Toto je absolútne najdôležitejší rozdiel medzi živnosťou a s.r.o.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Medzi živnosťou a s.r.o. je jeden podstatný rozdiel, ktorý je dôležitejší, než všetky ostatné rozdiely dokopy. Je to rozdiel, kvôli ktorému sa môže zo skrachovaného živnostníka stať bezdomovec, zatiaľčo majiteľ skrachovanej s.r.o. si bude užívať luxus svojej vily v bohatej štvrti mesta.

Ten rozdiel je v spôsobe ručenia za záväzky firmy.

Spoločnosť s ručením obmedzeným už vo svojom názve hovorí, že jej ručenie je obmedzené. Naopak ručenie živnostníka je neobmedzené. Hneď vysvetlím, čo to znamená.

Predstavte si, že podnikáte napríklad vo výrobe nábytku. Doteraz všetko išlo dobre a vy ste získali zákazku na výrobu nábytku pre novú kancelársku budovu vo vašom meste. Tešíte sa zo skvelého obchodu, keďže máte vyrobiť nábytok na vybavenie celej budovy za 100 000 eur.

Doteraz ste boli vo firme sami, ale takúto veľkú zákazku už sami nezvládnete a preto zamestnáte troch zamestnancov. Každému prisľúbite plat 800 eur hrubého.

Budete potrebovať aj nejaké nové strojové vybavenie. Stroje sú drahé a toľko peňazí nemáte. Pôjdete teda do banky a máte šťastie – pretože máte dojednanú zákazku, banka vám bude ochotná požičať 30 000 eur na stroje.

Keďže vás vo firme bude teraz viac, budete tiež potrebovať nové väčšie priestory. Prenajmete si teda väčšiu dielňu, kde sa pomestíte vy, vaši noví zamestnanci aj vaše nové stroje. Prenájom priestorov vás vyjde na 1 000 eur mesačne.

Ešte potrebujete nakúpiť materiál. Na materiál miniete 20 000 eur – takmer všetky vaše posledné peniaze. Zostane vám už len toľko, aby ste mali na výplatu pre svojich troch zamestnancov. Je to tesné, ale veríte, že akonáhle dodáte nábytok a zákazník vám zaplatí, peniaze sa vám vrátia a ešte aj dobre zarobíte.

Máte novú dielňu, nové stroje, zamestnancov, materiál už dorazil a výroba je v plnom prúde. Váš zákazník si však zrazu spomenie, že by chcel mať na nábytku iné, drahé kovanie a tiež by ešte potreboval niekoľko kusov nábytku z exkluzívneho drahého materiálu navyše oproti pôvodnej objednávke.

Je to pre vás významný zákazník, preto mu chcete vyhovieť. Objednáte si teda potrebný materiál za ďalších 15 000 eur. Už ale nemáte peniaze na jeho zaplatenie a tak sa s dodávateľom materiálu dohodnete na 60 dňovej splatnosti faktúr.

Hovoríte si, že by to malo vyjsť, pretože na dokončenie a dodanie celej zákazky vám už stačí iba necelý mesiac. Takže máte rezervu vyše štyroch týždňov, počas ktorých by ste mali dostať zaplatené za dodaný nábytok od vášho zákazníka – majiteľa kancelárskej budovy, ktorú zariaďujete.

Konečne teda všetok nábytok vyrobíte a dodáte zákazníkovi. Ste spokojní, stihli ste to v plánovanom termíne. Teraz už len čakať na platbu od vášho zákazníka, s ktorým máte dohodnutú 30 dňovú splatnosť faktúry.

30 dní prejde, ale na vaše prekvapenie peniaze od zákazníka stále neprišli. Trochu znervózniete, ale utešujete sa, že asi iba nemal čas alebo zabudol. Predsa len, je to veľká firma a v tom množstve faktúr, ktoré uhrádzajú, mohla tá vaša niekam zapadnúť.

Zoberiete teda mobil a voláte. Spýtate sa, prečo nie je vaša faktúra ešte uhradená, keď je už po termíne splatnosti. Odpovedia vám to, čo ste očakávali. Zabudli, niekde sa im to stratilo, vraj sa hneď na to pozrú a uhradia to.

Čakáte týždeň. Peniaze stále nechodia. Vaša nervozita rastie. Znovu voláte zákazníkovi. Znovu počujete rovnaké výhovorky a prísľub, že vám to uhradia.

Čakáte ďalší týždeň. Stále žiadne peniaze. Vaša nervozita sa už začína meniť na strach z blížiacich sa problémov. Voláte zákazníkovi, ale nemôžete sa dovolať. Nikto nedvíha telefón.

Idete sa teda osobne pozrieť do budovy, ktorú ste vybavili nábytkom a dúfate, že tam stretnete niekoho, s kým sa budete môcť rozprávať o vašich meškajúcich peniazoch. Budova je ale zamknutá a zdá sa, že v nej nikto nie je.

Idete teda na adresu sídla vášho zákazníka, aby ste si to sním vybavili priamo tam. Sídlom je ale iba jedna kancelária, ktorá je zamknutá a nikto v nej nie je.

Začnete si teda zisťovať, čo sa deje. O nejaký čas prídete na to, že firma, ktorej ste dodali nábytok, skrachovala. Je v likvidácii, nemá žiadny majetok a vaša pohľadávka je nedobytná. Uvedomíte si, že svoje peniaze už nikdy neuvidíte.

Ale nie len to. Uplynulo už niekoľko mesiacov a vy ste teraz navyše dlžníkom. Ste dlžní banke 30 000 eur plus úroky, ktoré vám požičala na stroje, dodávateľovi materiálu 15 000 eur, zamestnancom ste dlžní peniaze, ktoré mali dostať na výplatu a majiteľovi priestorov, v ktorých máte dielňu ste dlžní za nájom. Dokopy je váš dlh už 50 000 eur.

Čo teraz?

Práve teraz začne byť životne dôležité, či ste podnikali ako živnostník alebo ako s.r.o.

Povedzme, že stroje, ktoré ste nové kúpili za 30 000 eur, ale teraz už sú použité, sa vám so šťastím nejako podarí predať za polovičnú cenu, teda za 15 000 eur. Tým zaplatíte časť svojho dlhu. Ale ešte stále vám zostane dlh 35 000 eur.

Ak ste podnikali ako živnostník, bude to s vami zlé. Za dlhy z podnikania totiž ručíte nielen firemným majetkom, ale aj celým svojím súkromným majetkom. Ak ste teda bežný človek, ktorý nemá žiadny významný majetok, iba povedzme byt, v ktorom býva, exekútor vám tento byt môže zobrať, predať ho a z jeho predaja zaplatiť vaše dlhy z podnikania.

Tak sa vy – živnostník spolu s vašou rodinou môžete reálne stať bezdomovcom.

Ak ste podnikali prostredníctvom s.r.o., situácia je oveľa lepšia. S.r.o. totiž ručí za svoje záväzky svojím majetkom, ale už nie súkromným majetkom majiteľa firmy. Majiteľ s.r.o. (spoločník) ručí za záväzky svojej s.r.o. iba do výšky nesplateného vkladu. Ak svoj vklad do firmy už splatil, nemá žiadne ďalšie záväzky.

S.r.o. teda skrachuje, príde o svoj majetok, ale vy ako jej majiteľ neprídete o nič zo svojho súkromného majetku. Ten je striktne oddelený od vašej s.r.o. a v žiadnom prípade sa naň nebude siahať.

Tvrdenie na začiatku tohoto článku, že zo skrachovaného živnostníka sa môže stať bezdomovec, zatiaľ čo si majiteľ skrachovanej s.r.o. bude užívať luxus svojej vily je možno trochu silné. Každý živnostník neprichádza pri svojom podnikaní do kontaktu s takými veľkými sumami. Je ale isté, že stať sa to môže a neraz sa to už aj stalo.

Najzásadnejší rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. je, že pri živnosti ručíte za záväzky firmy aj svojím súkromným majetkom, ale pri s.r.o. iba majetkom firmy, pričom váš súkromný mejetok je nedotknuteľný.

Poučením teda je, že ak vo svojom podnikaní budete narábať s veľkými sumami peňazí, alebo ak si myslíte, že by z akéhokoľvek dôvodu mohlo dôjsť k tomu, že sa vaša firma dostane do finančných problémov, založte si radšej s.r.o. Ochránite tým seba a svoju rodinu v prípade, že vám niečo v podnikaní nevyjde tak, ako si predstavujete.

Ak by ste si aj nestihli zarobiť priamo na to, aby ste si po krachu užívali život v luxusnej vile v bohatej štvrti, budete si ho môcť užívať aspoň v paneláku na sídlisku. Vždy lepšie ako pod mostom.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 4 komentárov

 1. Pre mňa jeden super článok… Ďakujem a chválim.
  Ako úplný začiatočník si tiež môžem založiť s.r.o. bez prevádzkovania živnosti??? Čo sa hovorí o firmách, ktoré ponúkajú založenie s.r.o.?? Ak chcem podnikať na svojom dome, mám si zriadiť virtuálnu kanceláriu??

 2. S.r.o. si môžete založiť aj ako úplný začiatočník.

  Neviem, čo myslíte virtuálnou kanceláriou. Ale vo svojom dome môžete podnikať. Môžete tam mať aj sídlo firmy.

 3. Žiaľ, takéto vysvetlenie po roku 1989 keď ešte živnostenské úrady neexistovali a oprávnenia k podnikaniu vydávali obvodné a mestské úrady sa novovzniknutým podnikateľom nedostávali. Naopak „ostrieľaní“ podnikatelia zo západu velmi rýchlo pochopili že ešte dlho nebudú naše úrady, právnici a súdy schopné riešiť spory a novodobé Eldorádo začalo. Dnes nielen následkom toho samozrejme, ale hlavne preto, máme niekoľko stotisíc dlžníkov na rôznych odvodoch do štátnej pokladnice. Na zaplakanie ale je najmä to, že štát pre takých ľudí nehýbal a nehýbe ani prstom, skôr naopak, v zmysle kapitalizmu bil a bije stále tých najslabších, ktorí si nemohli a nemôžu dovoliť právnikov za desiatky ba až stovky tisíc korún alebo EUR. Doslova zmrzačil desattíse poctivých ľudí a bez mihnutia oka z nich urobil neplatičov, bezdomovcov a žiaľ aj samovrahov. Predsa nie je možné, aby na vraždu existovala premlčacia doba a na dlžobu štátu NIE. Ale tak to je.

 4. chcem komentovať rozdiel medzi živnosťou a sro.

   ja ako živnostník nevlastním nič.

   dom som darovala manželovi , teda nemám nič. prípadne ak by sa nedalo darovať, zrušíme bezpodielové spoluvlastníctvo.  ako potom ručím za podnikanie?

   

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.