Odvody konateľa, ktorý nepoberá žiadny príjem

Home 2 Diskusné Fóra Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada Odvody konateľa, ktorý nepoberá žiadny príjem

Táto téma obsahuje 11 odpovedí, má 3 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  pedro4444 pred 8 rokmi.

Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
  • Autor

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

Ak nepoberáte ako konateľ žiadny príjem, neplatíte ani žiadne odvody.

pedro4444
    Účastník (Participant)

zaujimalo by ma ako je to s konatelom ked som student. Od new roku 2011 ze vyssiel zakon ze kazdy konatel sro. musi platit socialku aj ked nepobera ziadnu mzdu a by ma zaujimalo ako to je aj v pripade ze som student na VS a budem konatelom ake odvody budem platit ked nebudem ziadny prijem si vykazovat z firmy.. za odpoved vopred dakujem

pedro4444
    Účastník (Participant)

no tak to som rad presne tak som to chapal aj ja len jedna znama mi povedala zevraj sa to od noveho roka menilo. a som rad teda ze nie bo potom by sa mi ta sro neoplatila. inac diki palo za rady a aby som to spravne chapal kedze nebudem uvadzat ze poberam nejaky prijem z firmy tak tym padom musia byt firme peniaze nejako na firme ci ako mam tomu chapat ked ja budem konatelom a budem ich spravovat…

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

No peniaze su na firemnom ucte a z neho sa platia firemne vydavky.

pedro4444
    Účastník (Participant)

pavol vedel by si to tvrdenie ze „Ak nepoberáte ako konateľ žiadny príjem, neplatíte ani žiadne odvody.“ zakonne potvrdit, pretoze dnes som sa na to pytal pravnicky co sa orientuje v zalozeniach sro a mi povedala ze po new roku je taa presne ta zmena ze konatel aj ked nic nepobera musi aj tak platit. hmmmm ty z akeho zakona vychadzas?

p.b
    Účastník (Participant)

zdravím pridám sa do debaty chcem sa spýtať ako je to stými odvodmi aj ja chcem zaloziť s.r.o. ? nebudem poberať žiadnu mzdu ako konateľ .

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

Právnik nie som a môžem sa aj mýliť, ale myslím si, že v tomto prípade je to tak, ako hovorím. Ak konateľ nepoberá za výkon svojej funkcie žiadny príjem, nemal by platiť ani žiadne sociálne odvody. Vychádzam zo zákona o sociálnom poistení. Platenie odvodov sa vždy vzťahuje na zárobkovú činnosť (podľa § 3). V tvojom prípade uvádzaš, že konateľ nie je za svoju funkciu platený. Skús sa spýtať tej právničky to, čo sa pýtaš mňa – aký konkrétny predpis, zákon ukladá povinosť platiť odvody konateľovi, ktorý za svoju funkciu nepoberá žiadny príjem.

pedro4444
    Účastník (Participant)

no tych nazorov je vela a no spytam sa tej pravnicky a budem jej tymto zakonom oponovat. SA venuje zalozeniam sro. Ale zatial mozem potrvdit len tvoju teoriu co mam zistenu pretoze som bol aj na zivnostenskom urade a tam mi volala priamo na socialku co sa na to pytala ze ked som este aj student a budem konatelom ze ci budem nieco platit a ta jej jasne ze sa ani po new roku zatial pre konatela pokial neberie ziadny prijem tak neplati nic.
    Len ma strasne este zaujima ked som ja takto student ako to bude ked ja budem konatelom a nahodou sem tam este popri tom niekde pojdem na brigadu na dohovu ako to uz je tam riesenie do kolko vlastne mozem pracovat na dohodu aby vlastne nemusel nic platit vedel by si mi aj v tomto poradit ako to vlastne je?
    ale pavol este raz diki za tvoje rady

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

Na brigádovanie na dohodu to tiež nebude mať žiadny vplyv. Z brigádnického príjmu na dohodu nemáš ty osobne povinnosť nič nikde odvádzať. Odvádzať bude za teba ten, kto ťa zamestná 19% daň z príjmu (to ti strhne z platu) a úrazové a garančné poistenie do sociálnej poisťovne vo výške 1,05% (to platí zamestnávateľ zo svojho, nestŕha sa to z tvojho platu). Maximálne môžeš ako študent brigádovať myslím že 20 hodín týždenne. Výška platu je neobmedzená.

pedro4444
    Účastník (Participant)

no presne takto to chapem aj ja ze ked si dam ustrihnut tie dane vsetko bude v pohode… ale uz ako studentovi ze by danie nestrhavali kedze som zivnostnik sa neda spravit co? este mi ponukaju ked nejaky tu dohodu podpisujem ze radsej si to dat teraz strhnut na zaciatku a potom ze do zaverecneho zuctovania ak mi to vyjde ze sa mi to vrati.
    A no presne tych 20 hodin tyzdenne ale by ma zaujimalo ako to rataju ked mam popri tom tu zivnost kolko mozem maximalne mat prijem za rok aby som mohol takto este popri tom dat si nejaku dohodu a kedze som student nestrhavali z nej dan?

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

Nerozumiem celkom. Pri dohode sa dá uplatniť nezdaniteľná časť základu dane, čo je od 1.1.2011 296,60 eura mesačne. Táto suma sa potom nezdaňuje a zdaňuje sa iba to, čo je nad túto sumu. Ale ako to je, keď máš ešte aj živnosť, to neviem. To už sú na mňa príliš zvláštne kombinácie. Treba sa poradiť s nejakým účtovníkom. (Btw. predtým si nepísal nič o živnosti, ale iba o konateľovi s.r.o. bez odmeny.)

pedro4444
    Účastník (Participant)

no to ano to si dobre napisal to je v tom pripade ked mas len tu dohodu. A no som aj zivnostnik ale planujem presne kvoli odvodom prejst na s.r.o bo byt konatelom je lepsie menej rizika. A no to budem musiet ale zatial mi na to malokto vedel zodpovedat ked som student a popri tom mam zivnost a do toho chcem dohodu este ze ako sa to potom vsetko rata asi bude naj ked pojdem na to priamo do poistovne spytat ale ked tam tiez tie tetky nie vzdy vsetko vedia pri minulorocnom zuctovany som ich ja musel ucit lebo nechapali preco mi nevyslo platenie zdravotneho ked som zivnostnik aj ked som student som im pekne vysvetlil ze ked mam nizky prijem do urcitej sumy tak nemusim platit nadalej to za mna bude stat platit. Zatial teraz tu dohodu vidim ako naj riesnie dat si tu dan zobrat a potom na koncorocnom zuctovany bud ak vyjde abo nie pytat vratenie dani abo mat nahaku uvidi sa podla prijmu:)
    Ale aj tak diki pavol za info vela so msa zas naucil :) a ked nieco zistim urco to tu vylepim nech sa aj druhy poucia bo poznam dost znamych co podnika a ma zivnost a stale nikto nema v tom presne jasno.

Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )

Fórum ‘Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.