môže živnostník zamestnávať?

Home 2 Diskusné Fóra Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada môže živnostník zamestnávať?

Táto téma obsahuje 19 odpovedí, má 12 hlasov, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  luciaberkyova pred 3 rokmi, 3 mesiacmi.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 20 )
  • Autor

Anonymný

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môže živnostník zamestnať inú osobu a aký je najvhodnejší typ pracovného pomeru (práca na dohodu a pod.) Ďakujem

Anonymný

Áno, živnostník môže zamestnávať iné osoby. Najvýhodnejší typ v akom zmysle? To záleží na okolnostiach.

pistos1
    Účastník (Participant)

Zacinam podnikat na zivnost v upratovacich sluzbach a chcem prijat zamestnancov.Nemam zalozenu firmu.Ake su moznosti, vyhody a nevyhody?
    dakujem

zemkova katarina
    Účastník (Participant)

V prípade, že je živnostník finančným poradcom, môže zamestnávať inú osobu?…Na aký typ zmluvy je to najlepšie?…Vopred dakujem za radu…

bzuco
    Účastník (Participant)

Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako je to s tým, keď ja mám živnosť na maloobchod popri zamestnaní a chcem, aby v obchode predávala moja manželka, ktorá je momentálne na materskej dovolenke. Bude predávať v dopoludňajších hodinách, podotýkam bez nároku na mzdu. Zákon č. 82/2005 hovorí o tom, že nejde o nelegálne zamestnávanie alebo prácu, ak živnostníkovi – fyzickej osobe vypomáha rodinný príslušník. Vtedy vraj nie je potrebná ani dohoda a ani PZ. Nebude problém, keď je zatiaľ na materskej? Na rodičovský príspevok nastupuje až v júni. Prosíme o radu.

arrow
    Účastník (Participant)

Bzuco, nie je to problém. Manželka môže vypomáhať aj bez zmluvy, aj keď je na materskej.

bzuco
    Účastník (Participant)

Vďaka za odpoveď.

bzuco
    Účastník (Participant)

A ešte predsa niečo. Treba moju manželku v tomto prípade niekde registrovať?

arrow
    Účastník (Participant)

Netreba ju nikde registrovať.

Sil-vik
    Účastník (Participant)

Zdravím. Mňa by zaujímalo (k tejto téme) mohla by som podobne zamestnávať priateľa na dohodu bez nároku na mzdu?

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

Sil-vik, priateľa nie. Musí to byť príbuzný v priamom rade (rodič, dieťa, starý rodič, vnuk), súrodenec alebo manžel.

Sil-vik
    Účastník (Participant)

Dakujem.
    Takže ak by som zamestnávala mamu, nemusela by som uzatvárať s ňou žiadnu zmluvu. A nevadí že je dôchodkyňa?
    A keby si mamina nárokovala aj na mzdu, aký by bol postup?
    Vdaka

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

Že je mama dôchodkyňa, to nevadí. Dotyčný príbuzný musí spĺňať niektorú z týchto podmienok:

• je dôchodkovo poistený,
    • je poberateľom dôchodku
    • alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku

Keby ste chceli mame platiť aj mzdu, to už by ste ju museli zamestnať na nejaký druh pracovného pomeru. S tým sú potom spojené všetky povinnosti ohľadom odvádzania odvodov, daní atď.

ivana811
    Účastník (Participant)

Pekny den,chcela by som sa opytat moj otec je zivnostnik moze zamestnat ludi na dohodu ked su na urade prace a dostavaju podporu?Ak ano chcela by som vediet,ze ake podminky kde vsade ich treba registrovat?Dakujem

martinka
    Účastník (Participant)

Dobrý večer, som začínajúca živnostníčka a otváram si kozmetický salón, budúcnosti ho chcem rozšíriť aj o kadernícke služby, v ktorých by som chcela zamestnať vyučenú kaderníčku – mamu, ktorá je na materskej a momentálne ma pozastavenu živnosť.Dá sa jú zamestnať na dohodu alebo na iný pracovný pomer a ak nie viete mi poradiť ako by sa to dalo? dakujem

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 20 )

Fórum ‘Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.