zase slováci zase s DPH. A moja otázka je, či musím byť platcom DPH, keďže slovenskí dopravcovia mi budú faktúrovať s DPH a ja musím zaplatiť sumu navýšenú o DPH. A takisto neviem, aké budem mať povinnosti ako neplatca DPH, či tam je nejaký rozdiel.
  Ďakujem pekne 🙂
  Marianna

 9. Dobrý deň Marianna12, platcom DPH sa povinne budete musieť stať vtedy, ak splníte niektorú z podmienok, ktoré sú uvedené vyššie v článku.

  Vy nemusíte byť platcom DPH kvôli tomu, že vám budú faktúrovať slovenskí dopravcovia, ktorí sú platcovia DPH. Platcovia DPH vám môžu faktúrovať, aj keď vy platcom nebudete. Vy im jednoducho uhradíte faktúru aj vrátane DPH a tým to pre vás končí. Ako neplatca DPH nebudete mať vo vzťahu k DPH žiadne ďalšie povinnosti.

 10. Zdravím.
  Ak som neplatitel DPH, a kupujem tovar z iného státu v EU, ten tovar zakupim s DPH, alebo bez DPH?

 11. Ahoj, chcela by som sa spýtať takto : chcem prebrat potraviny a viem že mesačná tržba je 5000euro ,robia s 30% rabatom. Chcem sa spýtat kolko budem platit štvrť ročnú DPH. Alebo mám byť neplatca DPH?? Ďakujem za odpoveď

 12. to elektrovka: ak nie ste platiteľom DPH mám za to, že to je v prvom rade problém toho, kto Vám tovar bude predávať (aby si vysporiadal daňovú povinnosť doma) a keďže platcom DPH nie ste, mal by Vám tovar fakturovať s DPH daného štátu, v ktorom pôsobí.

 13. to Renka23: ak je mesačná tržba 5000 Eur s DPH je to jednoduchá matematika. Ak by ste boli platcom DPH, čo by ste skôr či neskôr museli byť, keďže by ste presiahla obrat pre povinnú registráciu, mesačne by ste mali DPH na výstupe 20% z 5000 = 833 Eur. Ale túto daň by ste platili len za predpokladu, že by ste nič nenakupovali, čo je ale nereálne, niekde musíte predsa nakúpiť tovar, ktorý budete predávať. Takže platili by ste DPH na výstupe mínus DPH na vstupe. DPH na vstupe pri 30% rabate by mala byť 641 Eur. Platba DPH by tak činila 192 Eur.

 14. Pocul som aj také, ze po novom roku nebude mozno bit dobrovolnym platcom dph. Je to pravda?
  A ak nie som platitelom dph, nakupim tovar v rámci EU, s DPH. Tovar mám v ruke, aj faktúru.
  Ako sa to tu doma predáva?
  Takisto, ako by som to kupoval v SK?
  Takze ked tovar kupil som napr. Bulharsku s DPH za 10€, a doma to predám za 20€, moj zisk, z coho budem musiet platit dan z prijmov, tych 10€ 19% = 1,9€?
  Alebo budem musiet este dajaké poplatky, (dan, clo) platit zato, lebo som kupoval mimo SK, a tredám v tuzemsku?

 15. Dobrý večer prajem,

  prečítala som si zopár príspevkov ohľadom platenia, či neplatenia DPH pri nákupe tovaru v zahraničí, ale stále mi to nie je moc jasné?!

  Takže uvediem príklad: založím SRO a nie som platca DPH. Nakúpim tovar v Čechách od spol., ktorá je platcom DPH. Na faktúre od českej spol. bude vystavená DPH, faktúru zaplatím aj s DPH. Keďže nie som platca DPH nemôžem si DPH uplatniť…

  Ak by som sa stala dobrovoľným platcom DPH, tak nakúpim tovar v Čechách aj s DPH, zaplatím DPH a následne si ju môžem uplatniť v daňovom priznaní?

  Kedy si uplatňujem, či neuplatňujem DPH, keď nakupujem v zahraničí?

  Stretla som sa s výrazom: registrovaný pre platenie dane z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Pri obchodovaní zo zahraničím sú iné druhy registrácie pre daň?

  Pamätám si obdobie, že všetko čo sa nakupovalo zo zahraničia bolo faktúrované bez DPH a taktiež, čo sa faktúrovalo von bolo tiež bez DPH, samozdanenie. To čo som čítala nie len na tomto portáli ohľadom platenie DPH pri obchodovaní zo zahraničím, akosi tomu nerozumiem.

  Viete mi to prosím troška viac objasniť? Zaujíma ma hlavne obchodovanie zo zahraničím, dodanie tovaru a služby k nám na Slovensko, a samozrejme ako je to s DPH pri nákupe. A to, ako to ovplyvňuje či som registrovaný platca DPH, alebo nie.

  Veľmi pekne ďakujem.

 16. Dobré ráno Renča,
  predpokladám, že ak si idete založiť s.r.o., tak budete mať aj účtovníka a som si istý, že každý dobrý účtovník Vám tieto otázky musí vedieť zodpovedať. Ale pokúsim sa dať Vám odpovede.
  Keďže zákon o DPH mám 85 paragrafov, ťažko všetky veci zlúčiť do jedného krátkeho článku.

  K zregistrácii: Áno existuje niekoľko možností pre registráciu k DPH. Vo Vašom prípade, keďže chcete nakupovať tovar z iného členského štátu EÚ (ČR), by ste mali sledovať obrat pre tieto nákupy. Ak presiahnete sumu nakúpeného tovaru v kalendárnom roku 13941,45 eur, ste povinná podať žiadosť o registráciu k DPH podľa §7.
  Ak by Vaša s.r.o. bola platcom DPH na základe dobrovoľnosti (podotýkam, že aj v tomto smere sa ide meniť zákon o DPH novelou od 1.10.2012 resp. 1.1.2013) tak ak je platcom DPH aj Váš dodávateľ, registrovaný v ČR, tovar Vám bude fakturovať bez českej DPH.

  Uplatnenie DPH v SR: Úplne najzásadnejšie je, že Vy v prvom rade ste povinná platiť DPH v SR ! ! Napr. firma z ČR Vám fakturuje tovar bez českej DPH v sume 1000 eur. Vy ste povinná v daňovom priznaní uviesť túto sumu a zaplatiť z nej slovenskú DPH (20%). Ak splníte podmienky pre odpočet DPH (o čom som pripravil ďalší článok, ktorý by tu mal byť zverejnený) tak si súčasne môžete odpočítať DPH. Ide o tzv. samozdanenie, ako ste písala.

  V prípade, že by Vaša firma nebola registrovaná ako platiteľ DPH, tovar Vám dodávateľ z ČR bude fakturovať z českou DPH, ktorú si Vy ako neplatiteľ samozrejme nemôžete uplatniť.

  Služby z iného členského štátu EÚ: to je kapitola, ktorá sa nedá popísať pár vetami. Treba rozlišovať aj o aké služby ide. V zákone platí všeobecná zásada, z ktorej sú vyňaté určité druhy služieb, pri ktorých sa môže uplatňovať iný postup.

  Všeobecne: Ak by Vaša firma nebola platcom DPH a budete prijímať službu od zahraničnej firmy z iného členského štátu (ČR), pričom sa jedná o službu, pri ktorej budete povinná platiť DPH podľa §69 ods. 3, t.j. miestom dodania takejto služby by bolo SR, ste povinná sa registrovať k DPH a to ešte pred prijatím tejto služby !
  V zásade sa potom uplatňuje podobný princíp ako pri tovare, teda ide o tzv. samozdanenie.

  Na záver len dodám, že schválená novela zákona o DPH sa okrem iného zameriava aj na sprísnenie podmienok registrácie a na obchodovanie v rámci EÚ na zamedzenie daňovým únikom a podvodom.

 17. Dobrý deň,

  ďakujem za odpoveď. Predsa sa ešte spýtam, pretože som zistila, že nie každý účtovník je aj dobrým daňovým poradcom. A za firmu a dodržiavanie zákonov som zodpovedná ja.

  Rozumela som tomu dobre, že ak plánujem nakupovať tovar a služby z EU, alebo aj iných štátov:
  1. potrebujem sledovať obrat firmy
  2. v prípade, že mi bude dodaná služba, bez ohľadu na obrat, potrebujem sa registrovať pred dodaním služby. Je rozsah týchto služieb presne popísaný a vymedzený? V mojom príp. to bude služba spojená s dodaním programu, či aplikácie na web stránku. Dodávka služby bude aj z štátu EU, aj mimo štátov EU.
  3. potrebujem sa registrovať zvlásť pri dodaní služby, a zvlásť pri nákupe tovaru z EU, aj mimo EU? Alebo jedna registrácia zahŕňa nákup tovaru, aj služby z EU, aj mimo EU?
  4. ak sa zaregistrujem na daňovom úrade ohľadom nákupu služby a tovaru z EU, aj mimo EU, znamená to, že sa stanem platcom DPH a budem predávať tovar s DPH? Alebo je k tomu potrebná ďalšia registrácia?

  Ďakujem za pomoc a odpoveď.

 18. Dobrý deň,
  nuž tak si treba nájsť takého účtovníka, ktorý bude trochu zdatnejší 🙂
  1. Obrat je potrebné sledovať vždy. Registrácia je v zákone o DPH upravená v §4 až §7a. Existuje viacero povinností. Jednou z nich je obrat pre nákup tovarov a služieb z EÚ.
  2. Ak vás zaujímajú bližšie informácie ohľadom registrácie pri nákupe služieb z EÚ a máte čas, skúste si prečítať tento metodický pokyn Daňového riaditeľstva.
  3. Ak budete mať pridelené IČ DPH k prvej akejkoľvek registrácii, to vám už ostane. Ale samozrejme vždy keď vám vznikne povinnosť pre registráciu podľa príslušného paragrafu ste povinná podať žiadosť o registráciu. I ked technicky vám už nepridelia nové IČ DPH (každý subjekt má jedno), bude sa na vás vzťahovať povinnosť podávať daňové priznanie podľa zákona o DPH a vykazovať v ňom tie obchody, pre ktoré máte registráciu.
  4. To či budete pre dávať tovar a služby s DPH závisí od toho kam ich budete predávať. Ak do EÚ tak budete postupovať podľa zákona o DPH, všeobecne sú takéto dodávky oslobodené od DPH, existujú však určité výnimky. Pokiaľ budete mať registráciu napr. podľa §7 alebo §7a a budete robiť obchody v tuzemsku, teda v SR, tak nie ste v SR registrovaný platiteľ a teda nebudete si môcť ani uplatniť odpočet DPH a vlastne z pohľadu DPH sa vaša firma tvári ako neplatiteľ DPH.

  Vzhľadom na to, že máte náročnejšie otázky, odporúčam vám nájsť si dobrého účtovníka alebo daňového poradcu. Mnohí podnikatelia si myslia, že to zvládnu sami, ale niekedy je lepšie zveriť vec profesionálom. Áno, zodpovednosť má vždy konateľ firmy, avšak v prípade externého účtovníka, je riziko kryté a prenášané prostredníctvom zmluvy na účtovníka a v prípade zamestnanca tento má tiež zodpovednosť za vykonávanú prácu.

 19. Dobry den,

  Prosim Vas, chcel by som sa opytat.

  Som novy zivnostnik a som viazany zmluvou so zahranicnou firmou. Momentalne som neplatca DPH. Na zaklade zmluvy im fakturujem 3 veci: Moje vydavky to jest strava cestovne atd ( co je s DPH ) , mesacne leasings ( to je tiez s DPH ) a moje sluzby. Vsetko to davam do jednej faktury kde tieto veci zosumarizujem , a napisem ze niesom platca DPH. Oni mi tuto fakturu odmietaju potvrdit a ziadaju odomna aby som im poslal jednu fakturu na ktorej budu vsetky ceny bez DPH, kedze niesom platcom tak nemozem ani obchodovat s DPH. Ja si myslim ze je to zly postup, lebo na zaklade toho mi vznika strata na mojej strane vo vyske DPH, ktore si od statu nemozem narokovat po skonceni zdanovacieho obdobia. Urcite si myslim ze v tomto pripade sa musim stat platcom, ale v tomto pripade uz im musim vystavovat fakturu aj s DPH a na konci roka si DPH poziadam spet od statu. Aka danova povinnost je v tomto pripade pre mna a aka pre nich? Co je najvyhodnejsie pre mna a pre nich v ramci obchodu? Byt ci nebyt? Ja si myslym ze nebyt, ale jedine ak mi faktury budu preplacat take ako som pisal na zaciatku aj s DPH ( pre sluzby a produkty ktore aj ja nakupujem s DPH ) ale spomeniem ze niesom platca. To sa bude diat iba do 49900EUR.

  Vopred dakujem za vysvetlenie, pomoc a cas

  Michal

 20. Dobrý deň,
  Váš odberateľ je platca DPH ? Je registrovaný v niektorom z členských štátov EÚ alebo má registráciu aj v SR ? Aký druh služby poskytujete ? Bez týchto informácií nie je možné správne určiť ďalší postup!

  Všeobecne, za predpokladu, že nedodávate špecifické služby (napr. realitná činnosť, ubytovacie služby atď. atď.) a odberateľ má sídlo v niektorom zo štátov EÚ a je v tomto štáte registrovaný ako platiteľ DPH má váš odberateľ pravdu. Fakturovať máte bez DPH a ste povinný sa registrovať ako platiteľ DPH a to ešte pred dodaním tejto služby. Ak ste tak neurobili, máte problém.

  Všeobecne ak aj nie ste platiteľom DPH, čo ste písali, že nie ste, vôbec neriešte ceny bez DPH a s DPH, to je úplne irelevantné. Akonáhle nie ste platiteľ DPH pre Vás sú podstatné ceny koncové a teda vrátane DPH. Vy ani nemáte čo vykazovať na svojich faktúrach nejakú DPH.

 21. Dakujem pekne…

  Zahranicna firma nema sidlo na Slovensku. Sidli v state EU a je platitelom dane. Ja som ich prava ruka a robim pre nich sluzby , ako sprostredkovanie obchodu ( Sales representative ), s tym ze za svoje sluzby si narokujem narok a to je ta moja faktura spojena, doplnena o vydavky ( letenky, strava atd ) a leasingy ktore splacam ja ( ale tieto by mi mali preplacat ) takze + naklady na leasings .

 22. Firma nema sidlo na Slovensku. Ja som ich prvy zastupitel.

 23. Podľa môjho názoru platí to, čo som už napísal, pred samotným dodaním služby ste mali podať žiadosť o registráciu pre DPH a svoje služby fakturovať odberateľovi bez DPH. On si musí už svoju daňovú povinnosť vysporiadať sám.

 24. Dobry den prajem,
  chystam sa zalozit si zivnost a snazim sa v tom zorientovat a ziskat co najviac informacii. Citam si clanky na tejto stranke, ale vela veciam stale nerozumiem, lebo moje startovacie vedomosti ohladom tychto veci su uplne nulove. Tento clanok sa tyka aj zivnostnikov, ci iba firiem? Neviem, ci som to spravne pochopila, ak nie, opravte ma prosim – ak nezarobim za rok viac ako 49 790 eur, tak nemusim byt platcom dph? Cize ak zarobim do konca tohto roka len asi 3000 eur a buduci rok mozno okolo 13 000 eur, tak sa nemusim vobec registrovat na danovom urade a podavat danove priznanie?
  Myslite, ze je vyhodnejsie zalozit si zivnost uz teraz, alebo pockat az do zaciatku noveho roka? Vopred dakujem

 25. Dobrý deň,
  podľa toho čo ste napísali, úplne ideálne by bolo zveriť vedenie Vášho účtovníctva účtovníkovi, aby ste si nenarobili viac problémov ako úžitku.
  Ale k DPH, pochopila ste to dobre, je potrebné aby ste si sledovali svoj obrat (príjem), ak neprekročíte sumu 49 790 Eur, netýka sa Vás povinnosť registrovať sa ako platca DPH, za podmienky, že budete predávať tovar, resp. služby len na Slovensku.
  Samozrejme, že ak chcete môžete sa registrovať ako platiteľ DPH dobrovoľne. Len upozorňujem, že v tomto sa menia pravidlá a to už od 1.10.2012. Možno týmto zmenám venujem jeden článok.
  Založenie samotnej živnosti je len na Vašom rozhodnutí kedy tak urobíte.

 26. Pekny den prajem,
  v blizkej dobe mam v plane zalozit sro a rozmyslam ci byt alebo nebyt platcom, ci sa oplati alebo nie. Ci tomu chapem spravne alebo nie.
  1.)ak ako platca DPH:
  napr. vyfakturujem tovar v hodnote 10 000 € + dph 20% = 12 000 €. Pricom som nakupil na sro (pc,nabytok, palivo.. ) v hodnote 6000 € ,z toho 20 % dph =1000 €. Dph ktore musim zaplatit statu bude v hodnote 2000-1000=1000€ ano??
  A zisk, ktory dosiahnem bude 12000 – 6000 – 1000 = 5000 € ?
  2.) ako neplatca dph:
  vyfakturujem tovar v hodnote 10000 € + ziadna dph. Tovar zaplateny v hodnote 6000€, z toho dph 20% = 1000 €. Dph statu neplatim ziadnu a moj zisk bude : 10000 – 6000 = 4000 € je to tak?

  Dakujem pekne za vyjasnenie

 27. Zdravím Vás peterr,
  ak sa môžem spýtať, venujete sa podvojnému účtovníctvu ? Ak nie, tak potom by Vám na tieto otázky mal bez problémov odpovedať Váš účtovník.
  Ad 1.) DPH ste pochopili správne. Do zisku už DPH nepleťte, zisk by ste mali 5000, len to akosi komplikovane počítate.
  Ad 2.) ak nie ste platiteľ DPH, tak DPH neriešte, koľko je z čoho 20% a podobne. Nie ste platiteľ, tak Vás to nemusí trápiť 🙂 Zisk by bol 4000.

 28. Dakujem p.Radosovsky za vcasnu odpoved.

  Nie nezaoberam sa uctovnictvom a firmu zalozenu este nemam, cize ani uctovnika.
  Chcem si len trochu urovnat informacie, ktore su pri urcitych forach trosku pre mna matuce.
  Hlavne tento prispevok tykajuci sa platcu/neplatcu DPH:


  Konkretny priklad
  Pridané používateľom admin dňa 30. január 2008 – 15:54

  Či sa to oplatí, to záleží ešte na tom, aké máš výdavky – či nakupuješ veľa vecí s DPH. Ak áno, vtedy sa to oplatí, pretože od DPH, ktorú by si mal odviesť štátu si odpočítaš DPH, ktorú si ty zaplatil iným firmám za ich tovar, resp. služby. Napr. ty za rok vyfaktúruješ reklamu za 250000 bez DPH + 47500 DPH (19%). Tých 47500 by si mal odviesť štátu. Ale zároveň nakúpiš pre svoju firmu rôzny tovar a služby, napr. počítač, webhostig, kancelárske potreby, mobil, atď celkovo za 100000 bez DPH + 19000 DPH. Potom od tých 47500 odpočítaš 19000 a rozdiel (28500) odvedieš štátu, čiže vlastne „ušetríš“ 19000. Po roku teda zarobíš 250000+47500-100000-28500=169000 Sk. V skutočnosti sa DPH neodvádza ročne, ale štvrťročne, resp. mesačne a toto je celé zjednodušené, iba aby bol jasný princíp.

  Keby si nebol platiteľom DPH, tak vyfaktúruješ 250000, žiadna DPH, a nakúpiš tovar za 119000 vrátane DPH, žiadny odpočet DPH robiť nemôžeš, zostane ti 250000-119000=131000 Sk. “

  Pytam sa nie je tu chyba 250 000+47500-100000-28500= 169000 € ?
  Nechyba tam suma 19 000 za zaplatenu DPH za tovar nakupeny na firmu behom roka???

  V celom fore sa to nespominalo a prispevky uz nie je mozne doplnat.

  Dakujem za odpoved
  Peterr

 29. Nuž, fórum je fórum. Priznám sa, nechce sa mi hútať nad metodikou výpočtu „zárobku“ v tomto príklade. Môžeme sa baviť o zisku, môžeme sa baviť o cash flow a môžeme sa baviť o DPH ako o samostatných kategóriách. Pripadá mi to trochu pomiešané všetko dokopy, čo z môjho pohľadu chápania problematiky nie je úplne správne. Keď si založíte s.r.o.-čku, iste poveríte niekoho vedením účtovníctva a ten Vám to potom vysvetlí.

 30. Peterr, v tom príklade je dosť podstatná veta: …toto je celé zjednodušené, iba aby bol jasný princíp. Preto to neberte doslovne ako nejaký presný výpočet.

  Ak budete platca DPH, budú vás zaujímať dve veci:

  1. Vy budete odvádzať štátu DPH za tovar a služby, ktoré predáte.
  2. Štát vám bude vracať DPH za tovar a služby, ktoré nakúpite.

  To je asi najjednoduchšie, ako sa to dá vysvetliť.

 31. Som SZČO ako dôchodca – štátny poistenec, cez SZČO si privyrábam a chcem dve rady:
  1. Vykonávam službu obch. zastupovania v SR ( do faktúr si píšem sprostredkovanie obchodu ) ale zmluvu mám so subjektom z ČR ( on je živnostník a je platca DPH ) – v podstate v jeho mene sprostredkujem uzatváranie zmlúv v SR v oblasti energetiky ako obch. zástupca, on je zasa výhradný distribútor a má zmluvu s pobočkou českej energ. firmy v SR . Províziu mi posiela na základe mojej faktúry. Musím byť registrovaný ako platca DPH a neplatič tejto dane podľa paragr. 7a ?
  Až teraz som sa niečo dozvedel o povinnosti registrácie DPH ohľadom obch. so zahraničím aj ako neplatič tejto dane a nemám v tom jasno či sa to týka aj mňa. Ešte doplním pozeral som si niektoré informácie na daňovom portáli a našiel som http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_k_reg_dph_pod_dp.pdf , na str. 10 kto nie je povinný sa registrovať a uvedený paragraf 16, teraz neviem čo platí pre mňa.

  2. otázka je mimo tejto oblasti, ale chcem poprosiť o info ohľadom odvodov do soc. poisťovne aby som neprekročil min. hrubý príjem t.j. 12 násobok vym. základu pre rok 2013. Nechcem prekročiť tento limit aby som zbytočne neodvádzal min. čiastku odvodov. Je tá hranica na rok 2013 vo výške 4168,92 €, a potom v roku 2014 to bude 4716 € ak sa nezmení to pravidlo v soc. zákone ? Ďakujem za informácie.

 32. dobrý deň,
  otvorila som si špedíciu: objednávky na prepravu mám od nemeckých zákazníkov, ktorý mi platia bez DPH. Prepravu ďalej predávam dopravcom- slovenským alebo českým väčšinou, nie som platca DPH- slovákom platím s DPH faktúry, čechom bez DPH. Práve som sa dozvedela, že ak mi príde FA za služby zo zahraničia, musím byť platcom DPH. Moja otázka teda je, či sa musím zaregistrovať ako platca DPH a či bude z toho nejaký problém, ak prijímam služby zo zahraničia zhruba 2 mesiace a nie som platcom DPH. Dá sa to nejako spätne upraviť?
  Ďakujem za odpoveď

 33. Dobrý deň,
  píšete, že nie ste platca DPH, lepšie je používať pojem, vaši odberatelia platia vaše faktúry, o DPH je zavádzajúce hovoriť.

  1. Vaši nemeckí zákazníci sú registrovaný ako platitelia DPH ?
  2. vykonávate prepravu tovaru medzi členskými štátmi ?
  3. vy skutočne vykonávate prepravu alebo ju len sprostredkujete ? Nerozumiem pojmu „predávate dopravu“ ďalej slovenským a českým firmám a ešte im za to aj platíte.

  Všetko závisí od určenia miesta dodania.

  Ale áno v zákone je povinnosť registrovať sa, ak prijímate službu, pri ktorej ste povinná platiť daň a tiež ak predávate službu platiteľovi , pri ktorej je miestom dodania v tuzemsku.

 34. Dobrý deň prajem , poprosím viete mi poradiť ohľadom vyššieho príspevku či platí pre mňa registrácia alebo nie ? Ďakujem

 35. zdravím,
  áno, moji nemeckí zákazníci sú platcami DPH, prepravu vykonávam najma z Nemecka alebo Rakúska do CZ alebo SK a som len sprostredkovateľom prepravy…
  sprostredkovanie vykonávam od konca augusta s tým, že nie som platca DPH a nie som na daň. úrade ani prihlásená pre poskytovanie a prijímanie služieb z/do zahraničia. Moja účtovníčka mi poradila zaregistrovať sa ako platca DPH ,ale dá sa spätne zaregistovať ako platca od začiatku činnosti mojej firmy? ide o to , že som odosielala faktúry pre zákazníkov a prijala faktúrov od dopravcov a keďže na faktúrach je dátum, kedy ešte nie som platca DPH, ako to dať do poriadku, aby to sedelo na daňovom. Účtovníčka mi poradila, aby som obvolala dopravcov, ktorí mi vystavili faktúru za službu a aby mi túto faktúru poslali znova s novým dátumom….neviem, ako ďalej postupovať, aby to bolo OK. Hrozím mi nejaká pokuta od daňového úradu???
  Ďakujem

 36. Ak teda hovoríme o sprostredkovaní, zas sme niekde inde.

  Problém vidím asi v tom, že ak je váš český odberateľ registrovaný ako platiteľ DPH miestom dodania je Česká republika a v tomto prípade ste mali povinnosť sa registrovať ako platiteľ DPH na Slovensku a to ešte predtým ako ste mu túto službu dodali.

  Neviem o tom, že by zákon poznal pojem spätná registrácia. Oprava dátumov faktúr si myslím, že je nereálna, pretože obchody medzi EÚ sa okrem daňového priznania vykazujú aj v Súhrnnom výkaze, ak sú tieto dokumenty už podané, nejde to opraviť. Opraviť sa už dajú iba samotné výkazy.

  Za správny delikt nesplnenia registračnej povinnosti vám daňový úrad uloží pokutu od 60 eur do 20 000 eur.

  P.S. keď máte účtovníčku treba sa poradiť hlavne s ňou, ona vám prípady účtuje a je najlepšie zasvätená do toho, čo sa vo vašej firme deje, váš prípad je totiž špecifický a všeobecne služby týkajúce sa prepravy a sprostredkovania majú špecifiká v zákone o DPH. Do budúcna vám poradím akurát to, že predtým, než sa do niečoho púšťate je lepšie si overiť možnosti a z toho vyplývajúce povinnosti.

 37. ok ďakujem pekne

 38. Ďakujem za výstižnú odpoveď, nič mi neostáva iba sa zaregistrovať a dúfať že ako malinký živnostník nebudem pre nich zaujímavý a snáď to bude aj bez sankcie.

 39. Dobrý deň prajem.
  Prosím o vyjadrenie k týmto informáciam, trochu som si prechádzal zákon o DPH.
  Som SZČO – neplatiteľ DPH, mám zmluvu s fy z ČR – platiteľom DPH o obch. zastupovaní, fyzicky uzatváram zmluvy s klientami SR v energ. oblasti, do faktúry si uvádzam sprostredkovanie obchodu , mám voľnú živnosť.

  V zákone o DPH sa pracuje s pojmami príjem alebo dodanie tovaru a služby kt. podliehajú zdaňovaniu, alebo sú tam výnimky v par. 16. Nikde som tam nenašiel pojem sprostredkovanie obchodu. Sprostredkovanie obchodu sa chápe ako služba ?? Pretože keď som si pozrel zoznam voľných živností – link http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie – dokumenty na stiahnutie, tak je rozdiel sprostredkovanie obchodu a sprostredkovanie služby . Poprosím o vyjadrenie či teda sprostredkovanie obchodu pre zahr. subjekt podlieha povinnosti registrovať sa ako platca DPH podľa par. 7a ?

 40. Aha, našiel som par. 9 kde je vysvetlené že služba je všetko okrem tovaru, a nejaké výnimky sú tam

 41. Dobry den,

  Chcem dovazat a predavat spodne pradlo z ciny, musim byt platcom dph alebo nie?ked budem to pradlo predavat , dph si tam treba uz zaratat?

  Dakujem za odpoved.

 42. Ahoj chcem nakupit tovar z ceskeho velkoskladu som zivnostnik a niesom platca Dph.Treba sa zaregistrovat ako platca dph ? Alebo sa nemusim registrovat pokial nepresiahnem za posledny kalendarny rok sumu 13 941,45 ?? Napr rocne nakupim z ceska za 10 000euro nebudem musiet byt platcom dph? Vdaka za odpoved pekny vecer

 43. Pekny den prajem,

  na uvod musim spomenut, ze je to vyborne forum, clovek sa tu dozvie spustu novych veci..

  Moja otazocka: moj manzel – zivnostnik je platcom DPH, no planuje ukoncit podnikanie/ zivnost povedzme ku 30 novembru. Manzel kupil automobil a odpocital si dph z ceny auta. ak by planoval auto predat povedzme o tyzden na to, musel by zaplatit statu dph??? ak v tom case uz nepodnika a nebol by ani platcom dph?

  Dakujem krasne za odpoved

 44. Dobry den,
  chcel by som sa spytat, ci sa da nakupit pracovny nastroj v tomto roku 2012(nie ako zivnostnik) , od januara si zalozit zivnost a uz spominany nastroj na pracu vyuzivat a platit dan(za nastroj) nakupeny v predoslom roku a pred zalozenim zivnosti?
  Dakujem za reakciu.
  S podravom Frantisek

 45. Zdravim,

  som tu novy (a nie len tu…) ehm robim si prepocty kvoli dobrovolnej reg k DPH. Rovno dam priklad:

  Neplatca:

  nakupuje tovar v hodnote 100e (+20% dph ma uctovanu)
  zaplati 120e
  viem ze tovar sa predava konecnemu spotrebitelovi za 150e, ergo moja marza je 30e

  keby som sa stal platcom DPH:

  nakupujem tovar za 100e (nepripocitava sa DPH v tejto faze)
  prihodim marzu 30e ako v predoslom pripade – som na 130e a az tearz smiem pripocitat DPH (vsak? 🙂 ) a tym padom som na 156e predajnej cene!!!
  avsak kedze som si vedomy predajnej trhovej ceny vo vyske 150e (konecneho spotrebitela vobec nezaujima ci som ja platca ci neplatca) tak vychadza moja marza iba na 25e !!!!

  Su tieto moje prepocty spravne? Ak hej tak platcovstvo pre mna nie ja az take vyhodne, pokial abstrahujem od ostatnych vydavkov, na ktorych by sa mi to este mohlo oplatit…

  Dakujem za Vas cas

 46. Ak som Váš príklad pochopil správne, tak áno idete na to správne.

 47. Pekný deň prajem!

  Som živnostník vykonávam zváračské práce pre jednu firmu. Doteraz som bol neplatca a bolo to OK. S príjmom 800-900€/mes.ani nebolo potrebné.
  Teraz som ale ešte k tomu začal robiť marketingové poradenstvo pre jednu Maďarskú firmu. kt.je platcom DPH. V tomto prípade už viem, že sa musím zaregistrovať, aby som im mohol fakturovať.
  Moja otázka je:

  Pre SK firmu budem od teraz vystavovať FA bez DPH a konečnú sumu s DPH? Potom si ku koncu roka budem nárokovať späť?
  Pre MR firmu budem vystavovať tiež takýmto spôsobom?

  Ako to ovplyvní moje dane? Keď som doteraz platil ročne cca 60€ daň. Predpokladám, že sa moje príjmy zvýšia o 400€. Teda to bude 1300/mes.

  Ďakujem za Vašu odpoveď!

 48. Dobry den,

  Rada by som Vas poprosila o radu. Onedlho zacnem podnikat v predaji oblecenia na vlastnej webstranke, ale tovar budem dovazat z Anglicka. Momentalne som registrovana ako zivnostnik a pri registracii o zivnost ma pracovnicka automaticky zaregistrovala na danovom urade. Po precitani par clankov k tejto teme zistujem, ze som sa asi zbytocne registrovala na danovom urade, a pravdepodobne som asi mala vyplnit nejaku inu formu, kedze tovar bude dovazany z Anglicka. Chapem, ze dobra uctovnicka mi moze vsetko vysvetlit, ale predsa by som sa Vas rada opytala
  a) ci mozem registraciu na danovom urade zrusit, ak ano ako
  b) pokial sa neda zrusit, musim danovy urad upovedomit, ze tovar bude dovazany zo zahranicia

  Dakujem za Vas cas.

  S pozdravom
  K

 49. Matsches – Keď budete platcom DPH, budete vystavovať faktúry s DPH. DPH budete odvádzať štátu štvrťročne alebo mesačne. Odporúčam vám nájsť si na to účtovníka.

  passion4fashion – To, že ste sa zaregistrovali na daňovom úrade, ste urobili správne. Registráciu nerušte.

  Daňový úrad nemusíte upovedomovať o dovoze tovaru. Pozrite si hore v článku časť Nadobudnutie tovaru z členského štátu EU, či sa na vás nebude vzťahovať povinnosť stať sa platcom DPH.

 50. Zdravim Vas,

  chcem predavat elektronicky tovar a sluzby cez internet prostrednictvom PayPal. Kupit si to teda moze ktokolvek zo sveta (cize SK, EU, aj mimo EU). Niektori mozno budu platcami DPH a ini nie. Ako mam toto riesit? Mozem ostat aj neplatcom DPH?

  Dakujem.

 51. Dobrý deň, chcela by som začať podnikať, ale moc to nechápem to DPH, píšete tam že ak mám zisk viac ak 49790€ tak za rok tak musím platiť DHP, ale ak moj zisk taký nebude, tak nemusím platiť DHP? Ďakujem.

 52. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to s dovozom tovaru z Anglicka. Nakupujem a predávam hlavne detské oblečenie – mám živnosť, ale prechádzam na sro. Pravdepodobne presiahnem ročne hodnotou tovaru 13 941,45 € = budem sa musieť stať platcom DPH. Detské oblečenie v UK nepodlieha DPH – keď kúpim takýto tovar a predám ho na Slovensku, musím prirátať DPH ?

 53. Dobrý deň, prosím o radu. Trvalé bydlisko mám na Slovensku, ale onedlho sa budem sťahovať do ČR natrvalo. Adresu trvalého pobytu si ale meniť zatiaľ nemienim. Po založení živnosti by som chcela robiť najmä pre čechov. Dá sa to so SK živnosťou bez toho, aby som bola platcom DPH? Ďakujem za odpoveď.

 54. Dobry den. Nie som platcom DPH a vediem si jednoduche uctovnictvo. Momentalne vsak rokujem s mnozstvom vyrobcov urciteho tovaru (jeden kus sa predava od cca 150 po cca 2000 eur – pultova, eshopova cena) z celeho sveta ktori chcu aby som ich vyrobky predaval cez moj eshop. To znamena, ze budem nakupovat tieto vyrobky z celeho sveta a min. v Slovenskej a Českej republike ich cez eshop predavat. Nebude sa vsak jednat o velke, viackusove objednavky ale o kusovkove objednavky. Mam sa stat platcom DPH alebo co by ste mi doporucil? Dakujem za odpoved a prajem pekny den.

 55. Dobry den,

  chcem sa opytat ci som dobre pochopil situaciu byt riadnym platcom DPH vs. byt len registrovanym pre dan.

   

  Situacia je nasledovna: planujem si zalozit jednoosobovu s.r.o. ktora nebude mat zamestnancov budem iba ja konatel a majitel, chcem fungovat ako freelancer (programator, webdeveloper) budem ponukat svoje sluzby v statoch EU. Z toho ako som cital mi nic ine nezostava kedze budem v podstate fungovat iba so stami z EU, ze musim byt bud riadny platitel DPH, alebo sa minimalne zaregistrovat pre DPH. Ale ked som iba zaregistrovany, tak nemam pravo vyuzivat odpocet DPH na vstupe. Aky to ma vlastne vyznam? Ved logicky by pre mna mala byt jasna volba byt riadny platitel DPH z coho ja vidim len same vyhody, kedze mozem napriklad nakupovat auto, pocitac, zariadenie do kancelarie s tym ze si na vstupe mozem odpocitat DPH a ziadat doplatenie od statu, a v podstate na vystupe ziadnu DPH bych nemal mat kedze budem dodavat svoje sluzby len subjektom v EU ktory su platcovia DPH a ked obchodujete s EU tak DPH povinnost dopada na odberatela nie dodavatela ja budem davat faktury bez DPH tym padom. Spravne to chapem, ze keby takto podnikam tak v podstate ja mam len DPH na vstupe a ziadnu na vystupe? Vopred vdaka za vyjadrenie

 56. Dobry den, chcem Vas poziadat o radu. Predavam tovar prostrednictvom e-shopu. Nakupujem ho od svojho dodavatela z EU, ale prostrednictvom firmy ktoru nedavno zalozil na Slovensku. Moj obrat este nie je tak velky a preto zatial neuvazujem o registracii ako platca DPH. Co by ste mi poradili resp. trosku ma zneistil odsek:Nadobudnutie tovaru z členského štátu EU… ale ked ho kupujem na Slovensku nemal by v tom byt problem, alebo sa mylil? dakujem za radu. 

 57. sklen – Keď tovar kupujete od dodávateľovej firmy ktorú má na Slovensku, nadobúdate ho v tuzemsku a nemusíte sa stať platcom DPH.

 58. Dobrý den,zriadujem si prevádzku potravín,kde budu moje vstupné náklady okolo 45000 eur.Chcela by som sa poradit,či by som sa mala stat dobrovolným platcom

  DPH a či si budem moct potom požiadat o vrátenie DPH ,kamarátka ktorá vlastní bufet mi tvrdí,že aby som mohla predávat noviny a časopisy musím byt platcom

  DPH.Mohli by ste mi prosím Vás poradit ako to vlastne je čo sa týka tohto mojho problemu.Dakujem

  S pozdravom Silvia

 59. dobry den,

  chcela by som sa opytat, som neplatca dph, ak by som chcela predavat tovar do clenskych statov eu, musim sa registrovat ako platca dph samotnym faktom, ze predavam do zahranicia? alebo pripadne ak prekroci moj obrat 13 941,45e alebo 49 790e?

  dakujem,

 60. Dobrý deň.Som zamestnaný a plánujem si otvoriť živnosť popry zamestnaní.Konkrétne to bude e-shop internetový obchod.Plánujem nakupovať tovar s Českéj republiky od firmy ktorá je platcom DPH.Následne ho predávať konečnému spotrebiteľovi na Slovensku,ale aj do Českej republiky.Musím sa stať dobrovoľným platcom DPH?Nákup tovaru s DPH odhadujem na 10 000 euro ročne a predaj cca 15 000 euro.DPH-2100 euro zostáva v čechách?

 61. Co je to „zakonodarca“ ? Priroda? Vesmir? Boh?

 62. Dobry den, prosim o radu.

  Predmetom mojho podnikania je predovsetkym poradenska, resp. lektorska cinnost a tvorba informacnych produktov. V podstate nemusim od nikoho kupovat nejaky hmotny tovar a pod. (hmotne naklady na moje podnikanie su minimalne – napr. toner do tlaciarne). Z tohto titulu sa domnievam, ze nemusim byt platcom DPH… samozrejme ak nezarobim „prilis vela“ tak aby som musela DPH platit povinne.

  Co ma vsak zaujima je povinost platit DPH v pripade dodania mojich sluzieb zahranicnym klientom, napr. v pripade affiliate reklamy zahranicnej firmy na mojich webovych strankach, alebo v pripade spoluprace na projektoch pre zahranicne firmy.

  Ďakujem vopred za Vase podnety a rady

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.