Založenie živnosti študentom

Táto téma obsahuje 6 odpovedí, má 3 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  Anonymný pred 12 rokmi, 4 mesiacmi.

Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
 • Autor
  Príspevky
 • #20956

  zdenet
  Účastník (Participant)

  Zdravím. Takže môj deň „D“ kedy dovŕším 18 rokov môjho života sa blíži. Chcem si teda ešte raz preveriť skutočnosti pri zakladaní voľnej živnosti na predaj výpočtovej techniky. Zistil som si že pokiaľ neprekročím nejakú hranicu čistého zisku (tuším 40 000,- SK) za rok nemusím platiť odvody do zdravotnej poisťovňe. Môžte mi napísať aká je ta hranica presne? Musím to nahlásiť pri zakladaní živnosti že nebudem platiť odvody do zdravotnej poisovne? Prosím vysvetlite mi to podrobnjšie.

  Potom ešte ako to je zo sociálnym poistením? Čítal som že ak nebudem mať tržbu (t.j. celkový obrat – príjmy + výdavky) 12-násobku minimalnej mzdy tak ani do sociálky nemusím odvádzať odvody. Prosím, vysvetlite mi či som to pochopil správne a keď nie tak mi to rozpíšte lepšie.

  Automobil:
  Chcem si zakúpiť na začiatok automobil. Chcel by som na tomto aute chodiť za pohoné hmoty, ktoré si dám do nákladov. Musí to byť (napr. Skoda Octavia Combi) alebo môže byť aj nejaké obyčajné (napr. Skoda Octavia). Prípadne mohol by som si nakupovať pohonné látky napr. do auta mojich rodičov? Ďakujem za odpoved.

  #24845

  Anonymný

  Študent nemusí platiť odvody do ZP, ak mal príjem menší ako 48600. Do zdravotnej poisťovne sa po založení živnosti treba ísť nahlásiť . Do SP nemusíš až do prvého daňového priznania platiť nič, ani sa tam nahlasovať.
  Auto nemusí byť combi, môže to byť akékoľvek auto. Môžeš používať aj auto rodičov a vtedy si budeš dávať do nákladov benzín podľa priemernej spotreby auta a počtu najazdených kilometrov.

  #24848

  zdenet
  Účastník (Participant)

  takže keď si kupim teraz auto Skoda Felicia (klasická, nie Combi) tak môžem ju napisať na firmu a jazdiť na ňu a to čo prejazdím si môžem dať do nákladov? Dakujem za odpoved

  #24849

  Anonymný

  Áno, presne tak.

  #24851

  chance
  Účastník (Participant)

  Ja by som to neprehanal s tym davanim do nakladov. Nezabudaj, ze ak to budes vyuzivat viac na sukromne ucely ako na pracovne budes mat problem rozpisat kilometre. Nezabudaj, ze musis viest knihu jazd, to admin nespomenul.
  Ja odporucam co najmenej davat do nakladav, potom nemusis nikomu nic vysvetlovat. Ako protisluzba zase nie vsetko davaj cez pokladnu (faktury) :-)
  Zlatu strednu cestu, aby ovca bola cela a vlk syty :-)

  #24857

  zdenet
  Účastník (Participant)

  este potom ako je to s tym autom. napr. ked je to moje sukromne auto a natankujem plnu nadrz a celu ju miniem tak si to mozem odpocitat??? abo ako… ci musim napisat kolko mam priemernu spotrebu a potom pozriet pocet najazdenych km a z toho to vypocitam???

  #24859

  Anonymný

  Pozri tému Auto.

Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )

Fórum ‘Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.