Tvorba web stránok pre

Dôchodca – živnosť

Táto téma obsahuje 5 odpovedí, má 5 hlasov, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  imported_Pavol Varhanik pred 7 rokmi, 8 mesiacmi.

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )
  • Autor

dankaza
    Účastník (Participant)

Chcem sa spýtať ako je to pri založení živnosti ak som dôchodca?
    Kde sa treba prihlásiť hneď po založení živnosti – do akých odvodov a či je príjem zo živnosti ohraničený sumou pri poberaní dôchodku, teda koľko môžem zarobiť?
    Resp.aké účtovníctvo musím viesť?
    Môžem aj niekoho zamestnávať na dohodu, na čas zastupovania napríklad na 2 hodiny denne?
    Čo k tomu potrebuje táto osoba, mať pri sebe doklad mojej živnosti a dohodu podpísanú medzi nami?
    Napríklad predávam tovar na trhovisku a táto osoba ma zastupuje?

Anonymný

Ako dôchodca si môžete založiť živnosť rovnakým spôsobom a za rovnakých podmienok, ako nedôchodca. O dôchodok neprídete. Suma, ktorú môžete zarobiť, nie je nijako ohraničená. Účtovníctvo môžete viesť jednoduché alebo podvojné. Môžete aj zamestnávať ľudí.

JozefCh
    Účastník (Participant)

Ako dochodca podnikatel, ake odvody musim platit?

Dakujem za odpoved,
    Jozef Ch.

Anonymný

V prvom roku podnikania musíte platiť iba odvody do zdravotnej poisťovne v minimálnej výške.

Po prvom daňovom priznaní od 1.7. budete platiť okrem odvodov do zdrav. poisťovne ešte tieto odvody do sociálnej poisťovne, ktorých výška sa stanoví podľa výšky vášho zisku z daňového priznania za predchádzajúci rok: zdravotné poistenie, nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie.

Ako dôchodca nemusíte platiť invalidné poistenie, úrazové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie.

katarinad
    Účastník (Participant)

Aké odvody platí starobný dôchodca, ktorý si založil živnosť v tomto roku? Ďakujem

imported_Pavol Varhanik
    Účastník (Participant)

V prvom roku musí platiť iba zdravotné odvody v minimálnej výške, čo je v súčasnosti 46,06 €. Odvody do sociálnej poisťovne bude platiť až od júla budúceho roku.

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )

Fórum ‘Diskusia o podnikaní, otázky a odpovede, porada’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.

Odoberajte moje najnovšie články na email!
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Email
Zatvoriť menu
Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém. Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť. Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo. Ďakujeme za pochopenie.