Založenie viazanej a remeselnej živnosti, súhlas zamestnávateľa

Home 2 Diskusné Fóra Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada Založenie viazanej a remeselnej živnosti, súhlas zamestnávateľa

Táto téma obsahuje 4 odpovede, má 3 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  Anonymný pred 6 rokmi, 2 mesiacmi.

Zobrazuje sa 5 príspevkov - 1 až 5 (z celkového počtu 5 )
  • Autor
    Príspevky
  • #22165

    zuzica22
    Účastník (Participant)

    Dobry den, chcem sa spytat na zriadenie zivnosti – viazanej – masaze (mam absolvovanu FTVS, akreditovane kurzy) a remeselnu zivnost – kozmetika, manikura, pedikura – absolvovala som kurzy v akreditovanej vzdelavacej agenture (ukoncene 02/2011) a prax u zamestnavatela este pred absolvovanim tychto kurzov cca od 05/09, staci mi to alebo musim zlozit nejake zivnostenske skusky? Staci mi potvrdenie praxe mojim zamestnavetelom? Ak si chcem zalozit zivnost -otvorit salon krasy, popri zamestnani Wellness v hoteli – momentalne som na Rodicovskej dovolenke, potrebujem pisomny suhlas o predmete podnikania? Dakujem

    #27066

    imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

    Na založenie živnosti by vám malo toto všetko, čo máte, stačiť. Žiadne živnostenské skúšky sa neskladajú.

    Čo sa týka toho, že by ste vykonávali rovnakú činnosť ako váš zamestnávateľ, to sa v aktuálnom znení zákonníka práce § 83 trochu pozmenilo. Predtým bolo vyslovene vyžadované písomné povolenie od zamestnávateľa. Teraz je to tak, že vy musíte zamestnávateľovi písomne oznámiť, že chcete vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter. Ak s tým zamestnávateľ nebude, súhlasiť, musí vám to do 10 pracovných dní písomne oznámiť. Ak tak neurobí, znamená to, že máte súhlas.

    #27074

    Drahusa
    Účastník (Participant)

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: momentálne som zamestnaná,ale chcela by som si zriadiť živnosť -masáže, kozmetika, pedikúra.Zaujímalo by ma, pri ktorých týchto službách je potrebná najprv polročná prax a až po jej absolvovaní sa dá zriadiť živnosť. Tiež by som sa chcela opýtať na dotáciu na založenie živnosti. Môžem ju získať len ak som evidovaná na úrade práce? Ak odídem zo zamestnania a prihlásim sa na úrad práce, mám nárok na nejakú podporu? Môžem poskytovať tieto služby – masáže, kozmetika a pedikúra aj bez živnosti? Ďakujem

    #27081

    imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

    Manikúra-pedikúra a kozmetické služby sú remeselná živnosť, masérske služby sú viazaná živnosť. Pri remeselných živnostiach je potrebné príslušné vzdelanie a prax. Pri viazaných je potrebné splniť určité podmienky (väčšinou sa jedná o vzdelanie). Kliknite na uvedené odkazy a tam nájdete detaily.

    Dotáciu od úradu práce môžete získať len ak ste evidovaná najmenej 3 mesiace ako nezamestnaná. Bez živnosti sa nesmie vykonávať žiadne podnikanie, teda ani to, čo uvádzate vy.

    #29027

    Anonymný

    Dobrý deň, rada by som sa opýtala na podmienky založenia živnosti.
    V roku 2001 som absolvovala rekvalifikačný kurz ako kozmetička s akreditáciou MŠ SR.
    V tomto inštitúte, kde som absolvovala kurz som potom pracovala necelý rok a potom som nastúpila na materskú dovolenku.
    V súčasnosti by som chcela túto činnosť vykonávať ako živnostník. Lenže na živnostenskom úrade, kde som si chcela živnosť založiť, mi bolo povedané že toto osvedčenie na otvorenie živnosti nestačí, že musím absolvovať skúšku na overenie odbornej spôsobilosti v danom obore. Lenže za túto skúšku pýtajú nehoráznych 240 eur!!! Nerozumiem prečo by som niekomu mala túto sumu zaplatiť, keď som si za rekvalifikačný kurz už raz riadne zaplatila. Je to naozaj zákonný postup? Ďakujem.

Zobrazuje sa 5 príspevkov - 1 až 5 (z celkového počtu 5 )

Fórum ‘Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.