Živnosť popri štúdiu

Táto téma obsahuje 5 odpovedí, má 1 hlas, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  Anonymný pred 12 rokmi, 1 mesiacom.

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )
 • Autor
  Príspevky
 • #23925

  Anonymný

  Zdravím Vás.

  Som študentom strednej školy 4-ročného odboru. Školu skončím až v roku 2010. Tento rok dosiahnem vek 18 rokov a rozmýšlal som nad tým, že by som si založil firmu na predaj výpočtovej techniky a mal by som na to pár otázok:
  Čo všetko budem musieť každý mesiac platiť?
  Budem musieť mať nejaké priestory na podnikanie? (Zatiaľ by som chcel iba internetový predaj a doma mať kanceláriu ale nechcem to písať na živnosť)
  Chcem byť aj platcom DPH.

  Ďakujem všetkým za odpovede, bol by som rád ak by ste mi to podrobnejšie rozpísali.

  #24626

  Anonymný

  Mesačne musia živnostníci platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Ako je to u študentov, pozri napr. v témach Študent a Odvody.

  Špeciálne priestory na podnikanie nemusíš mať, ale nejakú adresu sídla musíš mať. Sídlo firmy môžeš pri zakladaní živnosti uviesť napríklad svoje trvalé bydlisko.

  Platcom DPH môžeš byť dobrovoľným, to nie je problém. Stačí sa ísť prihlásiť na daňový úrad.

  #24627

  Anonymný

  V téme Študent som sa dočítal, že keď neprekročím určitú hranicu nemusím platiť odvody do zdravotnej poisťovňe. Čo sa počíta za vymeriavací základ? Je to môj čistý zisk pre mňa, zisk z predaného tovaru alebo celková tržba za celý rok? Ďakujem za odpoved

  Este mam jednu otazku… Ked si napíšem do živnosti ako sídlo podnikania svoje trvalé bydlisko, ak by som náhodou skrachoval, nemôžu mi tieto priestory odobrať a dať na exekúciu? Dakujem za odpoved

  #24628

  Anonymný

  Vymeriavací základ je základ dane z príjmov, ktorý nie je znížený o poistné na zdravotné poistenie. Čiže v podstate čistý zisk, teda príjmy mínus výdavky, pričom do výdavkov sa nezapočítava zaplatené zdr. poistné.

  Čo sa týka tých priestorov, siahnuť by mohli iba na majetok, ktorý je v tvojom vlastníctve. Ak je ten byt tvoj, tak áno. Ak je ale napr. rodičov, tak nie.

  #24631

  Anonymný

  takže ked je ten priestor rodičov tak mi nič nemôžu. Len ak by som tam mal vybavenie napr. počítač a tlačiareň zapísané v nákladoch, tak to mi môžu maximálne zobrat ak som to spravne pochopil…. a este to zdravotne poistenie. Pocohpil som to tak, že keď zarobím za rok 100 000 a z toho 60 000 SK budem mať v nákladoch(výdavky) tak nemusím zaplatiť zdravotné poistenie? Dakujem za potvrdenie či som to dobre pochopil

  #24633

  Anonymný

  Áno, len to, čo je dokázateľne tvoj osobný majetok, na to by sa mohlo siahnuť. Ale to je už katastrofický scenár (aj keď je dobré myslieť na všetky možnosti), ktorý ťa, dúfam, nepostihne :))

  So zdr. odvodmi je to tak, ako píšeš.

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )

Fórum ‘Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.