Konateľ s.r.o. a živnosť

Táto téma obsahuje 1 odpoveď, má 2 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  imported_Pavol Varhanik pred 8 rokmi, 5 mesiacmi.

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
  • Autor

mato202
    Účastník (Participant)

Dobry den. Poprosil by som o pomoc pri nasledovnej situacii,ktoru najprv objasnim. Planujem sa po dlhsom obdobi v zahranici vratit na Slovensko,preto s nasim danovym systemom a podnikatelskym prostredim nemam ziadne skusenosti a musim si este vela veci nastudovat. Moj znamy planuje otvorit gastronomicke zariadenie,kedze ma vsak uz jednu firmu(FIRMA X),laka ma do novootvoreneho podniku(FIRMA Y),ktoreho je aj 100% vlastnikom. Momentalne funguje jeho prvou firmou(FIRMA X) ako zivnostnik,k zaciatku roku 2012 vsak chce aby obe firmy boli riadene s.r.o.-ckami,ktore uz ma zalozene,ale zatial ich este nevyuzival. Pri novom podniku(FIRMA Y) ma chce na poziciu prevadzkovatela a ponukol mi,ze budem v jeho s.r.o. konatelom,s 50 % podielom. Zo zisku chce urcitu fixnu cast za „prenajom“ kedze je vlastnikom objektu. Moja otazky su: Co su rizika pri tejto sitacii? Musim mat ako konatel s.r.o. zivnost? Coho sa musim vyvarovat? Stretnutie s uctovnikom,ktorymi to cele objasni uz mam v plane,napriek tomu ocenim kazdy radu a skusenost .Dakujem velkmi pekne…

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

Ako konateľ nepotrebujete živnosť.

Konateľ je funkcia v s.r.o. Konateľ rozhoduje o obchodnom vedení spoločnosti a koná za spoločnosť voči tretím osobám, napr. podpisuje zmluvy a pod. Musí konať v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Zároveň je povinný zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva spoločnosti.

Ak by konateľ porušil tieto svoje povinnosti a spôsobil by tým škodu spoločnosti, jej majiteľom alebo niekomu inému, niesol by za ňu zodpovednosť.

Keď píšete, že budete mať 50% podiel, tak asi nebudete iba konateľom, ale aj spoločníkom – teda spolumajiteľom spoločnosti. Ako spoločník máte nárok na podiel na zisku spoločnosti. Keď budete mať podiel 50%, budete mať aj nárok na 50% podiel na zisku (ak v spoločenskej zmluve neustanovíte iný podiel). Keby ste boli len konateľom, ale nie spoločníkom, neboli by ste spolumajiteľom firmy a nemali by ste nárok na podiel na zisku spoločnosti.

Odporúčam vám preštudovať si obchodný zákonník, hlavne časť týkajúcu sa spoločnosti s ručením obmedzeným.

Prípadne konzultovať s právnikom. Podľa toho, čo píšete, asi budete vstupovať do existujúcej s.r.o. ako nový spoločník. To bude treba zmluvne riešiť a bez pomoci právnika by som to neriskoval.

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)

Fórum ‘Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.