Povinný platca DPH – obrat za 12 mesiacov

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Otázka:

Viem, že sa musí sledovať obrat za 12 kalendárnych mesiacov pre účely DPH. Nie je mi však jasné, či v danom roku – napr. tento rok 2012 alebo od založenia živnosti. Dajme tomu, že živnosť som mala založenú od 1.9.2005. Mám sledovať obrat od septembra do septembra? Už som sa na to aj informovala. len každý hovorí niečo iné.

Odpoveď:

Presne je to takto:

Ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnete obrat 49 790 eur, ste povinní podať žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty. Žiadosť musíte podať do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom ste splnili podmienku obratu.

Dvanástimi mesiacmi sa myslí dvanásť ľubovoľných po sebe nasledujúcich mesiacov.

Nemyslí sa tým ani kalendárny rok, ani rok od založenia živnosti alebo s.r.o.Kalendárny rok a dátum začiatku podnikania nie sú podstatné. Nemajú tu žiadny vplyv.

Vy musíte vždy sledovať obdobie predchádzajúcich 12 mesiacov od aktuálneho mesiaca.

Napríklad teraz je september 2012. Musíte teda sledovať obrat za október 2011 až september 2012.

Na budúci mesiac bude október 2012. Budete teda sledovať obrat za november 2011 až október 2012.

Zároveň platí, že ak obrat 49 790 eur dosiahnete za menej ako 12 mesiacov, musíte podať žiadosť o registráciu pre DPH do 20. dňa nasledujúceho mesiaca po dosiahnutí obratu. Aj keby to bol napríklad hneď prvý mesiac od začiatku vášho podnikania. V takomto prípade nemôžete s registráciou pre DPH čakať 12 mesiacov.

Neprehliadnite:
Byť alebo nebyť platca DPH
Registrácia DPH po novom
Odpočet DPH – kedy a ako si môžete odpočítať DPH

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 10 komentárov

 1. Krasne zodpovedane. Ono to nie je tazke pochopit, ked urad skratka zaujima ci je firma schopna mat pocas roka viac nez 49790 obrat.

 2. Ak ste fyzická osoba a účtujete v jednoduchom účtovníctve, obrat znamená podľa zákona o DPH Váš príjem(teda sledujete bežný účet, hotovosť).

  Ak ste fyzická osoba a účtujete v podvojnom účtovníctve, obrat znamená podľa zákona o DPH Váš výnos(musíte sledovať vydané faktúry).

 3. ahoj viem ze to k tejto teme nepatri ale dufam ze mi aspon trosku poradis
  mam zivnost ,,sprostredkovanie nakupu,, mam eshop na ktorom mam popridavane inzeraty od roznych dodavatelov,na cene mam narazku,ak ma niekto o vec zaujem posle mi na ucet peniaze a ja mu ju objednam rovno na jeho adresu zo zahranicaia mam doklad o kupe tovaru na paypal a na zahranicnom eshope/moj dodavtel/ ake doklady mam davat do uctovnictva s paypalu s eshopu /zahranicneho/??

 4. Teda ak som dosiahol obrat 49700 eur za celu dobu podnikania to je 2 roky nie som povinný byť platcom DPH . Dobre tomu rozumiem ?

 5. Ondrej – Rozumiete tomu dobre. Ak ste ten obrat nedosiahli v priebehu 12 po sebe idúcich mesiacov, tak nie ste povinný byť platcom DPH.

 6. dobrý deň, a ako je to v prípade plátcu DPH, ktorý bol napr. registrovaný v roku 2002 a je kvartálny plátca DPH. Tiež platí, že treba sledovať obrat 100000,- EUR po dobu 12 mesiacov? Ak napr. by som rátala len 12M za sebou, tak podľa nej som stále štvrťročný plátca. Ale ak neplatí podmienka 12M, ale len obrat 100000,- tak ten som možno dosiahla už v roku 2008. Posledné DP som podala ako kvartálny plátca, nakoľko som nezaregistrovala zmenu podmienok v sledovaní obratu u „starých“ plátcov od 1.10.2012, stále som počítala obrat z posledných 12 mesiacov, nejak mi to proste ušlo. Len čo teraz? Mám dať za 01/2013 dodatočné priznanie a už ďalej platiť mesačne alebo počkať do skončenia tohto kvartálu a od apríla 2013 byť mesačný plátca? Myslím, že na zmenu ma DU neupozorní, len by mi pri kontrole mohli dať pokutu. Ďakujem vopred za odpoveď.

 7. Dobrý deň, v zákone o DPH nastali zmeny, takže teraz platia trochu iné podmienky, ako boli v čase písania tohoto článku.

  Noví platcovia DPH sa teraz automaticky stávajú mesačnými platcami DPH.

  Ak po roku nedosiahnu obrat 100 000 eur, môžu sa stať štvrťročnými platcami.

  Čiže nové pravidlá sú takéto:

  1. Po zaregistrovaní ste automaticky mesačným platcom DPH.

  2. Ak ste platcom DPH aspoň 12 mesiacov a za 12 posledných po sebe nasledujúcich mesiacov dosiahnete obrat menší ako 100 000 eur, môžete sa stať štvrťročným platcom.

  3. Ak ste štvrťročným platcom a za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov dosiahnete obrat väčší alebo rovný ako 100 000 eur, musíte sa povinne stať mesačným platcom. Inak môžete zostať štvrťročným platcom.

  Keďže vy ste štvrťročný platca, platí pre vás bod 3. Pokiaľ nedosiahnete obrat aspoň 100 000 eur za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, môžete zostať štvrťročným platcom.

 8. Ked mam vyrobu nabytku a stolarskych výrobkov na slobensku, nie som platca dph.prihlasil som sa na dph pre vyrobu do EU. Obrat na slovensku neprekročí hranicu 49720€.Teraz mam zakazku do nemecka vyroba nabytku na mieru aj s montážou v nemecku a spolu obrat na slovensku a tato zakazka prekročí hranicu 49720€. Ako teraz postupovat? Ďakujem za odpoveď.

 9. Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak tento obrat 49 720€ prekročím, ale nechcem byť platcom DPH, lebo sa mi to neoplatí, môžem zrušiť živnosť a pri znovuzaložení počítam obrat zas od začiatku?Ďakujem za odpoveď.

   

 10. Dobrý den,

  chcem sa informovať , ked som fyzická osoba od akého obratu bez dph som povinný platiť dph ???

  Alebo sa musí platiť DPH z každého zisku čo mám???

  Vdaka za info

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.