Študent – živnosť a odvody

Táto téma obsahuje 2 odpovede, má 2 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  Anonym25 pred 5 rokmi, 10 mesiacmi.

Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
 • Autor
  Príspevky
 • #23158

  Anonymný

  Dobry den, potrebujem niekolko info kotre mi nie su jasne.
  Student si zalozi zivnost v aprili tohoto roku ( 2013 )s predpokladanym obratom 5000.-€ do konca oktobra. Na dalsie obdobie nebude mat zakazky. Opat budem mat zakazky az na buduci rok ( 2014 ) tiez v rovnakom case cca. april az oktober.
  Ake mesacne poplatky bude platit a komu v tomto ( 2013 ) roku?
  Vyska obratu v mesiacoch bude rozna. Od akej sumy poplatky bude musiet platit?
  V oktobri 2013 je vyhodnejsie zrusit zivnost alebo ju pozastavit na dobu do aprila 2014?
  Ak ju pozastavim ale budem mat zakazky bude mozne zrusit pozastavenie zivnosti aj skor?
  Ake vydavky ho este cakaju v roku 2013 okrem poplatkov – odvodov?
  Ake poplatky – odvody mesacne bude platit v roku 2014?
  Dakujem za odpoved.

  #28893

  imported_Pavol Varhanik
  Účastník (Participant)

  Dobrý deň,

  živnostníci platia mesačne odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

  Na začiatku podnikania máte povinnosť prihlásiť sa iba do zdravotnej poisťovne. Do sociálnej poisťovne sa zatiaľ nemusíte prihlasovať.

  Pretože ste študent, ste poistencom štátu. To znamená, že sa na vás nevzťahuje povinnosť platiť odvody do zdravotnej poisťovne v tzv. mimimálnej výške. Výšku odvodov si preto môžete stanoviť na 0 €. Ak vám vznikne nejaký nedoplatok, uhradíte ho na budúci rok po ročnom zúčtovaní. V ročnom zúčtovaní sa tiež dozviete, v akej výške budete platiť odvody do ZP od júla 2014 (dovtedy môžete mať stanovené na 0 eur, pokiaľ budete stále študent).

  V júli 2014 sa rozhodne, či budete musieť začať platiť odvody do sociálnej poisťovne. Záleží to na výške vášho príjmu v roku 2013. Presná hranica bude známa až začiatkom roku 2014, pretože tá sa odvodí od priemernej mzdy v hospodárstve za rok 2013. Ale približne to bude niečo pod 5000 eur.

  Takže ak bude váš príjem v roku 2013 vyšší ako spomínaná hranica, budete musieť od júla 2014 začať platiť odvody do sociálnej poisťovne. Ak bude váš príjem nižší, odvody do SP nebudete musieť platiť.

  V období, kedy nebudete mať prácu, môžete živnosť pozastaviť. Živnosť sa dá pozastaviť najmenej na 6 mesiacov. Počas pozastavenia živnosti nemusíte platiť žiadne odvody.

  #29520

  Anonym25
  Účastník (Participant)

  Chcel by som sa opýtať či sú tieto informácie stále aktuálne, alebo došlo k nejakej zmene. Ak áno, tak k akej ? Ďakujem.

Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)

Fórum ‘Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.