Daň a odvody z prenájmu bytu alebo inej nehnuteľnosti musíte platiť aj vy

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Podľa najnovších pravidiel sa menia podmienky pre platenie daní a odvodov z prenájmu nehnuteľností. Povieme vám ako.

Predtým ste nemuseli z prenájmu nehnuteľnosti platiť žiadnu daň, ak celková suma prenájmu za rok neprekročila päťnásobok životného minima. Daň sa platila iba z čiastky nad päťnásobok.

Po novom sa pravidlá zmenili. Nezdaniteľná čiastka pri prenájme nehnuteľností sa znížila na 500 eur. Všetok príjem z prenájmu nad 500 eur za rok budete musieť zdaniť.

A to nie je všetko. Ak prenajímate nehnuteľnosť, musíte sa prihlásiť aj do zdravotnej poisťovne na platbu zdravotných odvodov ako SZČO.

——————
AKTUALIZÁCIA:
Od 1. 5. 2011 sa novelou zákona o zdravotnom poistení ruší povinnosť platiť zdravotné odvody z príjmov z prenájmu. Tým, ktorí už začali platiť preddavky na zdravotné poistenie z prenájmu ich zdravotná poisťovňa vráti na budúci rok pri ročnom zúčtovaní preddavkov na zdravotné poistenie.
——————

Zníženie nezdaniteľnej čiastky z prenájmu nehnuteľností na 500 eur a zavedenie povinnosti pre prenajímateľov platiť zdravotné odvody môže mať dopad na výšku cien prenájmov.

Tieto zmeny môžu ovplyvniť prenájom bytov a iných nehnuteľností. Tam, kde dopyt po prenájmoch prevyšuje ponuku, si budú môcť prenajímatelia dovoliť premietnuť svoje zvýšené náklady do vyšších cien prenájmov bytov, kancelárií a iných priestorov.

Naopak na miestach s prebytkom nehnuteľností ponúkaných na prenájom by zvýšenie cien prenájmu znamenalo zníženie šance na prenajatie nehnuteľnosti. Preto sa na týchto miestach prenajímatelia budú musieť zmieriť s tým, že ich čistý zisk z prenájmu klesne o vyššiu zaplatenú daň a odvody do zdravotnej poisťovne.

Ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, môžete mať tiež ďalšiu povinnosť – platiť daň z nehnuteľností.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 24 komentárov

 1. 15.05.2011 som prenajal byt 2 izbový,chcem vedieť koľko budem platiť daň,keď byt prenajímam
  za 210 EUR plus 25 EUR energie,v skutočnosti sú naklady 130+27EUR,dúfam,že nebudem stratový.

 2. Imro:

  1) Spočítajte si príjem, ktorý z prenájmu dosiahnete za rok (koľko vám celkovo dokopy za rok zaplatia nájomníci).

  2) Od toho odpočítajte vaše náklady na byt a energie. To bude váš zisk pred zdanením.

  3) Ďalej odpočítajte nezdaniteľnú čiastku 500 eur.

  4) Z toho, čo vám zostane, si vypočítajte 19%. To bude daň, ktorú musíte zaplatiť.

  5) Od zisku pred zdanením z bodu 2 odpočítajte daň z bodu 4. To bude váš čistý zisk za rok.

 3. Chcela by som dat do prenajmu dom na Slovensku a prislusnu zahradu. 350 euro za najom mesacne + energie si bude najomnik platit sam na svoje meno. Aku dan budem platit? Trvaly pobyt mam na Slovensku, zdrzujem sa v zahranici, kde mam aj zdravotne poistenie. Mam dvojite obcianstvo. Ake dalsie povinnosti mam?

 4. Dobry den ,chcela by som sa spytat ako je to s platenim dane z prenajmu bytu? Od dalsieho mesiaca zacinam prenajimat , chcela by som vediet kolko a kedy zaplatim? Cenu za najom mam stanovenu na 350 Eur vratane energii . Dakujem za odpoved.

 5. Darinocka3, vždy do konca marca zaplatíte daň z príjmu za predchádzajúci rok. Daň z príjmu za rok 2012 zaplatíte do konca marca 2013. Pre ďalšie detaily pozrite vyššie odpoveď pre Imra.

 6. To mi po dlhsej uvahe neskor doslo 🙂 Co vsak v pripade ze moj cisty zisk za tento prenajom je nulovy ? Naklady mam 350 e a najomca mi tiez plati 350 e.

 7. Ak je váš zisk nulový, neplatíte žiadnu daň z príjmu.

 8. Existuje písomný vzor na vyhlásenie o nulovom zisku z prenejmu bytu pre daňový úrad

 9. Pri nulovom zisku nie je povinnosť podávať daňové priznanie a ani dávať žiadne vyhlásenie.

 10. Nasledujúci mesiac chcem dať do prenájmu byt. Cenu nájmu mám stanovenú na 300 Eur. Náklady sú 160 Eur. V zmluve by som chcela uviesť, ak nájomca po vyučtovaní(bude známe až v roku 2013) prekročí náklady na byt,bude si ich doplácať sám. Ako mám postupovať aby som sa vedela dopracovať čistého zisku a to zdaniť. Prosím výpočet. Vďaka

 11. Dobrý deň prajem!
  Prenajímam byt za 400 €. Zaujímalo by ma, či môžem dávať ako oprávnené výdavky popri výdavkoch za prenajatý byt (cca. 160 €) aj výdavky z bytu, v ktorom bývam, (čiže neprenajímam) cca.260 €. Lebo v konečnom dôsledku logicky vyplýva, že aj keď mám príjem z prenájmu, výdavky na dva byty prevyšujú príjem z prenájmu. Dá sa to zohľadniť v daňovom priznaní? Ďakujem za odpoveď.

 12. Výdavky sa musia týkať iba bytu, ktorý prenajímate.

 13. Dobry Den. Vie niekto poradit ci splatka uveru sa da zapocitat do nakladov? Hlavne v pripade ak zijem v zahranici cize ine primy na Slovensku nemam ako prenajom.

  Dakujem.

 14. Dobrý deň. Manžel má živnosť na reštauračné služby. Chceli by sme príležitostne začať prenajímať našu chatu /prázdniny, silvester, víkendy/ cez ubytovací portál alebo cez cestovku.
  Chcem sa spýtať, či by to mohol manžel robiť mimo živnosti a čo by to obnášalo?
  Či to stačí ohlásiť na DÚ. Ďakujem.

 15. Môžete to robiť mimo živnosti, pretože prenajímanie nehnuteľností bez poskytovania ďalších služieb nie je živnosťou. Musíte to nahlásiť na DÚ a platiť dane.

 16. Ked sme so sestrou vlastnikmi domu ako bude vyzerat dan z prenajmu ? Prijem si budeme delit na polovicu a vydavky samozrejme tiez. Predpokladam, ze sa musi nahlasit na DU aj ona aj ja. Ako budeme odvadzat dan?

 17. Prajem pekny den,
  poprosim o informaciu ako mam postupovat. Od marca som prenajimala byt a ukoncila som prenajom dohodou k 31.12.2012. Budem robit danove priznanie za rok 2012. Dokedy mam vratit karticku DIC. Mozem ju zaslat postou? Musim dorucit aj zmluvu o ukonceni prenajmu. Vdaka za zaslanie odpovede na mail: najom25@centrum.sk

 18. Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom platenia dane za prenájom. Chcela by som prenajať v byte jednu izbu tak aby sa mi vrátili peniaze za nájom a energie, t.j. 100eur mesačne. Nájom by bol len na 3 mesiace. Ako v takomto prípade postupovať? Treba túto skutočnosť niekam nahlasovať? Koľko by bola daň? Ďakujem

 19. Dobrý deň,
  Chcela by som sa informovať ohľadne prenájmu bytu ktorý by som v roku 2014 chcela dať do prenájmu.Od akej výšky nájmu sa musí platiť daň. Ako v takomto prípade postupovať? Treba túto skutočnosť niekam nahlasovať?
  Ďakujem

 20. Dobrý deň.žiadam vás o radu.Dal som do podnájmu 3-izb. byt za sumu 400-eur mesčne.moje výdavnky na byt zo zateplením činžiaku sú cca 200-eur a zároveň na tento byt platím úver mesačne 410-eur čo ma donútilo riešiť či pomocť si z podnájomnikmy ale takties som sa odsťahoval rodičom kde taktieš platím za bývanie.Čiže celkovo ma vychádza byt cca 610-eur mesačne a ked odrátam 400 co mi platia ludia v podnájme tak este doplácam za byt 210 eur.je mozné si to nejako odrátat na daniach ci musím hradiť daň v takomto nezisku? Moc ďakujem za skorú odpoveď a ak to bude mozné tak aj zaslanie odpovede na moj mail andrej.smidovic@gmail.com vopred ďakujem

 21. Dobrý deň.žiadam vás o radu.Dal som do podnájmu 3-izb. byt za sumu 400-eur mesčne.moje výdavnky na byt zo zateplením činžiaku sú cca 200-eur a zároveň na tento byt platím úver mesačne 410-eur čo ma donútilo riešiť či pomocť si z podnájomnikmy ale takties som sa odsťahoval rodičom kde taktieš platím za bývanie.Čiže celkovo ma vychádza byt cca 610-eur mesačne a ked odrátam 400 co mi platia ludia v podnájme tak este doplácam za byt 210 eur.je mozné si to nejako odrátat na daniach ci musím hradiť daň v takomto nezisku? Moc ďakujem za skorú odpoveď a ak to bude mozné tak aj zaslanie odpovede na moj mail andrej.smidovic@gmail.com vopred ďakujem

 22. dobry den pan Varhanik prosim vas o radu otazka znie ze moze byt aj prenajimanie bytov volna zivnost? a platit si odvody aj do zdravotnej aj do socialnej poistovne dakujem vam pekne za odpoved s pozdravom Roman

 23. Roman – Na prenájom bytov nepotrebujete živnosť. Keď to nerobíte na živnosť, ale iba ako súkromná osoba, stačí sa vám príhlásiť na daňový úrad (a platiť daň z príjmu). Vtedy neplatíte žiadne odvody. Ani do zdravotnej ani do Sociálnej poisťovne.

  Ak by ste to robili na živnosť, museli by ste platiť odvody ako každý živnostník.

Komentáre sú zatvorené.

Zatvoriť menu

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.