Tvorba web stránok pre

Vyhody a nevyhody neplatcu DPH

Táto téma obsahuje 125 odpovedí, má 51 hlasov, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  imported_Pavol Varhanik pred 6 rokmi, 6 mesiacmi.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 126 )
  • Autor

Anonymný

POZOR! Máme nový článok a diskusiu o DPH:
    Byť alebo nebyť platca DPH – výhody a nevýhody (kliknite sem)

Administrátor

Pôvodný príspevok od používateľa petra.ihnatova:

Prajem Vam dobry den, chcela by som poprosit o radu, moj otec zacina podnikat v oblasti elektro, kotly, zeriavy, a chceli by sme poznat vyhody a nevyhody neplatcu DPH, vsetko co s tym suvisi, ak by mi to mohol niekto podrobnejsie vysvetlit. Dakujem. S pozdravom Petra

Anonymný

Petra, nedá sa zovšeobecňovať, či nebyť platiteľom DPH je výhodné, alebo nevýhodné. To záleží vždy na konkrétnom prípade, pre niekoho je to výhodné, pre iného nie. Rozhodnúť sa môže pomôcť to, keď si pozrieš, či sú platiteľmi DPH otcovi odberatelia a dodávatelia. Ak sú, potom bude výhodnejšie pre otca aj pre nich, ak bude platiteľom DPH aj otec. Ak nie sú, potom bude výhodnejšie, ak ani otec nebude platiteľom.

Je to preto, lebo keď platiteľ DPH nakupuje a predáva tovar/služby od platiteľa/platiteľovi DPH, zaplatenú DPH si odpočíta od prijatej a štátu odvedie iba tento rozdiel, prípadne ak mu vyjde preplatok, štát mu ho vráti. Ak platiteľ DPH predáva neplatiteľovi, tak pre toho neplatiteľa je to nevýhodné, lebo sa mu vlastne zvýši cena o tú DPH.

Adam
    Účastník (Participant)

Dobry den

Mam konkretny priklad.
    Prevadskujem internetovu stranku a rad by som ziskaval peniaze na predaji reklamy na danej stranke.
    Pri momentalnej navstevnosti to urcite nebudu velke sumy (urcite neprekrocia 250 000Skk za rok)
    Oplati sa my byt platcom alebo neplatcom DPH.

+ Ako sa mozem zaregistrovat ako neplatca DPH? A ako to vobec funguje?

Dakujem

Anonymný

Či sa to oplatí, to záleží ešte na tom, aké máš výdavky – či nakupuješ veľa vecí s DPH. Ak áno, vtedy sa to oplatí, pretože od DPH, ktorú by si mal odviesť štátu si odpočítaš DPH, ktorú si ty zaplatil iným firmám za ich tovar, resp. služby. Napr. ty za rok vyfaktúruješ reklamu za 250000 bez DPH + 47500 DPH (19%). Tých 47500 by si mal odviesť štátu. Ale zároveň nakúpiš pre svoju firmu rôzny tovar a služby, napr. počítač, webhostig, kancelárske potreby, mobil, atď celkovo za 100000 bez DPH + 19000 DPH. Potom od tých 47500 odpočítaš 19000 a rozdiel (28500) odvedieš štátu, čiže vlastne „ušetríš“ 19000. Po roku teda zarobíš 250000+47500-100000-28500=169000 Sk. V skutočnosti sa DPH neodvádza ročne, ale štvrťročne, resp. mesačne a toto je celé zjednodušené, iba aby bol jasný princíp.

Keby si nebol platiteľom DPH, tak vyfaktúruješ 250000, žiadna DPH, a nakúpiš tovar za 119000 vrátane DPH, žiadny odpočet DPH robiť nemôžeš, zostane ti 250000-119000=131000 Sk.

Z toho vyplýva: čím viac budeš nakupovať služby a tovary od iných platiteľov DPH, tým viac sa aj tebe oplatí byť platiteľom DPH. Naopak, ak nebudeš mať výdavky, ktoré by si si dal do odpočtu DPH (čiže nebudeš nakupovať tovar/služby od iných platiteľov DPH), nemá pre teba význam byť platiteľom DPH.

A ešte ďalšia vec, kto budú tvoji zákazníci? Ak to budú neplatitelia DPH a ty by si bol platiteľom DPH, bolo by to zasa nevýhodnejšie pre nich, lebo pre nich by sa vlastne tvoje ceny zvýšili o tých 19% DPH, ktorú im ako neplatiteľom DPH už nikto nevráti.

Preto hovorím, že taká odpoveď, akú by každý chcel počuť, že ÁNO, byť platiteľom DPH je výhodné, alebo NIE, nie je to výhodné, taká odpoveď jednoducho neexistuje. Je tam príliš veľa faktorov a v niektorej situácii to výhodné je a v niektorej zasa nie.

Anonymný

A otázka, ako sa zaregistrovať ako neplatca DPH – to sa nijako netreba registrovať. Po založení je každá firma neplatiteľom DPH. Zaregistrovať sa môžeš za platiteľa DPH a to sa robí na daňovom úrade, kde ti dajú vypísať príslušné tlačivá a pridelia ti identifikačné číslo platiteľa DPH (IČ DPH).

Čo sa týka toho predaja reklamy na stránke, ak s podnikaním iba začínaš, tak by som to na tvojom mieste pre začiatok skúsil ako neplatca DPH. To budeš mať jednoduchšie. Lebo s DPH sú spojené ešte všeliaké starosti, napr. musíš každé 3 mesiace podávať daňové priznanie, to ti niekto musí vypracovať, nejaká účtovníčka, účtovníčke za to budeš musieť platiť, atď., takže pri takom malom zisku, ako píšeš, to možno ani nestojí za tie komplikácie. Keď neskôr budeš chcieť, platiteľom DPH sa môžeš stať kedykoľvek. Stačí potom iba zájsť na daňový úrad a zaregistrovať sa.

Adam
    Účastník (Participant)

Dakujem ze odpoved :)
    Dost ste my pomohli.

Adam
    Účastník (Participant)

Dakujem

Anonymný

admin, chcem ťa ale upozorniť, že na daňový úrad sa musíš ísť zaregistrovať TAK ČI TAK, aj keď nebudeš plátcom DPH. Tam ti pridelia tvoje DIČ, ktoré okrem IČO, budeš musieť uvádzať na všetkých faktúrach a platobných dokladoch.Robím v oblasti registračných pokladníc a často sa mi stáva, že nový živnostník /pokiaľ potrebuje ERP/, keď pýtam od neho DIČ / ktoré musí byť naprogramované v hlavičke ERP/, mi odpovie, žie žiadné nemá, lebo nie je plátca DPH! A potom im musím vysvetlovať, že DIČ nemá s platením, príp. neplatením DPH nič spoločné. Podľa DIČ budeš napr. podávať daňové priznanie! Rozdiel, podľa ktorého zistíš, či je dotyčný plátca, alebo neplátca DPH: Neplátca udáva DIČ, plátca udáva tzv. IČ DPH, čo je číslo rovnaké ako v DIČ, akurát je pred ním kód krajiny. U nás to je SK.

Anonymný

Lubor, to je jasné, že na daň z príjmu sa musí zaregistrovať každý a že DIČ sa musí uvádzať na FA, o tom sme sa tu ale nebavili. Celá diskusia bola čisto iba o DPH. DPH a daň zpríjmu sú dve rozdielne veci. Čiže pokiaľ nedosiahne za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov obrat 1 500 000 Sk, nemusí sa povinne stať platiteľom DPH. Ale môže sa ním stať kedykoľvek dobrovoľne.
    (Inak, teraz je to už tak, že pri zakladaní živnosti sa ani netreba ísť osobne registrovať na daňový úrad na daň z príjmu, lebo to automaticky zariadi živnostenský úrad a DÚ pošle „kartičku“ s DIČ poštou.)

Anonymný

Chcem sa podakovat, ze ste reagovali na moj odkaz, pochopila som to, takze na zaciatok skusime ako neplatca, kedze aj dodavatelske a odberatelske vztahy sa este len rozbiehaju, cize sa ziskavaju kontakty, takze teraz je aj tazko na zaklade toho posudit, ktori prevazuju, ci platcovia alebo neplatcovia. Preto si aj myslim, ze je asi vyhodne, ze je moznost pre zacinajucich zivnostnikov zacinat ako neplatca a casom si kazdy zvazi svoju situaciu.
    Pravdepodobne budem ja vykonavat vsetky ekonomicke veci, ci uz jednoduche uctovnictvo, danove priznania atd. Mam sice ekonomicke vzdelanie ale bohuzial chyba mi prax, prave preto som sa obratila aj na tutu Vasu stranku. Organizuju sa aj nejake skolenia? Nemyslim nejake teoreticke, skutocne prakticke, s ktorymi sa stretnem.
    Dakujem, Petra

Anonymný

Rozmyslala som nad tym a priznam sa, ze som sa uz akosi doplietla :) Tak sa predsa len chcem este opytat. Rozdiel medzi platcom a neplatcom je vlastne v tom, ze neplatca kupuje a predava s DPH ale si nemoze urobit odpocet dane /na rozdiel od platcu/ a taktiez aj jeho zakaznik? Preto je to pre platcu DPH nevyhodne, kupovat od neplatcu? A este jedna vec, je mozne a legalne, ked napr. by sa nakupilo od platcu prostrednictvom ineho zivnostnika /ktory je tiez platca/ a moze si teda dan odpocitat?

Anonymný

:) už to začína byť trochu zamotané :) Neplatca kupuje s DPH, ak kupuje od platcu. Ak kupuje od neplatcu, tak bez DPH. Neplatca predáva vždy bez DPH.

Je to vlastne tak, že platca vždy predáva s DPH, platcovi aj neplatcovi. Akurát že kupujúci platca si môže následne uplatniť odpočet DPH, a neplatca nie.
    Neplatca zasa vždy predáva bez DPH, či už platcovi, alebo neplatcovi. Keďže predáva bez DPH, žiadna DPH tu nefiguruje a tým pádom je to jedno, či je kupujúci platca alebo neplatca DPH.

Ako píšeš, ak v tom človek nemá celkom jasno, treba to pre začiatok jednoducho skúsiť ako neplatca, lebo to je jednoduchšie. Platcom sa môžeš stať kedykoľvek, keď budeš chcieť.

Anonymný

Dakujem teda este raz, mna pomylilo aj to, ze feap1 pri odkazoch na neplatcu DPH uviedol, ze ak neplatca kupuje od platcu a predava neplatcovi, ze to kupuje a predava s DPH, len si nemoze uplatnit odpocet,ani jeho zakaznik. Vcera som si aj tak uplne narychlo pozrela zakon o DPH a tam bolo uvedene, ze ak neplatca preda s DPH, ma to teda aj na fakture,ze dan musi zaplatit.
    Ak teda neplatca predava bez DPH, je to pre platcu ako kupujuceho nevyhodne, ved ma vlastne lacnejsi tovar,nie? Viem, ze sa vela pytam, ale chcela by som v tomto mat jasno.
    Este som sa stretla s pripadom, ked nam platca ponukal predaj auta bez DPH, ale iba ak by bol otec platcom, ako je to teda v tomto pripade?
    A je teda mozne nakupovat od platcu prostrednictvom zivnostnika, ktory je platca? To je este ta moja vcerajsia otazka ;)
    Vdaka
    Petra

Anonymný

Najskôr ešte raz všeobecne:

Keď predáva neplatca, to je jedno, či platcovi, alebo neplacovi, vtedy tu žiadna DPH nefigure, ako keby DPH ani neexistovala. Tovar alebo služba má konečnú cenu, akú si stanoví predávajúci, nič viac.

Keď predáva platca, vtedy sa k cene tovaru/služby ešte pripočíta 19% DPH. Kupujúci, je jedno, či platca, alebo neplatca, zaplatí predávajúcemu cenu tovaru + 19% DPH. Rozdiel je v tom, že ak je kupujúci platca, môže si uplatniť odpočet tej DPH, ktorú takto zaplatil. Odpočet znamená, že pri daňovom priznaní DPH si sumu DPH, ktorú takto zaplatil, odpočíta od sumy DPH, ktorú jemu zaplatili jeho zákazníci a štátu odvedie iba ich rozdiel.

Naproti tomu neplatca žiadne daňové priznanie DPH nerobí, žiadnu DPH štátu neodvádza, žiadnu DPH ani nepripočítava k cene svojho tovaru/služieb a teda si tú DPH, ktorú zaplatil iným nemá ani odkiaľ odpočítať. Neviem, či je to dosť zrozumiteľné, tak to zjednoduším totálne: Platcovi DPH tých 19% DPH, ktoré zaplatil za tovar od iného platcu, štát vlastne „vráti naspäť“, ale neplatcovi nevráti nič. Čiže neplatca to vlastne v konečnom dôsledku kúpi o 19% drahšie.

A teraz k tým otázkam.

Neplatca nemôže nikdy predávať s DPH, pretože je to „neplatca DPH“. Ak kupuje od platcu, tak tomuto platcovi musí zaplatiť aj DPH, ale on sám (neplatca) keď niečo predáva, žiadna DPH pri tomto predaji nefiguruje.

Predaj auta bez DPH – to v skutočnosti môže znamenať asi to, že predávajúci udáva cenu bez DPH, pretože ak by bol kupujúci tiež platcom DPH, tak by tú DPH predávajúcemu síce musel zaplatiť, ale následne si uplatní odpočet DPH (čiže štát mu ju „vráti naspäť“).Tým pádom je pri jednaní o cene tá DPH akože kvázi bezpredmetná. Keď by ale kupujúci nebol platcom, tú DPH by rovnako musel zaplatiť, ale žiadny odpočet (vrátenie) DPH by nebolo, čiže by sa mu konečná cena zvýšila o túto DPH.

Tá posledná otázka, nechápem, čo to znamená „nakupovať prostredníctvom živnostníka platcu“. To akože ten prostredník niečo nakúpi a potom ti to predá? Tak to samozrejme je možné, to je normálne obchodovanie. Ale on ako platca DPH to tebe bude musieť predať s DPH, takže to už môžeš rovno nakupovať aj bez tohoto prostredníka priamo od pôvodného predajcu.

Anonymný

Tak to uz mam teda podrobne vysvetlene, vdaka. Ta posledna otazka, myslela som to konkretne tak, ze ak spolupracujeme s niekym v rovnakom obore, ktory tiez nakupuje uvedeny tovar, napr. zeriav, a je platcom DPH, pre nas ako neplatcu je teda vyhodnejsie, ak dotycny platca to kupi od platcu, pricom na danom zeriave sa dalej spolocne pracuje, projekt, atd., takze vlastne tento zeriav ziskame vlastne nepriamo, cez niekoho ineho, nie s tym, ze nam to nasledne preda. Jednoducho, je to pre oboch vyhodnejsie, kedze kupujuci platca /spolupracovnik zivnostnik/ si tuto dan moze odpocitat.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 126 )

Na tému ‘Vyhody a nevyhody neplatcu DPH’ už nie je možné odpovedať.

Odoberajte moje najnovšie články na email!
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.